Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ενίσχυση μικρής παραφίαδας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 3:29 pm

Για χαρά στην παρέα , είμαι νέος μελισσοκόμος πήρα φέτος τα πρώτα μου μελίσσια.
Έχω όμως ένα θέμα με το ένα από αυτά ο πληθυσμός του είναι μικρός περίπου 3 με 3,5 πλαίσια και έχει γόνο κοντά στα 2 με 2,5 , η γέννα της βασίλισσας περιορίζεται στο μισό πλαίσιο θέλω από τα άλλα τα ποιο δυνατά να το βοηθήσω να του δώσω μια ενίσχυση .
Διάβασα και ρώτησα και έχω ακούσει χίλιες δυο διαφορετικές εκδοχές πως μπορώ να το ενισχύσω με πληθυσμό , εναλλαγές θέσεων κυψελών ( στην οποία με τα λίγα που ξέρω δεν συμφωνώ μιας και μπορεί να κάνω ζημία στο άλλο μελίσσι παίρνοντας όλες της συλλέκτριες του. Άλλη μέθοδο με εφημερίδα και καπνιστίρι να τινάξω ένα πλαίσιο στην είσοδο (αυτό που έχει γόνο πάνω) και μια ακόμα εκδοχή να πάρω ένα πλαίσιο με σφραγισμένο γόνο να το ψεκάσω με 1:1 ζαχαρόνερο και λίγο τσίπουρο η χυμό πορτοκάλι όπως επίσης να ψεκάσω και τα πλαίσια της κυψέλης στο οποίο προορίζεται, αυτή η μέθοδος μου ακούγεται καλύτερη να σας πω την αλήθεια.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το 1:1 ζαχαρόνερο με πόσο τσίπουρο πρέπει η χυμό πορτοκάλι να το ανακατέψω?
Επίσης υπάρχει και κάποια άλλη μέθοδος??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 3:38 pm

Τινάζεις τις μέλισσες από το πλαίσιο σφραγισμένου γόνου που θα πάρεις, μέσα στη μητρική τους κυψέλη και εν συνεχεία αφού ψεκάσεις με ξύδι αυτό αλλά και την κυψέλη που προορίζεται, το τοποθετείς με προσοχή ανάμεσα στους γόνους του αδύνατου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 3:44 pm

Σκέτο ξύδι η να βάλω και νεράκι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 6:08 pm

Συγνώμη αλλά δεν χρειαζετε να ψεκασεις ένα πλαίσιο με ψημένο γόνο άδειο από μέλισσες ώστε να το βάλεις σε άλλη κυψέλη...αυτο το κάνουμε οτν έχει και τις μέλισσες επανω.
Άμεσα δηλαδή περνεις πλαίσιο με σφραγισμένο γόνο με τις μέλισσες ..χωρις την βασιλισσα το ψεκαζεις με κάποιο αιθέριο έλαιο διαλυμένο σε νερο,η τσίπουρο διαλυμένο εναλακτικα,ψεκαζεις και την κυψέλη,η οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δυνατή,και βάζεις το νέο πλαίσιο με το γόνο και τις παραμάνες μέσα.
Εναλακτικα παίρνεις το πλαίσιο με το ψημένο γόνο ,χωρίς την βασίλισσα βέβαια(δουλεια η βασιλισσα σε τετοι πλαίσιο δεν εχει...αλλα...),βάζεις στην κυψέλη που θελεις να ενισχύσεις ένα πανί μπροστά στην είσοδο που να τελειώνει πάνω σε αυτή,τιναζεις το πλαίσιο πάνω στο πανι και περιμενεις να μπούν σιγά σιγά όλες μέσα...μπορει να αργήσουν αλλά θα μπούν.
Έτσι περνεις μόνο παραμάνες ποθ ενισχύουν άμεσα την κυψελη


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Σαβ Ιουν 06, 2015 8:37 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 8:29 pm

για την μεταφορά πλαισίου με γόνο χωρίς μέλισσες δεν χρειάζεται κανένας ψεκασμός με κάτι. απλά παίρνεις το πλαίσιο το τι νάζεις για να πέσουν οι μέλισσες και το τοποθετείς στην κυψέλη που θέλεις να ενισχύσεις
είναι απλό και δεν ενέχει κανένα κίνδυνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2015 12:40 am

Τι είναι καλύτερα να κάνω να πάρω σκέτο ψημένο γόνο η να πάρω και τις παραμάνες μαζύ με τον γόνο. Το αιθέριο έλαιο αν μπορείς να μου το κάνει ποιο λιανιά σαν τί δλδ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2015 8:35 am

xunilz έγραψε:
Τι είναι καλύτερα να κάνω να πάρω σκέτο ψημένο γόνο η να πάρω και τις παραμάνες μαζύ με τον γόνο. Το αιθέριο έλαιο αν μπορείς να μου το κάνει ποιο λιανιά σαν τί δλδ?

αν δώσεις ψημένο γόνο σε 2-3 μέρες θα βγει θα ενισχυθεί το μελίσσι και θα γεννήσει το ξεγονεμένο πλαίσιο η βασίλισσα
καλύτερα να μη μεταφέρεις μέλισσες
αν όμως θέλεις να το κάνεις κάντο ή με το πανί που λέει ο φίλος πιο πάνω ή διάβασε στο blog μου την διαδικασία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2015 3:58 pm

xunilz έγραψε:
Τι είναι καλύτερα να κάνω να πάρω σκέτο ψημένο γόνο η να πάρω και τις παραμάνες μαζύ με τον γόνο. Το αιθέριο έλαιο αν μπορείς να μου το κάνει ποιο λιανιά σαν τί δλδ?


πάρε αιθέριο φιλικό... Με τις μέλισσες...μελισσοχορτο ας πούμε..βαλε στο ψεκαστηρι σου νερο και ρίξε πέντε έξι σταγόνες...ανακατεψε..μυρισε...ειναι αρκετά καλή η μυρωδιά του;αν όχι ρίξε κανα δυο και μυρισε ξανά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2015 9:19 pm

Υπαρχει περιπτωση η βασσιλισα που ειναι μικρουλα κα νεα 2 μηνων να μην ειναι καλη γιατι γενναει σε μισο πλαισιακι η καθοριζεται κ απο τον πληθυσμο που εχει η παραφιαδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 7:45 am

τώρα τα αλλάζεις τα πράγματα
ή γεννάει ή δεν γεννάει
αν γεννάει λίγο σημαίνει ότι γεννάει αλλά πρέπει να αναζητηθούν οι λόγοι που γεννάει λίγο
μπορεί να συμβαίνει και αυτό που λες αλλά αυτό θα γινόταν από την αρχή
μπορεί να σου έκανε και αντικατάσταση μάνας κάποια στιγμή χωρίς να το καταλάβεις και αυτή να είναι καινούρια και να ξεκίνησε τώρα
πολλά μπορεί αλλά θα πρέπει να ξέρουμε ακριβώς την περίπτωση για να εκφραστούμε πιο σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 11:38 am

Αντικατάσταση δεν έχει κάνει είμαι παραπα πολλυ σιγουρος γιατι παω καθε 5-6 μέρες την έχω μαρκάρει και έχει το χρωματάκι της πανω Smile. Η γέννα απλα περιορίζεται σε μισο πλαισιο . Οι παράγωντες οσο έχω διαβάσει αν τα έχω διαβάσει σωστα μπορει να έιναι διαφοροι εγω εστίαζομαι σε έναν οτι λογο λιγου πληθυσμου έχε κοψει τοσο την γέννα γιατι δεν μπορει να την στηρίξουνε οι μελισσες που υπάρχουνε γιαυτο θελω να μεταφέρω πληθυσμό να δω την αντίδραση της μάνας πριν την αντικαταστήσω, λογικά σε μια βδομαδα μετα θα δω αν υπάρχουνε αλλαγές στην γέννα σωστα? Γιαυτο λεω τι να κανω να μεταφέρω πλαισιο με ψημένο γόνο η να μεταφέρω και μέλισσες και γόνο ώστα να έχω ποιο σύντομα συμπεράσματα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενίσχυση μικρής παραφίαδας   Ενίσχυση μικρής παραφίαδας Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 12:35 pm

Οκ προφανος εσύ λες ότι εχεις ξεμείνει από παραμάνες.
εγώ σε αυτή την περίπτωση θα επερνα ένα πλαίσιο με ψημένο γόνο και ε τις μέλισσες πάνω.
Οι παραμάνες θα μεινουν στο πλαίσιο...οι συλλεκτριες θα επιστρέψουν πίσω,όσες τέλος πάντων κατά τύχη είναι πάνω σε αυτό και τέλος οποία νεα βγει αυτόματα γίνετε παραμανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενίσχυση μικρής παραφίαδας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ενίσχυση παραφυάδας
» Ενισχυση αποπεράτωσης.
» Παραφυάδες
» αντικατάσταση κυψελών (ενίσχυση)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: