Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βασιλικό Διάφραγμα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Βασιλικό Διάφραγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασιλικό Διάφραγμα   Βασιλικό Διάφραγμα Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 10:18 am

Με 14άρι γόνο , σε δυόροφο μελίσσι: Τι λέτε για την χρήση Διαφράγματος , ώστε η Μάνα να παραμείνει στον γονοθάλαμο, για να αποφευχθεί  η σμηνουργία, και να πάρουμε κ λίγο μελάκι;
Πόσες ημέρες μπορεί να παραμείνει το διάφραγμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βασιλικό Διάφραγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλικό Διάφραγμα   Βασιλικό Διάφραγμα Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 10:37 pm

Αν έχεις 14 γονα παρε μια παραφυάδα κατα την γνώμη μου.απο που θα πάρεις μέλι στην περιοχή σου;τι δουλεύουν εκει γιατι δεν εχω ιδέα απο τα μέρη σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Βασιλικό Διάφραγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλικό Διάφραγμα   Βασιλικό Διάφραγμα Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 11:23 pm

Eγω σε τέτοια μελίσσια δίνω τριτο όροφο ο οποιος χςριζεται απο τον δευτερο με διαφραγμα.
Στον τριτο ανεβάζω μέλια και δυο γόνους ψημ΄ενους (που φαντάζομαι θα έχει το συγκεκριμένο)και δίνω φουλ χώρο στον δεύτερο για γέννα(χτισμένα).
Και κανα άχτιστο μια χαρά είναι αυτή την εποχή (τέτοια μελισσια το χουν ψωμοτύρι).
Έτσι παίρνεις <<καθαρα>> μέλια στον τρίτο απο γύρη και γ'ονο και δίνεις χώρο στην βασ. ωστε να μην στρεσάρεται το μελίσσι και σκέφτεται τιποτα μαζικες πτήσεις.....
Τωρα .... ελπιζω να μην σε μπερδεψα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Βασιλικό Διάφραγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βασιλικό Διάφραγμα   Βασιλικό Διάφραγμα Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 11:46 pm

Βασίλη έκανα λίγες παραφυάδες από άλλα μελίσσια και τώρα δεν έχω κυψέλη! αλλά αν το χωρίσω τώρα δεν θα πάρω αρκετό μελάκι!!!!

Θοδωρή Ήδη έβαλα τριτο όροφο, αλλα θα πάω αύριο να βάλω διάφραγμα, αλλά για πόσο καιρο; μπορω συνέχεια; scratch 
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Βασιλικό Διάφραγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλικό Διάφραγμα   Βασιλικό Διάφραγμα Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2014 1:26 am

Γιωτα 2 πράγματα..
1)πολύ προσοχή μην εγκλωβίσεις την βασίλισσα πάνω απο το διάφραγμα γιατι απο κάτω δεν θα προλαβαίνεις να κόβεις βασιλοκέλια...
2)άνοιξε μια τρύπα στον τρίτο στο μέρος που εφάπτεται με το διάφραγμα ωστε να μην εγκλωβιστουν οι κυφήνες.

εγώ το διάφραγμα το κρατάω απο τότε που ξεκινάει μια ανθοφορία που θέλω και το βγάζω μετά το τρύγο και ανασυγκροτώ το μελίσσι.

Υ.Γ.1
Αν ανεβάσεις γόνο που δεν είναι όλος ψημένος ριξε μια ματια μετα απο 4-5 μερες για κανα βασιλοκελι στον τριτο(εχω βρει καποιες φορές).

2Αυτά που έγραψα πριν για τον χώρο ισχύουν εφοσον φοβάσαι την σμηνουργία η εφοσον δεν θες να ανακοψεις την γέννα γιατι στοχεύεις και σε κάποια επόμενη κοντινή ανθοφορία π.χ. θυμάρι ή έλατο.
Σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει το αντίθετο.... εντατική εκμετάλευση μιας νομής προυποθέτει και περιορισμό του γόνου (που κοστίζει σε μέλια)απλά δεν νομίζω οτι αυτή υην εποχή κατι τέτοιο είναι σοφο... skeftome 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βασιλικό Διάφραγμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βασιλικο διαφραγμα
» Βασιλικό διάφραγμα
» βασιλικο διαφραγμα
» βασιλικο διαφραγμα με πορτακι
» Διάφραγμα- Βασιλικά κελιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: