Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απότομα κρύα

Πήγαινε κάτω 
+5
KENTRI
jimer1
psath
pointerst
Nickapple
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 7:50 pm

Χαίρετε!
Μετά από έναν αρκετά ζεστό Φλεβάρη, μας ήρθε ο Μάρτης με εκπλήξεις και κρύα! Κι εκει που έβλεπα τα κορίτσια να έχουν πάρει μπροστά, η θερμοκρασία τα βράδια πέφτει στους 7-8 και, από ότι είδα, έπονται και 6 βαθμοί! Τους είχα από ένα ζυμάρι, το οποίο λογικά εδώ και δυο τρεις μέρες πρέπει να το έχουν φάει! Σκέφτομαι αύριο, μιας και τα μεσημέρια η θερμοκρασία φτάνει τους 14-15 βαθμούς να βρω την ευκαιρία (να μην βρέχει κιόλας!) να τους βάλω από ένα ζυμαράκι ακόμα! Αν υπάρχει κάποιος έμπειρος, ας μουπει αν είναι σωστοί οι λογισμοί μου και επίσης να μου λύσει την απορία πότε οι θερμοκρασίες γίνονται πραγματικά επικίνδυνες για ένα μελίσσι! Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:41 pm

Χαίρετε! Βάλε το ζυμαράκι,άσε και τα κηρόπανα και θα είναι μια χαρά.Σε μένα η νύχτα έχει λιγότερο από 8 βαθμους και όμως τα καταφέρνουν μια χαρά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:49 pm

Ευχαριστώ και πάλι! Παρεπιπτόντως, τα κηρόπανα τα έχω βγάλει εδώ και καμιά 20ριά μέρες! Από πληθυσμούς, το ένα τώρα πατάει το ένατο και το άλλο έχει πατήσει το έβδομο και, αν είχε καλύτερο καιρό, ίσως του έδινα να χτίσει! Αρχάριος είμαι, μόνο δύο έχω και όσο να 'ναι τις φοβάμαι τις απώλειες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:53 pm

Εγώ έχω σε όλα κηρόπανο και σε όσα μπορώ (έχω 2-3 9-10άρια) έχω και φελιζόλ στις άκρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimer1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:58 pm

psath έγραψε:
Εγώ έχω σε όλα κηρόπανο και σε όσα μπορώ (έχω 2-3    9-10άρια) έχω και φελιζόλ στις άκρες.
 sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 8:59 pm

Τα κηρόπανα δεν τα βγαζουμε μέχρι να σταθεροποιηθεί ο καιρός και μέχρι τα μελίσσια να παρουν τα πάνω τους.Ο μάρτης ακόμα δεν μπήκε και ίσως να (ξανά)χιονίσει.Δεν σε επιράζει να αφήσει τα κηρόπανα μέσα,μόνωση παρέχουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 9:09 pm

Οπότε, παιδιά, αύριο τα επαναφέρω! Ευχαριστώ για τις οδηγίες! Το πρώτο μου ξεχειμώνιασμα είναι! Ευελπιστώ ότι δεν θα υπάρξουν απώλειες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 08, 2014 9:13 pm

Αρχες Απριλη πρεπει να βγουν, γιατι αποσυμφωριζουν λιγο το μελισι μειονοντας τον κυνδυνο σμυνουργιας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 2:38 pm

Καλημέρα, guys! Πήγα σήμερα λοιπόν και έβαλα από 1κιλό ζυμάρι, πανιά και από 300 περίπου γραμμάρια σιρόπι! Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 9-10 βαθμούς! Η αλήθεια είναι ότι τις ταλαιπώρησα λίγο γιατί φύσαγε ελαφρώς και δεν μπορούσα να σταθεροποιήσω το πανί! Ειδικά στο ένα παίζει στις άκρες να μην είναι στρωμένο καλά! Άρπαξα και κάτι τσιμπηματάκια βεβαίως βεβαίως... (πάνω απ' το τζην!!!!)! Πάντως πιστεύω αποστολή εξετελέσθη με τον πιο ανώδυνο και με λιγότερες απώλειες τρόπο!!!
Υγ. Στη μία βρήκα μια προνύμφη απ' έξω! Κοίταξα για άλλες, αλλά δεν βρήκα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 1:21 am

Nickapple έγραψε:
Καλημέρα, guys! Πήγα σήμερα λοιπόν και έβαλα από 1κιλό ζυμάρι, πανιά και από 300 περίπου γραμμάρια σιρόπι! Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 9-10 βαθμούς!

μια ερωτηση προς εμπειροτερους,δεν ειναι λαθος να βαλουμε σιροπι τετοια εποχη και με τον καιρο που θα εχει ολη την εβδομαδα,κρυο-βροχη-συνεφια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 9:27 am

Και εμένα μου φάνηκε κάπως το σιρόπι αυτή την εποχή, ακόμη και εάν είναι αρκετά πυκνό. Αυτό που θα έκανα εγώ είναι ότι θα έβαζα μόνο την ζυμωτή και θα περίμενα να ζεστάνει ο καιρός για να δώσω σιρόπι.
Υ.Γ Δεν απαντώ ως εμπειρότερος, αλλά τι είναι αυτό που θα έκανα εγώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 11:27 am

Γνωμη μου ειναι οτι εξαταται απο τον πληθυσμο του μελισσιου.Αν μπορεις να βασιστεις στη δυναμη τους ,αν μπορουν δηλαδη να σχηματισουν μια μεγαλη μελισσοσφαιρα που θα καλυπτει τον γονο , και εχουν και τροφες ,τοτε θεωρω οτι μπορει κανεις να τα πουσαρει χωρις μεγαλο ρισκο.Αλλωστε ο Απριλης με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες ειναι κοντα . Αδυνατα μελισσια ομως δεν μπορεις να τα μεταχειριστεις ετσι.Καλυτερα να αφεθουν να πιασουν πρωτα μονα τους επαφη με την ανοιξη και μετα να βοηθηθουν με γονο απο τα δυνατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 11:45 am

Από χθες το σκεφτόμουν ότι ίσως έκανα βλάκεια! Το σκεπτικό ήταν ότι ίσως έχουν μείνει από τροφές! (Τα παραταίζω μάλλον!) Με ζώσανε τα φίδια "θα το πάρουν μέσα στη μέρα; θα μείνει και θα ξινίσει;" και δώσ' του ψάξιμο στα βιβλία...! Εν τέλει, τι ρισκάρω μ' αυτό που έκανα! Είναι μεγάλο ρίσκο(μεγάλη βλακεία);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimer1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 4:15 pm

mpampis13 έγραψε:
Nickapple έγραψε:
Καλημέρα, guys! Πήγα σήμερα λοιπόν και έβαλα από 1κιλό ζυμάρι, πανιά και από 300 περίπου γραμμάρια σιρόπι! Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 9-10 βαθμούς!

μια ερωτηση προς εμπειροτερους,δεν ειναι λαθος να βαλουμε σιροπι τετοια εποχη και με τον καιρο που θα εχει ολη την εβδομαδα,κρυο-βροχη-συνεφια?
Να προσθέσω κάτι  σχετικό που διάβασα στο (makribees). Προσοχή Όχι τροφοδοσία με θερμοκρασίες περιβάλλοντος χαμηλότερες των 14ο Κελσίου, διότι η βασίλισσα διεγείρεται και αρχίζει να γεννά εντατικά, ο γόνος επεκτείνεται σε πλαίσια που δεν μπορούν να θερμάνουν ικανοποιητικά οι μέλισσες και έχουμε τα γνωστά αποτελέσματα. Με την σειρά τους οι συλλέκτριες ξεγελιέται, βγαίνουν με κρύο καιρό για να συλλέξουν νέκταρ έξω από την κυψέλη χάνονται και δεν ξαναγυρίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 6:27 pm

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι αν η θερμοκρασία του σιροπιού δεν είναι πάνω από 15 βαθμούς, οι μέλισσες δεν το αγγίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απότομα κρύα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απότομα κρύα   Απότομα κρύα Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2014 7:14 pm

jimer1 έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
Nickapple έγραψε:
Καλημέρα, guys! Πήγα σήμερα λοιπόν και έβαλα από 1κιλό ζυμάρι, πανιά και από 300 περίπου γραμμάρια σιρόπι! Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 9-10 βαθμούς!

μια ερωτηση προς εμπειροτερους,δεν ειναι λαθος να βαλουμε σιροπι τετοια εποχη και με τον καιρο που θα εχει ολη την εβδομαδα,κρυο-βροχη-συνεφια?
Να προσθέσω κάτι  σχετικό που διάβασα στο (makribees). Προσοχή Όχι τροφοδοσία με θερμοκρασίες περιβάλλοντος χαμηλότερες των 14ο Κελσίου, διότι η βασίλισσα διεγείρεται και αρχίζει να γεννά εντατικά, ο γόνος επεκτείνεται σε πλαίσια που δεν μπορούν να θερμάνουν ικανοποιητικά οι μέλισσες και έχουμε τα γνωστά αποτελέσματα. Με την σειρά τους οι συλλέκτριες ξεγελιέται, βγαίνουν με κρύο καιρό για να συλλέξουν νέκταρ έξω από την κυψέλη χάνονται και δεν ξαναγυρίζουν.

αυτο εννοουσα και εγω...και σε εμας στα σεμιναρια στη γεοπωνικη μας το ειχαν τονισει για τα σιροπια και της θερμοκρασιες...με το σιροπι τσιταρεις τις συλεκτριες να βγουν εξω...εξω με 9 και 10 βαθμους ειναι λιγο.... taxo pexi  και τελικα μαλον..μαλον ομως (θεωρητικα μιλαμε) kolimenos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απότομα κρύα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανάπτυξη απότομα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: