Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;

Πήγαινε κάτω 
+15
beezy
milmos
ionis
melissaris
captain
περης
MILIBEE
parosbees
GKAS4
kostasc
mimis
japetus
pantelos76
dimitrios
MELISSI
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 14, 2010 7:09 pm

Γεια σας κι από εμένα.

Αναζητώντας μια καινούργια αρχή στη ζωή μου σκέφτηκα να αφήσω τη δουλειά μου, να φύγω από την Αθήνα, να εγκατασταθώ σε ένα μικρό χωριό γεμάτο έλατα, κοντά στο Περτούλι, (1200 περίπου υψόμετρο όπου έχω σπίτι και κτήμα) και να ασχοληθώ επαγγελματικά και με μεγάλη σοβαρότητα με τη μελισσοκομία. Οι σπουδές μου είναι πάνω στο Marketing, έχω μεγάλη εμπειρία στις πωλήσεις και είμαι λάτρης της φύσης και γενικότερα όσο διαβάζω για την επιστήμη της μελισσοκομία αισθάνομαι ότι μου αρέσει όλο και περισσότερο. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια θα ήθελα τη γνώμη σας σε μερικές μου απορίες:

Ενώ το δίκτυο διανομής μελιού (Supermarket, ξενοδοχεία, εταιρίες τροφίμων, φαρμακεία, όλα τα σπίτια, εξωτερικό κλπ) είναι μεγάλο αισθάνομαι ότι η παραγωγή μελιού από επαγγελματίες και των προϊόντων του (ΠΡΟΠΟΛΗ, ΓΥΡΗ, ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΛΤΟΣ) είναι μικρή. Αισθάνομαι ότι η προσφορά είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με τη ζήτηση. Είναι σωστή η αίσθησή μου; Aν ναι θα ήθελα να μάθω τους λόγους. Είναι κουραστικό σαν επάγγελμα, έχει υψηλό κόστος σε σχέση με το όφελος, έχει προβλήματα ο κλάδος με χρηματοδοτήσεις και δανειοδοτήσεις, τι ακριβώς σημαίνει;

Οι απόψεις σας θα με βοηθήσουν σημαντικά στο να πάρω τελικά μια τέτοια απόφαση.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Μαρ 15, 2010 1:06 am

σκεφτεσαι να κανεις μια σημαντικη κινηση στη ζωη σου (επιστροφη στο χωριο) γιάυτο μην σε απασχολει η ενασχοληση σου με την επαγγελματικη μελισσοκομια.αν εχεις προγραμματισει κατι αλλο ξεκινα το ερασιτεχνικα και βλεπεις στο μελλον πως θα σε παει αλλα αν εχεις ακρες στην πωληση μην ανησυχεις.οσον αφορα χρηματοδοτησεις κτλ μην περιμενεις και πολλα ξεκινα και δεν θα χασεις .η μελισσα θα σε συναρπασει και θα σε αποζημιωσει που ασχολεισαι μαζι της.ξεκινα με καποιον γνωστη ,παρε βιβλια και διαβασε και μην ξεχνας οτι σε καθε ελεγχο που θα κανεις θα μαθαινεις και κατι καινουριο.αλλα το βασικοτερο ειναι να εχεις αγαπη και σεβασμο σε αυτο το πλασματακι που λεγεται μελισσα.
παντως αν το αποφασισεις καλη επιτυχια να εχεις και να σου ερθουν ολα οπως τα θελεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Μαρ 15, 2010 8:05 pm

Θεωρείτε αυτονόητο ο σεβασμός στη μέλισσα. Εξάλλου λατρεύουμε οικογενειακώς το μέλι. Ομως υπάρχουν υποχρεώσεις που δεν επιτρέπουν να το δω ερασιτεχνικά και μόνο. Σίγουρα έχω στο μυαλό μου εκπαίδευση, ενημέρωση, πρακτική, διαφορετικά δεν γίνεται να ασχοληθείς. Ομως συνεχίζω να έχω απορίες οσον αφορά την αίσθησή μου γιατί δεν υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες στον κλάδο. Που είναι το πρόβλημα ή τα προβλήματα. Σ΄ευχαριστώ πάντως για τις ευχές και για την ενθάρρυνση, μου δίνουν μεγάλη δύναμη και αναμένω από οποιον εχει τη διάθεση και την όρεξη να μου δώσει κάποιες διευκρινήσεις. Ευχαριστώ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤετ Μαρ 17, 2010 1:45 am

Επειδή έχω και εγώ παρόμοιους προβληματισμούς,(και υποχρεώσεις Smile )θα πάρω το θάρρος, να σου απαντήσω, αν και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τη μελισσοκομία, και ας με διορθώσει όποιος φίλος θέλει, και έχει διαφορετική άποψη.

Ο χώρος δεν έχει κορεστεί από επαγγελματίες, γιατί δε σηκώνει μεγάλες επενδύσεις , ούτε βιομηχανοποίηση της παραγωγής. Χρειάζεται πολύ μεράκι, και προσωπική δουλειά. Πρέπει να πηγαίνεις ο ίδιος στα μελίσσια σου, να τα παρακολούθείς, να μαθαίνεις, και να βελτιώνεσαι. Δε μπορείς , ούτε μηχανήματα να βάλεις , για να σε αντικαταστήσουν , ούτε και είναι εύκολο να βρεις κάποιον με μελισσοκομικές γνώσεις, διαθέσιμο να δουλέψει ως υπάλληλος για σένα, ώστε να μπορείς να έχεις όλο και περισσότερες κυψέλες, όλο και περισσότερες μέλισσες, όλο και περισσότερο μέλι, κ.ο.κ.
Οπότε , οφείλεις να μην έχεις περισσότερες κυψέλες , από όσες μπορείς να κουμαντάρεις, εσύ ο ίδιος προσωπικά. Και αν σκεφτείς πως οι περισσότεροι χειρισμοί, πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα, όσο καλός και να σαι, έχεις τα όρια σου.
Αυτή είναι η δική μου αίσθηση, και δε σου κρύβω πως μου αρέσει αυτό το μέτρο που μας επιβάλλουν οι μέλισσες. Μας θυμίζουν τα όρια μας, και δε μας επιτρέπουν να τις στρατολογήσουμε σε βιομηχανικής μορφή εκμετάλλευση.

Είμαι και γω σε αυτή τη φάση της στροφης, προς τη φύση, και δεν έχω, επίσης, περιθώρια , για να το κάνω μόνο ως χόμπυ.
Δε ξέρω αν ασχοληθώ επαγγελματικά με τις μέλισσες, περιμένω να ξεκινήσω φέτος με τα δύο ή τρία πρώτα μου μελίσσια, και θα δω στην πορεία πως θα εξελιχθεί η σχέση μας.
Σκέψου και τίποτα παράλληλα με τις μέλισσες, κάποια οικοτεχνία, βιοκαλλιέργειες, μανιτάρια, σαλιγκάρια, ...,... ,... ,....

Φιλικά
Παντελής Κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤετ Μαρ 17, 2010 1:16 pm

Παντέλο πολυ ωραία τα λες... Ετσι εχουν τα πραγματα...

Μελίση, γράφεις οτι εχεις κτημα διπλα σε ελατα.. Σκεφτεσαι δηλαδη για μονιμο μελισσοκομείο; Αν ναι πρόσεξε τί θα κανεις με τις ανθοφορίες μια και το έλατο δεν δίνει συνέχεια...
Ετσι την πατησε γνωστος μου πριν απο χρόνια -ήταν τότε και οι μεγάλες επιδοτήσεις για νέους αγρότες στη μελισσοκομία-, όπου και αποφάσισε απο το μηδέν να γινει μελισσοκόμος μην έχοντας ιδέα για το άθλημα και θεωρωντας οτι η μεγαλυτερη δουλεια θα ηταν να σηκωνει τις βαριες κυψελες..
Με τα πολλα, είχε ακούσει για πευκόμελο και τα πήγε στα πεύκα... Τα πεύκα της περιοχής δεν είχαν ίχνος εργάτη επάνω -αυτος δεν γνωριζε τίποτα για εργάτη και μελίτωμα- και τα μελισσια εμειναν αδύνατα.... Το χειμώνα ακουσε ότι πρεπει να τα προστατεψει απο το ψυχος και σφραγισε ολοσχερώς τις πορτες.. Rolling Eyes Αυτο ηταν και το τέλος τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 18, 2010 9:21 pm

Παντελή και Jepetus πραγματικά είναι πολύ σημαντικές οι τοποθετήσεις σας. Με βοηθήσατε να βάλω σε μια τάξη τους προβληματισμούς μου. Επιβεβαιώνετε την άποψή μου πως δεν πρέπει να επενδύεις σε κάποιο επαγγελματικό χώρο αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς ο ίδιος επαρκώς κι αν δεν διαθέτεις την απαραίτητη εμπειρία και τεχνογνωσία -κυρίως όταν έχεις να κάνεις με ζωντανούς οργανισμούς όπως είναι τα μελίσσια. Το δεύτερο είναι που με αγχώνει περισσότερο, όχι η δουλειά. Το Πάσχα μάλλον θα μπορέσω να μιλήσω με τους ελάχιστους ερασιτέχνες που διαθέτει το χωριό και από εκείνους θα μάθω και τις ιδιαιτερότητες της περιοχής. Πάντως υπάρχει ερασιτέχνης που τα έχει μόνιμα εκεί και βγάζει καταπληκτικό ελατήσιο μέλι.

Από την άλλη, θέλω να εκφράσω τον τεράστιο θυμό που νιώθω σαν Ελληνίδα. Δεν είναι δυνατόν να διαθέτουμε αυτή τη φύση και να συνεχίζουμε να κάνουμε εισαγωγές προϊόντων που θα μπορούσαμε εμείς να παράγουμε ή να εξάγουμε ελάχιστα ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε πρωτιές. Ξέρω οτι οφείλεται στην παιδεία μας και στις ελλείψεις τους κράτους αλλά πιστεύω πως αν οι νέοι αντιληφθούν τα πραγματικά οφέλη αυτής της στροφής προς την φύση σε συνδυασμό με τις νέες τεχνολογίες τότε θα κάνουμε θαύματα.

Τέλος πάντως δεν θέλω να σας ζαλίζω με άσχετα θέματα γιατί σε αυτό το forum υπάρχουν άλλες πιο σημαντικές συζητήσεις που έχουν σχέση αποκλειστικά με τα μελίσσια που οι δικές μου σκέψεις είναι απλά φιλοσοφικές.....

Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε πρόσθετη τοποθέτηση στους προβληματισμούς μου και πάλι πολλά ευχαριστώ στον Παντελή και στο Jepetus.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 19, 2010 8:11 pm

για σου μελισσι,
ας ειμαι και εγω νεος, αλλω να θελω να σε βοηθησω.
αλληθεια ειναι πως η ελλαδα δεν παραγη αρκετο μην μελη. επισης αληθεια ειναι πος η περισσοτεροι μελλισοκομοι ειναι ερασιτεχνες η μιρκρο επαγελματιες. εχει ομοσ και μεγαλους, ελαηιστους. δεν ειναι αλληθεια πος δεν μπορει καποιος να εχει παρα πολα μελισσια, κυταξε στην αμερικη, ξερω εναν που εχει χιλιαδες μελισσια.....αλλα σιγουρα δεν τα εκανε απο το μηδεν, χρειαζουνται πολλα χρονια, οπος σε εξιγισαν πιο πανο.

μπορεις να κανεις μια ερασιτεχνηκη επενδυση με παραδειγμα 20 μελισσια, εαν εχεις τυχυ και δεν εισαι μονη μπορουν την επομενη χρονια να γινουν 50 κλπ κλπ

παντος ειναι χιλιες πορες καλυτερα στην ειλικεια σου να ζης σε ενα χοριο bounce Very Happy study με μελισσια, καμια κοτα, κλπ παρα στην μεγα ^βρο... confused ^ της αθηνας No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 4:29 pm

αν ξερεις καμια σιγουρη δουλεια πες τη μ και μενα....ρισκο ειναι και αυτη.γενικα οι δουλειες που εξαρτωνται απο τη φυση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GKAS4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 7:25 pm

παιδιά και εγώ έχω κολλήσει το μικρόβιο εδώ και 1εβδομάδα σκεφτόμουν να ασχοληθώ επαγγελματικά διάβασα 2 βιβλία και σχεδόν ότι γραφουν τα σετ στο internet. Πήγα σήμερα και πήρα το βάφτισμα με κάποιο μελισσοκόμο από τι μια τρελάθηκα, με συνάρπασε πολύ από την άλλη με ψιλοαπελπισε ο μελισσοκόμος που έχει 150 κυψέλες. Μου είπε ότι δύσκολα πουλιέται το μέλι και δεύτερον επαγγελματικά μονο πάνω από 800 κηψέλες πρέπει να έχεις για να βγάλεις κάτι και αν εσείς τι λέτε οποια βεβαια και νάνε η απαντηση σας εγώ θα ασχοληθώ έστω και ερασιτεχνικά γιατί μου άρεσε. Αλλα θέλω και τι συμβουλη σας. Ευχάριστο!


pedia k ego exo kolisi to mikrovio edo k 1ebdomada skeutomoun na asxolitho epagkelmatika diabasa 2biblia k sxedon oti grafoun ta sait sto internet.piga simera k pira to baftisma me kapio melisokomo apo ti mia trelathika ,me sinarpase poli apo tin alli me ciloapelpise o melissokomos pou exei 150kiceles .moy eipai oti diskola pouliete to meli k 2on epagkelmatika mono pano apo 800kiceles prepi na exeis gia na bgaleis kati k an eseis ti lete;opia bebea k nane i apantisisas ego tha asxolitho esto k erasitexnika giati mou arese.alla thelo k ti simboulisas euxaristo!

Melissolog;ia H.B.F. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΑΝΑΡΗΣΕΩΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Απρ 23, 2010 10:34 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Μετάφραση Greeklish-Ελληνικά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠεμ Απρ 22, 2010 9:39 pm

για σου γκας4,

για εππαγελματικα δεν μπορω να σου πω, αλλα ερασιτεχνικα, αρχιζεις απο τους γειτονες και τους συνγενεις και πουλας αρκετα κιλα, πας και κανενα παζαρι, στην χαλκιδικι ηπαρχουν παντου στον δρομο...παντος ολα ειναι δουλεια... θα δουμε τη θα πουν η εμπηροι ουσερς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠαρ Απρ 23, 2010 7:43 am

Η άποψή μου είναι οτι το κυριότερο πρόβλημμα στην μελισσοκομία είναι η διάθεση του προΐόντος.Αν έχεις τρόπο να το λύσεις τότε συνέχισε ακάθεκτος.Στην στεριανή Ελλάδα που υπάρχουν πάμπολες ανθοφορίες και μελιτώματα το μόνο πρόβλημμα είναι αυτό που έγραψα.Από πολλούς φίλους μαθαίνω οτι έχουν πολλά μέλια από την περασμένη χρονιά,και άλλοι από την πρόπερασμένη.Να ξέρεις οτι στα χωριά μας δύσκολα φεύγει το μέλι γιατί ο τόπος είναι μικρός(πληθυσμιακά) ενώ σε μεγάλες πόλεις ή σε λαϊκές αγορές φεύγει ευκολότερα και με καλύτερη τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 10:16 pm

Τις μέρες του Πάσχα ήμουνα στο χωριό μου και έμαθα τα εξής από έναν ερασιτέχνη και φίλο μελισσοκόμο:

Την πρώτη χρονιά με 40 μελίσσια έβγαλε 10 κιλά μέλι από το καθένα και το πούλησε προς 9 euro σε ιδιώτες. Κέρδισε 3600 euro -από ότι υποστηρίζει- με ελάχιστο κόπο, με αρκετό βέβαια διάβασμα γιατί είναι πρωτάρης και χωρίς βοήθεια από κανέναν επαγγελματία.

Το δε μέλι του από έλατο έχει γίνει ανάρπαστο. Το πήρε κάποιος, το πήγε στο χημείο μαζί με άλλα που αγόρασε από την περιοχή και φέτος ήρθε και του ζητούσε κι άλλο διότι ήταν το μόνο ανόθευτο και χωρίς χημικά. Γενικότερα έχει μεγάλη ζήτηση και από μαγαζιά της περιοχής.

Σχεδιάζει να τα κάνει 100 τα μελίσσια (τόσα μπορεί να κουμαντάρει μόνος του γιατί έχει κι άλλες αγροτικές εργασίες) και χωρίς αλλαγή τόπου βοσκής… εκτιμά ότι θα μπορέσει να βγάλει 30 κιλά μέλι από κάθε μελίσσι άρα να κερδίσει σύντομα γύρω στα 27.000 euro.

Τώρα αν είναι πολλά ή λίγα αυτά τα χρήματα, είναι σχετικό και υποκειμενικό. Ο καθένας θα πρέπει να σκεφτεί τη σχέση κόστος - όφελος. Κυρίως πόσο χρόνο χρειάζεται να εργαστείς για να έχεις αυτό το εισόδημα και βέβαια τι γίνεται με τη φορολογία.

Αυτά τα νέα μου και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από τους έμπειρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 11:31 pm

MELISSI εκανες καταπληκτικη δουλεια τις ημερες της ερευνας Wink
27.000 ευρω βγαζει κανεις υπαλληλος με μεσο μισθο στην Αθηνα?
Αλλα και αν γινετε αυτο, ας αναλογιστουμε και ολους τους αλλους παραγοντες της επαρχιας και την ποιοτητα ζωης
( αν και αυτα τα βλεπουν κυριως οι διαμενοντες εντος των τειχων)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 11:37 pm

Γεια σου Μαρια (αν θυμαμε καλα!!!)
Χαιρομαι που ακομη σε... τρωει το σαρακι Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_biggrin
Δεν θα κρριτικαρω τα λεγομενα του συναδελφου,θα σου πω ομως οτι μου εχει πει γνωστος μου μελισσοκομος στο Βαλτετσινικο Αρκαδιας με στατικο μελισσοκομιο στα 1100 m υψομετρο (οπως εχεις κι εσυ κατα νου) .
Ο παπους ,τωρα πια, μελισσοκομει περισσοτερα απο 40 χρονια, διατηρει περι τα 40 μελισσια και παραγει κατα μεσο ορο (40 χρονια) περι τα 700 κιλα μελι που πουλαει στα 8 ευρω το κιλο, χωρις κανενα προβλημα διαθεσης.
Η συμβουλη μου ( με το συμπαθειο) ειναι να ξεκινισεις πρωτα εδω που εισαι με λιγα για να ...ψηθεις, και να ακουσεις οσες περισσοτερες ιστοριες μπορεις μεχρι να γραψεις τη δικη σου Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_cheers Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_cheers Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤρι Απρ 27, 2010 3:16 am

συμφωνώ με τον περη, και την melibee (τα εξοδα ομως τα υπολογισατε ?)
και αν παει ασχημα η χρονια τι γινετε ας πουμε 2007.παιδια να πω την αληθεια μου δεν το εχω δει ακομα σαν κονωμα,τα εξοδα μου να βγαζω και λιγο ακομα και ειμαι ενταξει.και ελπιζω να μην το δω ετσι Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤρι Απρ 27, 2010 9:05 am

Kαλημέρα σε όλους

Είμαι ακόμα σε φάση έρευνας γιατί εκκρεμούν ανακοινώσεις της κυβέρνησης για συνταξιοδοτικά ....(έχω ανήλικο και αγωνία για να δω τι θα γίνει με το μέτρο που υπήρχε μέχρι τώρα στα 55 πλήρη). Από ότι φαίνεται το μέτρο αυτό θα καταργηθεί άρα λιγοστεύουν οι πιθανότητες να ασχοληθώ άμεσα με το μέλι... Παρόλα αυτά το σκαλίζω. Οσο για να ασχοληθώ από εδώ δυσκολεύομαι λίγο γιατί τα Σαββατοκύριακα πρέπει να βλέπω και την οικογένεια. Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι οτι προς το παρόν δείχνει να είναι κερδοφόρα η επένδυση και είναι κρίμα που σαν έλληνες δεν την αξιοποιούμε ακόμα περισσότερο με καλό και βιολογικό μέλι.

Σας χαιρετώ γιατί πρέπει να φάω στη μάπα τα στελέχη της εταιρίας μου..., στα συνεχόμενα meetings..., σε ένα κλειστό γραφείο μέχρι το απόγευμα..., με τρομερό θόρυβο και φασαρία.... Τυχεροί οι φίλοι της επαρχίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤρι Απρ 27, 2010 2:25 pm

MELISSI έγραψε:
Kαλημέρα σε όλους
Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι οτι προς το παρόν δείχνει να είναι κερδοφόρα η επένδυση

"Το μέλι είναι πικρό" έλεγαν οι παλιοί μελισσοκόμοι.
Όποιος έχει ασχοληθεί περισσότερες από δύο σαιζόν με το άθλημα καταλαβαίνει πολύ καλά το νόημα.
Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά στους προϋπολογισμούς σας να υπολογίζετε ότι υπάρχουν χρονιές που όχι κουταλιά μέλι δεν θα πάρεις, αλλά θα είσαι τυχερός αν σου μείνει μέρος του ζωικού κεφαλαίου για να ξαναρχίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MELISSI
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤρι Απρ 27, 2010 2:29 pm

Πολύ σημαντική η αναφορά σου και προσθέτει αξία στην έρευνα που κάνω για προσωπικές μου ανάγκες. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΠαρ Ιουν 17, 2011 8:36 pm

Η τέχνη του μελισσοκόμου μπορεί υπό προυποθέσεις να είναι κερδοφόρα.
Τα βιβλία αναφέρουν από διάφορες μελέτες ότι πρέπει να έχεις 200 μελίσσια, άλλα 350, και άλλα 700.
Το σίγουρο είναι ότι πριν ξεκινήσεις πρέπει να μάθεις αν είσαι αλλεργικός. Έχω γνωρισει άνθρωπο ο οποίος μου χάρισε μια ντουζίνα μελίσσια όταν μετά από 6 μήνες ενασχόληση με την μέλισσα έμαθε (και με τον άσχημο τρόπο) ότι για να πλησιάσει ξανά κυψέλη πρέπει να έχει την κορτιζόνη έτοιμη.
Από εκεί και πέρα χρειάζεται εκτός από θεωρεία και πρακτική η οποία αποκτιέται μόνο με την παρουσία του μαθητευόμενου στο μελισσοκομείο. Αν θα ξεκινήσει ερασιτεχνικά με λίγες κυψέλες και να επεκταθεί σιγά σιγά ή αν θα πάει κοντά σε ένα μελισσοκόμο παλιό να μάθει την τέχνη είναι δικιά του επιλογή.
Θεωρώ πως είναι λάθος να πάρεις 100 κυψέλες έτσι χωρίς να έχεις δει ούτε καν πως επιθεωρείτε μια κυψέλη.
Εγώ διατηρώ ένα κοπάδι μεταξύ πρώτης και δεύτερης εκατοντάδας. Τα μεταφέρω μεταξύ 2 μελισσκοκομείων και τα προσέχω σαν τα παιδιά μου. Ασχολούμε ημιεπαγκελματικά. Ξεκίνησα με 2 κυψέλες. Από εκεί και πέρα από οικονομικής άποψης, μαγαζί είναι. Σου δίνει του δίνεις. Την μια χρονιά θα πάρεις ένα καλό μελιτοεξαγωγέα, την άλλη θα φτιάξεις μια αποθήκη κοκ.
Έχω όμως να περιφανεφτώ ότι τα έξοδα του γάμου μου έγιναν με χρήματα από το μέλι.
Από θέμα μαρκετινγκ υπάρχουν πολλά προβλήματα στο χώρο της μελισσοκομίας.
Καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2011 8:57 am

φίλη melissi
είμαι και εγώ νέος στην μελισσοκομία.
Ξεκίνησα με 10 μελίσσια, και παράλληλα έκανα σεμινάριο στο θέμα.
Ξεκίνησα δυστυχώς αργά το "άθλημα".
Έπρεπε να το ξεκινήσω στα 30 μου ή 40 μου, ώστε να έχω μπροστά μου χρόνο να επενδύσω και να παράγω.
Παρ' όλα αυτά, όμως το ξεκίνησα στα 57 μου.
Υπολογίζω να μπορώ να δουλέψω ακόμη 10 χρόνια.
Εσύ είσαι νέα, οπότε μη το σκέφτεσαι καθόλου.
ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΤΟΣ.

Τα λεφτά που βγάζεις στην πόλη θα τα βγάλεις και στο χωριό.
Μπορεί να μη βγάλεις την μία χρονιά, αν σου τύχει κάτι άσχημο, αλλά την επόμενη θα βγάλεις.
Κοίτα λοιπόν τον μέσο όρο του εισοδήματος και θα δεις ότι ίσως στο χωριό σου με τα μελίσσια θα βγάλεις περισσότερα από την πόλη.
Σε μια πόλη που σε σκοτώνει, που δουλεύεις 18 ώρες, με κάποιους κάφρους προϊστάμενους και συνάδελφους.
Μη ξεχνάς επίσης ότι στην επαρχία το κόστος ζωής είναι πολύ χαμηλότερο από αυτό της πόλης.
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΟΝΤΟΣ

Υπολόγισε επίσης ότι η ζωή στην πόλη τελείωσε. Το 1960 έγινε η μεγάλη φυγή από την επαρχία στην πόλη. Ερχόντουσαν χωριατόπαιδα να δουλέψουν εδώ εργάτες σε φάμπρικες και θυρωροί στις πολυκατοικίες. Η επαρχία άδειασε, τα χωράφια έχουν να οργωθούν χρόνια, στα χωριά ζουν μόνο γερόντοι και τα χωράφια τους τα νοικιάζουν 150 ευρω/χρόνο.
Όλα αυτά μας οδήγησαν εδώ που φτάσαμε τώρα, να χρωστάμε σε όλον τον κόσμο.
Ήρθε ο καιρός, τουλάχιστον όσοι έχουν μια μικρή περιουσία σε χωριό, να γυρίσουν πίσω.
Έχει αρχίσει η αντίστροφη κίνηση ήδη. Η πόλη πέθανε.
Δεν αντέχει τόσους αστούς. Πρέπει να αλλάξει το ποσοστό των αγροτών και αστών.
ΤΡΙΤΟΣ ΠΟΝΤΟΣ

Ρωτάε κάπου πόσο μέλι παράγεται στην Ελλάδα.
Παράγυμε λιγότερο από τις ανάγκες μας και γι' αυτό γίνονται εισαγωγές.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα παράγωγα του μελισσιού.
Με τον Βασιλικό πολτό πάλι εισάγουμε.
Φαντάζομαι ότι ελλειματικοί είμαστε και με τα υπόλοιπα παράγωγα (γύρη, κερί).
Άρα υπάρχει χώρος να δουλέψουν πολλοί ακόμη μελισσοκόμοι.
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΠΟΝΤΟΣ

Αν δουλέψεις με ειλικρίνεια το προϊόν αυτό, τότε πιστεύω ότι το προϊόν σου θα το διαθέτεις, εφ' όσον δεν θα είσαι πλεονέκτης να θες να βγάλεις μέσα σε 2-3 χρόνια τα εκατομμύρια.
Ο πελάτης θα πάρει από σένα μέλι, όταν θα τον πείσεις ότι είσαι σωστός επαγγελματίας.
Όταν θα καταλάβει ότι αυτό που κάνεις, το κάνεις ναι μεν για βιοποριστικούς λόγους, αλλά παράλληλα σέβεσαι και το περιβάλλον, και την μέλισσα (σαν ζωντανό οργανισμό, αλλά και τον καταναλωτή τότε μη φοβάσαι τίποτα.
ΕΚΤΟΣ ΠΟΝΤΟΣ

μη φοβάσαι, χειρότερα δεν θα είσαι
τουλάχιστον θα το έχεις παλέψει και μετά από πολλά χρόνια θα θυμάσαι αυτήν την κουβέντα που έγινε και από τους λοιπούς φίλους
φιλικά



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2011 10:10 pm

Να καταθέσω και εγώ την άποψη μου, μιας και από τα τα Χριστούγεννα έχω εγκατασταθεί μόνιμα στο χωρίο μου, φεύγοντας επιτέλους από το τσιμεντοβόθρο που ζούσα.

Πρώτα απ΄όλα, εφ όσων βέβαια είναι δυνατό, όποιος σκοπεύει να πάει στην επαρχία καλό και λογικό είναι να ΜΗΝ αχοληθεί μόνο με ένα αντικείμενο. Το μοντέλο "ανάπτυξης" που έχω σχεδιάσει και εφαρμόζω, είναι μελισσοκομία μαζί με 2-3 καλλιέργειες. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, με την έννοια του ότι αν κάτι δεν κάτσει μια χρονιά (και υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι που μπορεί να συμβεί αυτό, ειδικά στο ξεκίνημα) έχεις "καβάτζα" τις άλλες ενασχολήσεις.

Το πιο απαραίτητο και χρήσιμο απ΄όλα, είναι μια οικονομοτεχνική μελέτη για οτιδήποτε και αν ξεκινήσει κανέις. Απλά πράγματα: Τι θα χρειαστώ; Πόσο κοστίζει; Πως θα το προμηθευτώ; και στη συνέχεια: Πότε θα μπορέσω να έχω εισόδημα απο αυτό ή από αυτά; Πώς θα τα φέρνω βόλτα μέχρι τότε;

Ειδικότερα για τη μελισσοκομία, οι απαιτήσεις στο ξεκίνημα είναι πολλές, αν το εξετάζουμε βέβαια για ημιεπαγγελματική - επαγγελματική ενασχόληση. Αν καταφέρει κάποιος και αποκτήσει / δημιουργήσει το απαραίτητο ζωϊκό και υλικοτεχνικό κεφάλαιο, σε συνδυασμό με την εμπειρία, τα πράγματα στη συνέχεια είναι πιο απλά και οι απαιτήσεις πολύ λιγότερες.

Άποψη μου ότι δεν χρειάζονται πολλά μελίσσια για να έχει κανείς έσοδα ικανά να τον ζήσουν. Για παράδειγμα, είναι σαφώς προτιμότερο 150 μελίσσια προσεκτικά φροντισμένα και αποδοτικά, παρά 300 μελίσσια που δεν προλαβαίνεις να τα φέρνεις βόλτα με τίποτα.

Άλλο παράδειγμα...150 μελισσάκια νομάδες ή 300 στατικά. Στην πρώτη περίπτωση με μικρότερο δυναμικό παίρνεις το ίδιο ή και περισσότερο μέλι, αλλά απαιτείται σαφώς περισσότερη δουλειά + ένα μέσο μεταφοράς, που πέραν απο την αγορά του, απαιτεί πάγια έξοδα σε ετήσια βάση (καύσιμα, ασφάλειες, σήματα, συντήρηση). Οπότε τα 150 μελίσσια κοστίζουν τα μισά χρήματα από τα 300, αλλά έρχεται μια ή άλλη με το αυτοκίνητο και τα πρόσθετα έξοδα που χρειάζονται στη νομαδική μελισσοκομία.

Από εκεί και έπειτα πρέπει κανείς να εξετάσει και άλλες συνισταμένες. Πέρα από το μέλι, μπορεί να υπάρχουν και έσοδα από τα υπόλοιπα μελισσοκομικά προϊόντα (γύρη, βασιλικός πολτός, πρόπολη) και -γιατί όχι;- από τη βασιλοτροφία και την πώληση μελισσοσμήνων.

Αναλόγως λοιπόν της οικονομικής μας κατάστασης, της θέλησης μας για δουλειά στο συγκεκριμένο τομέα και της περιοχής που μένουμε, κάνουμε τα κουμάντα μας.

Δεν χρειάζεται άγχος, άγχος είχαμε στην πόλη, αν είναι να έχουμε και στην επαρχία τι να το κάνεις; Στην αρχή "μετρημένο" ξεκίνημα και σταδιακή & λελογισμένη επένδυση, οικονομική και προσωπική. Σιγά - σιγά όλα θα γίνουν!

Τέλος, επιτρέψτε μου να επισημάνω τα εξής για όποιον φίλο / φίλη θέλει να κάνει το βήμα και να μετεγκατασταθεί στην επαρχία:

-Χρειάζεται αποφασιστικότητα. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει την αβάντα να το δοκιμάσει και αν του πάει στραβά να μπορεί να γυρίσει πίσω (μακάρι να την έχει) αλλά στις εποχές που ζούμε πολυ δύσκολα και με μεγάλο κόστος (οικονομικό και χρόνου) γίνεται αυτό.

-Χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Πολλά πράγματα θα στραβώσουν, πολύ κόπος και προσπάθεια ενδέχεται να πάνε στράφι. Μακάρι να μην γίνει τίποτα από αυτά, ειλικρινά το εύχομαι, αλλά τουλάχιστον ας είναι κάποιος προετοιμασμένος και για αυτό το ενδεχόμενο.

-Χρειάζεται απλή λογική και προσαρμογή στις καταστάσεις...πολλά ακούγονται τώρα τελευταία για σαλιγκάρια, για γάλα γαϊδούρας, για το ιπποφαές, για βοτάνια, όπως κατα καιρούς είχαν ακουστεί για ακτινίδια, στρουθοκάμηλους, μανιτάρια, τρούφες, σπιρουλίνες κ.ο.κ. Καλό είναι να την ψάχνουμε για εναλλακτικές φάσεις και να τις εκμεταλλευόμαστε κιόλας αν μπορουμε, αλλά οι εποχές είναι δύσκολες και ανοίγματα σε άγνωστους τομείς με αβέβαιο μέλλον εμπεριέχουν μεγάλο ρίσκο. Επειδή πολλά είδα, πολλά άκουσα και πολλά έψαξα εδω κάτω, αν μου επιτρέπετε μια συμβουλή έιναι η εξής: Ξεκινάμε με κάτι που είμαστε σίγουροι για την διάθεση του, ώστε να έχουμε μια καβάτζα. Το να επενδύσω 50.000 ευρώ σε σαλιγκάρια (λέμε τώρα...) αρκούμενος μόνο στα παχιά λόγια μερικών, χωρίς προηγουμένως να είναι απόλυτα σίγουρος για το που και πως θα τα διαθέσω, είναι μεγάλη μ@λ@κι@... χίλιες φορές ένα ταπεινό θερμοκήπιο με ντομάτες, λάχανα και "σίγουρα" πράγματα που υπάρχουν στο τραπέζι μας σχεδόν καθημερινά, παρά τα σαλιγκάρια. Σας εύχομαι ολόψυχα να βρείτε την απίστευτη άκρη που θα σας αποφέρει λαγούς με πετραχήλια, προς Θεού όμως παιδιά, ΜΟΝΟ αν το έχετε ψάξει σε βαθμό αηδίας και είστε 110% σίγουροι για αυτό που πάτε να κάνετε... υπάρχουν πολλά δυστυχώς παραδείγματα ανθρώπων που την πάτησαν πολύ άσχημα με τέτεοιες ιστορίες.

-Χρειάζεται να μπεις στο ανάλογο mood... αν θες να βγάλεις εύκολα και πολλά λεφτά, αν θες να είσαι στη χλίδα και αν θες χαϊ καταστάσεις, κάτσε στην πόλη! Οι επιδοτήσεις κόβονται, η περιόδος των στρουμπουλών αγελάδων πέρασε ανεπιστρεπτί, τώρα τα κεφάλια μέσα! Θέλει δουλειά και κόπο, να είσαι σχετικά ολιγαρκής και μετρημένος. Δεν μιλάω φυσικά για δουλεία-μαστίγια και ασκητικές καταστάσεις. Απλά όσο πιο κοντά στη φύση βρίσκεσαι τόσο πιο πολύ θα πρέπει να συμπλέεις με τους κανόνες της...και η φύση δεν γουστάρει την έπαρση , το "large" και το "ξύσιμο"...σε πατάει κάτω με την πρώτη ευκαιρία αν της πας κόντρα. Οπότε παίζεις με τους κανόνες της. Και μελίσσια θα σου ψοφήσουν από αρρώστιες και χρονιές που όλα θα πάνε σκατά θα έχεις και έτσι τα γράψεις όλα και αράξεις, θα σε γράψουν και αυτά. Σε αντίθεση με την πόλη όπου πολύς κόσμος ζούσε πουλώντας τίποτα και παράγωντας μηδέν, στην επαρχία (και με βάση τις τρέχουσε καταστάσεις) θα ανταμοιφθείς μόνο αν προσπαθήσεις!

Επειδή όμως δεν θέλω να απογοητεύσω και αποθαρρύνω κανέναν στο θέμα επαρχία, υπάρχουν φυσικά και άπειρα θετικά! Αν αναρωτιέστε "ποια;" είναι ένδειξη ότι καλύτερα να το ξανασκεφτείτε αν το προγραμματίζατε. Για αυτούς που ξέρουν, το μόνο που έχω να πω είναι τολήστε το παιδιά! Είναι απίστευτο το πόσο βελτιώνεται η ποιότητα της ζωής! Προβλήματα και δυσκολίες σαφώς υπάρχουν, απλά είναι πολύ πιο εύκολα να τα διαχειριστεί κανείς ( η να καταλάβει την ασημαντότητα τους) κάτω από τον ίσκιο ενος έλατου ή δίπλα στο κύμα... sostos

Να περνάτε όλοι καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 12:10 am

respect !!!!

sevasmos sevasmos Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤετ Σεπ 21, 2011 12:37 pm

Beezy ότι καλύτερο έχω διαβάσει.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
π. Γεωργιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 3   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤετ Σεπ 21, 2011 8:21 pm

Η μελισσοκομια κατα την γνώμη μου οταν γινεται με καθαρο και χωρις νοθίες τροπο, ειναι δισκολο σαν επαγγελμα. το εισοδημα σου εξαρταται απο πολους παραγοντες ξενους με εσένα. ( καιρος , ασθένιες , κ.τ.λ.)
πιστευω πως επαγγελματιας γινεσαι σταδιακα μεσα στο χρονο. αλλωστε τωρα με την κριση και με ενα ενδεχομενο χρεοκοπιας ποιος γονιος θα αγοραζει μελι με 8, 9, 10, 12, η και παραπανω ευρω το κιλο στα παιδια του οταν δεν μπορει να τους παρει 1 κιλο ψωμι;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;   Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία; Icon_minitimeΤετ Σεπ 21, 2011 11:35 pm

Γεια σε όλους
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι ξεκίνησαν ερασιτεχνικά και μετά εξελίχθηκαν σε επαγγελματίες. Εάν δείτε τα στοιχεία του συνολικού αριθμού μελισσοσμηνών στην χώρα μας και από αυτά πόσα αντιστοιχούν σε επαγγελματίες θα καταλάβετε. Εγώ δεν ξεκίνησα για να κάνω επένδυση αλλά για χόμπι, όπως οι περισσότεροι, και δεν έχω κανένα άγχος για απόδοση και τέτοια απλώς πηγαίνοντας στα μελισσάκια ξεχνάω κάθε πρόβλημα, είμαι στην φύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αξίζει σαν επένδυση η Μελισσοκομία;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ
» Μελισσοκομία
» Η μελισσοκομια ως επαγγελμα!!!!
» Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο
» Πως ξεκινάω στη μελισσοκομία.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: