Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Φθινοπωρινη βασιλισσα;

Πήγαινε κάτω 
+3
vassilis
pointerst
selomeli
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
selomeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 7:34 pm

Έχω ένα μελισσάκι που έχασε τη βασίλισσα του μαλλον απο λεηλασια καθως βρηκα πολλες νεκρες μπροστα στην εισοδο. Εχει βγαλει βασ. κελια εδω και 3ημερες αρα αν ολα πανε καλα υπολογιζω να αρχισει να γενναει τελη Οκτωβρη.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα καταφερει να ξεχειμωνιασει. Τι λετε να το αφησω να δω τι θα γινει η να το ενωσω απο τωρα? Συνολο εχω 4 μελισσια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 7:53 pm

πόσα πλαίσια πληθυσμό έχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
selomeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 8:02 pm

Εχει 4 πλαισια γονο αλλα οχι ολοκληρα γιατι εχουν μπλοκαρει απο μελια-γυρες και 5 πληθυσμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 11:43 pm

Αν ήσουν κοντά, έχω μια βασίλισσα με 13 μελισσούλες περίσευμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 11:36 am

Αν αποφασισεις παντως να το ενωσεις χαλασε του τα βασιλοκελια πρωτα.
Σε αντιστοιχη περιπτωση ενωσης χωρις να τα χαλασω (για πειραματισμο) μου κοψαν την βασιλισσα που το ενωσα...
Κατα τ'αλλα ειναι ο καιρος προχωρημενος το μελισσακι μικρο....
Αν μας εδινες τριτη επιλογη θα σου λεγα αγορασε μια, διαφορετικα εγω συνενωνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 4:23 pm

Εγω στην θεση σου θα συνενωνα selomeli. Εμας εδω πανω πιανουν τα κρυα νωρις και εκτος αυτου δεν νομιζω να προλαβει να γονιμοποιηθει η βασιλισσα, ελειψη κυφηνων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 10:50 am

επαθα και γω μια λεηλασια σε ενα 6αρακι μελισσι εκανα λαθος το εβαλα διπλα σε ενα πολυ δυνατο 15αρι και βρηκα μπροστα στο μικρο ολες τις μέλισσες να κειτονται νεκρες, ειχε μια χουφτα και μια μικρη βασιλισσα αγονιμοποιητη. Πηρα 3 γονους απο το δυνατο που ηταν υπευθυνο και τους εβαλα στο μικρο ελπιζω να το σωσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Φθινοπωρινη βασιλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φθινοπωρινη βασιλισσα;   Φθινοπωρινη βασιλισσα; Icon_minitimeΚυρ Οκτ 05, 2014 11:20 am

Και πως θα ζεστανει μια χουφτα μελισσες τοσο γονο? htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φθινοπωρινη βασιλισσα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Φθινοπωρινη γονιμοποιηση?
» Φθινοπωρινή ανάπτυξη.
» Βασιλισσα
» βασιλισσα
» βασιλισσα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: