Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.

Πήγαινε κάτω 
+8
gmakhs
granazis
pointerst
kostantinos26
KENTRI
golas
mikesideris
psath
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 04, 2014 10:25 pm

KENTRI έγραψε:
Τι γονο βρε παιδια να δωσεις στο μελισι με ενα - δυο πλαισια πλυθησμο , και τετοια εποχη ? Πως θα το ζεστανει ?
.

εξαρτάται η περιοχή φιλε μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostantinos26
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 04, 2014 10:52 pm

έχετε δίκιο δεν το ξεκαθάρισα δεν λεω τώρα λεω
τέλος του μηνα και εφόσον αντέξει
αλλα κρήτη πιστεύω το παίρνει και τώρα εγώ είμαι αχαΐα όμως δεν ξέρω θα δούμε τι θα γίνει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 05, 2014 1:02 am

χμμμ θελω να απαντησω αλλα φοβαμαι μην το γκατεμιασω...
τελος παντων ...
στο τελος οκτωβριου ειχα μεσα 3 πλαισια,παταγανε μονο το 1 φουλ και εαν....προσοχη δεν εχω αλλο μελισσι..
ειχε κηροσκορο ΦΟΥΛ αλλα και υποψια βαροα,λιγα δηλαδη,αν θυμαστε ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα.
επειτα απο καποιες κινησης που εκανα με εμπειρο και μοντερνο μελισσοκομο εφτασα πλεον πριν απο μια βδομαδα που εκανα επιθεωρηση να εχω 2 πλαισια πατημενα απο ακρη σε ακρη απο μελισσακια,με γονο στα 2/3 των 3 απο τις 4 μεριες των πλαισιων.ο κηροσκορος εξαφανιστηκε και το βαροα επισης.
αυτο δεν το γραφω για να το παιξω ξυπνιος ουτε σχετικος,αλλωστε αλλος μου εδωσε συμβουλες,το γραφω για τα σχολια που διαβασα πιο πανω.η μελισσα και γενικος η φυση παντα προσαρμοζει τις αναγκες αναλογα τις καταστασεις..ευχομαι να συνεχισουν ετσι τα κοριτσια μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 05, 2014 6:24 pm

mpampis13 έγραψε:
χμμμ θελω να απαντησω αλλα φοβαμαι μην το γκατεμιασω...
τελος παντων ...
στο τελος οκτωβριου ειχα μεσα 3 πλαισια,παταγανε μονο το 1 φουλ και εαν....προσοχη δεν εχω αλλο μελισσι..
ειχε κηροσκορο ΦΟΥΛ αλλα και υποψια βαροα,λιγα δηλαδη,αν θυμαστε ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα.
επειτα απο καποιες κινησης που εκανα με εμπειρο και μοντερνο μελισσοκομο εφτασα πλεον πριν απο μια βδομαδα που εκανα επιθεωρηση να εχω 2 πλαισια πατημενα απο ακρη σε ακρη απο μελισσακια,με γονο στα 2/3 των 3 απο τις 4 μεριες των πλαισιων.ο κηροσκορος εξαφανιστηκε και το βαροα επισης.
αυτο δεν το γραφω για να το παιξω ξυπνιος ουτε σχετικος,αλλωστε αλλος μου εδωσε συμβουλες,το γραφω για τα σχολια που διαβασα πιο πανω.η μελισσα και γενικος η φυση παντα προσαρμοζει τις αναγκες αναλογα τις καταστασεις..ευχομαι να συνεχισουν ετσι τα κοριτσια μου.


Μήπως θα ήθελες να μας πεις κι εμας τι χειρισμούς έκανες;  skeftome 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 05, 2014 7:34 pm

Johnniebee έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
χμμμ θελω να απαντησω αλλα φοβαμαι μην το γκατεμιασω...
τελος παντων ...
στο τελος οκτωβριου ειχα μεσα 3 πλαισια,παταγανε μονο το 1 φουλ και εαν....προσοχη δεν εχω αλλο μελισσι..
ειχε κηροσκορο ΦΟΥΛ αλλα και υποψια βαροα,λιγα δηλαδη,αν θυμαστε ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα.
επειτα απο καποιες κινησης που εκανα με εμπειρο και μοντερνο μελισσοκομο εφτασα πλεον πριν απο μια βδομαδα που εκανα επιθεωρηση να εχω 2 πλαισια πατημενα απο ακρη σε ακρη απο μελισσακια,με γονο στα 2/3 των 3 απο τις 4 μεριες των πλαισιων.ο κηροσκορος εξαφανιστηκε και το βαροα επισης.
αυτο δεν το γραφω για να το παιξω ξυπνιος ουτε σχετικος,αλλωστε αλλος μου εδωσε συμβουλες,το γραφω για τα σχολια που διαβασα πιο πανω.η μελισσα και γενικος η φυση παντα προσαρμοζει τις αναγκες αναλογα τις καταστασεις..ευχομαι να συνεχισουν ετσι τα κοριτσια μου.


Μήπως θα ήθελες να μας πεις κι εμας τι χειρισμούς έκανες;  skeftome 


Πολύ σωστή η πρόταση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 12:03 am

καλησπερα και παλι,βεβεαιος να σας πω τι εκανα.
πρωτα απο ολα αλλαξα την κυψελη μου.
ειχα δεκαρα τελος οκτωβριου με 4 πλαισια μεσα.
οποτε εβαλα πενταρα κυψελη με 2 πλαισια ολα και ολα μεσα.Ο φιλαρακος μου ο μελισσοκομος μου εστειλε 1 κιλο γυρη(προσοχη τον εμπιστευομαι απολυτα για να το κανω αυτο) την οποια οποτε πηγενα για επιθεωρηση με γουδι την ελιωνα και την εβαζα με σε ενα καπακι βαζου πανω απο τα πλαισια την οποια και την επερναν τα κοριτσια.εκεινη την εποχη υπηρχαν στην περιοχη ελαχιστες εως μηδαμινες γυρες.
Στο τελος των 2 πλαισιων εβαλα ενα πλαισιο χωρισματος ωστε να απομονωσω τα 2 πλαισια απο το κενο και να ζεστενετε καλυτερα ο χωρος τους.εβαλα κηροπανο και τροφη.επισης με κλαδακια εκλεισα την εισοδο τοσο ωστε να μπορουν να μπαινουν μονο στα 2 πλαισια τους.
οποτε πηγενα ,καθε 15μερο,καθαριζα τον κηροσκορο που ηταν στο πατο της κυψελης και γενικα την κυψελη.
αυτα εκανα ολα και ολα,με βοηθησε και ο καιρος ,ανοιξε και το τριφυλι(ελα μωρη Παναθα) ανοιξαν και τα δεντρολιβανα και διαφορα χαμολουλουδα και πηραν μπολικες γυρες...τα υπολοιπα σας τα εγραψα.
μεχρι στιγμης και εγω και ο φιλος μου τα περιμεναμε αλλιως τα πραγματα..προς το χειροτερο...βεβαια ακομα ο χειμωνας ειναι μπροστα μας και ποτε δεν ξερεις τι θα γινει.
την τελευταια φορα που πηγα(μεσημερακι με ψιλοβροχο) για να βαλω τροφη,ηταν ολες μεσα αναγκαστικα και επικρατουσε συνοστισμος...αλλα αν δεν τις δω να ξεχειλιζουν δεν βαζω αλλο πλαισιο.
να ειμαστε ολοι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 2:39 pm

mpampis13 έγραψε:
ανοιξε και το τριφυλι(ελα μωρη Παναθα)   
 sostos
Για βαρροα εβαλες τιποτα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 3:26 pm

KENTRI έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
ανοιξε και το τριφυλι(ελα μωρη Παναθα)   
 sostos
Για βαρροα εβαλες τιποτα ?


Tο δικό μου έχει γύρη 2 παλάμες περίπου και 1 παλάμη γόνο σφραγισμένο. Γύρω υπάρχουν πολλά στρέμματα με τριφύλλι και τώρα είδα και μαργαρίτες λευκές. Λες να βάλω γύρη; για τη κυψέλη 5αρα δεν έχω αλλά θα δω πώς θα διαμορφώσω μια 10άρα.

Ευχαριστώ πολύ κι εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά για τις συμβουλές τους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 7:15 pm

Γυρη τωρα οχι, θα φερουν αφθονη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 8:13 pm

KENTRI έγραψε:
Γυρη τωρα οχι, θα φερουν αφθονη.


Καλώς, αύριο καιρού επιτρέποντος (σήμερα βρέχει , αύριο λέει στις 14.00 17C) θα ασφαλίσω με φελιζόλ όσο μπορώ καλύτερα την κυψέλη. Θα αφαιρέσω τα πλαίσια αφήνοντας 1-2, και θα καλύψω την κυψέλη γύρω γύρω, εσωτερικά με φελιζόλ. Στο μπροστά και στο πίσω μέρος λόγω τελάρου θα βάλω πιο λεπτό 1 εκ. ο,τι βρω. Στα πλαινά έχει και πάνω υπάρχει κηρόπανο. Θα δω αν με παίρνει θα φτιάξω μια εσωτερική κυψέλη από φελιζόλ σε μέγεθος 5αριού μέσα στη 10άρα. Αν με παίρνει θα βάλω πάνω κάτω μπλε φελιζόλ με κρησάρα για αερισμό. Θα προσέξω και την πόρτα μικραίνοντάς την.
Να βάλω για φαγητό βανίλια ή ζαχαροζύμαρο που έχουν τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 11:31 pm

psath έγραψε:
KENTRI έγραψε:
Γυρη τωρα οχι, θα φερουν αφθονη.


Καλώς, αύριο καιρού επιτρέποντος (σήμερα βρέχει , αύριο λέει στις 14.00 17C) θα ασφαλίσω με φελιζόλ όσο μπορώ καλύτερα την κυψέλη. Θα αφαιρέσω τα πλαίσια αφήνοντας 1-2, και θα καλύψω την κυψέλη γύρω γύρω,  εσωτερικά με φελιζόλ. Στο μπροστά και στο πίσω μέρος λόγω τελάρου θα βάλω πιο λεπτό 1 εκ. ο,τι   βρω. Στα πλαινά έχει και πάνω υπάρχει κηρόπανο. Θα δω αν με παίρνει θα φτιάξω μια εσωτερική κυψέλη από φελιζόλ σε μέγεθος 5αριού μέσα στη 10άρα. Αν με παίρνει θα βάλω πάνω κάτω μπλε φελιζόλ με κρησάρα για αερισμό. Θα προσέξω και την πόρτα μικραίνοντάς την.
Να βάλω για φαγητό βανίλια ή ζαχαροζύμαρο που έχουν τώρα;  

γιατι ολος αυτος ο πανικος να ντυσεις παντου με φενιζολ την κυψελη σου,προσοχη ειχα φενιζολ στο τελειωμα των πλαισιων-πριν αλλαξω κυψελη-και φωλιαζε μεσα ο κηροσκορος...προσοχη λοιπον το μελισσακι σου οπως και το δικο μου ειναι πολυ αδυνατα και δεν τα καταφερνουν ευκολα με το κηροσκορο ποσο μαλον να φωλιαζει και στο φελιζολ.
Ξαναρωτω λοιπον,απο οτι βλεπω εισαι καλαματα,κρυο δεν εχετε του πανικου γιατι τα κανεις ολα αυτα?
αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις μια 5αρα καλυτερα παρε μια και βαλτα μεσα,αλλιως απλα βαλε στο τελειωμα των πλαισιων σου ενα τυφλο πλαισιο και πισω απο αυτο προς το κενο της κυψελης ενα νταου(μπλε φενιζολ) και κλεισε την πορτα οσο το ανοιγμα των πλαισιων σου.
Καλη τυχη..χρειαζεε πολυ και απο αυτη,αν δεν την ειχα εγω δεν θα πηγενε καλυτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 06, 2014 11:40 pm

KENTRI έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
ανοιξε και το τριφυλι(ελα μωρη Παναθα)   
 sostos
Για βαρροα εβαλες τιποτα ?
χαχαχαχαχ
ναι εβαλα αν και δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτο.
σε κουβεντες που καναμε αποφασισαμε οτι το μελισσι ειναι πολυ μικρο και αδυνατο και δεν αξιζε την διαδικασια του οξαλικου..οποτε και μου εστειλε ενα σαν μικρο ξυλαρακι που το κρεμασα στο κεντρο αναμεσα στα πλαισια.μονο αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.   Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 04, 2014 7:22 pm

Τελικά απ'οτι καταλαβα ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του για το ποια τακτικη θα ακολουθησει με βαση την ερασιτεχνικη η επαγγελματικη μελισσοκομια.Αλλο να εχεις 1 μελισσι και αλλο 100 να περιμενουν απο εσενα. Να' στε καλα ολοι, αν και ειμαι πολυ μικρος ακομη σε δυναμη μελισσιων, συνηδητοποιησα αρκετα απο την ολη κουβεντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υπερβολικά αδύνατο μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μελίσσι
» Προσθήκη πλαισίου με σφραγισμένο γόνο σε αδύνατο μελίσσι
» Συνενωση με το αδυνατο να εχει την βασιλισσα
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΑΔΥΝΑΤΟ???
» Το μελισσι 72

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: