Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φυτώριο δενδρολίβανου

Πήγαινε κάτω 
+4
xristosalfisti
priamos1980
olomelia
Johnniebee
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2015 7:14 pm

Καλησπέρα. Σήμερα ξεκίνησα ενα φυτώριο με δενδρολίβανα. Έβαλα 15 μοσχέυματα από δενδρολίβανο που υπήρχε σε δημόσιο χώρο, στη νησίδα ένος μεγάλου δρόμου. Χρησιμοποίησα πλαστικά ποτήρια τα οποία τρύπησα, αντι για γλαστράκια. Για χώμα έβαλα ένα μείγμα κομπόστ με άμμο. Θα Φυλάξω τα μοσχέυματα, όσο είναι χειμώνας, σε ένα θερμοκηπιάκι και ελπίζω να έχουν επιτυχία και να εμπλουτίσω το μελισσοκομείο μου με αυτά. Πριν έναν μήνα περίπου  φύτεψα 24 φυτά δενδρολίβανα, που είχα προμηθευτεί μαγαζι, στην περίμετρο που χωραφιού μου και δειχνουν όλα ζωηρά ακόμα. Μου είπαν οτι το δενδρολίβανο είναι έυκολο στο πολλαπλασιαμό. Θα δείξει, κόντα είναι η άνοιξη!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το θερμοκηπιάκι έχει μερικές θέσεις ακόμα... Μηπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανείς κάποιο άλλο φυτό με μελισσοκομικό ενδιαφέρον που θα μπορούσα να προσθέσω στο φυτώριο μου. Κατά προτίμηση να έιναι δεντρο ή θάμνος που δεν έχει πολλές απαιτήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2015 9:04 pm

μπράβο JohnnieBee,

μακάρι όλοι ν'ακολουθήσουμε το παράδειγμά σου.

Εκτός από τροφή για τα μελισσόκια, φτιάχνεις κι έναν ωραιότατο ανεμοφράχτη για το κτήμα σου. Βάλε όμως κι άλλα στο φυτώριο και ψέκαζέ τα τακτικά - ας περισσέψουν!

Από δένδρα, θα σου πρότεινα την Ιαπωνική Σοφόρα - συγγενή της ακακίας με λίγες απαιτήσεις,
που όμως ανθίζει άφθονα μια στιγμή που όλα ξεραίνονται: τον Ιούλιο.

Δες το εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2015 12:16 am

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σκεφτόμουν να βάλω μερικές αμυγδαλιές για να "ξεκινάει νωρίς" η άνοιξη. Καλή ιδέα και η ακακία. Από καλοκαιρινά φυτά έχει παλιούρι η περιοχή και γκουρπένι ή αγράμπελη που ανθίζει το καλοκάιρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2015 1:00 am

ακακια μην φυτεψεις αν μπορεις να κανεις μεταφορα πηγανε τα μια βολτα γρεβενα και θα δεις φυτωρια πολλων στρεμματων εχω πολλα και γω εδω στην καστορια και μπορω να σου πω οτι περσι ηταν επιτυχημενη μεταφορα τα μελισσακια τρελαθηκαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2015 3:29 am

Τζόνι, το παλιούρι πότε ανθίζει στα Γιάννενα;

Πρίαμε, αυτά τα φυτώρια που λες είναι στην αρχή του δρόμου Γρεβενά-Καλαμπάκα;
πότε ανθίζει εκεί;

πάντως η Σοφόρα ανθίζει πολύ αργότερα από την ακακία (την Ρομπίνια, κτλ). Και την πρότεινα για  σταθερό μελισσοκομείο, να βοηθήσει σε μια γυρεοδοτικά δύσκολη εποχή.

ΥΓ: περιμένω τηλέφωνό σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2015 3:37 pm

Μπορείς να φυτέψεις αν θες ποικιλίες ευκαλύπτων που δίνουν γύρη και μέλι όλο το χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΔευ Δεκ 14, 2015 10:24 pm

Στα Γίαννενα λίγο δύσκολο ευκάλυπτος ... έχουμε παγωνίες μεγάλες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2015 12:18 am

Δεν ξέρω πότε ανοίγει το παλιούρι εκεί που έιναι το μελισσοκομέιο αυτό. Φέτος πρώτη φορά λέω να τα αφήσω ανοιξη και καλοκαίρι εκεί. Είναι στα τζουμέρκα και περίπου 1.30 ωρα από το σπίτι μου, οπότε τις προηγούμενες χρονιές τα έπερνα από εκεί όταν ξεκινούσε η άνοιξη για να τα έχω κοντά και να τα χειρίζομαι καλύτερα... Φέτος θα αφήσω μερικά εκεί οπότε θα σας ενημερώσω για τις ημερομηνίες άνθισης του παλιουριού αλλά και των άλλων φυτών της περιοχής.

xunilz έγραψε:
Στα Γίαννενα λίγο δύσκολο ευκάλυπτος ... έχουμε παγωνίες μεγάλες!!!

Δεν ταιριάζει και στο περιβάλλον ο ευκάλυπτος!!! Εκεί είναι μια πλαγιά με παλιούρι, κουμαριά, ρείκια, πουρνάρια, κισσό, γκουρπένι, κ.α. Δεν μου κολλάει ο ευκάλυπτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2015 5:02 am

Πριν καποια χρονια ειχα φυτεψει παρα πολλα δενδρολιβανα και τα αφησα στο ελεος του Θεου.Ουτε ποτισματα ,ουτε τιποτα.Σημειωτεον ότι το περιβάλλον είναι ξηροθερμικο με λιγες βροχες την χειμερινη περιοδο.Καποια ξεραθηκαν, αλλα τα περισσοτερα προοδευσαν και σημερα είναι τεραστια .Την περασμενη Κυριακη που ειμουν εκει, παρατηρουσα τις μελισσες και τους βομβινους που εκαναν παρτι πανω τους.Πιστευω ότι τα δενδρολίβανα είναι ιδανικα σαν μελισσοκομικα φυτα γιατι εχουν παρατεταμενη ανθοφορια κα ειναι σχεδόν ανεπειρεαστα από τις καιρικες συνθήκες.Αλλο φυτο που δεν απαιτει ιδιαιτερη φροντιδα είναι η λεβαντα.Εχω δυο ειδη που δεν ξερω να τα ξεχωρησω,Το πρωτο εχει μεγαλυτερη αναπτυξη πιο φαρδια φυλλα σε πρασινο -γκρι χρωμα και ανθιζει την ανοιξη και το καλοκαιρι.Το άλλο είναι μικρότερης αναπτυξηε με πιο μικρα φυλλα , πιο φωτεινο πρασινο χρωμα και αυτην τη στιγμη είναι ακομη ανθισμενη,Ενα φυτο που μου εχει κανει ιδιαιτερη εντυπωση είναι η φωτινια.Ανθιζει την ανοιξη και τρελαινει στην κυριολεξια τις μελισσες.Αλλα φυτα που προοδευσαν χωρις καμια φροντιδα από πλευρας μου σε σχεδόν ανυδρες συνθήκες, είναι το φασκομηλο,η ματζουρανα και η δαφνη.
Στην περιοχη σου που εχετε μεγαλα υψη βροχης απο δεντρα θα εβαζα κερασιες και μηλιες (γιατι δηλαδή μονο δασικα ειδη?)Ένα μινι φυτωριο π,χ, με σπορους φυρικιας μπορει να σε προμηθευσει με τα απαραίτητα σποροφυτα,χωρις κανενα εξοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2015 3:20 pm

Sakis G σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω βάλει 3 μηλιές και υπάρχουν μερικές κερασιες στην περιοχή.
Σκεφτόμουν φυτά που μπορώ να πολλαπλασιασω έυκολα με μοσχευμα. Νομίζω πως σε τέτοια φυτά (κερασιά, μηλιά, αχλαδιά κτλ) δεν θα εχω επιτυχία με την μέθοδο αυτή αφου είμαι τελέιως άπειρος. Θα μπορούσα να αγοράσω δεντράκια, όπως και έκανα, αλλα δεν μπορώ να αγοράσω μεγάλο αριθμό λόγω κόστους ! ! ! Ούτε με σπόρο θα ήθελα να πολλαπλασιάσω καθώς αργούν πολύ τα νεα δεντρα να αναπτυχθούν και να ανθίσουν ! ! !
Έχει δοκιμάσει κανείς να πολλαπλασιάσει με μοσχεύματα φυτά όπως η μηλιά, η αμυγδαλιά, η καστανιά κτλ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤρι Δεκ 15, 2015 6:22 pm

ΔΕΝ εχω δοκιμασει μοσχεύματα χειμερινου ξυλου , αλλα ξερω ότι γινονται απο όλα τα φυλλοβολα.Εχω διαβασει ότι χρησιμοποιούνται μοσχεύματα 25 εκ. περιπου ,απο καλα ξυλοποιημενους ετησιους βλαστους.Χρησιμοποιειται ορμονη ριζοβολιας και τοποθετουνται σε μειγμα αμμου -τυρφης κατά τα 2/3 του μηκους τους.Το μειγμα χωματος να διατηρείται υγρο.Καλη δουλεια κανει και η επαλειψη της βασης του μοσχεύματος με μελι.
Τον Φλεβαρη που περασε φυτεψα σπορους φυρικιας που ειχα διατηρησει στο ψυγειο για 2 1/2 μηνες, προκειμενου να σπασω τον λήθαργο του σπορου.Το σποροφυτα τα μεταφυτευσα σε γλαστρες και σημερα τα μισα ξεπερνουν το 1,5 μετρο σε υψος , ενώ κανενα δεν είναι κατω του μετρου. Τον Φλεβαρη που μας ερχεται θα τα φυτεψω στον αγρο .Σιγουρα θελουν περισσοτερο χρονο να μπουν σε παραγωγη , παρα να ηταν μπολιασμενα σε νανα υποκειμενα, αλλα θα τα βοηθησω με τα καταλληλα κλαδεματα και εχω υπομονή. Το σημαντικο ειναι οτι αντεχουν με λιγοτερες φροντίδες,και μπορω να εχω ένα μεγαλο αριθμο δεντρων με μηδεν εξοδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2015 1:34 pm

Μπήκα κι εγώ στο σύνδεσμο που έδωσε ο φίλος κι έπαθα αναφυλαξία... Ένα δενδράκι σοφόρα japonica 40 ευρώ...

Πόσο θέλον να μας κουφάνουν οι "ανθοπώλαι";;;

htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2015 3:42 pm

Vasillis... μαλλον εισαι αλεργικος στα..ευρωπουλα , οπως κι εγω!!!! arostisa

οποτε να ναι καλα τα παλικαρια στο υπουργειο Οικονομικων  tziz  που φροντιζουν τις ....αλεργιες μας !!!

ευρω στην τσεπη δεν μας αφησαν !!! sokaristiko


lol! zitao pola i kilia mou zitao pola lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΤετ Δεκ 16, 2015 10:42 pm

vassilis έγραψε:
Μπήκα κι εγώ στο σύνδεσμο που έδωσε ο φίλος κι έπαθα αναφυλαξία... Ένα δενδράκι σοφόρα japonica 40 ευρώ...

htipieme

Βασίλη μην απορείς... είναι δένδρο τριών μέτρων. Έδωσα το λινκ για να φανεί πως δείχνει. Τρίμετρο δένδρο την άνοιξη, αν απλώσει κλαδιά και βγάλει φύλλωμα, παρκάρεις από κάτω...

Αν θέλεις, παίρνεις δενδράκι στα 40-50εκ. προς 6-8 ευρώ. Αν πάλι κάνεις επαφή μέσω μελισσοκομικού συλλόγου με δασικό φυτώριο του Υπ.Γεωργίας, παίρνεις δενδρύλλια σε πραγματικά συμβολικές τιμές. Ακόμη, κάποιοι δήμοι, μέσω της διεύθυνσης πρασίνου που έχουν, δίνουν δένδρα που χρησιμοποιούν στις δενδροστοιχίες τους... ίσως και δωρεάν.

Πάντως, πάντα υπάρχει η περίπτωση που περιγράφει ο Σάκης Τζι, να διαχειμάσεις σπόρους και την άνοιξη να τους βάλεις σε σπορείο. Έχει λίγο κόπο, μα όταν βλέπεις τα δενδράκια να μεγαλώνουνε, νοιώθεις σαν να είναι παιδιά σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2015 11:40 am

Johnniebee το πρόβλημα μας είναι ότι δεν έχουμε καμία οργάνωση σαν σύλλογος η σαν ατομα ολοι νομίζω ξερουμε ή έχουμε περιοχές που θα θελαμε να φυτέψουμε δέντρα κτλπ αλλα πάντα μενουμε στην ιδιωτική πρωτοβουλία με μικρό ίσως και καθόλου αποτέλεσμα και εγώ τα έχω κανει αυτα και εχω βαλει στο οικόπεδο μου 40 ριζες με οποροφόρα δεντρα (μυλιες,αχλαδιες ,κερασίες ,φυρικιες , καστανίες δεντρολίβανα καμια 20αρια λεβάντες το ίδιο) παρόλου αυτά έχω απέναντι μου εναν τεράστιο ξερο λόφο του δήμου και ήθελα να κάνω κατι εκει αλλα δεν τολμάω λογο κοστους και κοπου όπως και επισης το να βάλω και 10 δεντρακια δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα . Η δεντροφύτευση πρεπει να γίνει μαζική !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2015 12:25 pm

Φίλε μου olomelia δεν κατάλαβα ότι για το τρίμετρο δένδρο ζητά ο φυτωριούχος 40 ευρώ. Έτσι είναι λογικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2015 5:03 pm

xunilz έγραψε:
Johnniebee το πρόβλημα μας είναι ότι δεν έχουμε καμία οργάνωση σαν σύλλογος η σαν ατομα ολοι νομίζω ξερουμε ή έχουμε περιοχές που θα θελαμε να φυτέψουμε δέντρα κτλπ αλλα πάντα μενουμε στην ιδιωτική πρωτοβουλία με μικρό ίσως και καθόλου αποτέλεσμα ... Η δεντροφύτευση πρεπει να γίνει μαζική !!!!

Φίλε xunilz δεν έχω επαφή ακόμα με τον σύλλογο. Λέω να τον επισκεφτώ από το νέο έτος. Συμφωνώ μαζί σου στο ότι πρέπει να γίνει μαζική δεντροφύτευση για να έχει αποτέλεσμα. Συμφωνώ και με άλλους συναδέλφους που λένε πώς φυτεύοντας δέντρα, τρώνε όλα τα μελίσσια της περιοχής. Ναι είναι αλήθεια και τα δύο ΑΛΛΑ!!! Κάπως πρέπει να γίνει μια αρχή!!!
Για να γίνει μαζική δενδροφύτευση περιοχών, κάποιος πρέπει να την κάνει κάποιος να ενδιαφερθεί και να μην αισθανθεί "μαλακός" που είναι αυτός που φροντίζει για την περιοχή του ενώ οι άλλοι αδιαφορούν. Να αισθανθεί περήφανος που μπορούσε να κάνει κάτι καλό και το έκανε!
Είναι λάθος και καταστροφική η σκέψη ότι μόνο στα προσωπικά μας προβλήματα πρέπει να δρούμε ενώ στα συλλογικά μας προβλήματα πρέπει να δρουν άλλοι κι εμείς απλά να βοηθάμε ή να συμμετέχουμε! Είναι καταστροφική αυτή η σκέψη γιατί κάπως έτσι φτάνει το περιβάλλον μας στην κατάσταση που είναι σήμερα και οδεύει από το κακό στο χειρότερο. Κάπως έτσι αφήνουμε τους "άλλους" να έχουν τον έλεγχο της ζωής μας και εμείς απλά παραπονιόμαστε όταν κάτι δεν πάει καλά! Όταν μπορούμε να βοηθήσουμε την κατάσταση κάπως, λίγο ή περισσότερο, είμαστε άξιοι της μοίρας μας αν δεν το κάνουμε! Η μαζική δράση είναι το άθροισμα της ατομικής δράσης.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα φίλε xunilz, απλά με αφορμή το μήνυμά σου έκανα αυτές τις σκέψεις και είπα να τις μοιραστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Φυτώριο δενδρολίβανου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυτώριο δενδρολίβανου   Φυτώριο δενδρολίβανου Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17, 2015 7:00 pm

Johnniebee γιαυτό είμαστε εδώ να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας Smile . Ούτε και εγώ ειμαι στο σύλλογο απλα ξέρω αρκετούς προεδρο κτλπ κτλπ και πάνω κάτω τι έχουνε κάνει γενικότερα αν και ο νέος πρόεδρος θέλει νέοους ανθρώπους με διάθεση και ορεξη λίγο που έιχα μιλήσει μαζύ του στο φεστιβάλ που έγινε στην πλατία . Το ειπα οταν θα ειμαι ετοιμος θα γίνω και εγώ μελος και θα μοιραστώ μαζύ τους τα πιστεύω και τα θέλω μου που ίσως να σκέφτονται και αλλοι και δεν έχουνε ακόμα την δίαθεση η την τόλμη να πράξουνε . Αντε να τους ταρακουνήσουμε λιγο φιλε Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φυτώριο δενδρολίβανου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΥΨΕΛΗ ΦΥΤΩΡΙΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: