Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Λεηλασία ή Άλλο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 6:36 pm

ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΠΑΝΩΜΗΣ ΘΕΣΝΙΚΗΣ
Πριν ξεκινησω γρηγορα γρηγορα να σας πω οτι νιώθω την απόλυτη απογοήτευση οπως φαντάζεστε. Πρίν 15 μέρες περίπου και αφού τίναξα το ορφανό μελισσακι και μοίρασα τα πλαίσια στα άλλα 2 που είχα όλα πηγαίνανε καλά. 6-7 πλάισια πληθυσμός 2-3 γόνο και γεμάτα μέλια και γύρες ονειρευόμουνα οροφο και παραφυάδα. Την περασμενη Πέμπτη με μουντό καιρό χωρις βροχή είδα έντονη κινηση αναστατη σχεδόν μπροστά και στις 2 κυψέλες. Μου πέρασε απτο μυαλο για λεηλασια. Και αφού περίμενα να περάσει το ΣΚ ολο λαχταρα και να ρθει η ηλιολουστη Δευτερα (σημερα) για να τα ανοιξω και να επιθεωρήσω είοδα το μοιραίο. Και στις 2 κυψέλες ενα σωρο πεθαμένες μελισσες και μισοσαλισμενες και σε καθε κυψέλη 5-6 σφηκες μεγαλουτσικες μεσα. Στη μια η βασιλισσα νεκρη στην αλλη ζαλισμενη αλλα συνειλθε. Να σημειωσω οτι είχα ορθανοιχτες πορτες να αεριζονται λογω υγρασιας χωρις να φανταστω. Οποτε αυτη τη στιγμη εχω 1 βασιλισσα με πληθυσμο ισως 1-2 πλαίσια και 2-3 πλαίσια γόνους.................ΤΙ ΛΕΤΕ????????? ΘΑ ΣΩΘΕΙ?????????????ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΛΕΗΛΑΣΙΑ???ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ....................... ti na po


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 6:49 pm

Μέλια είχαν μέσα?Έκανες διεγερτική?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 6:57 pm

είχε μελόζουμα αρκετα. Διεγερτικη ειχα ξεκινησει με μπουκαλακι. 3 φορες τους εβαλα στο τελευτσιο 10ημερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 7:21 pm

Γεια σου πατριωτη. Δυσκολα θα την παλεψει το μελισσι με τον πληθυσμο που αναφερεις. Θα μπορουσε να σωθει το μελισσακι αν μπορουσες να του βαλεις 2 γεματα η και παραπανω πλαισια πληθυσμο. Μην απογοητευεσαι παντως. Δες τι εφταιξε για να κερδισεις γνωση. Δεν μαθαινουμε μονο με τις επιτυχιες. Φετος παντως εδω στα βορεια ο χειμωνας τα δυσκολεψε τα μελισσια. Κοντευουμε Απριλη και συνεχιζει να ειναι σκ@τ@.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 7:37 pm

Ρε παιδια μαυτο που επαθα πλακα ειναι το εξης


Η μια ζωντανη βασιλισσα ηταν ημιλιποθυμη και μολις την επιασα κουνιοταν ελαφρως. Την αφησα πανω σε πλασιο και αργα αργα εβαλε την ουρα της σε κελι να γεννησει. Λίγο αργότερα είχε μαζεψει γύρω της λιγο πληθυσμο και ετυρεχε κανονικα. Μου έδωσε την εντυπωση της τελευταιας προσπάθειας για ζωη και με συγκινησε η καρ...ολα bounce

Λογικα το λάθος μου ηταν οτι είχα ανοιχτες εντελως τις πορτες........Θα το ανοιξω αυριο το μοναδικο επιζων να δω τι γινεται. Δε ξερω αν φτανει ο πληθυσμος να περιποιηθουν και το γονο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 8:02 pm

zardel έγραψε:

        και αφού τίναξα το ορφανό μελισσακι

Ήταν όντως ορφανό; Ρωτάω γιατι καμιά φορά υπάρχει Β μικρή που δεν γεννάει για χ ψ  λόγους...

zardel έγραψε:
είδα έντονη κινηση αναστατη σχεδόν μπροστά και στις 2 κυψέλες

Μήπως έγινε εμπλοκή μεταξύ των 2 σμηνών (αρχικού + αυτές που τίναξες) λόγο οσμών;


zardel έγραψε:
Και στις 2 κυψέλες ενα σωρο πεθαμένες μελισσες και μισοσαλισμενες και σε καθε κυψέλη 5-6 σφηκες μεγαλουτσικες μεσα.

Νομίζω οτι οι σφήκες , εάν θεωρείς οτι ειναι ο λόγος για την κατάσταση αυτή, δεν θα μπορούσαν να κάνουν τοση ζημιά τόσο γρήγορα σε μελίσσια που περιέγραψες. Επίσης θα έτρωγαν και τις μελισσες κ γόνο κ μέλια. Δεν θα τις άφηναν. Ίσως λόγο καιρού να τις άφηναν νεκρές αλλα όπως είπα οχι τέτοιας δυναμικής επίθεση...

Εν κατακλείδι νομίζω οτι έγινε σύρραξη μεταξύ των μελισσών. Δυστυχώς εικασία κάνω φίλε μου κ τροφή για πιο πολύ σκέψη. Και όπως γράφει κ ο spithouras δεν θα αντέξει το μελίσσι κ πρόσεχε μην υπάρξουν σηψηγονίες ή αλλες ασθένειες απο την γόνο που θα μείνει εκτεθιμένος-ακάλυπτος.
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 8:13 pm

cyber2li έγραψε:
zardel έγραψε:

        και αφού τίναξα το ορφανό μελισσακι

Ήταν όντως ορφανό; Ρωτάω γιατι καμιά φορά υπάρχει Β μικρή που δεν γεννάει για χ ψ  λόγους...

zardel έγραψε:
είδα έντονη κινηση αναστατη σχεδόν μπροστά και στις 2 κυψέλες

Μήπως έγινε εμπλοκή μεταξύ των 2 σμηνών (αρχικού + αυτές που τίναξες) λόγο οσμών;


zardel έγραψε:
Και στις 2 κυψέλες ενα σωρο πεθαμένες μελισσες και μισοσαλισμενες και σε καθε κυψέλη 5-6 σφηκες μεγαλουτσικες μεσα.

Νομίζω οτι οι σφήκες , εάν θεωρείς οτι ειναι ο λόγος για την κατάσταση αυτή, δεν θα μπορούσαν να κάνουν τοση ζημιά τόσο γρήγορα σε μελίσσια που περιέγραψες. Επίσης θα έτρωγαν και τις μελισσες κ γόνο κ μέλια. Δεν θα τις άφηναν. Ίσως λόγο καιρού να τις άφηναν νεκρές αλλα όπως είπα οχι τέτοιας δυναμικής επίθεση...

Εν κατακλείδι νομίζω οτι έγινε σύρραξη μεταξύ των μελισσών. Δυστυχώς εικασία κάνω φίλε μου κ τροφή για πιο πολύ σκέψη. Και όπως γράφει κ ο spithouras δεν θα αντέξει το μελίσσι κ πρόσεχε μην υπάρξουν σηψηγονίες ή αλλες ασθένειες απο την γόνο που θα μείνει εκτεθιμένος-ακάλυπτος.
Φιλικά

Ευχαριστώ για τη βοηθεία φίλε

Το ορφανο (βεβαιωμένο) το είχα τινάξει στα 50μετρα πριν 10μέρες περίπου. Μοε έλυσες την απορια για τους γόνους. Τώρα εχω μέσα 4 πλαίσια γόνους ανοιχτους και ψημένους και φοβαμαι οτι δε θα μπορεσουν να τον περιποιηθουν. Να αφαιρεσω τους ανοιχτους γόνους???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 8:32 pm

Δες περίπου τί πληθυσμό έχεις και άφησε τόσο κλειστό που να το καλύπτουν. 1 Πλαίσιο με γύρη κ 1 με μέλι. "Σφιχτό" που λέμε. Δεν ξέρω τί θερμοκρασίες έχεις εκεί , αλλα πρόσεχε ιδίως το βράδυ τί επικρατεί. Τώρα έχεις 1; Εάν όχι συνένωσε τους εναπομείναντες πληθυσμούς μέ την μέθοδο της εφημερίδας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 9:49 pm

Βάλε 2 αγοραστές γονιμοποιημένες βασίλισσες άμεσα,βάλε ζυμάρι και μετέφερέ τα σε μέρος με πολύ ήλιο όλη μέρα.Τα πάντα σώνονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Λεηλασία ή Άλλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασία ή Άλλο   Λεηλασία ή Άλλο Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2015 10:10 pm

ποτε δεν ενώνουμε μελίσσια χωρίς πρώτα να έχουμε βαλει μια εφημερίδα(με λιγες μικρες τρύπες) ανάμεσα στον όροφο και στην αρχική κυψέλη η να τις ραντίσουμε όλες με κάποιο μυρωδικό <<ματζουνι>>.
για μενα καλύτερη ειναι η εφημεριδα.
οι σφήγκες απλα ειδαν την κατάσταση και μπήκαν να επωφεληθούν.
δύσκολα να μπορέσει να επιβιώσει ο γόνος γιατι ειναι μικρός ο πληθυσμός.
η πρόσθεσε πληθυσμό, η βαλε τον ανοιχτό γόνο σε αλλη κυψέλη για να μην πάει χαμένος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λεηλασία ή Άλλο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» λεηλασια το χειμώνα?
» Λεηλασια με βανίλια?
» λεηλασία
» Λεηλασία?
» λεηλασια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: