Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορά πατωμένων μελισσιών

Πήγαινε κάτω 
+3
mpampis13
DIMILIOD
kir
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2016 12:27 pm

Χτες έκανα την πρώτη μου μεταφορά αλλά λόγω του ότι το 4χ4 έχει μπει στο 5ετες αναγκαστικά έπρεπε να μεταφέρω της κυψέλες σηκωτές για καμιά 40αρια μέτρα με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω οι μεγάλες , πως μεταφέρεται τις 2ροφες & 3οροφες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2016 1:50 pm

kir,υπαρχει καροτσι μελισσοκομικο που ειναι ιδικο στο να μεταφερεισ κυψελεσ.ψαξετο σε μελισσοκομικο καταστημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2016 7:22 pm

Το κλασικό καροτσάκι μεταφοράς εμπορευμάτων στις κάβες και τα σούπερ ειναι τέλειο. Ακομα και για ανώμαλο δρόμο. Απλα θελεις ένα ιμάντα με καστανια για να δέσεις πανω του την οποία κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2016 10:27 pm

DIMILIOD έγραψε:
kir,υπαρχει καροτσι μελισσοκομικο που ειναι ιδικο στο να μεταφερεισ κυψελεσ.ψαξετο σε μελισσοκομικο καταστημα.

+ 100000000

σημερα το πρωι χρησιμοποιησα για πρωτη φορα τετοιο καροτσι σε μεταφορα ενος φιλου ...
παιδια....λυνει τα χερια....
απιστευτο εργαλειο !!

απλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να το φτιαξεις μονος σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2016 9:49 am

Καλημέρα !!!
έχω δει τα μελισσοκομικά αλλά μου φαίνονται πολύ ψεύτικα , σκέφτομαι αυτό που λέει ο Μπάμπης αλλά με μεγαλύτερους τροχούς για να μπορεί να περνάει ανάμεσα σε πέτρες και αστιβίδες
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2016 2:45 pm

Εγώ έχω καρότσι μεταφοράς σταφυλιών. 56? το αγόρασα πέρυσι και έχει ήδη κάνει την απόσβεση του!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠεμ Ιουν 02, 2016 8:44 pm

Το καροτσι που το κουβαλατε ρε παιδια ? κανετε δευτερο δρομολογιο για να το πατε? Ενοειτε δεν απευθυνομαι σε οσους εχουν μεγαλα φορτηγα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 12:16 am

Γιώργη μια απορία. Τι ειναι το καρότσι μεταφοράς σταφυλιών καμία φωτο η κανα λινκ. Στο ΝΕΤ δεν βρήκα κατι.
Τωρα για το αλλο μου πατριωτάκι τον kir.....
Την Τρίτη μετέφερα 6 δυόροφα σκασμένα για να τα παω στο απέναντι νησάκι για το θυμαρι.
Ναι ταλαιπωρήθηκα. Ναι κουραστηκα με το καρότσι που έγραψα αλλα μια χαρα κατέβηκαν. Απλα σίγουρα θες ιμάντα με καστανιά για να δένονται γερά πανω του να μην μπαλατζαρουν.
Εκει που τα εχω ειναι δύσκολο το κατέβασμα μια ειναι ψιλό πλαγιά χωρίς δρόμο.
Κανονικά θα έπρεπε να γραψω εδω αυτο το πολυ περιπετειώδες βράδυ που η τυχη μου ηταν μεγαλη και την γλύτωσα απο διαφορα αλλα...... Δεσμεύομαι για λιγο ακομα.
Αν κάποιοι απατεώνες που το παίζουν μελισσοκόμοι με τον κόπο των άλλων συνεχίσουν κατι ψευτομαγκιτσες που κανουν και συνεχίζουν να πιστεύουν οτι ένα ελληνικό νησί τους ανήκει..... Τότε θα τα δείτε ολα μα ολα εδω.
Αν χαλαρώσουν απλα θα ανεβεί ένα χιουμοριστικό- διδακτικό κείμενο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 12:51 am

Μπάμπη είναι καρότσι μεταφοράς για τις κλούβες (πλαστικά καφάσια)

Φωτό το ΣΚπου θα είμαι στα κορίτσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 11:54 am

Καλημέρα σε όλους !!!
Γιώργο δεν σου παλαντζάρουν σε αυτο το καρότσι ? περιμένουμε φώτο ...
εγώ πήγα σήμερα να πάρω 1 σαν αυτό που λέει ο Μπάμπης στα 50? αλλά δεν το είχαν και μου είπαν παραγγελία
αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 12:24 pm

Το συγκεκριμένο που έχω, παρουσιάζει θέμα στατικότητας στις στροφές. Θα ενισχυθεί με μπετόβεργες οικοδομής. Πέρνει δυο μονές ή μια διπλή +μια μονή.

Θα ανεβάσω φωτό. Πάντως το συγκεκριμένο που έχεις ανεβάσει kir ίσως να ζορίζεται στο ανάγλυφο του κρητικού εδάφους. Δυστυχώς δεν ειναι επίπεδο και ίσως ο χειρισμός για να ισορροπίσει το φορτίο να κουράζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 12:34 pm

Ναι Γιώργο το σκέφτηκα απλά επειδή ο θύμος τρέχει καίγομαι για λύση, βέβαια δεν το είχαν και έτσι θα χώσω τον γιό μου να κάνουμε μαζί την μεταφορά για τώρα, οπότε θα περιμένω να δω της φώτο σου και βλέποντας και κάνοντας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 12:51 pm

Επειδή σας βλέπω και δεν κρατιέστε το βρήκα σε φωτό στο δίκτυο. Ομοιάζει με το δικό μου. Kir αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω π.μ. από που το αγόρασα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 1:06 pm

Μπάμπη γράψε ρε φίλε καμια ιστορία. Άντε μπας και δακρύσουμε λίγο (από το γέλιο φυσικά του χαρακτηριστικού γραψίματος σου).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 1:31 pm

Ναι Γιώργο στείλε πληροφορίες και πες μου αν το έχεις δοκιμάσει με πλαστικές βάσεις Ανελ (είναι σχεδόν όλες οι βάσεις μου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 1:38 pm

Δεν θυμάμαι αν το έχω δοκιμάσει με πάτους Anel. Νομίζω πως ναι. Πάντως αν αποφασίσεις να το αγοράσεις κράτα μαζί σου δύο πάτους για να δεις πως προσαρμόζονται πάνω στη σχάρα. Τις κυψέλες τις βάζω με την ανάποδη φορά από ότι πρέπει σε μια μεταφορά (κάθετα στον τροχό και όχι παράλληλα όπως πρέπει) με αυτό τον τρόπο είναι ισορροπημένες οι κυψέλες και δεν παλαντζάρουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 9:10 pm

Μισό ένα ένα.
Κιρ αυτο το καροτσακι( και σε χειρότερη κατάσταση) ειναι που εχω και εγω.
Δεν μπορεις να φανταστείς απο που μου τα κατέβασε. Χωρίς δρόμο, σε μονοπάτια ανάμεσα σε βράχους θυμάρια και θάμνους. Και σε μικρές απότομες κατηφόρες που σαν φρένο είχα το βάρος μου και την κόντρα των ποδιών μου.
Στο ξαναλέω όμως θελεις ιμάντα με καστανιά για να δένεται εντελως πανω στο καρότσι η κυψελη.
Γιώργη πραγματικά δεν καταλαβα πως να το ψάξω στο ΝΕΤ.
Ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλα εχω μια δυο ερωτήσεις.
Στέκονται οι κυψέλες πανω του σταθερά; Άσχετα με το φυσιολογικό μπαλατζαρισμα που θα εχεις(φαντάζομαι όπως όταν μεταφέρουμε υλικά οικοδομής με το αντίστοιχο καρότσι).
Δεύτερο καταλαβαίνεις το βάρος στα χέρι σου η το πας ανετα ;
Τέλος για οτι ειπα ακομα κρατιέμαι διάφορους λόγους. Βλέπεται σε αυτη την Ελλάδα της γερόντοκρατιας ακομα κάποιοι πιστεύουν οτι όπου πετάξεις πρώτος πέτρα σου ανήκει και η ελληνική γη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 9:22 pm

Μπάμπη εγώ υμάντα δεν έχω βάλει ποτέ. Αν εξαιρέσεις το γεγονός πως πέρυσι έβαλα δυο μονόπατες τη μία πάνω στην άλλη και στη στροφή έφυγε η κυψέλη και άνοιξε σαν καρπούζι, δεν φορούσαμε στολές, είναι μια χαρά. Το δικό μου μελισσοκομείο απέχει από το δρόμο περίπου 50 μέτρα από το δρόμο. Ανηφόρα κατηφόρα κάθε χρόνο και η γλώσσα στους αστραγάλους. Από πέρυσι βρήκα την υγεία μου.
Είπα πως υπάρχει μια έλλειψη στατικότητας η οποία θα ενισχυθεί με μπετόβεργες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 10:07 pm

φιλαρακι σε παραλαώ στειλε μου οποιο λινκ εχεις για να τσεκαρω προιοντα.εχω μεγαλο μεταφορικο προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 10:37 pm

Μπάμπη χτύπα: καρότσι μεταφοράς τελάρων. Χτύπα το πρώτα στις εικόνες του Google και πατώντας πάνω σε κάποια έχει το link του ιςτότοπου που σε ανακατευθύνει στη διεύθυνση του προϊόντος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03, 2016 10:55 pm

mpampi πιστευω οτι ολοι οι νεοι μελισσοκομοι εχουμε να λυσουμε το ιδιο προβλημα. Διαβασε την δικια μου ιστορια.

Πηγα φετος να βρω μερος για τις καστανιες. Τα λιγα ξεφωτα που υπαρχουν ειναι πιασμενα απο παλιους μελισσοκομους με σαπιες κυψελες. Δυο και τρια διαφορετικα σημεια απο τον ιδιο μελισσοκομο. Τελικα βρηκα ενα σημειο χωρις κανενα σημαδι κυψελη και τοποθετησα τις κυψελες μου. Μετα απο μια εβδομαδα ερχεται με τσαμπουκα ενας μελισσοκομος και μου λεει γιατι τις εβαλες εδω. Καθαρισα το μερος λεει πριν χρονια και τα βαζω εγω εδω.. Του εξηγησα οτι δεν υπηρχε καποιο σημαδι η μελισσι και για αυτο τα εβαλα. Μου λεει σημαδια βαζουμε στους δρομους, με λιγα λογια το θεωρουσε δικο του το μερος εκει κατω επειδη το καθαρισε χαχα. Στο τελος με ρωτουσε ποιος σε εφερε εσενα εδω και ο συγκεκριμενος δεν ειναι ουτε καν ελληνας. Αυτο δεν το λεω γιατι ειμαι ρατσιστης απλα το θεωρω παρολογο να με ρωταει τετοια πραγματα αφου στην πραγματικοτητα μεγαλωσα σε αυτα τα βουνα και ο ιδιος μαλλον δεν γεννηθηκε καν σε αυτη την χωρα. Μου γυρισε τοσο πολυ τα μυαλα που σκεφτομαι να αγορασω το χωραφι αν το πουλαει ο ιδιοκτητης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2016 12:36 am

Καρότσι παρόμοιο με του Μπάμπη χρησιμοποιούμε στο μαγαζί που δουλεύω και έχω κουβαλήσει μέχρι και λέβητα 450 κιλά. Το παν είναι να ζυγισεις το φορτιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πατωμένων μελισσιών   Μεταφορά πατωμένων μελισσιών Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2016 1:52 am

Mateus ολα σε αυτη την χώρα αλλάζουν. Ολα μα ολα. Καιρός να αλλάξουν και οι παππούδες αλλα και οι νέοι με τς γερασμένα μυαλά. Αν δεν ακολουθήσουν κακό του κεφαλιού τους.
Δυστυχως για ολους αυτούς κανένας νόμος δεν τους στηρίζει. Δυστυχως για αυτούς υπαρχει πλέον μπόλικη και φτηνή τεχνολογία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορά πατωμένων μελισσιών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά παραφυάδων
» Μεταφορά μελισσιών
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
» Μεταφορά μελισσιων
» Μεταφορά και επαναφορά μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: