Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χαιρετώ την όμορφη παρέα!

Πήγαινε κάτω 
+4
andreaspap78
vasilis74
lingistis
dimitris_nik
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dimitris_nik
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 6:16 pm

Χαιρετώ τους μελισσοκόμους που με τόση αγωνία και προσπάθεια ασχολούνται με αυτό που αγαπούν!

Πολλά συγχαρητήρια στους συντονιστές για την προσπάθειά τους.

Ενα μεγάλο μπράβο στους πιο έμπειρους που δίνουν από τον προσωπικό τους χρόνο για να παρουσιάσουν τις γνώσεις τους και να βοηθήσουν συναδέλφους(επαγγελματίες και ερασιτέχνες).

Είμαι λοιπόν ο Δημήτρης, με προσωρινή έδρα την Χαλκίδα , δεν έχω, ούτε είχα ποτέ, μελισσάκια αλλά μια τυχαία επίλογη θέματος από τους μαθητές μου για την επικονίαση πριν δυο χρόνια με έβαλε στον μαγικό κόσμο της μέλισσας.Από τότε άρχισα να διαβάζω ότι έβρισκα στο διαδίκτύο και στις βιβλιοθήκες για την μελισσοκομία και ομολογώ πως με μάγεψε ο κόσμος σας.

Δεν αγόρασα όμως μελισσάκια εώς σήμερα για διάφορους λόγους. Τα άθλια οικονομικά μου,η απουσία κάποιου γνώστη στο περιβάλλον μου που θα μου έδειχνε τα πρωτα πρακτικά βήματα και τέλος η αδυναμία μου να μπορω να προσδιορίσω από μόνός μου ποιος είναι και που είναι μελισσότοπος γύρω μου.

Την έπομενη εβδομάδα θα βρεθώ σε 3ήμερο σεμινάριο στο Καρπενήσι (θα χαρώ να είναι και κάποιος από εδώ) και θα προσπαθήσω να ρουφήξω όσα μπορώ.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν(συγνώμη για το ''σεντόνι'')!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 8:37 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα του Melissologia Δημήτρη cheers 

Μας αρέσουν τα σεντόνια sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΣαβ Νοε 23, 2013 11:14 pm

Καλώς τον!!!
Οι περισσότεροι κάπως έτσι ξεκινήσαμε Δημήτρη!!! Καλή αρχή!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 5:01 pm

Μην το πολυσκεπτεσαι απλά πάρε τρεία μελίσσια και ξεκίνα...θα μάθεις στην πορεία....καλώς ήλθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΠαρ Νοε 29, 2013 9:03 pm

Καλως ηρθες καλη αρχη !!! Να 'ναι καλα οι μαθητες που σε "μελισσοκολλησαν " . Σεμιναρια γινονται και στην Χαλκιδα , ψαξε το λιγο . Ευχομαι συντομα να εχεις τα δικα σου κοριτσια flower 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris_nik
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΚυρ Δεκ 01, 2013 7:28 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλως ορισματα και σας εύχομαι ο μήνας που μπήκε να βγει όσο καλύτερα γίνεται για τα μελίσσια σας!

MILIBEE έγραψε:
Σεμιναρια γινονται και στην Χαλκιδα , ψαξε το λιγοflower 
MILIBEE δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου σεμινάριο στη Χαλκίδα, αν και λόγω οικονομικών δυσχεριών θα ήταν πολύ δύσκολο να συμμετάσχω.Σε ευχαριστώ πάντως θα το κοιτάξω!

Μόλις επέστρεψα από το 3ήμερο σεμινάριο δεν επρόκειτο όμως για αμιγώς μελισσοκομικό.Ηταν στα πλαίσια της περιβαλλόντικης εκπαίδευσης στα σχολεία και αντιστοιχών προγραμμάτων που υλοποιούνται από σχολεία-εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στο δίκτυο.Ανάμεσα στους εισηγητές υπάρχαν ονόματα που αναφέρονται συχνά εδώ καθώς σε διάφορα μπλοκ.
Στο περιθώριο μίλησα με όλους και οι περισσότεροι ήταν άκρως κατατοπιστικοί σε όλες τις ερωτήσεις που τους έκανα.

Ίσως το πιο ενδιαφέρον κομμάτι ήταν το σημερινό που οι διοργανωτές έφεραν να μας μιλήσουν δυο μελισσοκόμοι. Μια νέα στο χώρο και έναν με πορεία άνω των 50 ετών.Εντελώς διαφορετικοί οπτική:η προσπάθεια από τη μία για παρέμβαση με όσο γίνεται φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης και από την άλλη η υπεράσπιση ακόμα και φαρμάκων που ''έσωσαν'' μελίσσια από την αμερικάνικη και ας άφησαν και κατάλοιπα στα προιόντα.

Πραγματικά ήταν ένα πολύ γεμάτο 3 ήμερο που ρούφηξα κάθε πληροφορία και γέμισα 1 τετράδιο σημειώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasmark
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
andreasmark


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΚυρ Δεκ 08, 2013 9:47 pm

kalos irthes και μην φοβασαι τίποτα. συνέχισε το διάβασμα και εν καιρό, όλο και κάποιος θα βρεθεί και θα σε βοηθήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΤρι Δεκ 10, 2013 1:03 pm

Καλός ήρθες στην παρέα μας. Μην ανησυχείς αν σου αρέσει το διάβασμα ξεκίνα με ένα καλό βιβλίο και τον Απρίλη πάρε 2-3 μελίσσια και θα σε μάθουν αυτά , αρκεί να τα αγαπάς και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε εμείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΔευ Φεβ 03, 2014 2:23 am

σεμιναρια στη χαλκιδα?που?
καλως ηρθες συντοπιτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ την όμορφη παρέα!   Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Icon_minitimeΤρι Φεβ 04, 2014 6:09 pm

Ενημερωθειτε απο τον μελισσοκομικο συνεταιρισμο Χαλκιδας ,καθε ποτε και που γινονται σεμιναρια.(προσφατα ειχε γινει στην Αρτακη).
Επισης μπορει να βρεθει και καποιος, που να χρειαζεται την βοηθεια σας στα μελισσια του και εσεις να παρετε τις γνωσεις του . Ευχομαι τα καλυτερα Smile 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χαιρετώ την όμορφη παρέα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Για σας φίλοι και εγώ σε αυτή την όμορφη παρέα
» Χαιρετω τη παρεα!
» Χαιρετώ την παρέα!
» Χαιρετώ την παρέα ...
» Χαιρετώ και εγώ την παρέα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: