Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ανωριμο μελι

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ανωριμο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανωριμο μελι   ανωριμο μελι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 7:29 pm

γεια σασ παιδια.τωρα γυρισα απο τοισ μελισσεσ μου και εχω την εξησ απορεια,εδω και 15-20 ημερεσ οι μελισσεσ το μελι που εχουν στα πλαισια απανω δεν τα γινονουνε,ειναι ρευστα(σαν νερο ειναι) και στο ιδιο σημειο,ουτε βανουνε νεα μελια απο την φυση αλλα ουτε τα γινονουνε,φοβαμε μην ξινιση το μελι στο τελοσ και παθουν οι μελισσεσ δυσεντεριεσ.τι να κανω για να βοηθησω τοισ μελισσεσ μου για να γινοσουν τα μελια?η εχετε να μου πειτε εσεισ τιποτα,να κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ανωριμο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανωριμο μελι   ανωριμο μελι Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 12:05 am

Φιλε μας ... απ'οτι βλεπω εισαι απο την κρητη. Γραφεις οτι φοβασαι μην ξυνισει το μελι. Για να γινει αυτο πρεπει να πιασουν κρυα και να κλειστουν μεσα τα μελισσια σε μελισσοσφαιρα, πραγμα δυσκολο για το μερος σου. Απ'οτι καταλαβαινω βαζουν μελι αλλα το τρωνε και μετα ξανα βαζουν και εσυ βλεπεις αυτην την εικονα εδω και καιρο. Απο την στιγμη που τιναζεις το τελαρο και πεφτει σαν νερο οπως λες παει να πει οτι το μαζεψαν την ιδια μερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ανωριμο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανωριμο μελι   ανωριμο μελι Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 8:15 am

καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση,matteus.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ανωριμο μελι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανωριμο μελι   ανωριμο μελι Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 8:55 am

Όπως είπε και ο matteus δύσκολα το κρητικό μέλι ξινίσει εκτός κι αν είσαι σε μεγάλο υψόμετρο και τα μελισσάκια κλείνονται μέσα για πολλές μέρες. Όμως δεν έχει κάνει και κρύο του θανατά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ανωριμο μελι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Μπύρα με μέλι !!!!
» πλαισια με μελι
» Γαρίδες με μέλι
» Αλλεργικός στο μέλι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: