Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πόσιμο οινόπνευμα...

Πήγαινε κάτω 
+5
queen
nikosf13
Αγγελής60
pointerst
TaTaKaS
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤρι Νοε 11, 2014 1:54 am

Αγόρασα μερικά γραμμάρια κρυσταλλικής θυμολης για να δώσω στα μελίσσια μου για βαρρόα και νοζεμίαση και ο τύπος από το μελισσοκατάστημα μου είπε να την διαλύσω σε πόσιμο οινόπνευμα 96 βαθμών...Μου είπε θα βρω στο φαρμακείο!Πήγα λοιπόν στον φαρμακοποιό μου και δεν είχε.Πήρε τηλέφωνο στην αποθήκη του,σε άλλο κατάστημα και τέλος στον Δίγκα (για τους Θεσσαλονικείς).Κανένας δεν είχε!Εσείς ξέρετε αν τελικά υπάρχει πόσιμο οινόπνευμα 96 βαθμών;;;Έχετε χρησιμοποιήσει απλό οινόπνευμα 96 βαθμών για την θεραπεία αυτή;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤρι Νοε 11, 2014 9:01 am

δεν είναι ανάγκη να είναι πόσιμο.Απλά θέλεις καθαρό οινόπνευμα 95 βαθμών,όχι το μπλε ή λοσιόν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤρι Νοε 11, 2014 8:00 pm

Η Αιθυλική Αλκοόλη αλλιώς καθαρό οινόπνευμα που υπάρχει στα φαρμακεία είναι 95  βαθμών  και είναι το ίδιο οινόπνευμα που χρησιμοποιείται και στην ποτοποιία. Άλλωστε αυτό που έχω εγώ γράφει επάνω παράγεται από την ποτοποιία Τάδε . Δεν κόβω και το κεφάλι μου . Αν το θέλεις για βάμμα πρόπολης ή όπως λες για να διαλύσεις την θυμόλη είναι το κατάλληλο . Εγώ το είχα βρει σε φαρμακείο ή 7 ή 10 ευρώ την συσκευασία των 200 ml . Πάντως ολόκληρη Θεσσαλονίκη και να μην έχουν τα φαρμακεία το συγκεκριμένο οινόπνευμα μου φαίνεται περίεργο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 3:10 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Η Αιθυλική Αλκοόλη αλλιώς καθαρό οινόπνευμα που υπάρχει στα φαρμακεία είναι 95  βαθμών  και είναι το ίδιο οινόπνευμα που χρησιμοποιείται και στην ποτοποιία. Άλλωστε αυτό που έχω εγώ γράφει επάνω παράγεται από την ποτοποιία Τάδε . Δεν κόβω και το κεφάλι μου . .
Φιλε Αγγελη δεν ειναι το ιδιο πραγμα.Το καθαρο οινοπνευμα που βρισκουμε στα μαγαζια δεν ειναι ποσιμο.Το ποτοποιιας ειναι.Και ειναι αρκετα πιο ακριβο απο το καθαρο οινοπνευμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 4:50 pm

εφαγα το νετ για το οινοπνευμα που λες.. και τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα.. εγω ξερω πως στην ποτοποιια βαζουν αυτο στα ποτα τους...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

κ εδω το εχουν κοντα 6 ευρω το μεσαιο μποκαλακι στα φαρμακεια (κ κοντα 4 ευρω στα σουπερ μαρκετ)...

πιστευω πως αυτο που ψαχνεις ειναι γνωστο ως "καθαρο οινοπνευμα 95 βαθμων"... στο φαρμακειο ετσι το ζητησες?? οινοπνευμα ποτοποιιας?? και περιμενες να καταλαβουν (εγω  εψαχνα κατι που το ειχαν κ μου εκαναν τους ανιδεους αντι να μου πουν πηγαινε στο παραδιπλα.. και αυτο γιατι ημουν συχνος θαμωνας του παραδιπλα οταν ανοιξε παρα του αλλου που πηγαινα πρωτιστα συχνα)?? σου ειπαν δεν εχουμε ωστε να στρεψεις το ψαξιμο σου σε καταστηματα ποτοποιιας η καβες (ειναι καποιοι φαρμακοποιοι που αν δε μιλησουν με παραβολες θα σκασουν - τι μου το θυμισατε τωρα κ ξανασυγχιστηκα?)... κ πιστευω εκει μπορουν να σου δωσουν με κανα 10ευρο λιγο... αλλα δεν εχει διαφορα απο εκεινο που βαζουμε οταν χτυπησουμε... ειναι το ιδιο ακριβως απλα βαλμενο σε αλλο μποκαλακι..

ποσιμο γινεται κατα την επεξεργασια του με διαφορες προσθηκες για γευση κ με την καταλληλη θερμοκρασια.. βαζουν κ στο τελικο σταδιο το ποτο που θελουν και φτιαχνουν λικερ πχ.. εγω πχ οταν θελω να φτιαξω λικερ περγαμοντο τετοιο οινοπνευμα βαζω...

μπορεις να μου δωσεις τη συνταγη που σου εδωσαν για τη θεραπεια?? γιατι κατι δε μου "κολλαει"... scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 6:03 pm

nikosf13 συμφωνώ με τον queen . Το οινόπνευμα που πωλείται στα φαρμακεία είναι το ίδιο . Απλά μας το σερβίρουν διαφορετικά για να μην το πάρουμε χαμπάρι γιατί οι φόροι στα ποτά είναι πολύ υψηλότεροι και δεν θέλουν να τους χαλάσουμε την μανέστρα . Αυτό που έχω εγώ είναι Αιθυλική Αλκοόλη 95 βαθμών και παράγεται από Ποτοποιία . Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί αυτός το πουλάει στα φαρμακεία και χρησιμοποιεί άλλο για τα ποτά του αν έχεις δίκιο . Γιατί το παράγει τότε και τι οινόπνευμα χρησιμοποιεί αυτός ???? Είπαμε , έχει να κάνει με τους φόρους και με το τι και πόσο παράγει η κάθε ποτοποιία, για αυτό και είναι δύσκολη η πώληση από ποτοποιούς , για να μην ξεφεύγουν από τους υψηλούς φόρους που αποφέρουν τα ποτά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 7:40 pm

Τι να πω ρε Αγγελη μπορει να εχεις δικιο.Η μπορει το καθαρο οινοπνευμα να ειναι καποιο παραπροιον της διαδικασιας δημιουργιας ενος ποτου.Δεν ξερω..Το οτι ειναι διαφορετικα τα 2 αυτα οινοπνευματα μου το εχει πει ανθρωπος που εχει μαγαζι με χημικα.Ο ιδιος επισης μου ειχε πει οτι επειδη το ποτοποιιας ειναι ακριβο (λογω φορολογιας?δεν το θυμαμαι αυτο..) οι ποτοποιοι τα νοθευουν κ βαζουν αλλες αλκοολες στα ποτα (π.χ. βενζολες) με τα γνωστα αποτελεσματα στον οργανισμο μας.Τωρα αν μου ελεγε αρλουμπες ειναι αλλη υποθεση αλλα δεν βρισκω το λογο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 8:36 pm

Το ίδιο είναι. Το οινόπνευμα-αλκοόλη είναι ένωση άνθρακα υδρογόνου και οξυγόνου. Παράγεται από γλυκόζη ή ζάχαρη με ζύμωση (οινόπνευμα γεωργικής προέλευσης) ή από το αιθένιο (παράγωγο του πετρελαίου και του φυσικού αερίου) παρουσία οξέος, συνήθως θειικού οξέος, φωσφορικού οξέος ή οξειδίου του αργιλίου. Ισως με το "πόσιμο" να θεωρούν το οινόπνευμα γεωργικής προέλευσης. Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι εργαστηριακοί τρόποι.
Το μπλε οινόπνευμα 93% δεν είναι πόσιμο, γιατί περιέχει πετρέλαιο και κάποιο χρώμα για να ξεχωρίζει και φυσικά είναι πιο φθηνό. Προσοχή! πωλείται στα σούπερ μάρκετ και μια λοσιόν που μοιάζει οπτικά με το καθαρό οινόπνευμα αλλά είναι 4-5 φορές πιο φθηνή και περιέχει νερό κι άλλες προσμείξεις. Πόσιμο οινόπνευμα (καθαρό) 96% είναι το διαυγές που πωλείται +10? τα 250ml και αναγράφει το χημικό τύπο CH3CH2OH και φυσικά δεν περιέχει άλλο υλικό. Νομίζω ότι έχει 3-4% νερό.
Μπορεί κάποιος να προμηθευτεί από ποτοποιούς ή καταστήματα χημικών που είναι γνώστες. Η υψηλή του τιμή οφείλεται στη φορολογία, διότι χρησιμοποιείται στην παρασκευή ποτών. Η πραγματική του αξία είναι περίπου 1? το λίτρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 10:45 pm

O psath εχει δικιο.Με τον χαρακτηρισμο καθαρο οινοπνευμα ή οινοπνευμα ποτοποιιας εννοειται το διαλυμα αιθυλικης αλκοολης 96 μερων κατ ογκον σε 4 μερη νερου,που παραγεται με κλασματικη αποσταξη κακός λέμε ότι ζαχαρώνει γιατί το σωστό είναι ότι ΚΡΥΣΤΑΛΛΩν ή αμυλου προερχομενων αποκλειστικα απο γεωργικα προιοντα και μετα απο ζυμωση.Τετοια προιοντα μπορει να ειναι σταφυλια,συκα,δαμασκηνα,χαρουπια,μελασα κλπ.Αποκλειονται ,συμφωνα με τον νομο, αλλες χημικες μεθοδοι παρασκευης ή η χρηση προιοντων και παραπροιοντων κυτταρινης και ξυλου. Η καθαροτητα των 96 βαθμων ειναι η μεγιστη που μπορει να επιτευχθει με βιομηχανικο τροπο.Μεγαλυτερος βαθμος καθαροτητας μπορει να επιτευχθει μονο με εργαστηριακες μεθοδους.Στην περιπτωση καθολικης απουσιας υδατος εχουμε την <<απολυτο αλκοολη>> Alcohol absolute.
To καθαρο οινοπνευμα <<μετουσιωνεται>> (δηλαδη αλλαζει ΣΚΟΠΙΜΑ η συσταση του διαλυματος) με την προσθηκη διαφορων τοξικων ουσιων οπως μεθανολη ,νεφτι,υπερμαγγανικο καλι κ.α. ωστε να αποτραπει η χρηση του στην ποτοποιια και να αποφευχθει η υψηλοτατη φορολογια του.
Καθε αλλη ονομασια περαν των <<καθαρο οινοπνευμα>>, <<οινοπνευμα ποτοποιιας>>,<<αιθυλικη αλκοολη 95 βαθμων >> υποδηλωνει διαφορετικο προιον.Ετσι μπορουμε να εχουμε αλκοολουχες λοσιον,φωτιστικο οινοπνευμα κ.α.
Με την ονομασια <<φαρμακευτικο οινοπνευμα>> κυκλοφορει μια εμπορικη μορφη οινοπνευματος 70 βαθμων καταλληλο για εντριβες και αντισηψια αλλα ΟΧΙ για εσωτερικη χρηση.
Συμπερασμα .αιθυλικη αλκοολη 95 βαθμων,καθαρο οινοπνευμα και οινοπνευμα ποτοποιιας ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα και αναφερονται σε ενα προιον καταλληλο ΚΑΙ για εσωτερικη χρηση(παρασκευη ποτων,ελιξηριων)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 10:53 pm

Συγνωμη ! Διορθωνω την δευτερη και τριτη σειρα.
...που παραγεται με κλασματικη αποσταξη κακός λέμε ότι ζαχαρώνει γιατί το σωστό είναι ότι ΚΡΥΣΤΑΛΛΩν ή αμυλου προερχομενων αποκλειστικα απο γεωργικα προιοντα και μετα απο ζυμωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 10:57 pm

Τι γινεται βρε παιδες τι μπερδεμα ειναι τουτο ?.Απο ζαχαρα ή απο αμυλο θελω να γραψω και βγαινει ολο τουτο.Χα! χα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 11:09 pm

σακη το κανει κ σε μενα καμια φορα... ξετικαρα τον ορθογραφικο ελεγχο και το συστημα μετα το παιρνει οπως το γραφω...

πωπω... με γυρνατε κατι χρονια πισω με τη χημεια.. study

α! δεν ειμαι φιλος... queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΤετ Νοε 12, 2014 11:54 pm

@psath, @Sakis G σας ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 12:03 am

monarchis έγραψε:
@psath, @Sakis G σας ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη γνώση.

Όλο θα ρωτάμε; Ας δώσουμε κι εμείς καμιά βοήθεια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 2:27 am

Μάλιστα...Κατατοπιστικότατες οι απαντήσεις σας!!!Θα χρησιμοποιήσω το κανονικό οινόπνευμα 96 βαθμών...

Η συνταγή που μου έδωσαν είναι να διαλύσω 1 γραμμάριο κρυσταλλικής θυμόλης σε 1 γραμμάριο αλκοόλης και μετά να το ρίξω σε 16 λίτρα σιρόπι...Αυτό για νοζεμίαση αλλά και βαρρόα!Φαντάζομαι ότι και πόσιμο να μην είναι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα κορίτσια το 1 γραμμάριο στα 16 λίτρα...

Γεννήθηκε όμως άλλη απορία.Το βάμμα πρόπολης (βάμμα είναι το διάλυμα 50-50 πρόπολη με αλκοόλη,αν είναι λιγότερη η πρόπολη από 50% λέγεται διάλυμα πρόπολης και όχι βάμμα) εγώ το πίνω κιόλας μερικές φορές...Μερικές σταγονίτσες δηλαδή για εσωτερική χρήση,ξέρετε, για το βήχα και τα λοιπά καλά...Αυτό αν το φτιάξω με τέτοιο οινόπνευμα που περιγράφετε και το πιω δεν θα έχω πρόβλημα;;;Αυτό το βάμμα που αγοράζω και πίνω από τι οινόπνευμα είναι φτιαγμένο;;;Εσείς φτιάχνετε;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 5:53 am

μισο γιατι τωρα μπερδευτηκα... στη νοζεμιαση απ οσο γνωριζω βαζεις στερεα τροφη μεσα γιατι η υγρασια απ την τροφη θα ευνοησει την ασθενεια... για τη βαροα οξαλικο οξυ..

οινοπνευμα σε σοροπι πρωτη φορα διαβαζω κ ειναι ολιγον περιεργο κ αντιθετο.. αν ηταν ετσι θα βαζαμε λικερ στα μελισσια κατα της βαρροα... scratch τις παρενεργειες του αλκοολ στον οργανισμο των κοριτσιων τις σκεφτηκες?? μπορει εσενα να σου φαινεται λιγο αλλα σε αυτες θα φανει βουνο..

το ατομο που σου το συστησε τι ακριβως ειναι? χημικος? γτ σε οσα μελισσοκομικα βιβλια κ αν εχω διαβασει τετοιο χειρισμο ουδεποτε δε βρηκα...

παρεπιπτωντως ωραιοτερη αναλυση κ διατυπωση σχετικα με χημεια εχω να διαβασω απ το σχολειο (εναν αιωνα πισω δλδ).. μπραβο σας!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 11:03 am

Φιλε ΤaTakAs
Ο ορος διαλυμα ειναι ευρυτερος απο τον ορο βαμμα,ελιξιριο,εγχυμα κλπ.
Ολα αυτα ειναι εν τελει διαλυματα.Το διαλυτικο μεσο ενος διαλυματος μπορει να ειναι νερο,οινοπνευμα ,ακετονη ,τετραχλωρανθακας η οτιδηποτε αλλο η καποιο μειγμα απο αυτα.
Ο ορος βαμμα αναφερεται στο προιον που λαμβανεται μετα την εκχυλιση ενος υλικου σε οινοπνευμα.Ετσι μετα την εκχύλιση της προπολης στο οινοπνευμα, ουσιαστικα προκυπτει ενα διαλυμα των δραστικων συστατικων της προπολης στο διαλυτικο μεσο ,που αποκαλειται βαμμα προπολης.
Ο ορος ελιξιριο αναφερεται σε υδραλκοολικα διαλυματα.Δηλαδη διαλυματα σε νερο που περιεχουν και οινοπνευμα.
Σε αντιδιαστολη με το βαμμα ,εγχυμα καλειται η εκχυλιση των δραστικων συστατικων ενος υλικου σε ζεστο νερο.
Ενω αφεψημα η εκχυλιση σε νερο που βραζει.Ετσι εχουμε π.χ. εγχυμα τσαγιου ή αφεψημα καφε.Η ουσιαστικη διαφορα δηλαδη μεταξυ βαμματος και εγχυματος ή αφεψηματος ειναι στο διαλυτικο μεσο.Οινοπνευμα στην πρωτη περιπτωση ,νερο στην αλλη.
Επισης οταν μιλαμε για βαμματα,εγχυματα ή αφεψηματα, δεν αναφερομαστε σε απλη διαλυση ενος υλικου σε ενα μεσο(οπως π.χ. αλατι σε νερο),αλλα σε μια διαδικασια εκχυλισης ,οπου τα δραστικα συστατικα(συνηθως περισσοτερα απο ενα) απελευθερωνονται σταδιακα.
Ολα τα βαμματα (ιδιως οσα προοριζονται για εσωτερικη χρηση)πρεπει να παρασκευαζονται με καθαρο οινοπνευμα.Δεν επιτρεπεται η χρηση μετουσιωμενου οινοπνευματος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 3:35 pm

Εδώ πρωτοείδα την συνταγή για την θυμόλη στο σιρόπι και όταν πήγα στο κατάστημα που αγοράζω τα μελισσοκομικά μου, μου το επιβεβαίωσαν ότι ισχύει!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και μάλιστα ο τύπος που έχει το κατάστημα έχει και 150 μελίσσια και το χειμώνα βάζει σιρόπι χωρίς να αντιμετωπίζει προβλήματα...Είναι πολύ πυνκό σιρόπι και μάλιστα ιμβερτοποιημένο.Εγώ θα βάλω αυτόν τον μήνα από 2 λίτρα περίπου στο κάθε μελίσσι γιατί δεν είναι δεκάρια!!!

Ζαχαροζύμαρο θα βάλω αργότερα και αν χρειαστεί...

Η θυμόλη εκτός από νοζεμίαση βλάπτει και τη βαρρόα...Όταν ένα προσκολλημένο βαρρόα ρουφάει από μέλισσα η οποία έχει στον προλοβό της θυμόλη τότε η "μουσούδα" της καίγεται και τελικά πεθαίνει από ασιτία,αφού δεν μπορεί πλέον να τραφεί!!!

Υ.Γ.Σάκη τρομερή η ανάλυσή σου!!!Ευχαριστούμε πολύ που τα βάζεις σε μια τάξη...Ερώτηση όμως:Διάβασα κάπου ότι μόνο το 50-50 μπορεί να ονομαστεί βάμμα...Τα άλλα είναι απλά διαλύματα...Αυτό ισχύει;;Ή οποιαδήποτε συγκέντρωση και να υπάρχει ονομάζεται βάμμα επειδή είναι διαλυμένο σε οινόπνευμα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠεμ Νοε 13, 2014 6:44 pm

Η αναλογια του υλικου προς το μεσο εκχυλισης εξαρταται προφανως απο το υλικο αλλα και απο την εφαρμοζομενη συνταγη.Ετσι μπορουμε να εχουμε αναλογια 1προς 1,1 προς 5 ....1 προς 10 κλπ.Αλλα εν τελει, για να χαρακτηριστει ενα παρασκευασμα σαν βαμμα πρεπει η αναλογια του μεσου εκχυλισης σε οινοπνευμα να ειναι 25% τουλαχιστον.Μπορουμε για παραδειγμα να εχουμε βαμμα 1 προς 10 σε οινοπνευμα 90 βαθμων ,ή αλλο βαμμα 1 προς 1 σε οινοπνευμα 40 βαθμων κλπ.Μερικες συνταγες αντι για τους βαθμους οινοπνευματος χρησιμοποιουν τους βαθμους proof.Παραδειγμα. βαμμα με αναλογια 1προς 5 σε βοτκα 100 βαθμων proof.Oι βαθμοι proof ταυτιζονται με το διπλασιο του αλκοολικου βαθμου του διαλυματος.Δηλαδη 100 proof σημαινει 50 οινοπνευματικοι βαθμοι ,η αλλιως 50% οινοπνευμα κατ` ογκον, 80 proof= 40 βαθμοι κλπ.
Εδω πρεπει να πουμε οτι συνηθιζεται να αποκαλουνται βαμματα και καποια παρασκευασματα που χρησιμοποιουν διαφορετικο εκχυλιστικο μεσο.Οπως για παραδειγμα ξυδι,ακετονη,γλυκερινη,ισοπροπυλικη αλκοολη κ.α.
Παντως οποτε δεν αναφερεται κατι το διαφορετικο ,με τον ορο βαμμα εννοουμε παρασκευασμα που προηλθε απο εκχυλιση σε οινοπνευμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠαρ Νοε 14, 2014 8:49 am

Καλημέρα και από εμένα . Μια συνταγή για βάμμα πρόπολης που δίνεται στο τελευταίο τεύχος της Μελισσοκομικής Επιθεώρησης από την Φίλιππο Παππά / Τεχνολόγο/Γεωπόνο είναι η εξής : 200γρ πρόπολη και 400 γραμ Αιθυλικής Αλκοόλης 96 βαθμών . Και καταλήγει στο ότι το τελικό προιόν  δεν έχει 33% περιεκτικότητα σε πρόπολη όπως πολύ συχνά αναφέρεται και αναγράφεται από παραγωγούς.  33% είναι η αρχική ποσότητα που χρησιμοποιήσαμε για να παρασκευάσουμε το διάλυμα το οποίο δεν διαλύθηκε όλο . Εμπειρικά αυτό το διάλυμα περιέχει 17-22% πρόπολη και εξαρτάται από την φυτική προέλευση της πρόπολης , το χρόνο διάλυσης , την ανάδευση και την ποιότητα του διαλύτη. Το διάλυμα αυτό έχει επικρατήσει να ονομάζεται εκχύλισμα ή βάμμα πρόπολης .

Η αναλογία 1 γρα θυμόλη σε 1 γραμ οινόπνευμα και αυτό σε 13 και όχι 16 λίτρα σιρόπι είναι για την νοζεμίαση και όχι θεραπεία για το βαρρόα όπου οι αναλογίες αλλάζουν . Εδώ οι αναλογίες που δίνονται για την αντιμετώπιση του βαρρόα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mois
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠαρ Νοε 14, 2014 6:20 pm

Καλησπέρα και από μένα. Μια ερώτηση σχετικά με το οινόπνευμα και την χρήση του στην διάλυση της θυμόλης ή την παρασκευή βάματος πρόπολης.
Χθες βράζαμε τσίπουρα και το πρώτο (περίπου 1,5 λίτρο) τσίπουρο της μετάβρασης ο καζανιέρης μου το έδωσε λέγοντάς μου ότι είναι κατάλληλο για εντριβές και ότι αυτό δεν το ανακατεύουν με το υπόλοιπο. Το μέτρησα με το γραδόμετρο και είδα ότι στην ένδειξη της αλκοοόλης έδειχνε περίπου 75 βαθμούς. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό σε κάποια από τις παραπάνω χρήσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πόσιμο οινόπνευμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσιμο οινόπνευμα...   Πόσιμο οινόπνευμα... Icon_minitimeΠαρ Νοε 14, 2014 7:24 pm

Αυτό δεν είναι 96 βαθμών, και λογικά δεν είναι κατάλληλο για τις παραπάνω συνταγές. Δεν πρόσεξα να γράφουν κάτι άλλο εκτός από καθαρό οινόπνευμα ή αλλιώς πόσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πόσιμο οινόπνευμα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: