Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 SOS...Τραγουδαει η Κυρία

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 9:32 pm

Καλησπέρα σας

   Σήμερα αντίκρυσα και άκουσα το περίεργο........Στις 12 του μηνα (δεν εξετάζω αν ειναι σωστό η λάθος) έκοψα την πρωτη μου παραφυάδα 3 πλαίσια απτο δυνατό μου 1πλαίσιο γόνο ανοιχτό και  ψημένο 1 μελια και 1 γύρες. Σε μερικές μέρες το ανοιξα και έιδα βασιλικα κελια και χάρηκα. Έσπασα και κανα 2 προχωρημένα και άφησα τα άλλα. Υπολογιζα 16 μέρες και σημερα το μεσημερι το ξανανοιξα περιμένοντας να βρω βασίλισσα. Το πλαίσιο με τα βασιλ κελια ήταν απιστευτα ήραμο και άκουγα και το κελαίδισμα για το οποίο μέχρι σήμερα μονο στη θέωρια κια σε βιντεακια ηξερα. Την βρήκα αμέσως την κυρια έκοβε βόλτες σχετικα γρήγορα αλλα οχι σε πανικο χωρις κηνυγητα. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ????ΠΕΡΙΜΕΝΩ Η ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΙΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΛΛΟΥ?????? έχει και αλλα βασιλ κελια ακομα. Είναι λογικό να σμηνουργίσει η κελαιδαει για να ακουσουν οι επόμενες βασιλισσες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 1:10 am

Φιλε μου οταν ανοιγεις μελισσι και ακους τραγουδια κλειστο οπως ειναι. Εγω αυτο καταλαβα αλλα ειχα και την ιδια συζητηση σημερα με 2 μελισσοκομους. Δυο ενδεχομενα υπαρχουν, ενα να βγηκαν 2 μανες και να σκοτωθουν μεταξυ τους ή να στην κοψουν οι μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 1:12 am

Μου ετυχε το καλοκαιρι να ανοιξω κυψελη, να βρω μεσα 2 βασιλισσες και να ακουω αυτο το κλαμα. Πηρα την μια και την εβαλα με κλουβακι σε αλλη κυψελη και αφησα την κλαψαρια πισω την οποια την δεχτηκαν κανονικα και γενναει μεχρι και τωρα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 8:17 pm

Το άνοιξα και σήμερα ...την ξαναείδα να κάνει χαλαρές βόλτες και ολος ο πληθυσμός απιστευτα ησυχος....τραγουδουσε πάλι και το ξανακλεισα.....δεν εχω οπτικη εμπειρια να καταλαβω αν ειναι γονιμοποιημενη αν και δεν νομιζω γιατι πρεπει να ειναι 2-3 ημερων. Το έκλεισα και λεω να το ανοίξω την άλλη Παρασκευη και ευελπιστω να δω φρέσκο γόνο μιας και τους εχω βάλει και πλαίσια κενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 11:48 pm

Καιρού επιτρέποντος, εύχομαι να τα καταφέρει να ζευγαρώσει... και μην την ενοχλείς... Αν είναι 3 ημερών υπολόγισε πόσες μέρες μπορεί να μείνει μέσα χωρίς να πάει να ζευγαρώσει λόγω καιρού ή γιατί δεν βρήκε άντρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zardel
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 8:57 pm

ΕΚΠΛΗΞΗ!!!!!!!!!!!!!χτες σε τυπικη επιθεώρηση άνοιξα και την παραφυάδα με την τραγουδιαρα και οχι μονο δε τραγουδουσε αλλα ειχε και φρσκο γονο ομοιομορφα και κεντρικα αρκετο σε ενα πλαισιο...οποτε γονιμοποιηθηκε επιτυχως η φθινοπωρινη και τρεχω να το σφιξω τωρα bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS...Τραγουδαει η Κυρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS...Τραγουδαει η Κυρία   SOS...Τραγουδαει η Κυρία Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2014 11:59 am

Τελος καλο ... ολα καλα oraia oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
SOS...Τραγουδαει η Κυρία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: