Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 συνενωσεις

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

συνενωσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: συνενωσεις    συνενωσεις  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 23, 2013 1:13 am

Γεια σας στις 15/5/13 αγορασα τα πρωτα μου 3 μελισσια, τα οποια ηταν ετοιμα να σμηνουργησουν ειχαν δημιουργισει βασιλικα κελια. Οποτε ειπα να επωφεληθω απο αυτο το γεγονος και να τις κανω 6.

Χωρισα ισαξια τα τελαρα και η καθεμια απο τις 6 κυψελες ειχε 5 τελαρα πληθυσμο.

Απο τις παλιες 3 βασιλισσες κρατησα μονο τις 2 και εδω ειναι το λαθος μου. Οι βασιλισσες αυτες ειναι σημαδεμενες με ασπρο χρωμα δηλαδη πρεπει να ειναι 3 χρονων αν δεν κανω λαθος, και απο αυτα που γνωριζω μεχρι στιγμης ειναι για αλλαγμα γιατι το μελισσι δεν θα μπει καλα οταν ερθει η ανοιξη και θα εχω παλι προβληματα σμηνουργιας. Οποτε σκεφτηκα να συνενωσω τα αδυναμα με τα δυνατα και να κρατησω τις νεες βασιλισσες. Εχω κανει το παρακατω σχεδιο μηπως και ειναι πιο ευκολο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


Η κυψελη 6 δεν πετυχε καθολου εγινε αρρενοτοκα, τελικα καταφερε να βγαλει βασιλισσα αλλα λογικα εμεινε αγονιμοποιητη, οποτε σκεφτομε να την τιναξω και ας παει στο καλο. Να ενωσω την κυψελη 2 με την 4 και την κυψελη 3 καπως να μπορεσω να την βαλω στην κυψελη 5 η οποια ειναι και η καλυτερη μου. Εσεις τι λετε? θα τις δεχτουν τις βασιλλισες η θα κινδυνεψω να μεινω χωρις μανες αυτη την εποχη?


Σας ευχαριστω γιωργος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

συνενωσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωσεις    συνενωσεις  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 23, 2013 8:41 am

Καλημερα Γιωργο.Εγω θα τιναζα την 6 και της αλλες θα τις αφηνα ως εχουν,απλα θα ταιζα απο Νοεμβρη,Δεκεμβρη για καλο ξεχειμωνιασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

συνενωσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωσεις    συνενωσεις  Icon_minitimeΠαρ Αυγ 23, 2013 8:34 pm

κολεγκας έγραψε:
Καλημερα Γιωργο.Εγω θα τιναζα την 6 και της αλλες θα τις αφηνα ως εχουν,απλα θα ταιζα απο Νοεμβρη,Δεκεμβρη για καλο ξεχειμωνιασμα.

Γεια σου φιλε αυτο εκανα σημερα και εβαλα την 2 σε μια 5αρα κυψελη. Επισης παρατηρησα οτι οι παλιες βασιλισσες οι οποιες ειναι 3 χρονων γεννανε περισσοτερο απ'οτι οι φετινες που δημιουργησα, ισως να παιζει ρολο οτι εχουν μεγαλυτερο πλυθησμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
συνενωσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: