Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χτίσιμο κηρήθρων

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mitserkotis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Χτίσιμο κηρήθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χτίσιμο κηρήθρων   Χτίσιμο κηρήθρων Icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2015 10:54 pm

Παιδιά καλησπέρα σας! Στον 2ο χρόνο που ασχολούμαι με την μελισσοκομία εξακολουθώ λογω της απειρίας μου να έχω πρόβλημα το καλοκαίρι με τις άχτιστες κηρύθρες. Βασικά δεν τις τοποθετούσα με τον καλύτερο τρόπο με αποτέλεσμα το αργό κτίσιμο τους και συνεπώς αργή ανάπτυξη των μελισσιών. Επειδή είμαι απο ένα χωριό της Κύπρου με άφθονη ανθοφορία του θυμαριού που τώρα ξεκίνησε θα μπορούν να χτίσουν άχτιστα φύλλα κηρήθρας; Αν ανεβάσω απο τον γονοθάλαμο 2-3 πλαίσια στον πρώτο όροφο κτισμένα και κατεβάσω άχτιστα και τοπεθετήσω βασιλικό διάφραγμα πάνω απο τον γονοθάλαμο θα χτιστούν μέχρι να τελειώσει η ανθοφορία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χτίσιμο κηρήθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κηρήθρων   Χτίσιμο κηρήθρων Icon_minitimeΤετ Ιουν 24, 2015 8:33 am

καλημέρα Κύπριε
Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις άχτιστα στον πάνω όροφο χτίζουν πιο εύκολα και πιο γρήγορα όταν τις χρειάζονται
αυτό προϋποθέτει νεκταροέκκριση
τοποθέτησε 2 άκτιστα μεταξύ των κτισμένων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χτίσιμο κηρήθρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χτίσιμο κηρηθρών και 2ο πάτωμα
» Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.
» Λιωσιμο κηρηθρων
» Αποθήκευση κηρηθρών
» Καθαρισμα κηρηθρων απο μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: