Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 08, 2013 10:36 pm

Καλησπέρα σε όλους
Έχω τοποθετήσει στα μελίσσια μου από μια δίκυκλη ζυμωτή τροφή του εμπορίου, στην επίσκεψη μου στο προηγούμενο αλλά και σ'αυτό το Σ/Κ είδα ότι παίρνανε την τροφή και μάλιστα έχουν αφήσει την μισή αλλά τραβώντας το συρτάρι από τον κινητό πάτο αντιβαρρόα και στις δυο επισκέψεις, υπήρχε αρκετή ζάχαρη πεσμένη κάτω, να σημειώσω εδώ ότι έχω βάλει πάνω από την τροφή κερόπανο ότι την τροφή την έχω τοποθετήσει 23 Νοεμβρίου και ότι οι θερμοκρασίες από τότε η υψηλότερη ήταν 18 και η χαμηλότερη 4. Έχω πάρει τηλ στην εταιρία που παρασκευάζει τις τροφές και μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει, ξύνουν δηλαδή την τροφή γιατί τα μελίσσια μου είναι αδύναμα. Αυτό όμως συμβαίνει και σε μελίσσια δυνατά 10. Έχει συμβεί αυτό και σε κάποιον άλλο από το φόρουμ; Γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Και εάν έχω κάνει κάποιο λάθος ποιο είναι αυτό; Ευχαριστώ προκαταβολικά Efharisto 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 11:58 am

Όταν έχει κάτω τριμένα ζυμάρια σημαίνει ότι είναι κακής ποιότητας τροφή.Μπορεί να έτυχε στη συγκεκριμένη τροφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 12:34 pm

Όταν μιλάμε για τριμμένα ζυμάρια  εννοούμε από μία χούφτα σε κάθε κυψέλη και για κάθε Σ/Κ που έχει μέσα η τροφή, και έχουμε και συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 1:07 pm

Αν πέρνεις την ίδια μάρκα συνέχεια,και το παρατήρησες πρώτη φορά,τότε πρόκειται για παρασκευαστικό λάθος που τυχαίνει καμιά φορά.Αν κάθε φορά που πέρνεις αυτή την τροφή,γίνεται αυτό,τότε είναι γενικά κακής ποιότητας και να μην ξαναπάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ  Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 1:32 pm

Τις προηγούμενες φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά ήταν και οι καιρικές συνθήκες διαφορετικές, δεν υπήρχε τόσο κρύο και η ζυμωτή ήταν πιο μαλακή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟ
» ζαχαροζυμαρο
» Ζαχαροζυμαρο
» τα'ι'σμα με ζαχαροζυμαρο
» Σκληρό ζαχαροζύμαρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: