Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τα ψεμματα τελειωσαν..¨)

Πήγαινε κάτω 
+6
κολεγκας
andreasmark
pointerst
mpampis13
monarchis
mercury
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 1:05 pm

το μπλε φελιζόλ είναι το ακίνδυνο φελιζόλ για τις μέλισσες.Το βάζεις στο τελευταίο πλαίσιο ώστε να πετύχεις μόνωση.Το χειμώνα θα δεις τις μέλισσες να μαζεύονται και να κάνουν μία μπάλα.Τα πλαίσια στα οποία δεν θα πατάνε μέλισσες τα αφαιρείς και στο τελευταίο πλαίσιο βάζεις το φελιζόλ.Φροντίζεις όμως να υπάρχουν πλαίσια με μέλι.Βάζεις και ένα κερόπανο από πάνω και είσαι έτοιμος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 5:08 pm

Σωστά τα γράφει ο προηγούμενος.Αντί για φελιζολ μπλέ(dow) μπορείς να καρφώσεις σε έναν κηρηθροφορέα ένα κομάτι κόντρα-πλακέ θαλάσσης 12-14 χιλ πάχος και φάρδος βάθος όσο το εσωτερικό και το ύψος της κάσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 5:32 pm

απο οτι καταλαβενω αυτο ειναι μια μονωση για το κρυο.
Οκ αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι το βαζουμε το νταου μονο αποτην μια πλευρα και οχι και απο τις δυο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 5:36 pm

Στην άλλη πλευρά γιατί να βάλεις?αφού υπάρχει το τοίχωμα της κυψέλης.Εννοείται πως τα στριμώχνεις όσο γίνεται σε ένα μέρος.Ας πούμε ότι έχεις 3 πλαίσια,δεν θα τα αφήσεις στο κέντρο της κυψέλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 05, 2013 10:57 pm

αααα εννοειτε οτι δεν ειναι 10αρα η κυψελη αλλα παραφυαδα η λιγοτερα πλαισια ε?
καταλαβα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mercury
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΝΙΚΟΣ   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 16, 2013 12:01 am

Ναι κυριοι και κυριεσ..πανικοσ!!!απο χθεσ το βραδυ υπηρχε ενα σφιξιμο,μια ανυσηχια ενα αγχοσ..
ειχε παει 3 και δεν μπορουσα να κοιμηθω...Βλεπετε σημερα το πρωι θα επαιρνα τισ κυψελεσ να τισ παω στο μελισσοκομιο το οποιο ειχα ετοιμασει εδω και μερεσ..σηκωθηκα κατα τισ 9 ηπια ενα καφε και εφυγα για τυλισσο να παρω τισ μελισσεσ απο τον μιχαλη(φοβερο παληκαρι-ευγενικοσ και προθυμοσ να μου λυσει οτι απορια ειχα).τισ φορτωνω λοιπον στο αμαξι και μετα απο μια ωρα τισ εχω τοποθετησει σε ενα αγριοχωραφο.κανονιζω το τρεχουμενο νερο,φοραω μασκα,ετοιμαζω τισ τροφεσ,αναβω το καπνιστηρι,ριχνω λιγακι νερο στισ μελισσεσ απο τον εξαερισμο(καπου ειχα διαβασει οτι τισ ηρεμει και δεν χανονται στο πρωτο τουσ ταξιδι) και ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΠΟΡΤΑΚΙΑ..πρωτη φορα στη ζωη μου ειδα τοσεσ πολλεσ γυναικεσ να με περικυκλωνουν και να μην τουσ δινω σημασια.διαβαζα οτι πρεπει να εισαι ηρεμοσ,οχι περιττεσ κινισεισ,ψυχραιμια και αλλα τετοια ομορφα...ιδρωτασ ..πολυ ιδρωτασ..και οχι παιδια..δεν εφταιγε η στολη πυροτεχνουργου με επενδυση την πανοπλια του σπαρτιατη πολεμιστη που φορουσα.ΧΑΜΟΣ.ενιωσα λεσ και πηγαινα δευτερα δημοτικου παλι(τοτε ο προπονητησ καλυμβησησ με αρπαξε και με πεταξε απο την μικρη-ρηχη στην μεγαλη-βαθια πισινα και μου ειπε κολυμπα!!)ειχα σκοπο να τσεκαρω και τα πλαισια να δω την βασιλισσα,την γυρη και το γονο..εχασα τα αυγα και τα πασχαλια..εβαλα προσεκτικα και γρηγορα σιροπακια και ζυμαρι και μην τον ειδατε τον γιωργαρα..μου φωναζαν αυτεσ καθωσ απομακρυνομουνα "ψηλε μην χαθουμε"..."τα λεμε την τεταρτη" τουσ απαντω...ειναι αυτο που λενε ερωτασ απο την πρωτη ματια.
υ.γ1.δεν υπαρχει καποια ερωτηση στα παραπανω.απλωσ αν αρχισω να περιγραφω την εμπειρια μου σε κολλητουσ και οικογενεοια σημερα και ποσο πραγματικα υπεροχα περασα..θα με τρελανουν στο πειραγμα.ετσι αποφασισα να σασ τα πω εσασ που τουλαχιστον δεν θα πειτε "καλο παιδι ειναι αυτοσ αλλα εχει σαλταρει λιγακι".
υ.γ2.στοχοσ την τεταρτη ειναι να εχω 50% επιτυχια στην αναγνωριση τησ βασιλισσασ (2 στισ 4 κυψελεσ) με την πρωτη επιθεωρηση.δυσκολο αλλα θα το παλεψω.htipieme skeftome 
τα λεμε παιδια
καλο βραδυpoli cool 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 16, 2013 2:13 am

πατριωτακι μου καλη αρχη,δεν μας ειπες ποσα πηρες τελικα.προσεξε μην κανεις τα λαθη τα δικα μου.
το να ανοιγεις την κυψελη καθε βδομαδα,ποσο μαλον καθε 4 μερες, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος.το πας πισω το μελισσακι σου.διαβασε διαφορα τοπικ και θα δεις.οπως και ο χρονος που πρεπει να παραμενει ανοιχτο το μελισσι.
η προσκληση μου ισχυει παντα οποτε μπορεις παρε.
να εισαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 16, 2013 5:08 am

Χαχαχα καλά ρε φίλε δεν ήξερες δεν ρώταγες;;;;;;
Κατ΄αρχήν δεν ανοίγουμε και δεν μεταφέρουμε μελίσσια μέρα αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο.Αν το κάνουμε αναγκαστικά π.χ λόγω μεταφοράς με πλοίο ή ζημιάς στο μεταφορικό μας μέσο τότε κάνουμε τα εξής.Χωρίς πολλά κτυπήματα κατεβάζουμε τις κυψέλες και τις τοποθετούμε στο σημείο που θέλουμε δλδ να κοιτάνε τα πορτάκια Ν,ΝΔ.Τις αφήνουμε να ηρεμίσουν τουλάχιστον μισή ώρα.Αφού ηρεμίσουν λίγο καπνίζουμε την είσοδο αρκετά για να απομακρυνθούν αυτές που είναι κοντά και ταυτόχρονα ανοίγουμε το πορτάκι λίγο και ρίχνουμε νερό με το ψεκαστηράκι.Αυτό τις καθυστερεί λίγο και δεν ξεμπουκάρουν όλες μαζί γιατί τότε χάνονται πολλές μέλισσες.ΠΟΤΕ δεν ανοίγουμε τα μελίσσια αν δεν περάσουν μια-δυό μέρες δλδ μέχρι να μάθουν το νέο τόπο.Αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 16, 2013 5:44 pm

Παλι καλα που φοραγες πανοπλια γιατι αλλιως θα τις εβλεπες
την αλλη τεταρτη χα χα,,κανονισε μην πηγενεις καθε τρις και λιγο
τωρα ειναι εποχη που δεν θελουν πολυ ενοχληση
ξερω οτι εισαι καψουρα τωρα αλλα δεν τους κανει καλο
ευχομαι τα καλητερα με τα κοριτσια σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mercury
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σερσενια η' αλλιωσ κοκκινοσβουροι   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 20, 2013 5:52 pm

πηγα σημερα δευτερη φορα στα μελισσια μου.εχουν αρχισει και πατανε το κενο πλαισιο που τουσ ειχα βαλει,δεν τα ενοχλησα αλλο.εβαλα σιροπακι,τσεκαρα να δω αν εχουν ζαχαροζυμαρο και τα αφησα στην ησυχια τουσ.
αυτο που πραγματικα με ενοχλησε ειναι οτι ειδα - σκοτωσα 4 σερσενια,ενω αλλα δυο πηραν 2 μελισσεσ και την κοπανησαν.πραγματικα μου σηκωθηκε η τριχα..τι να κανω ρε παιδια?ξερεται καμια απλη παγιδα?μου ειπαν για ποντικοκολλα σε ενα χαρτονι με κιμα η σαρδελλα.δουλευει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21, 2013 12:43 am

για την εποχη....τελος εποχης που λεμε... ειναι μια χαρα το χαρτονι και η ποντικοκολλα,προτιμησε το χαρτονι να ειναι κιτρινο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21, 2013 8:35 am

γιατι κιτρινο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21, 2013 9:27 am

Φιλε mercury μην δινεις λεφτα για κολες,,παρε ενα μπουκαλι μεγαλο εμφιαλομενου νερου
κοψτο 10 ποντους απο πανω βαλε μια σαρδελα στον πατω του μπουκαλιου
και γυρνα το κομενο κοματι με το στομιο μεσα στο μπουκαλι
και εχει μια πολυ ωραια παγιδα που δουλευει μια χαρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τα ψεμματα τελειωσαν..¨)   τα ψεμματα τελειωσαν..¨) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21, 2013 7:55 pm

επειτα απο ερευνα που εκαναν το κιτρινο χαρτονι τις τραβαει πολυ περισσοτερο απο τα αλλα χρωματα.το μπουκαλι μπορει και να μην δουλεψει....ξυπνησαν οι κολοσφιγκες...εδω δεν μπαινουν στις κυψελες παγιδες..afro 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τα ψεμματα τελειωσαν..¨)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: