Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mois
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο   Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 7:52 pm

Καλησπέρα,
θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος έμπειρος σε έναν προβληματισμό μου σε σχέση με το πεύκο και την ανάπτυξη τών μελισσιών.
Έχουμε μελίσσια 8-10ρια με γόνο 4 έως 6 πλαίσια.Αυτήν την εποχή τροφοδοτούμε και με σιρόπι θυμόλης . Σκοπός είναι η ανάπτυξη -αύξηση του μελισσοκομείου με παραφυάδες και όχι η παραγωή μελιού στην παρούσα φάση. Σκοπεύουμε και λέω σκοπεύουμε γιατί όπως ανέφερα είμαι κοντά σε έμπειρο μελισσοκόμο, να μεταφερθούμε σε τοποθεσία με κύρια βλάστηση το πεύκο που αυτήν την εποχή δίνει μέλι αλλά έχει και μηλιάρι και παλιούρι που ανοίγουν αργότερα. Μήπως με το πεύκο αντί να ευνοήσουμε την ανάπτυξη (δηλαδή γέννα βασίλασσας ) την περιορίσουμε καθότι θα πέσουν τα μελίσσια στο μελίτωμα και αν δεν βρουν γύρες θα σταματήσει η γέννα?
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο   Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο Icon_minitimeΠαρ Απρ 04, 2014 9:51 pm

ΠΑΝΤΑ τα μελισσια οταν πανε σε πευκο ``πεφτουν`` βεβαια τετοια εποχη υπαρχει καλη ανθοφορια παντου...ας μας πει και καποιος εμπειρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανάπτυξη μελισσιών και πεύκο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ευβοια πευκο
» Ανάπτυξη/πολλαπλασιασμός μελισσιών το 1ο έτος
» Αναπτυξη μελισσιων στην βορεια ελλαδα.
» ΠΕΥΚΟ - ΡΕΙΚΙ
» Πεύκο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: