Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πατος σταθερος η κινητος?

Πήγαινε κάτω 
+3
Throubee
lingistis
nikos37
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 11:15 am

Καλημερα στη παρεα. Εχω ενα προβληματισμο οσον αφορα την επιλογη κλασσικης γονοφωλιας ή κινητου πατου.Εχω ηδη καταληξει στο οτι πρεπει να ειναι ανοικτος (με σιτα) αλλα θελω να ακουσω τις αποψεις σας περι κινητου ή σταθερου, αν υπαρχουν δηλαδη καποιες εργασιες ή χειρισμοι οι οποιοι ειναι ευκολοτερο ,δυσκολοτερο ή αδυνατο να γινουν με τον ενα ή τον αλλο πατο.
Αρχικα ημουν απολυτα πεπεισμενος για τον κινητο (χωρις καποιο λογο, απλα μου αρεσε περισσοτερο) αλλα μετα απο συζητησεις με παλαιοτερους μου ειπαν οτι θα εχω προβλημα στις μετακινησεις καθως πολλες φορες τυχαινει να ξεκουμπωνουν οι πατοι ( αν και αυτο νομιζω οτι ειναι θεμα των συνδετηρων και οχι των πατων).
Μεγαλη σημασια εχει και το κοστος , καθως απο εκει που αγοραζω τις κυψελες ειναι πιο ακριβος ο σκετος κινητος πατος απο οτι η γονοφωλια(σκετη), οποτε θελω να δω αν υπαρχει πραγματικα καποιο οφελος απο τη χρηση του κινητου αλλιως να στραφω στο σταθερο.
Παρακαλω τα φωτα σας!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 11:41 am

Θα σου απαντήσω σε ότι αφορά τα μελίσσια και τους χειρισμούς, το θέμα κόστος δεν θα πρεπει να επιρεάζει τις αποφάσεις μας όταν συζητάμε για το τι είναι πιο ορθό για το μελίσσι. Το θέμα κόστος έχει να κάνει με τον μελισσοκόμο.

Ο πάτος δεν πρέπει να είναι ανοιχτός. Απλά μπορεί να είναι και ανοιχτός. Το αν θα είναι και ανοιχτός ίσως έχει κάποια συν ανάλογα με το σε ποιές περιοχές πας τα μελίσσια σου καθώς και μείον. Το αν θα είναι κλειστός δεν έχει κανένα μείον... πουθενά.

Η επένδυση σε κινητούς πάτους είναι κάτι που δεν θα μετανιώσεις. Υπάρχουν πολλοί τύποι για να διαλέξεις και αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο τρόπος σύνδεσης με την γονοφωλιά και η είσοδος. Αν σκοπεύεις να μαζεύεις γύρη καλά είναι να το ελένξεις να είναι συμβατές οι γυροπαγίδες με τους πάτους.
Οι κινητοί πάτοι προσφέρουν πολλά συν, όπως μεταξύ άλλων π.χ. την ευκολία σωστών μελισσοκομικών χειρισμών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 11:54 am

sostos Γειά σου Νίκο, γειά σου Γιάννη..συμφωνώ απόλυτα!
Το κόστος μειώνεται αισθητά αν αφιερώσεις λίγο από τον προσωπικό σου χρόνο και σχεδιάσεις - μοντάρεις μόνος σου τους κινητούς πάτους.

Καλημέρα σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 12:19 pm

Ευχαριστω για την αμεση αποκριση, απλα επειδη το ερωτημα το θετει αρχαριος ,πραγματα που για εσενα μπορει να εινα αυτονοητα για εμενα χρειαζονται καποια περετερω διερευνηση, για αυτο παρακαλω αν μπορεις να διευκρινησεις ή να περιγραψεις τις τοποθετησεις σου οσον αφορα τους σωστους μελισσοκομικους χειρισμους.
Και μια και αναφερθηκες και στον ανοιχτο ή κλειστο πατο θα ηθελα και εκει μια πιο ολοκληρωμενη τοποθετηση με τα συν και τα μειον.
Ελπιζω να μην σε κουραζω αλλα μια και ασχοληθηκες να μου απαντησεις θα εκτιμουσα ιδιαιτερα μια πιο ολοκληρωμενη απαντηση ,αν δεν σου ειναι κοπος.
Μιχαλη καλημερα και σε εσενα , δυστυχως (μαλλον ευτυχως) ολος ο ηδη ελαχιστος διαθεσιμος χρονος μου ειναι αφιερωμενος στις μελισσες ,και παλι δεν φτανει ,αλλα το πραγματικο προβλημα ειναι η ελλειψη χωρου για μαστορεματα( φαντασου το συρματωμα το κανω στο σαλονι).
Οσον αφορα το κοστος οπωσδηποτε δεν θα πρεπει να ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να κανουμε το σωστο αλλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 2:21 pm

Γεια σου Νίκο,
Χειρισμοί όπως η αναστροφή πατωμάτων δεν είναι εφικτοί με σταθερό πάτο γονοθάλαμο. Από την εμπειρία μου όσον αφορά ανοικτούς κλειστούς μπορώ να σου πω πως: οι ανοικτοί έχουν το μειονέκτημα αν βρίσκεσαι σε μεγάλο υψόμετρο το χειμώνα να έχεις μεγάλη κατανάλωση τροφών ή να το πω πιο σωστά μεγαλύτερη αν είχες τα μελίσσια σου σε σταθερό κλειςτό πάτο γονοφωλιά. Με τους ανοικτούς πάτους επιτυγχάνεται τουλάχιστον τους καλοκαιρινούς μήνες ο πιο σωστός αριθμός της κυψέλης με τη λιγότερο δυνατή κατανάλωση τροφών. Όλα αυτά όμως στη θεωρία γιατί από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια συγκριτική μελέτη (head to head).
Το κόστος συμφωνώ με το Lingistis δεν θα πρέπει να μας απασχολεί. Συνήθως την ποιότητα την πληρώνουμε λίγο παραπάνω αλλά για αυτό το λόγο έχει και διάρκεια στο χρόνο. Δεν αποσβένεται σύντομα αλλά έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 3:29 pm

Να συμπληρωσω κι εγω σε αυτα που ειπαν παραπανω τα παιδια οτι,
υπαρχει ενα μικρο αλλα συνεχομενο ξαλάφρωμα απο βαρροα με ανοικτους πατους
( πεφτει εκτος κυψελης και δεν ξαναανεβαινει)
και φυσικα η συνενωση σμηνων γινεται πολυ απλη υποθεση με τους κινητους πατους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 4:16 pm

Συμφωνώ με όσα λέτε για τους ανοικτούς και όσο για το κρύο αυτο αντιμετωπίζεται ευκολα γιατι οι πάτοι μου κλεινουν από κάτω με συρταρωτο πλακε. Σωστός και για τη συνένωση αλλά και με σταθερό θέλει ελάχιστο παραπάνω κόπο ,εκτός και αν έχεις πολλά μελίσσια και είναι πάγιος χειρισμος και όχι λύση αναγκης. Για την αναστροφή τώρα παω πάσο, αλλά πόσοι κάνουν αυτό τον χειρισμο?έχω μπερδευτεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 4:24 pm

lingistis έγραψε:

Ο πάτος δεν πρέπει να είναι ανοιχτός. Απλά μπορεί να είναι και ανοιχτός. Το αν θα είναι και ανοιχτός ίσως έχει κάποια συν ανάλογα με το σε ποιές περιοχές πας τα μελίσσια σου καθώς και μείον. Το αν θα είναι κλειστός δεν έχει κανένα μείον... πουθενά.

lingistis να ρωτήσω εδώ ,όσον αφορά την ανάπτυξη του σμήνους; Για ξεχειμώνιασμα; Αναφέρεσαι σε ορεινές-Βόρειες περιοχές;
Είμαι υπέρμαχος ανοιχτού πάτου. Ακόμη σε αυτόν τον τύπο, συν των προαναφερθέντων, τα "σκουπίδάκια" είναι απειροελάχιστα (με οτι συνεπάγεται σε μελισσοώρες ή υγιεινή), και προσωπικά δεν ξαναείδα την παραμικρή μούχλα.

lingistis έγραψε:

αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο τρόπος σύνδεσης με την γονοφωλιά και η είσοδος.

sostos Μεγάλο SOS σε αυτό το κομμάτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πατος σταθερος η κινητος? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατος σταθερος η κινητος?   Πατος σταθερος η κινητος? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 7:38 pm

Για μένα,από τη στιγμή που μπήκε ο αποσπώμενος πάτος στη ζωή μου,δεν το αλλάζω με τίποτα...χειμώνα-καλοκαίρι ανοιχτός με τα μελίσσια να είναι στη β. Ελλάδα.Πραγματικά δεν βρίσκω κανένα αρνητικό στη χρήση του!Η ελάχιστη περισσότερη κατανάλωση τροφής εξαφανίζεται αν δεις τα άλλα πλεονεκτηματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πατος σταθερος η κινητος?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πλαστκός Πάτος
» Κινητός πάτος
» πατοσ με σητα και κορνίζα
» Κινητός πάτος με σήτα. Υπέρ και κατά .
» Πάτος Κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: