Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 anapen ένεση

Πήγαινε κάτω 
+7
περης
vassilis
xristosalfisti
matteus
monarchis
pointerst
kalamariwtis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kalamariwtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 7:49 pm

Γεια σας! Πήγα σε γιατρό να γράψω αδρεναλίνη anapen και τελικά πληροφορήθηκα οτι η συγκεκριμένη ένεση που γραφόταν σταμάτησε να βγαίνει από την εταιρία και πλέον κυκλοφορεί συσκευασία με δύο anapen στην τιμή των 76 ευρώ χωρίς να γράφεται.
Το θέμα είναι τσεκαρισμένο από 3 φαρμακεία.
Δηλαδή εγώ που είμαι νέος μελισσοκόμος και έχω 5 μελίσσια πρέπει άν και έχω κάνει τα τέστ και δέν είμαι αλλεργικός ή να το διακινδυνεύω η να δώσω 76 ευρώ.
Και το θέμα ξεφεύγει πολυ περισσότερο. Ο οποιοσδήποτε αλλεργικός σε μέλισσες σφήγκες ή τρόφιμα αν έχει οικονομικό πρόβλημα και δέν μπορεί να δίνει 76 ευρώ  τι κάνει;
Το γνωρίζετε προφανώς οτι άλλη αδρεναλίνη τέτοιου τύπου που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει μόνος του δεν υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 8:08 pm

Δεν γνωρίζω καθόλου από φάρμακα,αλλά εδώ τίθεται ένα σοβαρό ερώτημα. Η ζωή σου ή τα 76?!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamariwtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 8:23 pm

Υπάρχει η αδρεναλίνη αναπέν που ''χτυπας'' μόνο σου στο μπούτι ακόμα και μόνος πάνω απο το παντελόνι.
Αντίστοιχη άλλης εταιρίας δεν υπάρχει.
Μετά μπορεί να πάρεις μπουκάλι με υγρό αναπέν που πρέπει να το βάλεις σε σύριγγα και να γίνει ενδοφλέβια κάτι ενδοφλέβια αν έχεις πάθει σοκ η έχεις αρχίσει να πρήζεσαι δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 8:34 pm

Καλησπέρα φίλε Kalamariwti. Προσωπική μου άποψη είναι πως:
1) μου κάνει εντύπωση πως ένας ιατρός δεν ξέρει για τη μη δικαιολόγηση από την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Σύμφωνα με το παραπάνω συμπεραίνω (ίσως αυθαίρετα) πως ο ιατρός δεν είναι αλλεργιολόγος αλλά Παθολόγος ή Γενικός Ιατρός ίσως και Ω.Ρ.Λ. Κι αυτό γιατί ένας ειδικός αλλεργιολόγος το γνωρίζει γιατί  ίςως κατά το παρελθόν δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει συνταγογραφήσει επινεφρίνη.
2) Αφού δεν είσαι αλλεργικός γιατί να κρατάς την επινεφρίνη; Η αλλεργία δεν εκδηλώνεται μια ωραία πρωία με ένα τσίμπημα. Υπάρχουν διάφορα χαρακτηριστικά και ιδιαίτερη συμπτωματολογία για την εκδήλωση αλλεργικού σοκ. Οπότε χαλάρωσε... Αφού έχεις κάνει και τεστ που δείχνει πως IgE είναι σε φυσιολογικά επίπεδα απόλαυσε τη μελισσοκομία!
3) πάμε στην κοινωνική διάσταση που έθεσες. Κάποιος που είναι αλλεργικός σε τρόφιμα (συνήθως οι αλλεργικοί γνωρίζουν σε ποια τρόφιμα είναι) δεν τρώνε τα τρόφιμα αυτά.
Αυτοί που είναι αλλεργικοί σε Υμενόπτερα αποφεύγουν να "συναναστρέφονται"με αυτά. Αν κρινόταν η δική μου ζωή από μια πιθανότητα σαν και αυτή δηλαδή να κάνω αλλεργικό σοκ θα έδινα ίσως και τα δεκαπλάσια χωρίς να σκέφτομαι το κόστος. Άλλωστε τα φαρμακευτικά σκευάσματα όταν τα πέρνουμε από το ράφι του φαρμακείου, έχουν διάρκεια ζωής από λίγους μήνες (αν είναι ευρείας κατανάλωσης) έως και 2-3 έτη. Μια μικρή πληροφορία: η επινεφρίνη πριν από δύο χρόνια κόστιζε 65? το κουτί με μία δόση όταν την πλήρωνες χωρίς να δικαιολογείται και 45? όταν τη δικαιολογούσε το ταμείο. Οπότε είναι φτηνή η συσκευασία με 2 δόσεις. Εξάλλου μην ξεχνάς πως προορίζεται για προφύλαξη σε αλλεργικούς και όχι για προφύλαξη σε μη αλλεργικούς. Είναι λανθασμένη η εντύπωση πως προορίζεται για μη αλλεργικούς ή για εν δυνάμει αλλεργικούς.

Όσο για το τελευταίο σου ερώτημα, ναι είναι μονοπωλιακό προϊον η επινεφρίνη. Παλαιότερα κυκλοφορούσε επινεφρίνη και από άλλη εταιρία αλλά απέσυρε το επιχειρηματικό της ενδιαφέρον από την Ελλάδα.

Έχω πάρει συνέντευξη από ειδικό αλλεργιολόγο και μπορείς να την διαβάσεις στο προσωπικό μου μελισσοκομικό blog στους παρακάτω συνδέσμους:

http://minoanbee.blogspot.gr/2013/04/1.html
http://minoanbee.blogspot.gr/2013/04/2.html

Αν έχεις την οποιαδήποτε απορία ρώτα άφοβα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Πεμ Μαρ 05, 2015 9:26 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 9:14 pm

monarchis έγραψε:
2) Αφού δεν είσαι αλλεργικός γιατί να κρατάς την επινεφρίνη; Η αλλεργία δεν εκδηλώνεται μια ωραία πρωία με ένα τσίμπημα. Υπάρχουν διάφορα χαρακτηριστικά και ιδιαίτερη συμπτωματολογία για την εκδήλωση αλλεργικού σοκ. Οπότε χαλάρωσε...


Περιεργο και εγω οταν απευθυνθηκα σε αλλεργιολογο για να τα κανω το τεστ μου ειπε να αγορασω και να εχω παντα μαζι μου την ενεση αναπεν. Χαρακτηριστικα ειπε οτι και αλλεργικος να μην εισαι καποια στιγμη μπορει να γινεις. Ειπε μαλιστα οτι αλλεργικο σοκ μπορει να παθει και καποιος παλιος μελισσοκομος προωρα την ανοιξη αφου εχει προηγηθει χειμωνας και το σωμα δεν εχει δεχθει καθολου τσιμπηματα.

Τωρα βεβαια οπως λες αυτο δεν θα γινει απευθειας με ενα τσιμπημα και εγω αυτο πιστευω αλλα ποτε δεν ξερεις. Επισης μια τετοια ενεση μπορει να σωσει την ζωη καποιου φιλου μας που επισκεφτηκε μαζι μας το μελισσοκομειο μας η ακομα και ενος αγνωστου που απλα ετυχε να περναει απο εκει.


Εγω δεν θα την ξανα αγορασω για ενα και μονο λογο και αυτος δεν ειναι η τιμη. Πανω η ενεση αναγραφει να διατηρειτε σε μερος δροσερο. Οταν λοιπον εγω ειμαι ολη μερα μεσα στο λιοπυρι ποιος ο λογος.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 9:25 pm

Μια διόρθωση, η επινεφρίνη κόστιζε 45? πριν 2-3 χρόνια χωρίς τη συμμετοχή.

@matteus είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως η μεγάλη χρονική απόσταση από τον έναν νυγμό στον άλλο είναι πυροδοτικούς παράγοντας για την εκδήλωση αλλεργίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 10:52 pm

Υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση από την anapen?Εννοώ άλλη μάρκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamariwtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 10:53 pm

Αρχικά το υπουργείο υγείας βγάζει και ξαναβάζει συνταγογραφούμενα φάρμακα πλεόν κατά το δοκούν.
Εγώ μπορώ να σκεφτώ ότι σταμάτησε η αναπέν την στνεγογραγούμενη μονή δόση τώρα αυτες τις μέρες που μιλάμε γιατί τώρα οι μελισσοκόμοι και οι αλλεργικοί θα την προμηθευτούν για το καλοκαίρι.
Ναι όλοι είμαστε εν δυνάμει αλλεργικοί και πρέπει να έχουμε μια αναπέν μαζι μας όπως και αντισταμινικά χάπια πχ aerius και κάποια αλοιφή.
Επίσης εκτός όπως λέει ο φίλος αν κάποιος περνάει από το μελισσοκομείο υπάρχει δεδικασμένο πως αν πάθει αλλέργικό σοκ και δεν τον προσέξουμε θα έχουμε νομικές ευθύνες.
Τώρα για τους υπόλοιπους αλεργικούς σε μέλισσες σφίγγες και φαγητά όλοι οι γιατροί απαιτούν να έχουν μαζί τους μια αναπέν γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 11:21 pm

Συμφωνώ με τον monarchis με μια παρατήρηση. Αν κάνετε χρήση κάποιων παυσίπονων πριν ή κατά την διάρκεια επιθεωρήσεων, καλό είναι να προσέχετε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 11:25 pm

@xristosalfisti
έχω την εντύπωση πως όχι αλλά θα σου απαντήσω τις επόμενες μέρες που θα το διασταυρώσω.

@kalamariotis
Η κείμενη νομοθεσία για τα ανθρώπινα φαρμακευτικά ιδιοσκευάσματα δεν μπορεί να αλλάζει όποτε το επιθυμεί ο καθένας και αυτό έχει θεσπιστεί τα τελευταία έτη. Οι αλλαγές των δελτίων τιμών αλλάζουν δύο φορές το χρόνο (Ιανουάριο-Ιούνιο) όπως και οι αποφάσεις των σκευασμάτων για co-payment ή εξολοκλήρου επιβάρυνση από τον ασφαλισμένο.
Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη εξαιρόντας την σεναριολογία που θέτεις ως επιχείρημα είναι πως τα τελευταία χρόνια πολλοί μελισσοκόμοι με την ανοχή του κράτους, της ιατρικής ισως κοινότητας αλλά και της ανύπαρκτης φαρμακευτικής παιδείας του Έλληνα για τη χρήση σκεύασματων οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση. Όσο καιρό διακαιολογούνταν η επινεφρίνη από τα ταμεία ο ασφαλισμένος που τη λάμβανε και δεν ήταν αλλεργικός χρηζόταν αυτόματα αλλεργικός, γιατί διακαιολογούνταν η συνταγογράφηση μόνο σε αλλεργικούς και όχι σε εν δυνάμει αλλεργικούς. Δυστυχώς αυτή τη λεπτομέρεια δεν την λένε όλοι οι ιατροί...
Για το τέλος όσο καλά κι αν διαβάσει κάποιος το Φ.Χ.Π. (Φύλλο Χρήσης Προϊοντος) ενός σκευάσματος σχεδόν πάντα γίνεται λάθος στον τρόπο χορήγησης ακόμα και από τους ίδιους τους αλλεργικούς γιατί ενέχει ο αστάθμητους παράγοντας που ονομάζεται stress το οποίο δεν βοηθάει την ορθή σκέψη σε ενδεχόμενο αλλεργικό σοκ. Πολλοί δε μάλιστα από αυτούς πάνω στην αγωνία τους χορηγούν ανάποδα την επινεφρίνη και αντί να εισέλθει στον τετρακέφαλο χορηγείται στον αντίχειρα.
Σκέψου φίλε μου τώρα αυτό να συμβεί σε έναν μη αλλεργικό δηλ. Κάποιος να περνάει από το μελισσοκομείο σου να πάθει αλλεργικό σοκ και να του χορηγήσεις ανάποδα την ένεση. Με λίγα λόγια να την κάνεις στον εαυτό σου στον αντίχειρα όπως προανέφερα. Θα βλέπετε και οι δύο τα θυμάρια ανάποδα. Αυτός γιατί δεν του χορηγήθηκε η επινεφρίνη κι εσύ επειδή την έλαβες και αύξησης τους ήδη πολλούς καρδιακούς παλμούς από το stress.
Όσο για την επιβολή κυρώσεων πίστεψε με περισσότερες θα έχεις αν του χορηγήσεις λάθος την επινεφρίνη παρά να μην του τη χορηγήσεις καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 2:06 pm

σε συζήτηση με φαρμακοποιό για ένεση αδρεναλίνης, μου είπε ότι αν είναι κάποιος καρδιοπαθής, το ξέρει δεν το ξέρει, αν κάνει αδρεναλίνη έχει το έμφραγμα στο τσεπάκι...!!!! γι αυτό μου συνέστησε να μην πάρω για να μην μπω σε πειρασμό και κάνω σε κανέναν και τον αφήσω στον τόπο. μου σύστησε σολουκορτεφ (κορτιζόνη) των 500ml για ενδομυική ένεση, μπας και προλάβω να πάω σε κανα γιατρό να αναλάβει εκείνος την ευθύνη της αδρεναλίνης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 2:15 pm

"Πολλοί δε μάλιστα από αυτούς πάνω στην αγωνία τους χορηγούν ανάποδα την επινεφρίνη και αντί να εισέλθει στον τετρακέφαλο χορηγείται στον αντίχειρα.
Σκέψου φίλε μου τώρα αυτό να συμβεί σε έναν μη αλλεργικό δηλ. Κάποιος να περνάει από το μελισσοκομείο σου να πάθει αλλεργικό σοκ και να του χορηγήσεις ανάποδα την ένεση. Με λίγα λόγια να την κάνεις στον εαυτό σου στον αντίχειρα όπως προανέφερα. Θα βλέπετε και οι δύο τα θυμάρια ανάποδα."

Ρε Γιώργαρε τι σενάριο τρελό είναι αυτό ?
Μαύρη κωμωδία μου σκάει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 2:31 pm

Throubee έγραψε:
"Πολλοί δε μάλιστα από αυτούς πάνω στην αγωνία τους χορηγούν ανάποδα την επινεφρίνη και αντί να εισέλθει στον τετρακέφαλο χορηγείται στον αντίχειρα.
Σκέψου φίλε μου τώρα αυτό να συμβεί σε έναν μη αλλεργικό δηλ. Κάποιος να περνάει από το μελισσοκομείο σου να πάθει αλλεργικό σοκ και να του χορηγήσεις ανάποδα την ένεση. Με λίγα λόγια να την κάνεις στον εαυτό σου στον αντίχειρα όπως προανέφερα. Θα βλέπετε και οι δύο τα θυμάρια ανάποδα."

Ρε Γιώργαρε τι σενάριο τρελό είναι αυτό ?
Μαύρη κωμωδία μου σκάει!

Φίλε κι όμως δεν πρόκειται για σενάριο είναι πραγματικότητα. Μου το έχουν αναφέρει αλλεργιολόγοι. Γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια στα ιατρεία οι αλλεργικοί ασθενείς, εκπαιδεύονται με ομοίωμα της ένεσης για τη σωστή χρήση και χορήγηση της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 2:58 pm

monarchis έγραψε:
Throubee έγραψε:
"Πολλοί δε μάλιστα από αυτούς πάνω στην αγωνία τους χορηγούν ανάποδα την επινεφρίνη και αντί να εισέλθει στον τετρακέφαλο χορηγείται στον αντίχειρα.
Σκέψου φίλε μου τώρα αυτό να συμβεί σε έναν μη αλλεργικό δηλ. Κάποιος να περνάει από το μελισσοκομείο σου να πάθει αλλεργικό σοκ και να του χορηγήσεις ανάποδα την ένεση. Με λίγα λόγια να την κάνεις στον εαυτό σου στον αντίχειρα όπως προανέφερα. Θα βλέπετε και οι δύο τα θυμάρια ανάποδα."

Ρε Γιώργαρε τι σενάριο τρελό είναι αυτό ?
Μαύρη κωμωδία μου σκάει!

Φίλε κι όμως δεν πρόκειται για σενάριο είναι πραγματικότητα. Μου το έχουν αναφέρει αλλεργιολόγοι. Γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια στα ιατρεία οι αλλεργικοί ασθενείς, εκπαιδεύονται με ομοίωμα της ένεσης για τη σωστή χρήση και χορήγηση της.

Πάλι καλά oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 5:43 pm

περης έγραψε:
σε συζήτηση με φαρμακοποιό για ένεση αδρεναλίνης, μου είπε ότι αν είναι κάποιος καρδιοπαθής, το ξέρει δεν το ξέρει, αν κάνει αδρεναλίνη έχει το έμφραγμα στο τσεπάκι...!!!! γι αυτό μου συνέστησε να μην πάρω για να μην μπω σε πειρασμό και κάνω σε κανέναν και τον αφήσω στον τόπο. μου σύστησε σολουκορτεφ (κορτιζόνη) των 500ml για ενδομυική ένεση, μπας και προλάβω να πάω σε κανα γιατρό να αναλάβει εκείνος την ευθύνη της αδρεναλίνης...

Εκ πειρας απο τον αδερφο μου(ευτυχως ηταν στα Κρεστενα διπλα στο κεντρο υγειας)
δεν προλαβαινεις ΤΙΠΟΤΑ αν σε χτυπησει <<βαρια>>.
Εγω παντα εχω μια αναπεν μαζι μου για ολους.
Το τελευταιο που θα σκεφτω ειναι οι συνεπειες του νομου αν ειναι να <<φυγει>> καποιος απο διπλα μου.(Σε καμια ραχουλα που παμε και ο πιο κοντινος γιατρος ειναι μισαωρο).
Ασε φιλε Μοναρχη που κανεις εκπαιδευση μονος σου οταν ληξει μια ένεση.
Αχρειαστες ρε παιδια πραγματικα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΠαρ Μαρ 06, 2015 5:46 pm

"Αχρειαστες ρε παιδια πραγματικα..."
pano up

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 12:05 am

Μονάρχη ευχαριστώ πολύ.Περιμένω απάντησή σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 6:10 pm

Να ρωτησω κατι? Η anapen θελει ψυγειο. Εσεις πως την κουβαλατε συνεχεια μαζι?
Αν την εχεις μεσα στο αμαξι σε φαρμακειο το καλοκαιρι ειδικα, η θερμοκρασια μπορει να φτασει μεσα και τους 40 βαθμους οποτε μαλλον ειναι αχρηστη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 7:26 pm

PIT έγραψε:
Να ρωτησω κατι? Η anapen θελει ψυγειο. Εσεις πως την κουβαλατε συνεχεια μαζι?
Αν την εχεις μεσα στο αμαξι σε φαρμακειο το καλοκαιρι ειδικα, η θερμοκρασια μπορει να φτασει μεσα και τους 40 βαθμους οποτε μαλλον ειναι αχρηστη.

Να μη αποθηκεύεται σε θερμοκρασίες άνω τον 25 γράφει, που είδες ότι θέλει ψυγείο? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 7:30 pm

Το καλοκαιρι εχει 35-40. Το 25 πως θα το πετυχεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 7:42 pm

http://www.anapen.ie/PIL/Australia%20CMI.pdf

Storing ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR before use
Always handle the ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR Auto-Injector carefully, so as not to accidentally activate it or make it “fire”.
Storage
Keep ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR available with the person for whom it is intended.
Keep ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR in a cool dry place at 15°C to 25°C. Do not refrigerate or freeze. Protect from light.
Do not place ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR in the fridge.
Do not leave ANAPEN? or ANAPEN? JUNIOR in
your car.
Extreme temperatures may cause the auto-injector unit to malfunction.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 7:49 pm

Εγω την εχω στο ψυγειο 6-8 °C και οταν παω στα μελισσια βαξω το φαρμακειο με μια παγοκιστη τουλαχιστον να μην παει πανω απο 25.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 7:59 pm

Στάθηκα στην έκφραση σου ότι θέλει ψυγείο(κάτι που απαγορεύεται ρητά στις οδηγίες χρήσης) και προθυμοποιήθηκα να σε διορθώσω για την ασφάλεια όλων.
Καλά το κάνεις απλά από αυτά που διάβασα δε χρειάζεται να την έχεις σπίτι στο ψυγείο, απλά σε δροσερό μέρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 8:11 pm

Δεν υπαρχει προβλημα. Απλως το το 15-25 το καλοκαιρι δεν μπορεις να το πετυχεις εκτος σπιτιου. Αυτο λεω. Τωρα για τις πιο χαμηλες θερμοκρασιες (ψυγειο) νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα για τα φαρμακα. Ισα ισα τα κανει να διατηρουνται καλυτερα. Αντιθετα με τις υψηλες που τα αλοιωνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 8:25 pm

"Τωρα για τις πιο χαμηλες θερμοκρασιες (ψυγειο) νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα για τα φαρμακα. Ισα ισα τα κανει να διατηρουνται καλυτερα"


Φίλε Pit αφού στις οδηγίες γράφει να μη μπαίνει στο ψυγείο, δεν θα υπάρχει κάποιος λόγος που απαγορεύει το ψυγείο η κατασκευάστρια φαρμακευτική?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
anapen ένεση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένεση ANAPEN
» πιθανο προβλημα με anapen

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: