Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ρεκορ επιθετικοτητας

Πήγαινε κάτω 
+2
IxNiLaTiS
kostasc
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostasc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 9:02 pm

Προσφατα μαζεψα 1 ρημμα το οποιο ειναι γυρω στα 5 πλαισια και ειναι το αγριοτερο μελησσι που εχω δει ποτε μου.Προκαλω οποιος ειναι μαγγας και παει στα μελησσια του χωρις ολοσωμη στολη να ερθει να κανει μια επιθεωρηση...απλα να ανοιξει το καπακι της κυψελης.....εχει στη διαθεση του οσο καπνο θελει και οση αμμωνια θελει...θα του σφιξω το χερι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 12:50 pm

Εγώ θα το σκότωνα αμέσως.

Όχι, δεν είμαι κακός, απλά φοβάμαι οτι οι κηφήνες του θα γονιμοποιήσουν άλλες βασίλισσες και η επιθετικότητα θα εξαπλωθεί στα άλλα μελίσσια και μελισσοκομεία.

Σε ποίό μέρος είσαι μήπως είμαστε κοντά και το δώ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 4:56 pm

IxNiLaTiS έγραψε:
Εγώ θα το σκότωνα αμέσως.

Όχι, δεν είμαι κακός, απλά φοβάμαι οτι οι κηφήνες του θα γονιμοποιήσουν άλλες βασίλισσες και η επιθετικότητα θα εξαπλωθεί στα άλλα μελίσσια και μελισσοκομεία.

Σε ποίό μέρος είσαι μήπως είμαστε κοντά και το δώ;
+1
αν οχι σκοτωμα,τουλαχιστον αλλαγη μανας και απομονωμενο.Μετα βλεπεις την συμπεριφορα και αν συνεχιζει τα ιδια kill it.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 7:11 pm

Το εκανα ηδη.σκωτωσα τη βασιλισσα του και του εβαλα φρεσκο αυγουλακι απο τα ημερα .εχουν χτισει ωραια κελια και αναμενεται η συνεχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 7:28 pm

Αντε μωρε και οτι ετοιμαζομουν να ερθω για επιθεωρηση 👅

Εδω το ενα μου μελισσακι που ειναι ποιο ζωηρο και μολις σηκωσω το καπακι
ειμαι ετοιμη να την κανω. Αερααααα alien alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 10:28 pm

ενταξει αν ειναι για 1 2 κατι γινεται..αντε τωρα να χαλασεις κελια σε αυτο..δεν μπορεις να το δουλεψεις και ας βγαζει το διπλασιο μελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 11:18 pm

Αν δίνει το διπλάσιο μέλι, και τα βγάζει πέρα με τις σφίκες και τους σκούρκους (σερσέκια), λόγω επιθετικότητας...
Προσωπικά θα προσπαθούσα εγώ να προσαρμωστώ στον χαρακτήρα του, και όχι το αντίστροφο!!!
Για να μην παρεξηγούμε, οι βόρριοι συναδελφοι... δεν θελετε να ξέρετε τίποτα για σφίκες και σκούρκους [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΤρι Απρ 13, 2010 6:38 am

Κάποτε είχα και εγώ επιθετικά μελίσσια οι μάνες των οποίων πήγαν στον Άγιο Πέτρο.Σχεδόν στο 100% ηρεμούν αντί για καπνό με ψέκασμα νερού .Αλλά δεν μπορείς να δουλεύεις με τέτοια μελίσια.Δεν θα σου πρότεινα να βγάλεις μάνα από το τελάρο που έβαλες μέσα αλλά αν μπορείς αγόρασε μια μάνα από αλλού μήπως και αυτή που θα βγεί ζευγαρώσει με τους κηφήνες της κυψέλης και οι νέες μέλισσες είναι και αυτές επιθετικές πολύ(στην ουσία είναι άμυνα και όχι επίθεση .Τήν επίθεση μάλλον την κάνουμε εμείς).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

ρεκορ επιθετικοτητας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ρεκορ επιθετικοτητας   ρεκορ επιθετικοτητας Icon_minitimeΣαβ Απρ 17, 2010 10:05 am

parosbees έγραψε:
(στην ουσία είναι άμυνα και όχι επίθεση .Τήν επίθεση μάλλον την κάνουμε εμείς).

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ρεκορ επιθετικοτητας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παράγοντες επιθετικότητας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: