Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)   Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 4:15 pm

Σαν νεος στο χωρο...ακουω απο παλιους μελισσοκομους οτι στην περιοχη του εχει καλα μελισοκομικα φυτα.
....Εχει παλιουρι...ερεικη...κλπ.
....Μου λενε θα τα παω σε λιγο ...πανω στη Καστανια...στο πευκο...στο ελατο.
...εβρεξε και "εδωσε" μονο 3 μερες
στα μεσα ιουλιου θα εχει βαμβακι...
...τωρα τελειωνει το ταδε και θα αρχισει το αλλο

Τα ακουω ολα αυτα και .....τα παιζω...

εσεις θα μου πειτε τα ξερετε και τα παιζετε στα δαχτυλα, ελα ομως που εγω δεν εχω δει ποτε παλιουρι...ουτε ξερω σε ποια περιοχη εχει....ουτε ποια εποχη εχει ανθος...ουτε..ουτε
Και δεν ειναι το μονο.

Πως θα μπορουσα να μαθω
για τα φυτα;
τι εχει στην περιοχη μου; (και οχι μονο γενικα αλλα και ειδικα σε αποσταση 3-4 χιλιομετρων)
ποτε ανθοφωρουν;
τι βγαζουν; νεκταρ-μελιτωμα-γυρη
ποια περιοδο ειναι καλυτερη;
τι να προσεξω;
........;

Σαν προταση καλο θα ηταν να υπαρχει καποιος καταλογος, απο αυτα τα φυτα (κυκλοφορουν στο διαδυκτιο) που να δινουν πληροφοριες για την περιοδο ανθησης, γεωγραφικες περιοχες που τα βρισκουμε και επιμερους χρησιμα στοιχεια για εμας τους νεους.
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)   Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 9:23 pm

Μπορείς να διαβάσεις ορισμένα βιβλία επί του θέματος όπως:

1) Τροφή και στέγη για τα μελίσσια μου, Δ.Καρακούσης
2) Mελισσοκομικά φυτά, Α.Πλακουτσής

και πιθανόν να υπάρχουν και άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)   Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2015 4:51 pm

Eκτος απο τα βιβλια που θα πρεπει ολοι να διαβαζουμε..
Πρακτικα πραγματα.
πχ Στη θεσσαλια στην περιοχη μου τα Τρικαλα τι φυτα εχει στο ταδε μερος.
και κατι γενικο
πχ το βαμβακι ποτε εχει ανθοφορια και πως τη καταλαβαινουμε
το πευκο ποτε "βγαζει" μελιτωμα, πως το καταλαβαινω?
ο καιρος παιζει ρολο? Ο αερας? Το υψομετρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)   Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης) Icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2015 6:41 pm

Γεια σου κοντο...χωριανε gio . Αυτες ολες οι απορειες θα σου λυθουν με τα χρονια . Δυστηχως και τις αναποδιες θα τις ανακαλυψεις με τα χρονια . Δηλαδη τα τελευταια 3-4 χρονια γυρω στις 10-15 Ιουνιου βρεχει και ξεπελενει την καστανια . Αυτο δεν μπορεις να το προβλεψεις η να στο πει κανεις αλλα πρεπει να το εχεις υποψην σου . Τωρα αν εχεις τα μελισσακια σου στα βαμβακια θα καταλαβεις ποτε εχουν ανθοφορια γιατι... θα ανθισουν..... ( στα μερη μας δουλευει πολυ καλα και η αγριοβαμβακια ) Ο καιρος παιζει βεβαια ρολο , στο αν θα ανθισουν ποιο πρωιμα η ποιο οψιμα καποια φυτα . Το ιδιο και το υψομετρο , οσο ποιο ψηλα πας , τοσο ποιο μετα ανθιζουν πχ οι καστανιες . Ποιο γρηγορα ανθιζει παραλιακα το θυμαρι ποιο μετα οσο ανεβαινεις υψομετρο . Να ρωτας μελισσοκομους απο την περιοχη σου , γιατι καθε μερος εχει τις ιδιαιτεροτητες του , να παρατηρεις που εχει μελισσοκομια ( αυτο σημαινει οτι κατι βρισκουν εκει ). Ξερω οτι οι οδηγιες μου ειναι γενικες , αλλα οπως σου ειπα , μονο μελισσοκομοι απο το μερος σου μπορουν να σου δωσουν ποιο αναλυτικες πληροφοριες . Welcome to the club of noob beekeepers (καπου θα δεις και μενα μεσα χαχα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυριοτερα φυτα - Μελιτοφοριες (περιοχές- περιοδος ανθησης)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» χρονικη περιοδος
» καλύτερη περίοδος για ξεκίνημα?
» Περιοχές ανθοφοριών Αττικής.
» ημερολόγιο για περιοχές ανθοφορίας
» Υποδεδειγμενες περιοχές απο το Δασαρχείο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: