Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορά πλαισίων γόνου

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 4:42 pm

Μπορούμε να πάρουμε πλαίσια με κλειστό γόνο, τινάζοντας τις μέλισσες και να τα μεταφέρουμε σε άλλα μελίσσια που βρίσκονται όμως και σε άλλη περιοχή;

Με λίγα λόγια ο κλειστός γόνος παθαίνει τίποτα αν βρεθεί εκτός κυψέλης για περίπου 1-2 ώρες;


Ευχαριστώ

***Συγνώμη για την κατηγορία που μπήκε το Post. Αν γίνεται ας μεταφερθεί στο "Οι Αρχάριοι..." ***
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 7:00 pm

βεβαιως και μπορεις,ειδικα αυτη την εποχη ανετα. γονος θελει μια θερμοκρασια τουλαχιστον πανω απο 22 βαθμους (καπου εκει)για να αντεξει,τετοια εποχη μερα υτη την θερμοκρασια εχουμε.
Ομως να εισαι σιγουρος μην εχει αρρωστια αυτο το μελλισι(π.χ. αμερικανικη και ευρωπαικη ) και την μεταδοσης και στο αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 7:43 pm

Ο.κ! Αύριο κιόλας - καιρού επιτρέποντος - θα μεταφέρω κάποιους γόνους στις φθινοπωρινές παραφυάδες..

Ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 11:49 pm

καλο ταξιδι στα μωρακια σου....oraia oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΤετ Οκτ 16, 2013 2:49 pm

Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως ο γόνος θέλει θερμοκρασία 34-36.

Για κοντινή μεταφορά νομίζω είναι οκ οι 22 αλλά για 1-2 ώρες μου φάινεται μεγάλο το διάστημα.

Φυσικά παίζει ρόλο και αν θα είναι ανοιχτός η κλειστός
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19, 2013 10:03 pm

Δοκίμασες φίλε? για πες τι έγινε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μεταφορά πλαισίων γόνου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά πλαισίων γόνου   Μεταφορά πλαισίων γόνου Icon_minitimeΣαβ Νοε 02, 2013 8:36 pm

Το δοκίμασα ναι!Και μετά από μέρες που επιθαιώρησα την παραφυάδα στην οποία μπήκαν τα πλαισια γόνου, είδα τα πλαίσια "ξεγονεμένα" οπότε λέω πως όλα πήγαν καλα.

Απ' την άλλη όμως σκέφτομαι, αν κατα την διάρκεια της μεταφοράς, λόγω θερμοκρασιών, ο γόνος -κλειστός- πέθαινε πέθαινε, πως θα το καταλάβαινα; Αφού οι εργάτριες στην παραφυάδα θα καθάριζαν τον νεκρό γόνο..

Έχω αυτές τις αμφιβολίες οπότε δε ξέρω αν θα το ξανακάνω. Πόσο μάλλον τέτοια εποχή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορά πλαισίων γόνου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά γόνου
» Μεταφορα γονου
» Μεταφορά γόνου
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΑΔΥΝΑΤΟ???
» Μπλοκάρισμα γόνου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: