Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.

Πήγαινε κάτω 
+6
beezy
Pater_Familias
ethnic69
mpampis13
spithoyras
Druidis
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 7:18 am

Εχθες το μεσημερι ξυπνησα απο καπνα..Λεω αμαν πηραν φωτια τα κοριτσια!Ξερω αρρωστο αυτο που θα πω αλλα πρωτα σκεφτηκα τα κοριτσια και μετα το σπιτι. Βγαινω εξω και βλεπω μαυρο καπνο λιγο πιο κατω απτο σπιτι μ αλλα ο αερας γυρισε μετα απο λιγο...
Αποτελεσμα! 15 στρεμματα καμμενο θυμαρι και σταματησαν τη φωτια κυριολεκτικα μισο μετρο απο πευκοδασος...
Μελισσοκομος της περιοχης εβαλε κατα λαθος φωτια απο το καπνιστήρι του κ ενω στην αρχη προσπαθησε να τη σβησει δε τα καταφερε ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ...Ευτυχως τον ειδαν και περασε την διαδικασια του αυτοφορου. Η πυρκαγια ηταν στη Κυρα-Βρυση Κορινθιας

Υγ:Παει το θυμαρακι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 6:21 pm

Φανταζομαι οτι η περιπτωση του τυπου ειναι μοναδικη, και σιγουρα ατυχημα. Ισως αυτοι που εχουν το μεγαλυτερο συμφερον στην διατηρηση του δασους και της χλωριδας γενικα ειμαστε εμεις οι μελισσοκομοι. Γι' αυτο κι εγω οταν εχω χρονο κανω περιπολιες για την προστασια του. Επισης οταν εχει αερα δεν αδειαζω τις σταχτες μου σε καθαρο χωμα και τις πατω, αλλα ανοιγω το καπακι, φυσαω με το φυσερο, καιγονται τα τελευταια καυσιμα μεσα στο καπνηστηρι και το παιρνω μαζι μου χωρις αδειασμα. Το αδειαζω σε επομενη επιθεωρηση που ειναι σιγουρα σβηστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 10:10 pm

ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει μελισσοκομος...ΟΜΩΣ κατα λαθος .......σιγουρα θα εχουν γινει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 5:26 pm

Ειναι ενα θεμα τα καπνηστηρια τωρα το καλοκαιρι , εγω εχω παντα μαζι μου νερο και ριχνω εκει που σβηνω το καπνηστηρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 6:24 pm

Η καλύτερη λύση είναι να έχεις μόνιμα ένα βαρέλι νερό για να προλάβεις τα ατυχήματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 9:38 pm

Ένα 5 λιτρο μεπτνάκι με νερό μόνιμα μέσα στο αμάξι για να σβήνω το καπνιστήρι και πάντα σε επιθεώρηση τους καλοκαιρινούς μήνες ο πυροσβεστήρας του αυτοκινήτου ακουμπησμένος στο κεντρό του μελισσοκομείου. Θέλει τεράστια προσοχή με τα καπινστήρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 9:54 pm

κι εγώ έχω 5 λίτρα νερό στο αμάξι. Πάντως αν κρίνω κι από τις παραπάνω απαντήσεις οι μελισσοκόμοι προσέχουν. Πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πυρκαγιών είναι εμπρησμοί. Άσχετα αν παρουσιάζονται πολλές φορές "από αμέλεια".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2014 12:15 am

καλησπερα!! απ οτι διαβασα ο κυριος αυτος εκανε ενα μεγα λαθος που ισως να τον εσωζε απο το αυτοφωρο κλπ... εφοσον βρε ανθρωπε του θεου εγινε το ατυχημα κ εσυ δεν καταφερες να σβησεις τη φωτια γτ δεν καλεσες επιτοπου για βοηθεια καποιο κοντινο στην περιοχη πρωσοπο?? γτ εφοσον βγηκε εκτος ελεγχου δεν καλεσες καν την πυροσβεστικη παρα σηκωθηκες κ εφυγες??? οκ τρομαξες το καταλαβαινω.. παντοτε ομως σε τετοιες περιπτωσεις κρατας την ψυχραιμια σου κ προσπαθεις με καθε δυνατο τροπο να βοηθησεις να διορθωσεις το λαθος που εγινε.. φευγοντας μπηκες σε υποψιες κ λογικοτατο...

οπως κ να εχει τωρα το καλοκαιρι - που σε καποιες περιοχες τα μελτεμια κανουν γλεντι οπως εδω- θα πρεπει να ειμαστε ενοχλητικα προσεκτικοι με τα καπνηστηρια μας... φυσικα δε θελουμε να κανουμε κακο ουτε στην πλαση γυρω μας ουτε στα κοριτσακια μας αλλα ουτε κ σε εμας τους ιδιους... εδω λενε τη φραση "ο διαολος εχει πολλα ποδαρια" κ οσο προσεκτικος κ να σαι την ωρα που αναβεις το καπνιστηρι μπορει ο μπατης να στο φυσηξει κ το κακο να γινει... γι αυτο κ εγω εχω λαστιχο κ μποκαλια με νερο παντοτε μαζι μου οταν πηγαινω κ ποτε μα ποτε να αδειασω το καπνιστηρι κ να πατησω τη σταχτη... το εχω δει να το κανουν καποιοι κ ειναι πολυ επικυνδυνο... εγω η το φυσαω οσπου να σβησει τελειως κ μετα θα το αδειασω στον κηπο οπου εχει νερο οταν θα ειναι η επομενη επιθεωρηση η του ριχω κατευθειαν νερο μεσα ωστε να ειμαι 100% σιγουρη.. ειναι χρεος κ ταυτοχρονα οφελος ολων μας να προστατεψουμε... συναδελφων κ μη...

επισης μετα τα περσυνα κανω κ εγω περιπολιες στη γυρω περιοχη... κ δεν ειμαι κ η μονη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μακης_σ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
μακης_σ


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2014 2:18 pm

καλησπέρα.... εγω παιδια εχω ενα 5κιλο με νερο κοντα και στο τελος ριχνω κατευθειαν νερο μεσα στο καπνηστηρι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο δεν αργει να γινει η ασχημη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.   Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2014 7:20 pm

...και παντα μολις αναψουμε το καπνιστηρι επανω-επανω χλωρο κυπαρισι "η πευκο για να "κρατα" τις σπιθες και να ειναι ο καπνος "υγρος"!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύλληψη μελισσοκόμου για πυρκαγιά.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σύλληψη μελισσιού
» Σύλληψη σμαριού
» Σύλληψη ατόμων σε περιοχή του Αμυνταίου (Φλώρινας) για μελισσοκλοπή
» Το τεφτέρι του Μελισσοκόμου.
» o 50άλογος του Μελισσοκόμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: