Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...

Πήγαινε κάτω 
+7
2nios
monarchis
Throubee
psath
Sakis G
mpampis13
thodoris981
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 8:50 am

Δανειστικα λιγη απο την χριστιανικη παραδοση και την ιστορια του Λαζαρου για να δωσω ,δικαιολογιμενα πιστευω , ονομα σε ενα μελισσακι μου.
Σαν τους Ινδιανους εχουμε αυτη την συνηθεια να δινουμε ονοματα σε μελισσια τα οποια προκυπτουν απο χαρακτηρηστικες στιγμες.
Ετσι αυτο που πιαστηκε σε μια καμιναδα ειναι ο μουτζουρης αυτο που πιαστηκε μαζι με την θεια τη Μαρθα ειναι η Μαρθα κτλ.
Ο λαζαρος οπως καταλαβαινεται εχει το χαρακτηριστικο οτι αναστηθηκε.
Τρια πλαισια παραφυαδα μπηκε στον χειμωνα και οχι σφιχτα- σφιχτα.
Τοποθετηθηκε ομως νταου στο τελευταιο πλαισιο, κηποπανο απο πανω, το μελακι του και αφεθηκε στην ησυχια του.
Μες τον Φλεβαρη μια παυση απο τους φετινους επιμονους παγους μου επετρεψε μια ματια στα μελισσακια για να δουμε πως ειναι απο τροφες.
Ο Λαζαρος χαλια.
Εικονες που απευχομαι να βλεπουν οι μελισσοκομοι.
Το μελισσι μαζεμενο σχεδον ακινητο με θολα τα φτερα.Ενα θολο θανατερο και ασχημο.
Ο πληθυσμος περιπου 1-1.5 πλαισιο και η βασιλισσα να παραπαιει πανω στις εργατριες που αδυνατουσαν να την φροντισουν.
Η θλιψη μου μεγαλη.
Αυτη την φορα οχι επειδη δεν παιρνω μελια , η επειδη χανω λεφτα ,αλλα για την εικονα οτι ενα μελισσακι με μια νεοτατη βασιλισσα χανεται.
Κατι σαν να χανεται ενας φιλος.
Οταν γυρισα τα πλαισια στον ηλιο μια ανταποκριση μεγαλυτερη υπηρξε απο τις μελισσες.
Αρχισαν λιγο να κουνανε.
Γρηγορο κλεισιμο βουρ στο σπιτι ζεσταμα νερου και χλιαρο σιροπι για να αναλαβει το μελισσακι.
Οπως και εγινε.
Οι προβοσκηδες απο τα σχεδον αψυχα κορμια αρχισαν να παιρνουν σιγα σιγα το σιροπακι που ψεκαζα.
Πρωτη φορα που εκανα αυτον τον χειρισμο.
Συναδελφοι οι ανταποκριση ειναι αμμεση.
Νεκρανασταση.
Μαζι τους το χαμογελο στο προσωπο επεστρεφε και ξαναζουσα αυτη τη δημιουργικη ενεργεια της ζωης.
Ταυτοχρονα ο εφιαλτης ξανααρχιζε, και η ερμηνεια των γεγονοτων ομως .
Λεηλατριες αμμεσα εκαναν την εμφανιση τους.
Πεσαν με βια στο μελισσακι να παρουν οτι του εδωσα.
Λεηλασια χειμωνιατικα?
Ναι λεηλασια χειμωνιατικα.
Ετσι χαθηκε το αφθονο μελι που εβαλα το φθινοπωρο,και το ζαχαροζυμαρο που εβαλα τα Χριστουγεννα μετα το οξαλικο.
Ετσι χαθηκαν απο ασιτια και αλλα 3 μικρα.
Τα λεηλατησαν τα μεγαλα του μελισσοκομειου.
Ολα με τα κεφαλια  καρφωμενα στα κελακια που μαρτυρουσε την ασιτια.
Κλειστηκε αμμεσα ο Λαζαρος.
Μεταφερθηκε στο σπιτι διπλα μακρια απο αλλα μελισσια.
Ανοιχτηκε μετα απο δυο μερες να αποπροσανατολιστουν οι συλλεκτριες γιατι μεταφερθηκε κοντα(οχι οτι ηταν και πολλες).
Ανοιχτηκε με ενα αλλο....Λαζαρε δευρω εξω... και εκεινος ακουσε.
Και πεταξε ξανα χαρουμενος ,και η βασιλισσα γεννησε και η ζωη συνεχιζεται.

Καλη μερα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thodoris981 στις Παρ Φεβ 20, 2015 10:05 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 9:24 am

Και αφου ηρθε κοντα στο σπιτι να μην το σκεπασουμε με μια κουβερτουλα για τους -5?
[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 12:52 pm

Χε χε χε θεος.
Ελπίζω και εγώ να συμπληρωσω μια ιστορία εδω αλλά όχι τώρα μια και είναι σε εξέλιξη και το έχω γρουσουζιά,σε αυτά είμαι λίγο προληπτικός.
Αν όλα πανε καλα θα γράψω και εγώ.
Ένα μπράβο για τους άμεσους και ψυχραιμους χειρισμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 5:34 pm

Αναρτηση λογοτεχνημα! Ευγε thodoris981!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 6:14 pm

Άντε και διώροφο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 20, 2015 8:18 pm

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια συναδελφοι..
Καλα μελια να χουμε ολοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2015 1:28 pm

Ωραία ιστορία..εύχομαι να πάει καλά!
και η βάση όμως πολύ μερακλίδικη να 'ούμε.. oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2015 1:31 pm

Θοδωρή ο Λάζαρος εύχομαι να σου δώσει πολύ Λαζαρόμελο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2015 11:42 pm

sevasmos Μπράβο Θοδωρή και είμαι σίγουρος ότι θα σου το επιστρέψουν το καλό που έκανες με τον ένα η τον άλλο τρόπο. Είμαι της άποψης, κάνε καλό και θα σου έρθει κάλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 21, 2015 11:54 pm

Ωραια lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 22, 2015 11:52 pm

είσαι ήρωας φίλε το έβαλες στην εντατική tziz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Φεβ 23, 2015 12:31 pm

Ενα ειναι σιγουρο .... τα πονας πολυ τα μελισσακια σου!!! Μπραβο φιλε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 7:44 am

Να στε καλα ολοι!
Ευχαριστω και παλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 7:46 am

Throubee έγραψε:
Ωραία ιστορία..εύχομαι να πάει καλά!
και η βάση όμως πολύ μερακλίδικη να 'ούμε.. oraia

Να ναι καλα ο μπαρμπα-Νικόλας (πατερας μου) που λοιωνει στην ηλεκτροκοληση και τον τροχο.
Πραγματικα καλες οι βασεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 8:53 am

thodoris981 έγραψε:
Throubee έγραψε:
Ωραία ιστορία..εύχομαι να πάει καλά!
και η βάση όμως πολύ μερακλίδικη να 'ούμε.. oraia

Να ναι καλα ο μπαρμπα-Νικόλας (πατερας μου) που λοιωνει στην ηλεκτροκοληση και τον τροχο.
Πραγματικα καλες οι βασεις.


sostos sostos sostos
Καλημέρα!
Θυμάμαι ένας φίλος (όχι επαγγελματίας)που κολλούσε κάτι μπετόβεργες για μια κατασκευή, έλεγε ότι δεν κολλάνε εύκολα...ισχύει?
Είναι από τις πιο μερακλίδικες που έχω δει μπράβο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 11:48 am

Ισα ισα μια χαρα κολλανε οι μπετοβεργες.
Τουλαχιστον ετσι γνωριζω εγω. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 4:23 pm

ok λάθος πληροφορία είχα! σε ευχαριστώ να είστε καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΤρι Φεβ 24, 2015 9:21 pm

ωραιος!!!!μπραβο σου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 3:52 pm

Σε συνεχεια του θέματος του φίλου Θοδωρή και μια και περασα στο τελικό στάδιο του ....ηρωικου...πειραματος μου είπα να σας το περιγράψω.
Δεν ανοίγω νεο θέμα μια και πάνω κατω ιδιο νοημα έχουν οι δυο χειρισμοί.
Λόγο διαφόρων καταστάσεων έφτασα μέσα Οκτώβρη να έχω 4 μελισσακια 5αρια και ένα με ....μισο πλαίσιο...
οι σκέψης μου ήταν δυο ....μια να το αφήσω ως έχει και ότι κάνει....και η άλλη να το ενωσω με αλλά μελισσακι μόνο και μόνο για να εκμεταλευτω την βασιλισσα που ήταν νεα σε σχέση με άλλη που δεν με ικανοποιούσε.
Τελικά αποφάσισα και για λόγους πειραματισμού να το κρατήσω ως έχει.
Το λίγο από μελίσσι....ηταν τοποθετημένο σε πεντάρα κυψέλη με ένα πλαίσιο μεσα(αυτό και το οποίο κατοικούσε....)και ένα ακομα πλαίσιο με μπρος πίσω κόντρα πλακέ που έχει το ρόλο της μόνωσης.
Το μελισσακι είχε την πόρτα μπροστά τοσο κλειστή όσο το πάχος δυο μελισσών η μια διπλα στην άλλη.
Επίσης πάντα από πάνω είχε απιφοντα και πάντα είχε πανιά από πάνω τα οποία έκλειναν εντελώς όλο το μήκος των πλαισίων.
Γενικός σε κάθε επιθεώρηση που έκανα όλο αυτό το διάστημα έβλεπα πάντα μια μικρή γεννα(φανταστητε ότι το μελισσακι ζουσε-γεννουσε-αποθηκευε...στην πάνω αριστερή μεριά του πλαισίου και όλο αυτό έπιανε το 1/4 του πλαισίου μπρος πίσω συμμετρικά).
Ποτέ δεν έπιασε κηροσκορο και την μόνη ενοχληση που είχε ήταν μέχρι και μέσα Ιανουαρίου,περιπου,από σφηγκακια.
Είχα αποφασισει ότι έτσι θα το άφηνα τοσο όσο θα μου επέτρεπε ο πλυθησμος των άλλων κυψελών ώστε να τιναξω πλαίσια μελισσών στην είσοδο του και να πάρω έτσι παραμάνες για βοήθεια της βασιλισσας(αυτή την τεχνικη την έχω διαβάσει εδω στο φόρουμ).
Έφτασε λοιπόν ο καιρός και χτες που έκανα επιθεώρηση σε τρία από τα τέσσερα μελισσακια είχα παρα πολυ καλό γόνο και πλυθησμο.
Στο ηρωικό μελισσακι μάλιστα είδα και αύξηση γοννου,αναλογικά βέβαια.
Οπότε και,σε πανί,τιναξα 2 πλαίσια απο μέλισσες (απο διαφορετικα μελισσια)με αποτέλεσμα να δώσω μια βοήθεια στην πολύ ανθεκτική βασιλισσα να αύξηση λίγο τις εργασίες της.
Πλεον την επόμενη βδομάδα,ανάλογα με τον καιρο βέβαια,αν όλα έχουν πάει καλα σκέφτομαι η να δώσω ετοιμο γοννο η να ξανατιναξω 2 πλαίσια σε πανί......θα το αποφασίσω τότε αλλά πολύ θα ήθελα την γνώμη σας.
Αν τα καταφέρει η βασιλισσα και τα πάει καλα και αν κάνει καλές γεννες νομίζω ότι πρέπει να διατηρήσω το DNA της για να φτιάξω μελισσια με χαρακτήρα Braveheart....... he he he king


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Δευ Μαρ 02, 2015 6:55 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 6:51 pm

Ωραια Μπαμπη.
Με τον πληθυσμο που εβαλες νομιζω οτι θα προχωρησει γρηγορα.
Αντε με το καλο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...   Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος... Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 8:15 pm

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω κι εγώ ένα 2αράκι - Λαζαράκι.
Πρόκειται για ένα μελίσσι πού ήταν 18άρι τον προηγούμενο Ιούλιο. Όμως Λόγω βαρρόα άρχισε να πέφτει. Αρχές Οκτώβρη έγινε 10άρι. Έκανα θεραπεία και εξαφανίστηκε γρήγορα η προσβολή από το γόνο που δεν άφηνε τις προνύμφες να αναπτυχθούν. Μιλάμε για ανοιγμένα κελιά με πεθαμένο γόνο με 2-3 βαρρόα μέσα. Γύρω στο Νοέμβρη με την ανθοφορία της μουσμουλιάς έφτασε στα 5 πλαίσια καθαρό γόνο. Τότε, όταν μετά από 20 μέρες περίπου το άνοιξα είδα ελάχιστο γόνο και νέα βασίλισσα, 3 κελιά στο κέντρο του τελάρου τα 2 κομμένα. Είχε κάνει αντικατάσταση. Προφανώς η βασίλισσα είχε αρρωστήσει και την αντικατέστησαν. Υπήρχαν κηφήνες αλλά μάλλον η βασίλισσα πέταξε και δεν επέστρεψε! Ενίσχυα όσο μπορούσα με γόνο το μελίσσι αλλά τελικά έγινε αρρενοτόκο. Δεν το ένωσα από φόβο μετάδοσης ασθένειας. Κάποια μέρα στο 5άράκι τίναξα το γόνο μακριά και έδωσα άλλα τελάρα. Συνέχισε να ζει και φυσικά ο πληθυσμός μειωνόταν Έφτασε το Μάρτη να έχει 2 πλαίσια. Μέσα Απρίλη τίναξα ξανά μακριά τα πλαίσια και έβαλα ένα τελάρο από άλλο μελίσσι με βασιλοκέλια. Πριν από μέρες εντόπισα τη νέα βασίλισσα. Σήμερα την είδα μεγαλύτερη να γεννάει μέσα στα πλαίσια! Ελπίζω να τα πάει καλά. Ο καιρός ζεσταίνει και από άνθη άλλο τίποτα. Θα το ενισχύσω με φρέσκο γόνο αλλά το καλύτερο είναι να αποκτήσει γρήγορα συλλέκτριες. Δεν του αλλάζω θέση γιατί φοβάμαι μην κόψουν τη βασίλισσα. Ακούω προτάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ο Λαζαρος και ο μελισσοκομος...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΝΕΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ
» Πως να γινεται μελισσοκομος.
» Wannabe μελισσοκόμος.
» Εφημερίδα "Ο Μελισσοκόμος"
» NEOΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: