Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 σκουρκοι παντου!!

Πήγαινε κάτω 
+8
Throubee
manospsari
ΛΟΥΚΑΣ
aetos79
mpampis13
vassilis
Milve
queen
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2014 1:22 pm

Καλο μηνα κατ αρχας! Μετα απο 2 μηνες ειπα να παω η ιδια στα κοριτσακια μου να δω τι κανουν. Ειχαν λυσαξει τα καψερα απ την πεινα! Τους εβαλα ζυμαρι ξανα μιας ολα εκει εχουν καει κ δν εχει βγει τιποτα! Να μην τα πολυλεω το μελισσοκομειο ηταν φουλ στο σκουρκο! Δν ξερω πως εγινε αλλα μια σκουρκομανα (η οποια εβρεθη προπολιασμενη) μπηκε μεσα σε μια κυψελη κ ειχε σακατεψει καμια 8 αρια μελισσες κ το πρωτο πλαισιο το οποιο κ αφαιρεθηκε. Σκεφτομαι ποντικοκολα σε πλακακι (εχουμε μελτεμια) με δολωμα αλλα δε ξερω σε ποση αποσταση απ τις κυψελες. Μην ενοχλουντε τα κοριτσακια μου απ τη ψαριλα.. ο καιρος σε λιγο θα χαλασει κ αλλο κ επικτειτε μπορινι. Παρ ολα αυτα τα μελισσακια δν ηταν καθολου επιθετικα κ μου εκαναν πολυ ομορφη υποδοχη. Το καπνιστηρι δν δουλεψε σχεδον καθολου λογω μετριου αερα. Παρατηρησα επισης κατι σαν ψειρα απανω στα πλαισια κ στις γωνιες των κυψελων. Προπολη πολλη. Τι να κανω μπας κ εξαφανιστουν κ αυτες?

Να στε καλα ολοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2014 6:39 pm

Επειδη στελνω μεσω κινητου κ δν μπορω να προσθεσω κ κατι που παρουσιαστηκε ουτε κ να διορθωσω τό τιτλο το γραφω σε νεο ποστ κ ζητω συγνωμη.

Σ ενα μελισσακι ειδα το εξης ανησυχητικο. Ναι μεν ολα εχουν ριξει γονο κατα πολυ τετοια εποχη αλλα στο συγκεκριμενο βρηκα συμπτωματα ευρωπαικης σηψιγονιας. Τρυπιος η ξεσκεπαστος γονος κ οι μελισσες μεσα στα κελια ασπρες ειτε με την πλατη ολη προς εξω ειτε με το κεφαλι κ πλατη προς εξω. Επειδη κατι δεν μου πηγαινε καλα ειπα να βγαλω τον αρωστημενο κ νεκρο γονο που ειδα εκτος. Το σωμα τους ηταν μια μαζα κ εκαναν κλωστη κ εσπαγε μετα. Ευρωπαικη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2014 1:32 am

Έχω την εντύπωση ότι όταν ο γόνος κάνει κλωστές έχει Αμερικάνικη σηψιγονία. Στην Ευρωπαϊκή ο γόνος δεν κάνει κλωστές. Αν θέλεις να σιγουρευτείς θα πρέπει να στείλεις ένα δείγμα σε κάποιο εργαστήριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2014 7:38 am

Η ευρωπαϊκή δεν παρουσιάζει κολλώδη κλωστή. Πρέπει queen να τα στείλεις οπωσδήποτε σε εργαστήριο πριν κολλήσουν και τα άλλα. Επίσης μέχρι να μάθεις τι συμβαίνει, σε απόσταση το άρρωστο μελίσσι για αποφυγή παραπλάνησης και μετάδοσης και στα άλλα του προβλήματος...
Καλή τύχη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2014 12:46 pm

Οχι βρε παιδια! Μη με φρικαρετε κ αλλο! Εως να ερθει ο δασκαλος μου να το δει μου ειπε να μν μετακινησω την κυψελη γτ θα παραπλανηθουν οι συλλεκτριες του αρρωστου κ θα μπουν στα υγιη. Η θεραπεια θα ναι η 2πλη μεταγγιση κ σε σκοτεινο μερος (δν εχω ιδεα πως γινετε) η καψιμο (ολιγον παρατολμο λογω μελτεμιων). Απ οτι ειδα δν μπορω να καταλαβω το μωσαικο γτ εχουν ριξει γονο. Αυτο που ειδα ηταν καφεκιτρινο σκουληκι τρυπιος ψημενος γονος κ γονος ξεσκεπασμενος που ηταν ασπρες κ νεκρες νυμφες ειτε με την κοιλια προς τα εξω ειτε με το κεφαλι τα οποια απο κατω ηταν πολτος. Εβαλα ξυλακι γτ κατι δε μου αρεσε κ εκαναν κλωστη λευκη. Επισης σε ολα τα μελισσια βρηκα κατι σαν ψειρες προπολιασμενες απανω στα πλαισια κ στο πατωμα των κυψελων τα οποια κ καθαρισα οσο μπορουσα εκεινη τη στιγμη. Βρηκα επισης σε πλαισιο μισοχτισμενο μαυριλες προφανως απο διαροια. Εχω κατατρομαξει κ ανηπομονω να τα δει ο δασκαλος καθως ειναι πολλα τα οποια θενε συνενωση καθως απειλουνται να εξαφανιστουν. Θα ανεβασω κ φωτο να δειτε.. αργησα λογω χειρουργειου που μου τυχε 1 μερα πριν τον προγραμματισμενο ελεγχο κ τωρα παιζει να χασω μελισσια. Καλα λενε "οσα φερνει η ωρα δν τα φερνει ο χρονος". Η μια γκαντεμια πανω στην αλλη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2014 3:02 pm

εβγαλες να μυρισεις το πλαισιο?
σου μυριζε ψαριλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2014 6:19 pm

Δε μπορουσα να καταλαβω καλα γτ ειχε λιγο αερα. Οπως κ να χει ενημερωσα κ τα κοντινα μελισσοκομεια ωστε να χουν το νου τους.

Οσο για τους σκουρκους το κολπο με την ποντικοκολα κ το ψαρι δουλευει φουλ! Το ποσο χαρηκα οταν τους εβλεπα να κολανε κ μετα να τους σκοτονουν οι κανιβαλοι ομοιοι τους..

Για το μελισσακι μου που ειναι ανησυχητικα ησηχο οπως το δα σημερα δν ξερω.. ευχομαι να μη προχωρησει η ασθενεια κ στα παραπλησια μελισσακια.. πραγματικα δε θα ηθελα να το δω να θυσιαζετε. Ειμαι ηδη χαλια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 7:26 pm

Καλησπερα σε ολους! Σημερα ειδα κατι που δν το χω ξαναδει. Σε καποια μελισσακια κατω ακριβως απ τη σανιδα πτησης κ στο πλαι ειχαν μαζευτει δν ξερω κ εγω ποσες μελισσες. Ηταν φρουρηση η ετοιμαζοντουσαν για μετακομιση? Πολυ ανησυχες οταν πηγα κοντα αλλα η επιθεση που μου εκαναν κρατησε λιγο. Καταλαβαν οτι δν θα τους κανω κακο η κατι κακο γινοταν κ ειχαν ολες εκει μαζευτει? Οφειλω να πω πως με τις παγιδες πηραν τα πανω τους τα κοριτσακια μου κ πλεον δν ειδα τα χαλια της προηγουμενης φορας. Εναν δυο ειδα οι οποιοι με το που πλησιασαν την εισοδο την εκαναν κ ακομα τρεχουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aetos79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 7:49 pm

τι ειναι ο σκουρκος??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 9:00 pm

aetos79 έγραψε:
τι ειναι ο σκουρκος??

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 9:32 am

Καλημερα χθες πηγα για επιθεωρηση στις παραφυαδες 6 στον αριθμο ελειπα μια βδομαδα για ταξιδι με λυπη ειδα οτι μια παραφυαδα την ειχαν διαλυσει δεν ξερω ποσοι ειχαν μπει βρηκα φτερα και σωματα μελισσων σε ολη την βαση 17 σερσενια μεσα ψοφια ενιωσα τοσο χαλια ρε παιδια klama klama κοιταξα τις υπολοιπες ενω ειχαν ολες απο 3 4 πλαισια πλυθησμο εχουν πεσει ολες στα 2 με 1,5 πλαισιο ειχαν και ψοφια σερσενια μεσα τι να πω οι παγιδες κυψελης που ειχα ειχαν τιγκαρει δεν εχω ξαναδει τοσους πολλους μεσα αποτελεσμα πηγα τις υπολοιπες κυψελες στο κεντρικο μου μελισσοκομειο με την ελπιδα μηπως και παρουν τα πανω τους!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 5:29 pm

Μάνο καλησπέρα, συμφωνώ απόλυτα με την μεταφορά όταν η σφήκα γίνεται πρόβλημα, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος χειρισμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peponakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
peponakos


Αριθμός μηνυμάτων : 16

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2014 11:01 pm

ελάτε ωρέ παλικάρια, πως κάνετε έτσι για λίγους σκούρκους!!!

εδώ μετά την πρώτη ημέρα,χαλαρά σε παράταξη για καταμέτρηση
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εδώ μετά από άγριες ολοήμερες μάχες 2 ημερών
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 2:29 am

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 11:30 am

Ρε φιλε peponakos πως το κανες ολο αυτο???????affraid

Υ.Γ. Να φερω τα μελισσια μου στο μελισσοκομειο σου? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peponakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
peponakos


Αριθμός μηνυμάτων : 16

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 4:14 pm

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να φέρεις, αλλά αν επιμένεις.... με το καλό να έρθεις, γιατί μόνος μου δεν την παλεύω.

 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

εγώ τέλος μάρτη με αρχές απρίλη, ψάχνω για φωλιές με σφηκομάνες τις οποίες καίω, αν το κάνανε και οι άλλοι τρείς συνάδελφοι που είναι κοντά, τότε θα είχαμε κάνει γενοκτονία, αλλά δυστυχώς είμαι μόνος μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 4:26 pm

χαχαχαχανα σαι καλα φιλε μου.
Εσυ το χεις παει μπροστα.
Μπαινεις και μεσα στο σπιτι τους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 4:42 pm

Peponakos είσαι ωραίος. Θα μπορούσες να μας πεις τις τεχνικές που εφαρμόζεις για να εντοπίσεις τις φωλιές; Δηλαδή ποια είναι π.χ. Τα χαρακτηριστικά αυτά που σου δημιουργούν υπόνοια πως εδώ βρίσκεται μια φωλιά...

Σε ευχαριστώ και πάλι εύγε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peponakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
peponakos


Αριθμός μηνυμάτων : 16

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 7:51 pm

Λοιπόν, στην περιοχή που είναι η τελευταία φωτογραφία, έχει γκρεμό και από κάτω έχει ένα μικρό ρυάκι, ε λοιπόν σε ορισμένα σημεία του γκρεμού, όταν έχει ανοίξει ο καιρός, το βράδυ μαζεύονται οι σφηκομάνες για να έχουν ζέστη, όλες μαζί, όταν πέσει το σούρουπο βάζω σε ένα φρύγανο φωτιά και τις καίω, πέρσι μέρα παρα μέρα τις έκαιγα (21 φορές).
Την ημέρα ψάχνω δίπλα στο ρυάκι, γιατί έρχονται να πάρουνε λάσπη για να χτύσουν το ρημάδι τους και εκεί δουλεύει  το μυστικό όπλο.
Αυτά πριν κάνουν φωλιές, γιατί μετά είναι δύσκολο να γυρνάς στα βουνά να ψάχνεις για σφηκιές.

Α ξέχασα στις ίδιες τρύπες πάνε χρόνια τώρα, μου το είπε ο πατέρας μου που το είχε δει από τον παππού μου, πάντως ψάχνωντας ανακάλυψα και εγω τρεις τρύπες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manospsari
Μέλος
Μέλος
manospsari


Αριθμός μηνυμάτων : 76

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΤετ Οκτ 01, 2014 11:01 pm

την ευχη μου να'χεις!!!!!!!!! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
woolf
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 55

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03, 2014 6:29 am

τρέμετε σκούρκοι έρχετε ο peponakos. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03, 2014 2:07 pm

Η δικιά μου φετινή εμπειρία λέει τα εξής...κυψελοπαγιδες μπουκαλοπαγιδες,χαρτιά με κόλλες κλπ απλά συντηρουν την όλη κατασταση και δεν κερδίζουμε κατι.
Η μόνη σίγουρη και αποτελεσματική λύση είναι τα φαρμακωμενα δολώματα.σε 4 κυψέλες μαζεύονταν συνεχώς 40-50 σερσενια.
Το απόγευμα της ιδιας ημέρας που εβαλα τα δολώματα πέταγαν 5-10 την επόμενη το πρωί πέταγαν κανα δυο που και που και 15 μέρες τώρα ισχύουν τα ίδια.οποτε του χρονου δολώματα απο τα πρώτα σερσενια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
peponakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
peponakos


Αριθμός μηνυμάτων : 16

σκουρκοι παντου!!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκουρκοι παντου!!    σκουρκοι παντου!!  Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03, 2014 11:25 pm

Πολύ ωραία, αλλά πέρσι που έβαλα μετά από 15 περίπου ημέρες, άρχισαν πάλι να έρχονται (ίσως από κάπου πιο μακριά) και παρατήρησα ότι δεν πήγαιναν στα δολώματα (φυσικά και έβαζα φρέσκα).
Επίσης τα ρημάδια, στην κόλλα όταν πιάνονταν οι πρώτοι, οι υπόλοιποι ήταν πιο προσεκτικοί και λίγο πριν πατήσουν καλά για να κολλήσουν σηκωνόταν και φεύγανε.
Και οι κυψελοπαγίδες δυο-τρείς χρονιές δουλέψανε πάρα πολύ καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
σκουρκοι παντου!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλια μέλια παντού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: