Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?   αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Icon_minitimeΚυρ Σεπ 20, 2015 11:57 pm

γειά σας,
για μελισσοκομικό βιβλιάριο ζητάνε απόδειξη κατοχής μελισσοσμηνών και βεβαίωση από μελ. σύλλογο της περιοχής μου.Αν δεν υπάρχει σύλλογος τότε από αγροτικό συναιτερισμό .
Σε εμένα που υπάρχει σύλλογος στην περιοχή γοα εγγραφή ζητάνε 40 ευρώ.
Εγώ όμως δεν θέλω να ανήκο σε σύλλογο και κυρίως δεν θέλω να δώσω 40ε.Α ν ο σύλλογος πρόσφερε κάτι θα τα έδινα .πχ ελεύθερη χρήση κάποιων μηχανημάτων η οτιδήποτε άλλο.. Είναι αναγκαστικό ή αυτή που μου έδωσε πληροφορίες από το αγροτικής ανάπτυξης δεν τα ξέρει καλά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?   αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 11:32 am

Η νομοθεσία για την έκδοση μελισσοκομικού βιβλιαρίου προβλέπει:

"Βεβαίωση περί κατοχής των μελισσοσμηνών από Μελισσοκομικό Σύλλογο ή εφόσον δεν υπάρχει από Αγροτικό Σύλλογο της περιοχής της μόνιμης κατοικίας του."

πουθενά δεν λέει ότι πρέπει να γραφτείς στο σύλλογο για να πάρεις τη βεβαίωση.

Αυτό με τους συλλόγους για την έκδοση μελισσοκομικών βιβλιαρίων είναι ένα θέμα που νομίζει ότι δεν προσφέρει κάτι.
Στην περιοχή μου δεν υπάρχει σύλλογος οπότε δεν προσκομίζουν οι μελισσοκόμοι καμία βεβαίωση για την έκδοση του μελισσοκομικού βιβλιαρίου.

Καλά είναι να βρεις τον υπεύθυνο γεωπόνο για την έκδοση του μελισσοκομικού βιβλιαρίου και να του πεις ότι δεν θέλεις να ανήκεις σε σύλλογο και να σου πει πως αλλιώς μπορεί να γίνει.

Γενικά:
α) πας στην υπηρεσία και καταθέτεις όλα τα δικαιολογιτικά χωρίς τη "Βεβαίωση περί κατοχής των μελισσοσμηνών από Μελισσοκομικό Σύλλογο" και πέρνεις μελισσοκομικό βιβλιάριο ή αν δεν στο δώσουν ζητάς γραπτή απάντηση.

β) πας σε ένα σύλλογο και ζητάς με αίτηση "Βεβαίωση περί κατοχής των μελισσοσμηνών" χωρίς να γραφτείς. Αν δεν σου δώσουν θα πρέπει να σου δώσουν ως απήντηση στην αίτηση βεβαίωση αδυναμίας έκδοσης βεβαίωσης περί κατοχής των μελισσοσμηνών για τον λόγο που θα βρούν. Την βεβαίωση αυτή τη δίνεις στην υπηρεσία.

Κανονικά ο υπεύθυνος γεωπόνος θα έρθει να δει τα μελίσσια πριν την έκδοση του μελισσοκομικού βιβλιαρίου... οπότε ποιός ο λόγος ύπαρξης της "Βεβαίωση περί κατοχής των μελισσοσμηνών";

Προσοχή, τίποτε δεν εννοείται, ισχύει ότι λέει η απόφαση και είναι όλα γραμμένα εδώ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


και μην ξεχάσεις να μας πεις τι έγινε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?   αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 1:34 pm

πήρα τώρα τηλέφωνο στον μελ. σύλλογο της περιοχής μου και μου είπε αν δεν πληρώσω εγγραφή δεν μπορώ να γίνω μελισσοκόμος.
Του λέω τι προσφέρεται και μου λέει<<τιπ... ε ε αν χρειαστείς καμια βοήθεια με αρρώστιες ή οτιδήποτε >>κάποιος μου λέει ήθθελε ένα χαρτί και επειδή δεν ήταν μέλος πλήρωσε παραπάνω..
Tο θέμα είναι ότι βρομάει η δουλειά και πως μπορώ να το αποφύγω αυτό το στάδιο της εγγραφής.
Επίσης η εργαζόμενη υπεύθυνη στο αγρ.ανάπτυξης με στέλνει στον μελισσοκομικό σύλλογο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?   αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 2:47 pm

Με το τηλέφωνο... τα λόγια είναι αέρας που λέει και ο λαός μας.

Προτείνω να κάνεις χαρτιά (αιτήσεις). Σε σύλλογο, και σε κάθε σύλλογο, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να γραφτείς. Αν θέλεις πας, και κάθε σύλλογος έχει την προσφορά του προς τα μέλη του και την περιοχή του, δεν συζητάμε αυτό για να προλάβω ορισμένους.

Όπως έγραψα και στο παραπάνω ποστ το ΦΕΚ δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να είσαι μέλος συλλόγου. Οπότε η υπεύθυνη στο αγρ.ανάπτυξης πρέπει να διαβάσει καλά το ΦΕΚ και να σου πει που λέει ότι πρέπει να είσαι μέλος συλλόγου… και επειδή δεν θα βρει κάτι τέτοιο θα πρέπει ή να συντάξει οδηγία προς τους συλλόγους που θα τους λέει τι πρέπει να κάνουν ή σου δίνει άλλη λύση.

Επιπλέον το καταστατικό του συλλόγου πρέπει να προβλέπει την παροχή εργασιών με αμοιβή και την έκδοση σχετικού παραστατικού σύμφωνα με την ΔΟΥ, αλλιώς είναι παράνομοι και μπορεί να τους καταγγείλει ο καθένας. Τα γράφω αυτά ώστε και τα άτομα που είναι σε συλλόγους και ο.κ. εκδίδουν κάποια χαρτιά με αμοιβή και καλύπτουν με τα χρήματα αυτά κάποιες οικονομικές υποχρεώσεις του συλλόγου να το δουν... μη πάνε να κάνουν καλό και βρεθούν μπλεγμένοι.

Και κάτι ακόμα... η εργαζόμενη υπεύθυνη στο αγρ.ανάπτυξης έχει και προϊστάμενο/η και αυτό το άτομο με την σειρά του Δ/ντη και αυτό πολιτικό προϊστάμενο.

Τα γράφω αυτά γιατί πιστεύω ότι μπορεί να εκδοθεί μελισσοκομικό βιβλιάριο χωρίς τον αναγκασμό εγγραφής σε σύλλογο. Η έγγραφη μας σε σύλλογο πρέπει να παροτρύνεται από άλλες δράσεις του και όχι για να πάρουμε ένα χαρτί που θα θελήσουμε μια φορά.

Δεν υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που να πήρανε μελισσοκομικό βιβλιάριο χωρίς να γραφτούνε σε κάποιο σύλλογο;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?   αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο? Icon_minitimeΤρι Σεπ 22, 2015 12:00 am

Φιλε golas ειμαι σιγουρος οτι πηγες στο ελκος στομαχου στην θεσσαλονικη... συγκεκριμενα στην παπαναστασιου. Τις ιδιες δυσκολιες περι συλλογου φερνει σε εναν γνωστο μου. Καλη τυχη lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ
» Σε πιο συλλογο ανηκω?
»  1΄ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ
» 2΄ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙO (ΗΜΕΡΙΔΑ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ Τ
» Εκλογές στον Μελισσοκομικό Σύλλογο Θεσπρωτικού Πρέβεζας "Η Μικρή Λάκκα Σούλι "

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: