Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βασίλισσα και αρρενωτόκο.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 9:40 am

Σήμερα άνοιξα μια παραφυάδα 5άρα που της είχα βάλει βασίλισσα αγορασμένη. Η Βασίλισσα μέσα σουλατσάρει κανονικά και ήρεμα, ελέγχει που και που κανένα κελί, αλλά υπάρχει μόνο κηφηνογόνος και σε πολλά κελιά 2-3 αυγά...
Κάποια ιδέα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 10:10 am

Είναι λίγα τα αυγά , οπότε αν είναι και στον πάτο του κελιού είναι από την Βασίλισσα, δώσε της λίγο χρόνο , ίσως είναι από το στρεσάρισμα της μεταφοράς και στρώσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 10:13 am

καλημέρα Βασίλη,

κλασική περίπτωση πέναλτυ που θα έλεγε κι ο Τσάκωνας...

αν θέλεις ν'ασχοληθείς, δώσε της ένα πλαίσιο αυγά-λάρβες, μήπως και ξεκολλήσει. Μέσα σε 4-5 μέρες, θα πρέπει να αρχίσει τον γόνο της.

Αλλιώς, απομάκρυνε την μάνα και την κυψέλη και τίναξε το μελίσσι στα 50μέτρα να πάνε σε διπλανές κυψέλες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 11:42 am

καλημερα , το ειχα συναντησει και εγω την ανοιξη σε δυο παραφυαδες αλλα με μανες απο αγορασμενα βασιλοκελια.Στην αρχη μονο κηφηνογονος αλλα μετα απο μερικες μερες εστρωσαν και τωρα ειναι απο τις καλυτερες μου.Δωστης λιγο χρονο ακομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 3:04 pm

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η κοπέλλα είναι εκεί μέσα περί τον 1,5 μήνα. Το μελισσάκι που την έβαλα ήταν από απώλεια μάνας 10-15 μέρες πριν. Θα της δώσω μια βδομάδα ακόμα και μετά θα ακολουθήσω τη μέθοδο αφαίρεσης του πλαισίου με γόνο, τίναγμα σε άλλη κυψέλη, θα της δώσω στη μέση ένα άδειο και δυο με μέλι και γύρη. Μετά αν δεν... το πέναλτυ φίλε μου olomelia.
Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 3:34 pm

vassilis έγραψε:
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η κοπέλλα είναι εκεί μέσα περί τον 1,5 μήνα. Το μελισσάκι που την έβαλα ήταν από απώλεια μάνας 10-15 μέρες πριν. Θα της δώσω μια βδομάδα ακόμα και μετά θα ακολουθήσω τη μέθοδο αφαίρεσης του πλαισίου με γόνο, τίναγμα σε άλλη κυψέλη, θα της δώσω στη μέση ένα άδειο και δυο με μέλι και γύρη. Μετά αν δεν... το πέναλτυ φίλε μου olomelia.
Efharisto

Βασίλη κάτι δεν μου κολλάει με τις ημερομηνίες...
Το μελισσάκι πριν απο 15 δεν είχε μάνα αλλά αυτή η μάνα είναι αγοραστή βρίσκεται στο μελισσάκι επί 1,5 μήνα??? affraid skeftome

Ας εξετάσουμε κάποιες περιπτώσεις, σπάνιες και λιγότερο σπάνιες:

Σπάνια μεν αλλά, κάποια μελισσάκια δεν γουστάρουν τη μοναρχία... Τους γυρνάει ανάποδα η κοινωνική βίδα και δεν θέλουν μάνα. Θέλουν να είναι αβασίλευτα. Όσες εισαγωγές μάνας και να τους κάνεις όσα πλαίσια με γόνο (σκουλικάκι 1-2 μερών) και να τους χαρίσεις είναι ξεροκέφαλα ρε παιδί μου. Απλά δεν θέλουν!
Συχνό το επόμενο και εδώ θέλει προσοχή: Αν η μάνα είναι ασημάδευτη -ναι γιατί αν είναι σημαδεμένη έχει και αυτόματο πιστοποιητικό Γεννήσεως;- αν είναι λέω ξανά ασημάδευτη υπάρχει περίπτωση να:
1) είναι γριά
2) να έχει γονιμοποιηθεί με λίγους κηφήνες και να μην περνάει η μπογιά της (ας είναι και ασημάδευτη)
Λιγότερο σπάνιο να προέρχεται από τράπεζα βασιλισσών όντας εγκλωβισμένη για πολύ καιρό και χωρίς γέννα, να ξέχασε πως γίνεται η δουλειά. Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη και εδώ το Alzheimer δεν έχει αναλαμπές. Λησμονιά μια κι έξω...
Λιγότερο σπάνιο επίσης η μάνα αυτή να ήθελε να μείνει για πάντα στο ράφι. Είναι μερικές που για διάφορους λόγους επιλέγουν την καλογερική!
Επιπροσθέτως παίζει ρόλο ή ανθοφορία. Αν έξω υπάρχει κενο ανθοφοριας η γέννα θα έχει μειωθεί ή κοπεί. Αυτό το διαπιστώνεις αν έχεις και άλλα μελισσια στην περιοχή.

Όπως και να έχει αν την έχεις πολύ καιρό στην κυψέλη πάνω από 10-15 μέρες και δεν γεννάει θυγατέρες στείλε την από εκεί που ήρθε... Και με τα έξοδα πληρωμής χρεωμένα στον παραλήπτη συν την αποζημίωση...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Τρι Οκτ 04, 2016 10:15 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2016 3:56 pm

[/quote] Βασίλη κάτι δεν μου κολλάει με τις ημερομηνίες...
Το μελισσάκι πριν απο 15 δεν είχε μάνα αλλά αυτή η μάνα είναι αγοραστή βρίσκεται στο μελισσάκι επί 1,5 μήνα??? affraid skeftome
[/quote]

Έχεις δίκιο φίλε μου monarchis. Ήθελα να πω ότι πριν τη βάλω στο μελίσσι ήταν ορφανό 10-15 μέρες, δεν είχε δηλαδή προλάβει να γίνει αρρενοτόκο. Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι 1 και πλέον μήνας είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...
klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 2:58 pm

[/quote]Έχεις δίκιο φίλε μου monarchis. Ήθελα να πω ότι πριν τη βάλω στο μελίσσι ήταν ορφανό 10-15 μέρες, δεν είχε δηλαδή προλάβει να γίνει αρρενοτόκο. Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι 1 και πλέον μήνας είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...
klama [/quote]

Ένα επιπλέον στοιχείο για το μέτρημα των ημερών είναι πως δεν μετράμε πόσες μέρες έμεινε ορφανό ένα μελισσάκι αλλά πότε εκκολάφθηκε και ο τελευταίος γόνος-αν αυτό είναι εφικτό να το γνωρίζουμε βέβαια.
Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από τη βασίλισσα και ο γόνος παράγει φερομόνες. Όταν η παραγωγή φερομόνων δεν υφίσταται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξεκινούν οι διεργασίες για τις ψευδομάνες. Βασίλη δεν έχει να κάνει απαραίτητα με εσένα το παρόν ποστ απλά το αναφέρω γιατί κολλάει με το θέμα μας.

Ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά και τι αποφάσισες όταν μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2016 3:25 pm

Έχεις δίκιο φίλε μου monarchis. Ήθελα να πω ότι πριν τη βάλω στο μελίσσι ήταν ορφανό 10-15 μέρες, δεν είχε δηλαδή προλάβει να γίνει αρρενοτόκο. Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι 1 και πλέον μήνας είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...
klama [/quote]

Ένα επιπλέον στοιχείο για το μέτρημα των ημερών είναι πως δεν μετράμε πόσες μέρες έμεινε ορφανό ένα μελισσάκι αλλά πότε εκκολάφθηκε και ο τελευταίος γόνος-αν αυτό είναι εφικτό να το γνωρίζουμε βέβαια.
Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από τη βασίλισσα και ο γόνος παράγει φερομόνες. Όταν η παραγωγή φερομόνων δεν υφίσταται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξεκινούν οι διεργασίες για τις ψευδομάνες. Βασίλη δεν έχει να κάνει απαραίτητα με εσένα το παρόν ποστ απλά το αναφέρω γιατί κολλάει με το θέμα μας.

Ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά και τι αποφάσισες όταν μπορείς.[/quote]

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου. Η ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας είναι απαραίτητη και δε πρέπει να θίγει ή μειώνει κανέναν.
Λοιπόν για το συγκεκριμμένο πριν λίγο πήρα φρέσκο γόνο από ένα δυνατό με καλή μάννα, και τόβαλα στη θέση του κηφηνογόνου που τον αφαίρεσα και τον έβαλα στη δυνατή. Σε μια βδομάδα θα ψάξω γι αυγά ή βασιλοκελιά... Θα ενημερώσω σχετικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΔευ Οκτ 03, 2016 9:19 pm

Τελικά σήμερα άνοιξα και είδα τα πρώτα αυγά (όρθια)...

cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΔευ Οκτ 03, 2016 9:58 pm

vassilis έγραψε:
Τελικά σήμερα άνοιξα και είδα τα πρώτα αυγά (όρθια)...

cheers cheers

Και οΆγιος φοβέρα θέλει Evlogies

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 8:03 am

monarchis έγραψε:
vassilis έγραψε:
Τελικά σήμερα άνοιξα και είδα τα πρώτα αυγά (όρθια)...

cheers cheers

Και οΆγιος φοβέρα θέλει Evlogies

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

petheno
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασίλισσα και αρρενωτόκο.   Βασίλισσα και αρρενωτόκο. Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 8:22 am


Άντε μπράβο, ν'αυξάνονται!
sostos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βασίλισσα και αρρενωτόκο.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασιλισσα
» Νέα Βασίλισσα
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΑΔΥΝΑΤΟ???
» Βασιλισσα
» προβλημα με βασιλισσα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: