Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ

Πήγαινε κάτω 
+6
mpampis13
monarchis
kir
gio
gmakhs
matteus
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 11, 2016 7:26 pm

Απο εβδομαδα θα αρχισω να συρματωνω τελαρα. Επειδη ειναι αρκετα σε αριθμο θα ηταν καλυτερα να αρχισω να σφιγγω μερικα απο τωρα η θα χαλαρωσουν μεχρι τον απριλιο που θα μπαινουν και τα κερια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Φεβ 11, 2016 7:39 pm

αν βάλεις πιρτσίνια και δέσεις σωστά το σύρμα δεν πρόκειται να χαλαρώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Φεβ 12, 2016 9:59 pm

gmakhs έγραψε:
αν βάλεις πιρτσίνια και δέσεις σωστά το σύρμα δεν πρόκειται να χαλαρώσει.

Βαζω κοντα πριτσινια (πανακριβα τα ατιμα), τωρα για το δεσιμο δεν ξερω. Νομιζω πως κανω το κλασσικο απλο δεσιμο. Θα δειξει ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Φεβ 12, 2016 10:42 pm

προσωπικά προτιμώ τα μακρυά δεν βγαίνουν Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2016 2:08 pm

Τι νουμερο συρμα χρησιμοποιειτε;
Θελω να αγορασω και δεν ξερω πιο.

Επισης τελαρο για συρματωμα γνωριζετε κατι πιο φθηνο απο 60 ευρω που εχω βρει στην αγορα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2016 2:59 pm

Μια αρκετά καλή και οικονομική λύση για συρμάτωμα πλαισείον από τον κ. Ντιόνια που χρησιμοποίησα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος είναι με σφιγκτήρα ξυλουργών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2016 10:27 pm

εγώ χρησιμοποιώ ένα παλιό θρανίο στο οποιο έχω τοποθέτησει 2 βίδες και έναν μοχλό που πιέζει το πλαίσιο Smile κάνει την ίδια δουλειά με αυτά του εμποριου Razz αν θέλεις ανεβάζω και photo.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2016 10:40 pm

Ανέβασε φώτο ευχαρίστως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 8:40 am

χτυποκάρδια στο θρανίο lol! Περιμένουμε φώτο ... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 11:14 am

Πατεντια με μηδενικό κόστος εχω κανει και εγω απλα ακομα δεν την εχω τελειοποίηση για να πάρετε ιδέα θα σας ανεβάσω μια φωτο. Αργότερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2016 12:59 pm

να και οι φώτο! !! στο ίδιο θρανίο περνάω και τις κυρηθρες[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 11:55 am

Μια και χρωστάω μια φωτο και μια και εχω λιγο χρονο.
Πάρτε ακομα μια ιδέα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 7:52 pm

Εφάμιλλο των ευρωπαϊκών!!!

(το πορτοκαλί πεδίο η κοιλιά σου είναι Μπάμπη; Wink )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 8:33 pm

Εεεε ναι είχα πιει αν θυμάμαι καλα 5 ποτήρια νερο .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 11:01 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο πρωτος τροπος ειναι πιο γρηγορος αλλα δεν σφιγγει καλα τα συρματα.(τζαμπα λεφτα). Με τον δευτερο τροπο πρηζονται τα χερια σου μετα τα 50 τελαρα αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Σημερα χαλασα καταλαθος ενα περσινο τελαρο και βρηκα το συρμα απο κατω τερμα χαλαρο. Συμβαινει και εσας αυτο να χαλαρωνει μετα απο 1 χρονο. Αν κοιταξετε στο φως τα φρεσκοχτισμενα τελαρα σας κανουν καθολου κοιλια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 11:31 pm

Στο πρωτο τροπο αποκλείετε να μην σφίγγει καλα το σύρμα. Με τιποτα, κατι δεν κανεις καλα.
Το δικό μου που ειναι ίδιας νοοτροπίας και χειρότερο σε κατασκευή τα τεντώνει τρελα. Το συγκεκριμένο το εχω δουλέψει και το εχω δει να το δουλεύουν κανει πολυ καλή δουλεια. Κατι κανεις λαθος εσυ φιλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 11:34 pm

Matteus το ίδιο μηχάνημα έχω και εγώ όπως στην πάνω φώτογραφία μια χαρά τα έχω τα πλαίσια τεντωμένα μήπως αφου καρφώσεις το κάτω μέρος μετά δεν τα πιέζεις ανάμεσα τα σύρματα να πάρουνε τα μπόσικα? και μετά κάρφωμα στο πάνω μέρος και ξεσφύγεις και στα πάει τέντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 11:55 pm

χμμ δεν τα καταφερα εγω ε ? χαχα. Φιλε xunilz αφου περασω το συρμα και πρωτου καρφωσω το πρωτο καρφι κατω στριφογυριζω το καρουλι για να σφιξει κατω. Επειτα ξανα κανω το ιδιο και για το πανω καρφι. Τα μποσικα ειναι σιγουρα, θα ξαναδοκιμασω παλι αυριο. Επισης παρατηρησα οτι οσο πιο χοντρο ειναι το συρμα τοσο καλυτερο. Το πολυ χοντρο δεν δουλευεται στο χερι. Το μεσαιο παιζει να ειναι το καλυτερο.

Ευχαριστω παιδια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 12:53 am

Κάρφωσε στο κάτω το σύρμα το τέρμα δλδ και γύρνα το καρούλι στην συνέχεια πίεσε στο κέντρο τα δυο συρματα κρατώντας το καρούλι για να πάρεις τα μπόσικα απο τις έξω πλευρές του πλαισιου που έχει το σύρμα στα καψούλια καντο δυο τρεις φορές και θα πάρεις οσο μπόσικο έχει αν κρατάς και το καρούλι θα δεις με τα χέρια σου πόσο έχει τεντώσει κίολας το σύρμα , αν έχεις πρόβλημα θα σε βάλω κανα skype να στο δείξω βαρίεμαι να τραβάω βίντεο χαχαχαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 9:25 am

[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]

Άλλη μια ιδιοκατασκευή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim074
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
jim074


Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 2:44 pm

Και η δική μου αντιγραφή....με σύρμα Νο25.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 4:00 pm

jim074 έγραψε:
Και η δική μου αντιγραφή....με σύρμα Νο25.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ωραία κατασκευή, θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για αυτή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 4:13 pm

Οντως ωραια μπραβο σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim074
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
jim074


Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 4:22 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Από την συγκεκριμένη πήρα την ιδέα..απλά την λαμαρίνα την στρατζάρισα σε σχήμα Π..πρόσθεσα και ένα ακόμη ράουλο (στην φωτο δεν υπάρχει)Και επειδή είμαι λάτρης του INOX μου βγήκε λίγο ακριβή!!!Υστερεί στα ράουλα που είναι μεγάλα...θέλουν κόψιμο κανέναν πόντο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim074
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
jim074


Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ   ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 10:18 pm

Ακόμα ένα εργαλείο...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Απολύμανση πλαισίων
» Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα
» ερωτηση για συρματωμα
» Καψουλια πλαισιων
» Αποθήκευση πλαισίων.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: