Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
georgeserres
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;   Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21, 2016 1:13 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...ετοιμάζω τα πρώτα μου μελισσάκια και βρίσκομαι στην φάση της μελέτης και των συζητήσεων με έμπειρους μελισσοκόμους.
Ακόμα όμως και μεταξύ των έμπειρων μελισσοκόμων βλέπω μια διχογνωμία όσον αφορά την επιλογή του ηλίανθου ως φυτό για τα μελισσάκια μου

Ποιά είναι η εμπειρία σας;Γιατί κάποιοι με αποτρέπουν απο το να στήσω κυψέλες κοντά σε χωράφια με ηλίανθους;

Φυσικά έχω και άλλες απορίες αλλά τώρα που σας βρήκα δεν θα σας ζαλίσω με πολλές μαζεμένες Smile

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;   Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21, 2016 3:38 pm

georgeserres έγραψε:
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...ετοιμάζω τα πρώτα μου μελισσάκια και βρίσκομαι στην φάση της μελέτης και των συζητήσεων με έμπειρους μελισσοκόμους.
Ακόμα όμως και μεταξύ των έμπειρων μελισσοκόμων βλέπω μια διχογνωμία όσον αφορά την επιλογή του ηλίανθου ως φυτό για τα μελισσάκια μου

Ποιά είναι η εμπειρία σας;Γιατί κάποιοι με αποτρέπουν απο το να στήσω κυψέλες κοντά σε χωράφια με ηλίανθους;

Φυσικά έχω και άλλες απορίες αλλά τώρα που σας βρήκα δεν θα σας ζαλίσω με πολλές μαζεμένες Smile

Ευχαριστώ

Εντελως φιλικα θα σου πω οτι αμα δεν στησεις δεν θα μαθεις πραγματικα. Εγω δεν εχω παει ποτε σε ηλιανθους για να σου πω απο πρωτο χερι. Απο αυτα που ακουω ομως ειναι καλη δυνατη νομη και τα μελισσια βαζουν μελια. Αλλοι λενε οτι πεφτουν σε πληθυσμο ενω αλλοι λενε οτι ανεβαινει η γεννα. Σημαντικο ρολο παιζει αν ειναι ξερικα η ποτιστικα, επιστης μεγαλο ρολο παιζει και ο σπορος αλλα και στο χωμα που ειναι φυτεμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;   Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21, 2016 5:07 pm

Ο ηλίανθος κατατάσσεται στα βιομηχανικά φυτά δηλαδή είναι εκμεταλλεύσιμο προϊον είτε για ανθρώπινη χρήση (ξηροί καρποί, είτε για μηχανική-βιοντίζελ, είτε για κτηνοτροφική αλλά και για κομποστ).
Όταν μαζεύουν γύρη η μέλισσες και ιδιαίτερα σε περιόδους με καύσωνες η σωματίδια γύρης κολλάνε στα ομματίδια των μελισσών με αποτέλεσμα να μην μπορούν να έχουν καλή όραση. Με αυτό τον τρόπο χάνουν τον προσανατολισμό τους και μειώνεται ο πληθυσμός νεκταρωσυλλεκτρίων και γυρεοφόρων μελισσών. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και στην ανθοφορία της λυγαριάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgeserres
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;   Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2016 1:48 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....μάλλον θα δοκιμάσω με λίγα μελίσσια και βλέπουμε πως θα πάει στην πράξη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;   Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους; Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2016 1:59 pm

georgeserres έγραψε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....μάλλον θα δοκιμάσω με λίγα μελίσσια και βλέπουμε πως θα πάει στην πράξη

Νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπερδεύτηκα...εμπειρία απο ηλίανθους;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: