Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
toninosfc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
toninosfc


Αριθμός μηνυμάτων : 1

Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα   Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα Icon_minitimeΔευ Ιουλ 08, 2013 5:12 pm

Χαιρετώ όλο το φόρουμ..!! Έχω από εχθές που προσπαθώ να βγάλω ένα μελισσάκι απο ένα σωλήνα 15-20cm διάμετρο 2,5m ύψος (είναι στήλος απο κιόσκι)!
Λοιπόν, η είσοδος βρίσκεται στο επάνω μέρος του σωλήνα εκεί που ενώνονται τα δοκάρια για τη σκεπή. Είναι σκετικά πολύ μικρή (χωράει ή να μπεί ή να βγεί μια μέλισσα, δεν υπάρχει άλλο άνοιγμα στο σωλήνα! Πήρα λοιπόν μια κυψέλη με παλιές κερύθρες μέσα, έτριψα λίγο μελισσόχορτο και την έστεισα δίπλα απο την τρύπα της ενεργής κυψέλης-σωλήνα. Κάπνισα αρκετά απο την είσοδο που έχουν στο σωλήνα και χτυπούσα ρυθμικά με ένα σφυράκι! Άρχισαν να βγαίνουν και να μπαίνουν στην δική μου κυψέλη. Όταν πια πήρε να νυχτώνει και είδα οτι έχει μπεί κοντά 2 πλαίσια πληθυσμός, έκλεισα την είσοδο και την μετέφερα 10χλμ. μακρυά! Ξαναπάω σήμερα στο κιόσκι και βλέπω ανησυχες τις μελισσες να πετούν γύρω απο το σωλήνα! (Σκέφτομαι, λές να πήρα εχθές τη βασίλισσα και γι'αυτό να πετούν έτσι?) Πέρνω άλλη κυψέλη σήμερα με επίσης παλιές κερύθρες μέσα και την στήνω στο ίδιο μέρος ακριβώς δίπλα στην είσοδο που έχουν στο σωλήνα. Ανοίγω μια τρύπα στο κάτω μέρος του σωλήνα και με ένα λαστιχάκι μικρό διοχετεύω καπνό μέσα στο σωλήνα. 3 καπνιστήρια έκαψα για να σιγουρευτώ ότι τις κάπνισα καλά (κάπνιζα ανά διαστήματα)! Αφού να φανταστείτε ο καπνός έβγαινε απο την επάνω τρυπίτσα που έχουν για είσοδο! Αρκετές μέλισσες βγήκαν απο μέσα, άλλες έμπαιναν στην κυψέλη που έβαλα δίπλα στο σωλήνα, άλλες πετούσαν και άλλες μαζεύονταν επάνω στο δοκάρι της σκεπής.Μέσα στην κυψέλη μπήκε περίπου έναι πλαίσιο μύγα αλλά βασίλισσα πουθενά. Παρατήρησα μήπως τη δώ πουθενά παραδίπλα στο σωλήνα που μαζεύονταν άλλες αλλα τίποτα! Παρατηρώ οτι για καμιά ώρα έβγαιναν μέλισσες απο το σωλήνα και μετά για κανένα μισάωρο ούτε έβγαινε ούτε έμπαινε καμία, ρίχνω λίγο νερό μέσα στην τρύπα και πάλι τίποτα. Έκλεισα την τρυπούλα που έχουν για είσοδο στο σωλήνα με λίγο χαρτί άφησα την κυψέλη μου εκεί δίπλα και έφυγα!

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ή να προτείνει κάποια ιδέα πολύ ευχαρίστως, δεν ξέρω πια τι να κάνω...το μελίσσι εκεί που βρίσκεται αργά ή γρήγορα είπαν οτι θα το ψεκάσουν και θέλω να το σώσω απο την καταστροφή!

{Να σημειώσω οτι είδα τα 2 πλαίσια μύγας που μάζεψα εχθές και μετέφερα μακρυά αλλά δεν υπήρχε τελικά η βασίλισσα ούτε εκεί!}
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα   Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09, 2013 11:50 am

πιθονον να μπορουσες να το κανης να εγγαταληψη την κυψελη του!!!
κατα καιρους εχει παρει το ματι μου για φαρμακα που χρησημοπιουμε για διαφορες θεραπιες και που με λαθος χρηση δισανασχετουν τα κοριτσια και εγκαταληπουν την κυψελι τους!!
δεν θυμαμε αν η θυμολι εχει τετοια παρενεργια αλλα σε διαβεβεονο οτι σκυλοβρομαει!!!
ισος αν τους δοσεις μια εντονη μυροδια.......... να θελισουν να βρουν καλητερο διαμερισμα!!! και ω!! τι τυχη θα εχεις απο εξω μια ωραιοτατη κυψελι απ εξω!!
δεν το εχω κανει ποτε δεν ξερω αν θα πιαση, μια ιδεα λεω!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετάγγιση μελισσιού απο σωλήνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταγγιση σε αλλη κυψελη
» Τροφοδοσία μετά από μετάγγιση σε άχτιστα
» ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ
» Τιμή αγοράς-πώλησης μελισσιού
» Καταρευση μελισσιου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: