Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...

Πήγαινε κάτω 
+2
MILIBEE
Aνδρεας
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aνδρεας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠεμ Ιαν 28, 2010 11:36 pm

Όμως θέλω να πω και τούτο .
Δοκιμάστε όσοι δεν έχετε ασχοληθεί με τη Βασιλοτροφία .Κάντε μια αρχή.Δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Οι βασίλισσες που θα φτιάχνετε θα είναι άριστες .
Δοκιμάστε κι ας αποτύχετε στην αρχή.
Στο τέλος θα τα καταφέρετε.

Δεν είναι κρίμα να αγοράζετε βασίλισσες ξοδεύοντας αρκετά χρήματα ,και οι βασίλισσες να είναι και αμφιβόλου ποιότητας με κίνδυνο μάλιστα να τις κόψουν τα μελίσσια ;

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ rendeer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 9:37 am

Βελουχιωτης έγραψε:
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Συμφωνω με το φίλο Ανδρεα οτι όσοι χρειάζεστε βασίλισσες καλό είναι να προσπαθήσετε να τις παραγετε απο μόνοι σας, για τους παρακάτω λόγους:

1. Δεν είναι δύσκολο απλά θέλει λίγο οργάνωση
2. Δεν απαιτεί αγορά πολλών και ακριβών υλικών
3. Θα γίνετε πολύ καλύτεροι μελισσοκόμοι
4. Ακόμα και μια βασίλισσα να παράγετε, αξίζει ο κόπος και η ηθική ικανοποίηση
5. Δεν υπάρχει κίνδυνος για τα υπόλοιπα μελισσια σας
6. Μπορείτε να βελτιώσετε το δυνάμικό των μελισσιών σας επιλέγοντας τα καλύτερα από αυτά.
7. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: βοηθάτε στη διατήρηση και διάδοση των ελληνικών φυλών μελισσών, αυτών που επι χιλιάδες χρόνια προσαρμόστηκαν στον τόπο μας και που παρά τα όσα απο συμφερον διαδίδουν μερικοί, είναι πολύ καλύτερες από τις εισαγόμενες ιταλικές, buckfast κτλ

Δοκιμάστε και δε θα χάσετε - και η αποτυχία διδάσκει, ενω η απράξια απλά βολευει!

Κώστας

Εχθες το βραδυ συζητουσαμε με τον φιλο μου τον Γιαννη το θεμα της βασσιλοτροφιας. Πεπεισμενος οτι πρεπει να ασχοληθουμε με κατι τετοιο(του εχει καρφωθει η ιδεα παραγωγης β. πολτου) και λεγοντας εγω, οτι ειναι πολυ νωρις για εμας. Τελικα νομιζω οτι μετα απο αυτα Βελουχιώτη ,εθεσες μια αφετησρια σε πολλους.

Απ την αλλη με βλεπω να θετω στον ευατο μου το γνωστο ερωτημα:
Που πας ρε Καραμήτρο? lol!

Η τελευταια φραση σου τα ειπε ολα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 1:20 pm

Πολύ ωραίο θέμα και πρέπει να το συνεχίσουμε.Αν και είμαι πολύ νέος στον χώρο ,τόσο που ακόμα μέλι δεν έχω πάρει ,απο τα πρώτα που μου τράβηξαν το ενδιαφέρων ήταν η βασιλοτροφία.Μέχρι τώρα έχω πάρει κάποια βιβλία και ένα cd που είναι πολύ καλό.Ομως υπάρχουν πολλά κενά που δεν μπορώ να καλύψω με τα βιβλία και τα άλλα.Αν ενδιαφέρεστε εσείς οι πιο έμπειροι αν κάνουμε μια σελίδα εδώ και να αναλύσουμε λιγο τα πράγματα.Για παράδειγμα :πια ημερομινία να ξεκινήσουμε υποθετικά να φτιάξουμε 50 βασίλισσες; και να αρχίσουμε να φτιάχνουμε βημα βήμα το πρόγραμμα ωστε να κάνουμε μια προσπάθεια φέτος εμεις που δεν ξέρουμε.Και καλύτερα να κάνουμε ένα post που θα συζητάμε της μεθόδους και ένα άλλο που θα αναλάβει ένας συντονιστής να καθαρογράφει την πιο σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε .Τί λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 3:31 pm

gillas έγραψε:
... να κάνουμε ένα post που θα συζητάμε της μεθόδους και ένα άλλο που θα αναλάβει ένας συντονιστής να καθαρογράφει την πιο σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε .Τί λέτε;

Φίλε gillas κάνε την αρχή... Υπόψην ότι υπάρχουν αρκετοί μέθοδοι παραγωγής βασιλισσών με άλλες τόσες παραλλαγές. Πάντως όπως και να έχει όλο και κάτι θα κερδίσει καποιος με την προσπάθεια... και νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά άτομα στο φόρουμ προθυμα να βοηθήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 4:44 pm

Δειτε και το παρακατω βιντεο,ενα μεγαλο μπραβο σ'αυτον τον ανθρωπο που μοιραζει απλοχερα τις γνωσεις του,εχει και μπλοκ,οποιος θελει μπορει να το επισκεφθει.
Μια μεθοδος βασιλοτροφιας,χρηση της συσκευης ζεντερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 8:25 pm

Φίλε μου ο άνθρωπος αυτός δείχνει πως να χρησειμοποιήσεις την συσκευή αυτη.¨Ομως δεν σου λέει πάραπολες άλλες πληροφορίες.Παράδειματος χάρη:πότε αρχίζουμε διέγερση στα μελίσσια και πόσο; πόσα μελίσσια αποπεράτωσεις θέλουμε για αυτές τις βασίλισσες; βάζουμε τα κιτρινα κελια στις κυψέλες να τα χτισουν λίγο οι μέλισσες;Δηδ αν κάνω αυτά που λέει θα πάρω βασίλισσες;θα είναι γονημοποιημένες; Μαλλον όχι.
Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσουμε να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Θα ανοιξω ένα post στην ίδια ενότητα που εκεί ο κάθε ένας που γνωρίζει ας μας δώσει μια γενική εικόνα για τον τρόπο που αυτός κάνει την βασιλοτροφία.

Και τί θα χρηαστούμε.

να σας θυμήσω οτι δεν μιλάμε για βασιλοτροφία με την έννοια να βγάζουμε βασίλισσες για πούλημα αλλα με μια απλή μέθοδο να μπορούμε να εξασφαλίζουμε τις βασίλισσες που πρεπει να αλλάξουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 8:27 pm

Φιλοι μου χαιρομε για τις συμβουλες και την προτροπησας στη βασιλοτροφια. Δεν ειμαι καθολου αρνητικος στο αθλημα και εχω ηδη δοκιμασει διαφορους απλους τροπους. Μεχρι και κυψελη φυτωριο εχω κατασκευασει. Αν καποιος την ειχε δει στο "melissokomoi"θα καταλαβε γιατι πραγμα μηλαω. Αν τωρα σκεπτωμαι να αγορασω, ο κυριοτερος λογος ειναι ενας. ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ !!!!!! Πρεπει τελος Μαρτη με αρχες Απριλη να εχω 200+ μελισσια. Αυτη τη στιγμη στο μελισσοκομιο μου ,το 75-80% των βασιλισσων ειναι Χαλκιδικης. Αν λοιπον βγαλω δικες μου θα γονιμοποιηθουν με του γειτονα και τα " ΚΟΥΤΑΒΙΑ" θα ειναι "ΚΑΝΕΛΙ ΜΕ ΒΟΥΛΕΣ"!!!!!!! . Θελω ομως να αγορασω αρκετες . Αυτο θα μου στοιχισει 1000-1500 ευρω . Σκεφτηκα λοιπον μηπως υπηρχε κατι να μετριασει τον πονο μου!!!!!. alien Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 8:57 pm

υπάρχει αλλα πρέπει να είσαι πολύ μάγκας .Είναι πολλα κεφάλαια παρακάτω και λέγετε " εκτροφή κηφήνων ".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...   κουβέντα για δικές μας βασίλισσες... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29, 2010 9:20 pm

gillas έγραψε:
Φίλε μου ο άνθρωπος αυτός δείχνει πως να χρησειμοποιήσεις την συσκευή αυτη.¨Ομως δεν σου λέει πάραπολες άλλες πληροφορίες.Παράδειματος χάρη:πότε αρχίζουμε διέγερση στα μελίσσια και πόσο; πόσα μελίσσια αποπεράτωσεις θέλουμε για αυτές τις βασίλισσες; βάζουμε τα κιτρινα κελια στις κυψέλες να τα χτισουν λίγο οι μέλισσες;Δηδ αν κάνω αυτά που λέει θα πάρω βασίλισσες;θα είναι γονημοποιημένες; Μαλλον όχι.
Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσουμε να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

Θα ανοιξω ένα post στην ίδια ενότητα που εκεί ο κάθε ένας που γνωρίζει ας μας δώσει μια γενική εικόνα για τον τρόπο που αυτός κάνει την βασιλοτροφία.

Και τί θα χρηαστούμε.

να σας θυμήσω οτι δεν μιλάμε για βασιλοτροφία με την έννοια να βγάζουμε βασίλισσες για πούλημα αλλα με μια απλή μέθοδο να μπορούμε να εξασφαλίζουμε τις βασίλισσες που πρεπει να αλλάξουμε.

Φιλε gillas,
καταρχας ειμαστε οφ τοπικ,το θεμα αφορα,αφορουσε την επιδοτηση τους.
Ομως, με τον διαλογο που αναπτυξαμε,καλως κακως,η κουβεντα μεταφερθηκε στην παραγωγη της.Δεν εχω κανενα προβλημα να ανοιχτει ενα θεμα για την βασιλοτροφια.Μακαρι, οι αρχαιοτεροι,οι εμπειροτεροι να καταθεσουν της τεχνικες τους.Ολοι πανω κατω το ιδιο κανουν με παραλλαγες.
Οσο αφορα εμενα,για το συγκεκριμενο θεμα,εχω θεωρητικες γνωσεις (απο βιβλια, ιντερνετ εχω βγαλει τα ματια μου και απο ενα παλιο μελισσοκομο) και τα εργαλεια που χρειαζονται.Φετος ελπιζω να πετυχω . . .
Σχετικα με το βιντεο,εβαλα απλα ενα λιθαρακι,μια εικονα,οπως ολοι κανουμε, για να μπορεσουν ολοι και γω μεσα να μας ερθουν πιο βολικα τα πραγματα οταν τα αντικρυσουμε.
Σχετικα με αυτα που ζητας εσυ,στο χερι σου ειναι να τα αγορασεις να τα επεξεργαστεις και με τις γνωσεις σου να τα καταφερεις.Και στραπατσο να φας την επομενη φορα θα εισαι πιο εμπειρος.


Εντελως Φιλικα + Ειλικρινα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κουβέντα για δικές μας βασίλισσες...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλισσες βασιλοτροφιας η δικες τους?
» βασίλισσες
» δυο βασίλισσες
» Δυο βασιλισσες
» Βασιλισσες 2015

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: