Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πολλά β. κελιά κλειστά

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Πολλά β. κελιά κλειστά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πολλά β. κελιά κλειστά   Πολλά β. κελιά κλειστά Icon_minitimeΠεμ Μάης 15, 2014 10:18 pm

λοιπόν,
εχθές αγόρασα βέργα βασιλοτροφίας με σκοπό να προετιμάσω β. κελιά και να τα μοιράσω στις 10 παραφυάδες που έχω σκοπό να βγάλω από τα 5 μελισσάκια.
Σήμερα πήγα να ορφανέψω ένα από τα 5(όλα ίδιας δυναμικότητας-13 πλαίσια πλυθ.)
παίρνοντας στην πρώτη παραφυάδα μου και την βασ της αρχικής.
Όπως καταλαβαίνεται μετά από 24 ώρες δηλαδή αύριο θα έβαζα την βέργα μπολιασμένη με σκουλικάκια στην ορφανή.Το σχέδιο ήταν να περιμένω μια εβδομάδα,να κλείσουν τα κελιά και να κόψω τις υπόλοιπες 9 παραφυάδες από όλες της κυψέλες μου(3 πλαίσια από κάθε μια+2 άχτιστα για δημιουργία μιας παραφιάδας)
Όταν άνοιξα την κυψέλη που ήθελα να ορφανέψω σήμερα, δεν μπόρεσα να βρώ την βασίλισσα για να τη πάρω στην παραφ.Καθώς σήκωνα τα πλαίσια έβλεπα πάρα πολλά βασ. κελιά κλειστά.2-3 στο πλαίσιο(είδα σιγουρα 3 πλαίσια σε αυτην την κατάσταση)
Τελικά έκοψα πέρνοντας πλαίσιο με βασ.κελία έτοιμα.(άκυρο η βέργα που είχα σκοπό να κάνω).
1)γιατί τόσα πολλά β.κελιά και μάλιστα κλειστά,αφού το μελίσσι δεν είναι φουλ και έχει αρκετά άχτιστα.
2)Υπάρχει περίπτωση να έχει σμηνουργήσει το μελίσσι? Δεν μου φάνηκε ότι αδυνάτισε πάντως.
Αυριο αποφάσισα να πάω να κόψω τις υπόλοιπες 9(αυτό που θα έκανα περιμένοντας την βέργα βασιλοτρ.)πέρνωντας πλαίσια με έτοιμα β.κελια.
Προτείνετε τίποτα άλλο? Έκανα κάπου λάθος,ή είναι φυσιολογικό όλο αυτό με τα κλειστά β.κελιά?

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πολλά β. κελιά κλειστά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κελια αντικαταστασης
» Πολλά βασιλικά κελιά.....SOS
» Βασιλικα κελια
» Κλειστά Β.Κ. με νεκρές Βασίλισσες
» Βασσιλικα κελια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: