Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βιβλία Βασιλισσοτροφίας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 11:43 am

Παιδιά την άποψη σας . Σκέφτομαι να αρχίσω διάβασμα για την βασιλοτροφία ώστε από την άνοιξη να κάνω και εγώ τα πρώτα μου βήματα με ότι αυτό συνεπάγεται .
Σκέφτομαι να αγοράσω το Παραγωγή και εκτροφή Βασιλισσών του Roger Morse και θα ήθελα κάποιος να μου πει αν το έχει διαβάσει ?????
Επίσης δεν ξέρω την θεματολογία του Μάνα δεν είναι μόνο μια του Μπίκου και αν αναφέρεται μόνο σε Βασιλισσοτροφία ή έχει πληροφορίες γενικά για την Μελισσοκομία .
Αν υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για την ύλη των βιβλίων θα ήταν πολύ κατατοπιστικό . Ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 12:53 pm

Καλημέρα και καλό μήνα.Προσωπικά διαφωνώ να γίνει αγορά τέτοιου βιβλίου γιατί δεν πιστεύω ότι μπορεί να παρέχει κάτι το διαφορετικό από τις σημειώσεις που κυκλοφορούν στο ίντερνετ.Αν ψάξεις θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες που βοηθάνε ακριβώς σε ότι χρειάζεται.Δεν έχω τίποτα κατά των βιβλίων,αλλά θα προτιμούσα αν όντως θέλεις ένα βιβλίο,να πάρεις ένα που να μιλάει γενικά.Αν δεν μπορείς να βρεις άκρη,μπορώ να σου στείλω κάποια λινκ.Τα λένε ξεκάθαρα,μόνο το υλικό θα χρειαστείς και να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 1:03 pm

Του morse είναι απλό λιτό και καλό, αλλά ίσως λίγο παλιό, κυκλοφορούν όντως αρκετές σημειώσεις στο ίντερνετ πολύ καλές .

μια πολύ καλή πτυχιακή είναι αυτή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και αυτές εδώ πολύ καλές σημειώσεις

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 2:33 pm

Το πρώτο λινκ δεν μπορεσα να το διαβασω,ψιλοκολλάει ο Η/Υ μου.Το 2ο είναι πάρα πολύ καλό. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Επίσης αυτό το μπλογκ τα λέει όλα+το ότι έχει πρόγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 2:40 pm

το πρώτο κάνει πολύ ώρα να κατέβει γιατί είναι 132 σελίδες σε μορφή pdf
αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο , είναι κατά προσωπική άποψη , ότι καλύτερο έχω βρει στο διαδίκτυο

Όσο για την βυσσινή μέλισσα μέλισσα, ναι έχει πολύ αναλυτικό πρόγραμμα και αξίζει κανείς να διαβάσει και εκεί
επίσης έχει και τι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις στην βασιλοτροφία , με αρκετή δόση χιούμορ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 6:23 pm

Καλό μήνα παιδιά ξεχάστηκα το πρωί. Το Ιστολόγιο της Βυσσινή Μέλισσα το έχω διαβάσει και ξέρω ότι τα άρθρα Βασιλοτροφίας που έχει αλλά και το αναλυτικό πρόγραμμα βοηθάει πάρα πολύ εμάς τους φρέσκους . Φυσικά και έχω ψάξει στο Δίκτυο για συνδέσμους με άρθρα βασιλοτροφίας και θα το κάνω και στο μέλλον . Τους συνδέσμους που μου έστειλες φίλε Στέλιο θα τους κοιτάξω στα σίγουρα , ίσως κάποια στιγμή στο παρελθόν να τους έχω ρίξει και κάποια ματιά . Τώρα απλά ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη για τα βιβλία και πόσο αυτά θα βοηθούσαν στην συγκεκριμένη περίπτωση . Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την γαιδουριά μου να μην πω ένα Καλό Μήνα το πρωί , αφηρημάδα ήταν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 7:15 pm

Φίλε Αγγελή τώρα είδα ότι στην πρώτη σου ανάρτηση σκέφτεσαι να ξεκινήσεις  βασιλοτροφία την άνοιξη
δεν το κάμεις καλύτερα τώρα; είναι η εποχή που αν βγάλεις  queen  θα κόψουν γέννα πιο αργά το φθινόπωρο  , θα αρχίσουν πιο νωρίς την άνοιξη και θα έχεις και λιγότερες πιθανότητες σμηνουργίας

πάρε και τα δύό καλύτερα βίντεο που έχω βρει , το γερμανικό είναι λίγο μεγάλο και δυσνόητο αλλά περιέχει πολλά πράγματα το ελληνικό πάλι περιέχει τα βασικά και είναι σχετικά σύντομο  



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 7:42 pm

Στέλιο δεν έχω τώρα μελίσσια για Βασιλοτροφία . Επίσης θα ήθελα να πω ότι τώρα μόλις τελείωσα τον δεύτερο σύνδεσμο που έστειλες που είναι μια εργασία του Χαριζάνη και βλέπω ότι υπάρχουν κάποια κενά στο κείμενο ή τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάλαβα καλά . Πάντως μου δημιούργησε απορίες και μάλλον κάπου ο δάσκαλος δεν ήταν αναλυτικός  στην περιγραφή του δίνοντας όλες τις λεπτομέρειες . Οι απορίες .
1: Την επόμενη ημέρα και πριν από τον εμβολιασμό, επιθεωρούμε όλες τις κηρήθρες
και καταστρέφουμε όλα τα βασιλικά κελιά που δημιούργησαν. Αν μείνει ακόμη και
ένα βασιλικό κελί, τότε κανένα από τα κελιά που θα εμβολιάσουμε δεν θα γίνει
δεκτό.
Παραπάνω όμως γράφει . Την επόμενη ημέρα και πριν από τον εμβολιασμό, επιθεωρούμε όλες τις κηρήθρες
και καταστρέφουμε όλα τα βασιλικά κελιά που δημιούργησαν. Αν μείνει ακόμη και
ένα βασιλικό κελί, τότε κανένα από τα κελιά που θα εμβολιάσουμε δεν θα γίνει
δεκτό.
Άρα και εφόσον όλα τα τελάρα έχουν σφραγισμένο γόνο δεν μπορούν να έχουν κελιά σμηνουργίας ή κάνω λάθος ????? Αν ναι προς τι η επιθεώρηση για ΒΚ ????

2:) Εμβολιάζουμε 50-60 περίπου βασιλικά κελιά με προνύμφες ηλικίας μίας ημέρας,
μία ημέρα μετά τη δημιουργία του μελισσιού έναρξης-αποπεράτωσης.
Θα δεχτεί ένα μελίσσι έστω και δυνατό που το έχουμε περιορίσει σε 9 τελάρα τόσα πολλά κελιά ?????

3:Δεν λέει κάπου για το πότε βάζουμε τα ΒΚ στο μελίσσι για να πάρουν μυρωδιά τα ΒΚ .

Θα το ξανά διαβάσω αλλά σίγουρα το κείμενο κατά την άποψη μου έχει κάποια κενά . Μάλλον οι πληροφορίες είναι γενικές και όχι τόσο αναλυτικές πάντα κατά την άποψη μου . Μπορεί φυσικά και να κάνω εγώ λάθος και να μην καταλαβαίνω κάποια πράγματα καλά. Θα δείξει . Όσον αφορά τα video σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 8:13 pm

Τι καταλαβαίνω εγώ

1ον)καταστρέφουμε τα κελιά που έχουν κάνει οι μέλισσες μόνες τους ούτως ώστε να αναγκαστούν να πιάσουν τα εμβολιασμένα που θα τούς δώσουμε εμείς .
Γενικά στην αποδοχή των εμβολιασμένων κελιών και στην αποδοχή της βασίλισσας αργότερα παίζει μεγάλο ρόλο και η ( απελπισία ) του μελισσιού, να μην έχει  δηλαδή 1ον βασιλικά κελιά & 2ον ανοιχτό γόνο.
Έτσι πάνω στην απελπισία του το μελίσσι θα δεχτεί αυτό που του δίνουμε εμείς είτε είναι εμβολιασμένο κελί είτε είναι σφραγιστό κελί έτοιμο να εκκολαφτεί είτε βασίλισσα μέσα σε κλουβάκι  
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν δεν τηρούνται πλήρως όλα τα παραπάνω θα έχουμε σίγουρη αποτυχία  απλά προσπαθούμε να κάνουμε το ιδανικό μεγιστοποιώντας πιθανότητες επιτυχίας

2ον ) Για κάθε μελίσσι έναρξης θέλουμε περίπου τέσσερα αποπεράτωσης
πρώτων για να μπορέσουν να τα ταΐσουν  καλά και δεύτερον για να μην πέσει
η φροντίδα τού υπάρχοντος γόνου

Η βέργα μπαίνει 2-3 μέρες νωρίτερα και αν την αλείψεις με σιρόπι ή μέλι ακόμα καλύτερα γιατί με αυτόν τον τρόπο όχι απλά θα την περπατήσουν αλλά θα την αστράψουν από το γλύψιμο  lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 1:22 pm

Φιλε Αγγελη
οσον αφορα στην πρωτη σου ερωτηση.Στα πλαισια με τον σφραγισμενο γονο που αφηνουμε στο μελισσι εναρξης ,υπαρχει η περιπτωση να εχει γενησει σποραδικα η βασιλισσα καποια αυγα σε καποια γωνια η στα κενα κελια που παντα υπαρχουν αναμεσα στον σφραγ,γονο.Εννοειται οτι οι μελισσες εχουν την δυνατοτητα να οικοδομησουν εκει β.κ. τα οποια και πρεπει να καταστρεψουμε πριν την εισαγωγη των δικων μας κελιων.
Οσον αφορα την δευτερη ερωτηση.Ενα δυνατο μελισσι καλα προετοιμασμενο μπορει να δεχτει ακομη και 120 κελια.Φυσικα δεν θα τα πιασει ολα ,αλλα ενα μεγαλο μερος τους.Η αποδοχη των εμβολιασμενων β.κ. ειναι μεγαλυτερη στους επαναληπτικους εμβολιασμους που κανουμε για παραγωγη β.πολτου.Εννοειται οτι στην παραγωγη βασιλισσων μειωνουμε τον αριθμο των κελιων για να εχουν περισσοτερο πολτο και καλυτερα φροντισμενες προνυμφες.Παντως τα 50-60 κελια ειναι ενας αποδεκτος αριθμος για ενα καλο μελισσι εναρξης.
Τις βεργες βασιλοτροφιας τις βαζουμε τουλαχιστον 48 ωρες πριν τον εμβολιασμο για να γυαλισουν τα κελια και να αποκτησουν την μυρωδια του σμηνους ωστε να εχουμε καλυτερη αποδοχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 6:32 pm

Κατά το άρθρο και σύμφωνα με το σχέδιο τοποθέτησης των τελάρων μέσα φαίνεται ότι μια μέρα πριν την εισαγωγή των Βασιλικών κελιών τοποθετούμε στο κέντρο ένα τελάρο με ανοιχτό γόνο που προφανώς και πάντα κατά την γνώμη μου συγκρατεί το μελίσσι δεν μπορώ να δώσω με τις λίγες μου γνώσεις άλλη εξήγηση ή είναι ένας τρόπος υποβολής του μελισσιού στο τι πρόκειται να ακολουθήσει . Το άρθρο όμως λέει ότι την επόμενη μέρα αφαιρούμε το τελάρο με το γόνο και εισάγουμε αυτό με τα εμβολιασμένα  ΒΚ . Συνεπώς και κατά την άποψη μου αυτό το τελάρο φίλε SakisG δεν μπορεί να μπει νωρίτερα στο μελίσσι έναρξης εκτός φυσικά αν συνυπάρχει με το τελάρο γόνου και έτσι αλλάξει και η διάταξη των τελάρων που δίνεται στο σχέδιο του άρθρου του Χαριζάνη . Κατ εμέ η προφανής λύση θα ήταν το τελάρο με τα ΒΚ πριν την εισαγωγή του στο μελίσσι έναρξης θα πρέπει να μπει κάπου αλλού γιατί όπως ανέφερα παραπάνω διαφορετικά θα αλλάξει όλη η διάταξη και η προετοιμασία του μελισσιού έναρξης . Τέλος πάντων υπάρχουν και άλλα άρθρα που είναι πιο αναλυτικά στην περιγραφή τους και έχω και όλο το χειμώνα να πειραματίζομαι με άδειες κυψέλες και τελάρα για την σωστή τοποθέτηση αλλά και διάταξη των τελάρων . Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις . Από ότι καταλαβαίνω και διαβάζω στην Βασιλοτροφία οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 6:49 pm

Αγγελη ,το τελαρο με τα κελια πριν τον εμβολιασμο ,δεν ειναι αναγκη να μπει σε προκαθορισμενη θεση.Μπορει να μπει στο μελισσι πριν την αφαιρεση της βασιλισσας και πριν ακομη αναδιαταξουμε τα πλαισια .'Η μπορει ακομη να μπει και σε αλλο μελισσι.Δεν εχει καμμια σημασια αυτο.Το θεμα ειναι να γλυψουν οι μελισσες και να καθαρισουν τα κελια,και να τα περπατησουν για να αποκτησουν την μυρωδια της κυψελης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιβλία Βασιλισσοτροφίας    Βιβλία Βασιλισσοτροφίας  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 7:39 pm

SakisG όπως είπα και πριν . Το χειμώνα κάτω από το υπόστεγο με κυψέλες τελαράκια σημαδεμένα για το τι ρόλο θα παίξει το καθένα και δοκιμές . Όλα θα γίνουν . Υπομονή θέλει πάντα αλλά δυστυχώς μερικές φορές δεν την έχουμε ή είμαστε ανυπόμονοι . Να είσαι καλά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βιβλία Βασιλισσοτροφίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τα ψεμματα τελειωσαν..¨)
» βιβλιογραφια
» Βιβλια Μελισσοκομίας
» τι βιβλία προτείνετε?
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: