Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 εμβολιασμενα πευκα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 10, 2015 10:55 pm

Καλησπερα. Το μελι που βγαζω ειναι θυμαρισιο. Στην περιοχη ομως εχει κ πευκα. Δε θελω πευκομελο, απλα επειδη ειναι δυναμωτικο για τις μελισσες, θε ηθελα να μπορουν να τραβηξουν. Οταν το συζητουσα, μου ειπαν οτι τα πευκα πρεπει να ειναι εμβολιασμενα(μπολιασμενα θα εννοουσαν), αλλιως δεν παραγουν κ η μελισσα δεν κανει μελι. Τι σημαινει αυτο; Τι πρεπει να κανω για να μπορει η μελισσα να τραβηξει απο αυτα τα πευκα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠεμ Σεπ 10, 2015 11:04 pm

Ο εμβολιασμός των πεύκων συσχετίζεται με ένα έντομο το marchalina hellenica το οποίο απομυζεί τους χυμούς του πεύκου και τα απορρίμματα του είναι μια γλυκιά ουσία την οποία πέρνουν οι μέλισσες και τη μετατρέπουν σε μέλι. Σε μέλι μελιτωμάτων όπως λέμε.
Μέχρι και τις αρχές του 2000 οι μελισσοκόμοι μπορούσαν να εμβολιάζουν με αυτό το έντομο τα πεύκα δηλαδή να μεταφέρουν το έντομο σε πεύκα που δεν υπήρχε. Όμως κρίθηκε παράνομη αυτή η πρακτική. Η μεταφορά δηλαδή του m.h. Ονομάζεται εμβολιασμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 6:23 pm

Στα πευκοδαση που πανε τοσοι μελισσοκομοι τις μελισσες τους, εχει προηγηθει μια τετοια διαδικασια; Δεν το γνωριζα. Αρα, τα πευκα της περιοχης ειναι "αχρηστα" για τις μελισσες μου. Υπαρχει περιπτωση να εχουν αυτο το μυκητα χωρις την παρεμβαση του ανθρωπου; Πως θα το αναγνωριζα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 7:49 pm

Το έντομο m.h. δηλώνει την παρουσία του με τη γνωστή μαμβακάδα. Ένα είδος προστατευτικού στρώματος σαν λευκό βαμβάκι. Οι συνθήκες για να συμβεί και να παράξει μελίτωμα θα πρέπει να είναι περίπου 21°C και με υψηλά επίπεδα υγρασίας. Αν τα πεύκα της περιοχής σου βρίσκονται σε αστικό περιβάλλον ας πούμε για τα Χανιά κοντά στην περιοχή του Παλιού Ψυχιατρείου στη Σουδα δεν ευνοούν την επιβίωση του εργάτη λογω των καιρικών συνθηκών και των αστικών ρύπων.
Το m.h. είναι καταγεγραμμένο πως υφίσταται από την αρχαιότητα και στα περισσότερα πευκοδάση υπήρχε αλλά και κάποιοι μελισσοκόμοι ενίσχυσαν την παρουσία του.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Παρ Σεπ 11, 2015 8:58 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 8:32 pm

Κατατοπιστικοτατος! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 8:47 pm

Το πευκόμελο αποτελεί το 60+% της παραγωγής μελιού στη χώρα μας και είναι δυναμωτικό κυρίως για τον άνθρωπο. Για τις μέλισσες αν κάποιος έχει το μελισσοκομείο του σε Βόρεια Ελλάδα δεν είναι και τόσο δυναμωτικό, αλλά δημιουργεί προβλήματα σε κακοκαιρίες.
Ο εμβολιασμός της m.h. κακώς κρίθηκε από πολλούς (κυρίως για ψηφοθηρικούς λόγους) σαν επικίνδυνη για τα πεύκα, αφού όπως λέει κι ο monarchis υπάρχει στην Ελλάδα και στη Μικρά Ασία μόνο από αρχαιοτάτων χρόνων και δόξα τω θεώ πεύκα έχουμε ακόμα, όσα γλύτωσαν από τους εμπρησμούς.
Εμένα μ' αρέσει ο εμβολιασμός γενικά...
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΣαβ Σεπ 12, 2015 11:42 am

Καλημέρα.
Για να εχεις μια σφαιρική άποψη-πληροφορία σε σεμινάρια ελαιοκομιας που έκανα στο Γεωπονικό στην Ι.Οδο ρώτησα τον καθηγητή(γνωστό όνομα στο χώρο εγώ δεν το θυμάμαι)που μας έκανε σεμινάριο με θέμα αρρώστιες φυτών και δεντρων.
Η απαντηση του ήταν ότι η επιστημονικη ομάδα ειναι χωρισμένη 50-50 και ότι ακομα δεν έχει αποδειχθεί στο αν ο εργάτης κάνει κακό στα πεύκα.ο ίδιος δεν πήρε θεση αλλά η όλη του στάση ήταν στο ότι μάλον κάνει κακό.
Αυτό που πραγματικα μου έκανε κακή εντυπωση ήταν ο "συνάδελφος" μελισσοκόμος που ήταν στα σεμινάρια και αυτος.
Μίλησε με πολύ ..φανατισμο...ήταν εντελώς απόλυτος και έκανε επίθεση σε όσους δεν αφήνουν τους εμβολιασμούς....κακη συμπεριφορά που ακομα και εμένα με εκνεύριζε,οπως και τους υπόλοιπους.
Γενικός από ότι έχω καταλάβει ίσως κάποια προβλήματα να βγάζει στο δέντρο όχι όμως προβλήματα που φτάνουν το δέντρο σε κατάρευση..αυτο που είμαι σίγουρος ειναι ότι μόνοι μας ακομα μια φορα βγάλαμε τα ματια μας κάνοντας χαζους εμβολιασμούς με σα σε πολεις και κοινωτητες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

εμβολιασμενα πευκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εμβολιασμενα πευκα   εμβολιασμενα πευκα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27, 2015 7:29 pm

Καλησπέρα!
Η Marchalina είναι πολύ ωραίο σκουληκάκι που ζει στη χώρα μας από την αρχαιότητα...
Αν υπάρχει αντίρρηση από κάποιον ειδήμονα, ας μας πει πόσων ετών είναι η m.h...
Έτσι για να δούμε τις καταστροφές που έχει κάνει όλες αυτές τις χιλιετίες στα πευκοδάση...
Τα πευκοδάση δεν πρέπει να εμβολιάζονται με στουπιά από το ανθρώπινο είδος... τα καταστρέφουν σίγουρα.
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
εμβολιασμενα πευκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΥΚΑ
» Πευκα-μεταφορα
» Ξεχειμωνιασμα στα Πευκα
» Πεύκα στο Σέηχ Σου
» Εμβολιασμος σε πευκα εργατης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: