Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αρχαριοτατος

Πήγαινε κάτω 
+4
monarchis
BillBee
pointerst
tsantos
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tsantos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 10:57 am

Καλημερα
Οπως σας ειπα και στο καλωσορισμα δεν εχω ιδεα απ την τεχνη της μελισσοκομιας,προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες για να στησω το πρωτο μου μελισσακι το οποιο θα το εχω στον κηπο διπλα στο σπιτι για να μπορω να ειμαι κοντα του και να το παρατηρω!
Σκοπος μου ειναι να μαθω πανω σε αυτο και αν ολα πανε καλα γιατι οχι και να το επεκτεινω,οσο βασταει η τσεπη μου βεβαια!
Αυτη τη στιγμη τα μονα που εχω ειναι μια διωροφη ξυλινη κυψελη αβαφτη με πλαισια,καπακι και πατο,ολα καινουρια χωρις πριτσινια και σιρματα.
Και τωρα αρχιζει ο βομβαρδισμος...........
Ποτε λετε να προμηθευτω την πρωτη παραφιαδα τωρα η τον Σεπτεβρη και τι πρεπει να προσεξω?
Εκτος απο πριτσινια και σιρματα τι αλλο πρεπει να κανω?
Θα χρησιμοποιησω και τους δυο οροφους?
Αυτα για αρχη scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 11:11 am

Καλημέρα και καλή αρχή.Το πρώτο και σημαντικό που πρέπει να κάνεις,είναι να αποκτήσεις γνώσεις.Πάρε βιβλίο,ψάξε στο ίντερνετ και αν μπορείς κάνε κανένα σεμινάριο.Βάψε την κυψέλη σου,πέρνα καψούλια και σύρματα και όταν πάρεις τα μελίσσια,ανάλογα την ανάγκη του μελισσιού θα περάσεις και τα φύλλα κηρήθρας.Όροφο δεν θα βάλεις,καθώς κατά 99% θα πάρεις παραφυάδα μικρή-και αυτό πρέπει να κάνεις-και δεν θα χρειαστεί τόσο μεγάλος χώρος.Αυτά για αρχή,ότι άλλο θες τα λέμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 11:50 am

Καλημέρα και από εμένα

Ρίξε μία ματιά για αρχή στο φόρουμ θα βρεις αρκετές απαντήσεις στης ερωτήσεις σου (βάψιμο, στήσιμο, φλόγιστρα κ.α.).

Και εγώ αρχάριος είμαι όμως μέσα από το φόρουμ αλλά και με αρκετό googlάρισμα κατάφερα να μαζέψω αρκετές πληροφορίες για τα μελισσάκια! Πάλι υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube για να πάρεις μία ιδέα.

Μην πελαγώσεις και μην πας στα βαθιά, ξεκίνα από τα πολύ απλά και σιγά, σιγά θα πάμε και στα συστήματα βεντάλια και στα κοψίματα!

εν τω μεταξύ μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα ωραίο απόσπασμα σε μορφή .pdf από ένα βιβλίο που με βοήθησε αρκετά (αν το γνωρίζει κάποιος ας μας πει τον τίτλο!)
http://www.stamoulis.gr/Images/Files/melissokomos.pdf

Καλή αρχή και καλό ψάξιμο-διάβασμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 3:44 pm

BillBee έγραψε:
εν τω μεταξύ μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα ωραίο απόσπασμα σε μορφή .pdf από ένα βιβλίο που με βοήθησε αρκετά (αν το γνωρίζει κάποιος ας μας πει τον τίτλο!)
http://www.stamoulis.gr/Images/Files/melissokomos.pdf

Είναι απόσπασμα από το βιβλίο του Δημήτρη Καρακούση Εμπειρίες ενός Μελισσοκόμου. Απευθύνεται πρωτίστως  σε αρχάριους μελισσοκόμους.

Μπορείς να διάβάσεις εδώ:
http://minoanbee.blogspot.gr/2013/10/normal-0-microsoftinternetexplorer4.html

http://minoanbee.blogspot.gr/2013/11/blog-post.html


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Πεμ Μάης 28, 2015 7:33 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 9:06 pm

monarchis έγραψε:
BillBee έγραψε:
εν τω μεταξύ μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα ωραίο απόσπασμα σε μορφή .pdf από ένα βιβλίο που με βοήθησε αρκετά (αν το γνωρίζει κάποιος ας μας πει τον τίτλο!)
http://www.stamoulis.gr/Images/Files/melissokomos.pdf

Είναι απόσπασμα από το βιβλίο του Δημήτρη Καρακούση Εμπειρίς ενός Μελισσοκόμου. Απευθύνεται πρωτίστως  σε αρχάριους μελισσοκόμους.

Μπορείς να διάβάσεις εδώ:
http://minoanbee.blogspot.gr/2013/10/normal-0-microsoftinternetexplorer4.html

http://minoanbee.blogspot.gr/2013/11/blog-post.html

σε ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΠαρ Απρ 24, 2015 10:17 pm

Γιου γουελκαμ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 2:32 am

Η καλύτερη εποχή για μελίσσια είναι τώρα που υπάρχουν και σε χαμηλές τιμές. Το κυριότερο είναι να πας με έναν έμπειρο μελισσοκόμο για να δεις και τι θα πάρεις.

Καλή αρχή σου εύχομαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μακης_σ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
μακης_σ


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 12:42 pm

Καλή αρχή....εγω κοντά σε όλα που αναφέρθηκαν παραπάνω να προσθέσω οτι σημαντικότατο ειναι αν δεν έχεις κάνει να κάνεις και μια εξέταση για να είσαι σίγουρος οτι δεν θα έχεις αλεργικό πρόβλημα....η ασφάλεια πάνω απ όλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 12:14 am

Σας ευχαριστω πολυ!!!
Χθες πηγα στα μελισσια ενος γνωστου του γαμπρου μου,φοβερη εμπειρια,δεν ειχα ξαναδει μελισσια απο τοσο κοντα!ανοιξε 2 τριοροφες και μια μονη κυψελη μου εδειξε πολλα πραγματα και μου ειπε ακομα ποιο πολλα!ευτηχως βρηκα εναν ανθρωπο που θα εχω κοντα μου να μου πει πεντε πραγματα και να μου τα δειξει!!!εφαγα 4 τσιμπιματα για το καλωσορισμα απο λαθος αγορα γαντιων,ολα στο αριστερο χερι που ειναι τουμπανο lol! ηξερα βεβαια οτι δεν ημουν αλεργικος.
Ερωτηση:ποια η σειρα εργασιων σε μια νεα ξυλινη κυψελη?
καψιμο,λινελαιο (με πινελο?),στοκαρισμα (με τι στοκο?),βαψιμο (ποσα χερια και τι αποχρωση),καψουλια στα πλαισια,σιρματα,φυλλα κεριου και ειναι ενταξει???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 7:21 am

Κανεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 8:40 am

Καλημέρα φίλε μου, μια αναζήτηση στο Google θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις study flower

Λινελαιο, αστάρι νερού και 2χ ριπολινη νερού ειναι η συνηθισμενη πρακτική... Καλή αρχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 9:15 am

Κάνε ένα κόπο και ψάξε στο φόρουμ και στο αρχάριοι τα νεα παιδιά αλλά και στο μελισοκομικο εξοπλισμο...θα βρεις παρα πολλά αντιστοιχα με αυτό που ζητας θέματα,πολύ αναλυτικα,και με πολλούς διαφορετικουε τρόπους και ιδέες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αρχαριοτατος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχαριοτατος   Αρχαριοτατος Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 9:20 am

Σας ευχαριστω!!!
Ειναι καινουριο για μενα το forum και δεν τα βρισκω ευκολα ακομα αυτα που θελω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αρχαριοτατος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: