Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 12, 2016 12:23 pm

Σε κάποιες μεθόδους προτείνετε η συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών το έχει δοκιμάσει κάνεις να μας πει εντυπώσεις σε σχέση με την εφημερίδα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 12, 2016 3:46 pm

Το ίδιο είναι σχεδόν, βάζεις το ορφανό από πάνω, τα αφήνεις κανένα 24ωρο και έπειτα καπνίζεις λίγο, αφαιρείς την σίτα και συνενώνεις κατεβάζοντας τα πλαίσια του ορφανού κάτω. και με μια απλή σίτα γίνεται ή σίτα πρόπολης.
Λόγο της ξέραίλας που παίζει, καλό είναι να έχουν κ τα 2 απο ένα μικρό κομμάτι ζυμάρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 12, 2016 6:30 pm

Ευχαριστώ πολύ Throubee Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 12, 2016 9:09 pm

Καλή επιτυχία1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2016 9:20 am

kir,με οποιοδηποτε τροπο και εαν επιλεξεισ να συνενωσησ,για  να εχεισ καλυτερα αποτελεσματα πρεπει οι μελισσεσ να ειναι σε ανθοφορια και να δουλευουν,το εχω δει εγω αυτο απο δικη μου εμπειρια.αν δεν δουλευουν οι μελισσεσ τοτε θα δεισ πολλεσ νεκρεσ μελισσεσ απο το μελισσι που ειναι απο πανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?   Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ? Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2016 12:25 pm

Μιας και είμαι στον πρώτο χρόνο ασχολίας και τα 4/5 του μελισσοκομείου μου είναι φετινές παραφυάδες δοκιμάζω διάφορα για την εμπειρία, οπότε είπα να δοκιμάσω και την μέθοδο των δύο βασιλισσών του Ν.Νικολαΐδη , περισσότερο για να φτιάξω μερικά μελισσάκια παραγωγικά και να αντικαταστήσω και τις παλιές βασίλισσες που τους έχω πιει λίγο το αίμα.
Οπότε όταν διάβασα <τοποθετούμε μία συρμάτινη σήτα> μου φάνηκε κάπως ...

Ευχαριστώ DIM οπότε θα περιμένω να φτιάξει λίγο η κατάσταση

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνένωση με σήτα μεταφοράς μελισσιών ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνένωση μελισσιών
» Συνένωση μελισσιών .
» Συνένωση μελισσιών
» Συνενωση μελισσιών
» Συνενωση μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: