Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ

Πήγαινε κάτω 
+5
manospsari
Throubee
monarchis
queen
PETROS84
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ   ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 29, 2014 9:38 pm

Πρωτη μου φορα ακουω για συνενωση με κολονια.Ξερω οτι τα βαρια αρωματα κανουν τις μελισσες επιθετικες.Συνηθως χρησιμοποιουμε ουζο,τσιπουρο,ξυδι,διαφορες εσανς αρωματικων φυτων σε σιροπι και γενικα ο,τι δεν ερεθιζει υπερβολικα .Αλλα κολονια...δεν εχω ξανακουσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ   ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 29, 2014 9:48 pm

Sakis G έγραψε:
Πρωτη μου φορα ακουω για συνενωση με κολονια.Ξερω οτι τα βαρια αρωματα κανουν τις μελισσες επιθετικες.Συνηθως χρησιμοποιουμε ουζο,τσιπουρο,ξυδι,διαφορες εσανς αρωματικων φυτων  σε σιροπι και γενικα ο,τι δεν   ερεθιζει υπερβολικα .Αλλα κολονια...δεν εχω ξανακουσει.

Ναι μου το πρότεινε ένας φίλος εχθές από Χαλκιδική. Η κολόνια ήταν μυρτω με άρωμα λεμόνι.  1/10 η αναλόγια. Δεν έδειχναν καθόλου επιθετικές. Ίσως το κρύο να μην τις άφηνε να εκδηλωθούν όπως συνήθως. Πάντως για να είμαι ειλικρινείς, τις επόμενες μέρες θα δω αν πέτυχε ο χειρισμός αυτός.
skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ   ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 6:44 pm

Τελικά η συνένωση με κολόνια στέφθηκε  king  με απόλυτη επιτυχία. Τώρα έχω 1 ωραίο σφιχτό 8αρι που έχει και λίγο γόνο με διάμετρο όσο το πιατάκι του καφέ (πάλι καλά) για τις θερμοκρασίες τις περιοχής μου. lol!
Από το να τα έχανα και τα 3 , καλό είναι και το 1 oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ   ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 19, 2014 9:14 pm

Sakis G έγραψε:
Πρωτη μου φορα ακουω για συνενωση με κολονια.Ξερω οτι τα βαρια αρωματα κανουν τις μελισσες επιθετικες.Συνηθως χρησιμοποιουμε ουζο,τσιπουρο,ξυδι,διαφορες εσανς αρωματικων φυτων  σε σιροπι και γενικα ο,τι δεν   ερεθιζει υπερβολικα .Αλλα κολονια...δεν εχω ξανακουσει.


Συνένωση με κολώνια ενδίκνυται πάντα. Εγώ στο αυτοκίνητο έχω πάντα κολώνια και τη χρησιμοποιώ για συνένωση μικρών μελισσιών ή για ενίσχυση με 1-2 πλαίσια πληθυσμού αν χρειάζεται σε κάποιο. Αν όμως πρόκειται να συνενώσεις μεγάλα μελίσσια η εφημερίδα είναι αποτελεσματικότατη αυτή την εποχή όμως με χαμηλές θερμοκρασίες ε'ιναι λίγο δύσκολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΜΕΛΙΣΣΣΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αδυναμες παραφυαδες απο επιθεση σερσενιων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: