Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα

Πήγαινε κάτω 
+3
lingistis
psath
ethnic69
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 2:33 pm

Μετα απο αποθηκευση πλαισιων μεσα σε σακουλες απορριματων τον χειμωνα κλεισμενων πολυ καλα για να μην μπει κηροσκορος , ειδα οτι αρκετα απο αυτα εχουν πιασει μουχλα . Τι μπορω να κανω ωστε να τα σωσω , γιατι χρειαζομαι και χτισμενα πλαισια ; Αν τα πλυνω με νερο τα τιναξω καλα και τα τοποθετησω στις κυψελες υπαρχει προβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 3:11 pm

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Τίναξέ τα καλά και βάλτα στον ίσκιο να στεγνώσουν ή σε μια άδεια κυψέλη με καπάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 3:33 pm

Καταρχήν να τα αερίσεις καλά.

Αν τοποθετηθούν στα μελίσσια αυτά θα τρίψουν τα προβλημματικά τμήματα της κηρήθρας και θα τα ξαναχτίσουν. Δοκίμασε το αυτό βάζοντας ένα πλαίσιο ανά μελίσσι και για αρχή στα πιο δυνατά σου. Αυτή η εποχή (άνοιξη) που χτίζουν κεριά είναι η πιο καλή για γενική επιδιώρθωση κηρήθρων από τα μελίσσια.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ότι και αν πράξεις όμως, την είσοδο της κυψέλης να την έχεις αρκετά ανοιχτη για να μην την "μπλοκάρουν" τα τριμένα κερια. Θα χρειαστεί σε κάθε περίπτωση έλενγχος και καθάρισμα του πυθμένα της κυψέλης.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Σαβ Απρ 25, 2015 6:58 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 4:51 pm

Σε μελισσοκομικο βιντεο ακουσα για εμβαπτιση των μουχλιασμενων κηρηθρων σε χλωρινη και μετα καλο στεγνωμα. Ειχα κι εγω μερικες μουχλιασμενες και τις εδωσα σε δυνατα οπωςλεει ο lingistis. Εγω το φθινοπωρο βαζω τις γλυμενες κηρηθρες σε σακουλες και μετα στον καταψυκτη για τον κηροσκορο. Φαινεται καποιες σακουλες δεν ηταν καλα κλειστες και μπηκε υγρασια απο τον καταψυκτη για αυτο μαλλον μουχλιασαν. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση. skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 12:42 am

Ευχαριστω , γενικως φετος ειχα ενα θεματακι με τις κηρηθρες , και τον κηροσκορο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 3:35 pm

Δηλαδη ειχες προβλημα εκτος της μουχλας και με τον κηροσκωρο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 11:01 pm

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με σένα...
Έβαλα σε μια άδεια κυψέλη 6 πλαίσια,αραιά το ένα με το άλλο και τα άφησα μια μέρα στον ήλιο.
Την επόμενη μέρα τα μοίρασα σε δυνατά μελίσσια και μετά απο δύο μέρες τα επιθεώρησα
για να δώ τι έγινε...
Άστραψαν απο καθαριότητα την κυριολεξία! Κανά δύο που είχαν πιάσει και κηρόσκορο και είχαν τρύπα
διαμπερές, τα καθάρισαν όλα και ξεκίνησαν να το χτίζουν κιόλας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 11:07 pm

spithoyras έγραψε:
Δηλαδη ειχες προβλημα εκτος της μουχλας και με τον κηροσκωρο ?
Ναι ειχα προβλημα και αυτο με ωθησε να τις βαλω σε σακουλες . Εχω μικρο καταψυκτη που δεν χωραει πανω απο 10-15 πλαισια , αν φετος αποφασισω να τις βαλω εκει θα μου χρειαστουν περιπου 2.5 μηνες για να τις βαλω ολες οποτε πρεπει να βρω αλλη λυση ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 10:18 am

Τοσα πολλα μελισισια εχεις ?
Στους -15 βαθμους ολα τα σταδια του κηροσκορου πεθαινουν στις 5 ωρες θεωρητικα. Εγω τωρα τις αφηνω μια νυχτα για σιγουρια δηλαδη κανα 8ωρο. Αλλα πρωτα ειπαμε βαζω τις κηρηθρες στις σακουλες και μετα στον καταψυκτη για να μην παρουν υγρασια απο τον ψυκτη και μουχλιασουν. Προσοχη μονο να ειναι καλα κλεισμενη η σακουλα. Μου μουχλιασαν μερικες κηρηθρες φετος μαλλον απο μισοκλειστη σακουλα. Μάυτον τον τροπο στο 24ωρο της ημερας μπορεις να βαζεις 3 φουρνιες στον ψυκτη σου δλδ 30 με 45 πλαισια. Αν τωρα εχεις παρα πολλα μελισσια μαλλλον θα χρειαστεις κατι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Ελπιζω να βοηθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 9:57 pm

Ενημέρωση
επιστημονικές έρευνες έδειξαν ότι μέχρι και την ένατη (9η) μέρα στην κατάψυξη βρέθηκαν αβγά κηρόσκωρου ικανά για αναπαραγωγή για αυτό το λόγο το απόλυτο είναι 10 μέρες κατάψυξη
εγώ διατήρησα περίπου 800 κηρήθρες (οι μισές περίπου άγλυφτες) με κατάψυξη για μία εβδομάδα περίπου
στη συνέχεια τις τοποθέτησα ανα 10 σε ορόφους και ανάμεσα στους ορόφους εφημερίδα
μέχρι τώρα που ανοίγω και χρησιμοποιώ δεν έχω δει πρόβλημα

το καλύτερο είναι μετά την κατάψυξη να αφήνονται ανοιχτοί οι όροφοι για μια μέρα για να φεύγει η υγρασία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 5:15 pm

φιλε thoma.sbees μηπως η ερευνα αφορα θερμοκρασιες πολυ πιο πανω απο αυτες ενος καταψυκτη ? Συνηθως ο καταψυκτης ειναι στους -24 βαθμους. Θυμασαι μηπως που ειδες αυτην την ερευνα ?  Να'σαι καλα παντως για την ενημερωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 6:10 pm

Μετα απο ψαξιμο βρηκα την ερευνα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] . Φαινεται πως φετος ημουν τυχερος με τις κηρηθρες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 9:14 pm

Δεν εχω τοσα πολλα μελισσια , αλλα τις αφηνω 3-5 στον καταψυκτη . Αν τις αφηνα 8 ωρες θα τελειωνα γρηγορα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 9:17 pm

Ενας παλιος μελισσοκομος μου ειπε να τις αφηνω κατω απο τη γονοφολια μεχρι τον χειμωνα και μετα να τις στοιβαζω με τακακια αναμεσα σε καθε πατωμα ωστε να αεριζονται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 11:55 pm

Ευχαριστουμε για την αναρτηση της ερευνας..... Efharisto

Ακρως ενδιαφερουσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα    Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 10:49 am

Πληροφοριακα να πω οτι η καταψυξη μου ειναι ρυθμισμενη στους -26 βαθμους ενω η ερευνα εγινε στους -20. Επισης αφησα τους οροφους με τις κηρηθρες εξω στο κρυο του χειμωνα. Ισως την γλυτωσα απ'αυτο.

ethnic69 έγραψε:
Ενας παλιος μελισσοκομος μου ειπε να τις αφηνω κατω απο τη γονοφολια μεχρι τον χειμωνα

Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μούχλα στις αποθηκευμένες κηρήθρες μετά τον χειμώνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μετά το χειμώνα...
» Πρώτη τροφοδοσία μετά το χειμώνα
» Μουχλα?..
» πολυ μουχλα
» Μούχλα στη κεραλοιφή;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: