Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης

Πήγαινε κάτω 
+2
beezy
mikesideris
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 2:50 pm


Θα ήθελα να ρωτήσω αν και εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο στα μελίσια σας και τι νομίζετε ότι φτέει? . Δεν υπάρχει εξ όσων γνωρίζω στην βιβλιογραφία και το ονόμασα έτσι από τα συμπτώματα. Εγώ το έχω παρατηρήσει σε τρία μελίσσια μου. Αρχικά αναπτύσσονταν κανονικά 7-8 πλαίσια με 5-6 γόνο,1+γυρη και μέλι φυσικά. Η βασίλισσα για άγνωστη σε εμένα αιτία σταμάτα απότομα να γεννά (παρόλη την τροφοδοσία με σιρόπι) με αποτέλεσμα την απουσία ανοικτού γόνου. Από το σημείο αυτό η βασίλισσα έχει λίγες ημέρες ή και ώρες ζωής καθώς περιμένει καρτερικά τη οικιοθελή αντικατάσταση της, η οποία εμφανίζει (αυτό είναι το περίεργο) βασιλικά κελία επιβίωσης και όχι αντικατάστασης ή μπορεί να μην εμφανίσει και καθόλου στην περίπτωση που έχει σφραγιστεί όλος ο γόνος ,αλλά και αυτά που προκύπτουν είναι πολύ κακής ποιότητας καθώς οι προνύμφες θα είναι προχωρημένης ηλικίας . Τέλος να αναφέρω ότι όλες ήταν φθινοπωρινές του Σεπτέμβρη και του Οκτώμβρη με πολύ καλή και σωστή γέννα αρχικά ενώ το ένα από αυτά κρατούσε γόνο όλο τον χειμώνα σε αντίθεση με όλα τα άλλα.
 he he he 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 3:35 pm

Τα βασιλικά κελιά είναι στο κέντρο του πλαισίου; Και περίπου πόσα ανα κυψέλη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 9:35 pm

σε πολυ κοσμο γινετε το ιδιο.....φετος...τι να πω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 8:34 pm

Kαλησπέρα και χριστός ανέστη.Από τα λίγα που κατάλαβα(μπορεί να μην φταις εσύ αλλά το τσίπουρο),είναι η μη καλη γονιμοποίηση τους,με αποτέλεσμα τις κακές βασίλισσες(για χ ψ λόγους) και έτσι να πάνε σε αντικατάσταση. Να θεωρώ δεδομένο τον επαρκή χώρο για τροφές,γόνο και πως τα περισσότερα πλαίσια είναι με σφραγισμένο γόνο?Να ρωτήσω και κάτι άλλο..υπάρχει αυτό το καιρό,γόνος που να έχει εκολαπτει και να μην έχει μπει τίποτα στο κενό αυτό κελί?Ρωτάω γιατί η απάντηση που σου έδωσα δεν είναι η λύση.Ρωτάω επίσης για να μαζέψουμε πιο πολλές πληροφορίες ώστε η λύσεις που θα δοθούν να είναι πιο κοντά στο πρόβλημα σου.
(η φλυαρία πρέπει να οφείλεται στην ανάμειξη τσίπουρου με γλιστρίδα!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2014 10:22 pm

χαχχχαχαχα pointerst θεος χαχαχχαχα oraia oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2014 1:05 pm

Χριστός ανέστη σε όλους . Συγνώμη για την διακοπή αλλά δεν είχα internet αλά ούτε και χρόνο η αλήθεια.
Φίλε beezy τα κελία ήταν στο κέντρο και η ποσότητα τους ανάλογη του ανοιχτού γόνου (που ήταν ελάχιστος) δηλαδή δυο τρία ανά κυψέλη.
Φίλε pointrest οι συνθήκες εντός κυψέλης ήταν πολύ ευνοϊκές και από θέμα πληθυσμού, τροφών + τάισμα με σιρόπι και γυρεόπιτα. Από θεραπείες μόνο οξαλικό τον Δεκέμβρη και μία ζυμωτή με θυμόλη (αγοραστή) αμέσως μετά. όλες τους ήταν καινούριες 6-8 μηνών και γεννούσαν πολύ καλά. Δεν νομίζω ότι ήταν θέμα γονιμοποίησης ακόμη να ξανά πω ότι και οι τρεις κυψέλες ήταν δίπλα -δίπλα και πιο πολύ μου κάνει για κάτι που μεταδίδεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2014 1:53 pm

Νοζεμιαση???Απο πληθυσμούς πως είναι?ισχύει το 7-8 πλαίσια που είπες ή είδες μείωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΤετ Απρ 23, 2014 8:53 am

ο πληθυσμός ήταν υπεραρκετός αφού στην αρχή όταν έκοψαν τον γόνο νόμιζα για σμηνουργία, α! και στα πρώτα κελία η βασίλισσα ήταν μέσα απλά δεν γένναγε. Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται για νέα ύπουλη νόσο. Έχω αναφορά και από άλλο συνάδελφο που κάνει έλεγχο για Νοζεμίαση με μικροσκόπιο (και αποδεδειγμένα δεν έχει) και του την έκοψαν σε διώροφο πατημένο φουλ. Δεν ξέρω πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να φταίει κανένα οξαλικό ή θυμόλη μιας και τα δύο έχουν κατηγορηθεί για στείρωση και αντικαταστάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΤετ Απρ 23, 2014 10:33 am

Πότε έκανες θεραπείες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 2:15 pm

Τέλος Δεκέμβρη την έκανα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Ακόμα και με κακή γονιμοποίηση θα είχε σταδιακή μύωση γόνου δεν θα έκοβε μαχαίρι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 2:55 pm

Μέσα Νοέμρβη έκανα με οξαλικό και οι βασίλισσες τώρα γαζώνουν...δεν νομίζω να είναι από αυτό.Εκτός και αν έκανες κάτι λάθος,αλλά και πάλι το λάθος θα φαινόταν από την αρχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:08 pm

Φιλοι μου εγω φετος αντιμετοπιζω σε ενα μελισσι μου το εξης: Πριν ενα μηνα περιπου και ενω αναπτυσωνταν μια χαρα ( ειχε 5-6 γονους ) ξαφνικα μια μερα οταν το ανοιξα δεν ειδα καθολου γονο και ειχε βασιλοκελια . Οκ σκεφτηκα πως χαθηκε η μανα , μιας και ειχε αρκετο χωρο να αναπτυχτει , και δεν ηταν εποχη για σμυνουργια , οποτε εβαλα τροφη και το αφησα κλειστο για 25 μερες . Πριν μια βδομαδα που το ανοιξα ειδα οτι ειχε πολυ πλυθησμο ( αρα δεν σμυνουργησε ) , αλλα δεν ειδα πουθενα βασιλισσα , ουτε γονο . Εβαλα μεσα ενα πλαισιο με ανοιχτο γονο και χτες που ξανακοιταξα ειδα οτι δεν ειχε βασιλοκελια , αρα εχει βασιλισσα , αλλα παλι δεν την ειδα , ουτε γονο . Φανταζομαι οτι λογο του αστστου καιρου που εχουμε εδω στο Βολο εδω και 10-12 μερες ισως να μην βγηκε η βασιλισσα να γονιμοποιηθει , εσεις τι λετε ;
Y.Γ. Το μελισσι ειναι πολυ ηρεμο , δεν ειναι βοων , και δεν ειδα κηφηνοκελια , αρα δεν ειναι αρενοτοκο ( προς το παρων )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:52 pm

Κάτι τέτοιο έκανε κι ένα δικό μου 4-5άρι. Ενώ είχε 2,5 πλαίσια γόνο είδα κελί αντικατάστασης στο κέντρο, γόνος τίποτα και προχθές εντόπισα βασίλισσα να ψάχνει τα κελιά. Μάλλον γονιμοποιήθηκε, σε 8 ημέρες θα ξανακοιτάξω για αυγά. Ένα άλλο 10 άρι έκανε ό,τι και το δικό σου και ενώ είχα δει βασίλισσα, όταν προχθές το άνοιξα βούιζε, γόνος τίποτα και μειωμένος πληθυσμός. Τώρα σκέφτομαι να βάλω έτοιμη αγορασμένη βασίλισσα εάν το μοναδικό βασιλοκέλι που έμεινε δε βγάλει τίποτα... Λογικά τη Δευτέρα θα γίνει η εισαγωγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης    Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης  Icon_minitimeΠαρ Απρ 25, 2014 12:23 pm

ethnic69 έγραψε:
Φιλοι μου εγω φετος αντιμετοπιζω σε ενα μελισσι μου το εξης: Πριν ενα μηνα περιπου και ενω αναπτυσωνταν μια χαρα ( ειχε 5-6 γονους ) ξαφνικα μια μερα οταν το ανοιξα δεν ειδα καθολου γονο και ειχε βασιλοκελια . Οκ σκεφτηκα πως χαθηκε η μανα , μιας και ειχε αρκετο χωρο να αναπτυχτει , και δεν ηταν εποχη για σμυνουργια , οποτε εβαλα τροφη και το αφησα κλειστο για 25 μερες . Πριν μια βδομαδα  που το ανοιξα ειδα οτι ειχε πολυ πλυθησμο ( αρα δεν σμυνουργησε ) , αλλα δεν ειδα πουθενα βασιλισσα , ουτε γονο . Εβαλα μεσα ενα πλαισιο με ανοιχτο γονο και χτες που ξανακοιταξα ειδα οτι δεν ειχε βασιλοκελια , αρα εχει βασιλισσα , αλλα παλι δεν την ειδα , ουτε γονο . Φανταζομαι οτι λογο του αστστου καιρου που εχουμε εδω στο Βολο εδω και 10-12 μερες ισως να μην βγηκε η βασιλισσα να γονιμοποιηθει , εσεις τι λετε ;
Y.Γ. Το μελισσι ειναι πολυ ηρεμο , δεν ειναι βοων , και δεν ειδα κηφηνοκελια , αρα δεν ειναι αρενοτοκο ( προς το παρων )

Πολύ πιθανον να έχει βασίλισσα μέσα,αλλά ο καιρός να μην την άφησε να πετάξει.
Άσε αυτός ο καιρός τι μας έχει κάνει...Σε ένα μελίσσι έχει δημιουργηθεί μεγάλη τάση για σμηνουργία!Κάθε 3 μέρες χαλάω β.κελιά!Και το θέμα είναι ότι χώρο έχει για να αναπτυχθεί!Βέβαια το παρήγορο της υπόθεσης είναι ότι παίρνω μπόλικο βασιλικό πολτό από τα κελιά και θα τον χρησιμοποιήσω αργότερα στη βασιλοτροφία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύνδρομο Οικιοθελούς Αντικατάστασης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σύνδρομο κατάρευσης μελισσών CCD
» βασιλοκελια αντικαταστασης.
» Αναβολη αντικαταστασης ?
» κελια αντικαταστασης
» Κελια αντικαταστασης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: