Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS

Πήγαινε κάτω 
+4
andreaspap78
ΚΑΝΑΡΗΣ
milmos
kostasej
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostasej
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kostasej


Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 10:32 am

Παιδεια εχω μια απλη απορρια που με εχει μπερδεψει!

Το μέλι ειναι ζωηκο ή φυτικο προιών?

Ζωηκης ή φυτικής προέλευσης??


Βασικα εχω αυτην την απορια γιατι οπως καταλαβενεται εχω και εγω μελισσακια, και τωρα ηρθε η ωρα να μπω σε ενα ΑΤΕΙ.

Και ειμαι αναμεσα στο Τεχνολογιας Τροφιμων ή Φυτικης Παραγωγης!

Και ρωτάω γιατι το Φυτικης παραγωγης σου δινει δυνατοτητες στην τυποποιηση, ελεγχο ποιοτητας και εμπορια φυτικον προιώντον!
Επεισης εχει και μαθημα Μελισσοκομιας

Ενο το Τεχνολογιας Τροφιμων εχει γενικα για ελεγχο ποιοτητας, τιποποιησης και εμπορια προιωντον!

Δεν Ξερω ποιο να διαλεξω, εσεις ποιο πιστεβεται οτι θα ηταν καλυτερο, περι μελισσοκομιας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 1:32 pm

για όνομα του Θεού, έλεος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 2:06 pm

Μα γιατί δεν τηλεφωνείς στις σχολές που ενδιαφέρεσαι να ρωτήσεις για τις απορίες σου.
Τα φόρουμ δεν είναι πανάκεια. Υπάρχουν και οι καθ' ύλην αρμόδιοι-ειδικοί.
Να προσέχεις και την ορθογραφία σου τώρα που θα είσαι σπουδαστής.
Καλή σταδιοδρομία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 3:06 pm

Πάντως ο kostasej έχει ένα δίκιο, διότι η κατάσταση είναι λίγο μπερδεμένη...όταν ήθελα να κάνω θεραπεία για βαρρόα μη ξέροντας έψαχνα σε κτηνίατρους διότι ασχολούμουν με ζώα, στην συνέχεια όμως διαπίστωσα πως με το θέμα μελισσοκομία ασχολούνται οι γεωπόνοι. Να το ψάξεις....επίσης καλό είναι να βελτιώσεις την ορθογραφία σου διότι στα ΤΕΙ έχει ένα σωρό κομπλεξικούς αμόρφωτους καθηγητές ....οι περισσότεροι δηλαδή...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τρι Ιουλ 02, 2013 6:32 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : έκφραση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 3:17 pm

andreaspap78 έγραψε:
Πάντως ο kostasej έχει ένα δίκιο, διότι η κατάσταση είναι λίγο μπερδεμένη...όταν ήθελα να κάνω θεραπεία για βαρρόα μη ξέροντας έψαχνα σε κτηνίατρους διότι ασχολούμουν με ζώα, στην συνέχεια όμως διαπίστωσα πως με το θέμα μελισσοκομία ασχολούνται οι γεωπόνοι. Να το ψάξεις....επίσης καλό είναι να βελτιώσεις την ορθογραφία σου διότι στα ΤΕΙ έχει ένα σωρό κομπλεξικούς αμόρφωτους καθηγητές ....οι περισσότεροι δηλαδή...
Αυτό να φανταστώ το ξέρεις από πρώτο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 5:33 pm

Φίλε μου θα συμφωνήσω και εγώ  ότι θα πρέπει να αποτανθείς στις προαναφερόμενες σχολές για περισσότερες πληροφορίες. Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγώ ότι τώρα που πρόκειται να πας στα ΤΕΙ πρέπει να προσέξεις την ορθογραφία σου .Επίσης  παιδιά , και ξεφεύγοντας λιγάκι από το θέμα της ανάρτησης, μήπως τελικά έχει δίκιο ο andreaspap78 σχετικά με το ποιόν των καθηγητών . Εντάξει να ρίξουμε ευθύνες στο νεαρό που έκανε την ανάρτηση και την ορθογραφία του αλλά εκείνοι οι αξιότιμοι καθηγητές που τον δίδασκαν τόσα χρόνια και ιδιαίτερα αυτός της γλώσσας , πως το επέτρεψαν αυτό το αποτέλεσμα ???? Άρα καταλήγουμε στο ότι το μόνο που ενδιέφερε τους περισσότερους τουλάχιστον μέχρι τώρα ήταν ο μισθουλάκος τους , η βόλεψη τους και το αραλίκι τους και δεν πάει να μάθει ή να μην μάθει ο μαθητής τι μας νοιάζει εμάς . Ο μισθουλάκος να πέφτει . Και μετά λέμε ποιος μας φταίει για την κατάντια αυτής της χώρας ???? Αξιολόγηση ??? Τι λες τώρα . Ξεσηκώθηκαν οι συνδικαλισταράδες και έκαναν απεργία. Ποιος γονέας θέλει να εμπιστεύεται τα παιδιά του σε τέτοιους καθηγητές ??? Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης των έχουν οι καθηγητές .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasej
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kostasej


Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 5:47 pm

Δεν εχει να κανει με τους καθηγητες!

εγω ειμαι τον μαθηματικων δεν το εχω με την γλωσσα, και οταν γραφω γρηγορα κανω απιστευτα λαθοι ta moutra mou 
Οπως και να εχει ξερω οτι ηταν λιγο χαζο να ρωτησω εδω αλλα ειπα ετσι στα βιαστικα...
Ευχαριστω παντος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 6:54 pm

kostasej έγραψε:
Οπως και να εχει ξερω οτι ηταν λιγο χαζο να ρωτησω εδω αλλα ειπα ετσι στα βιαστικα...

Δεν ήταν καθόλου χαζό να ρωτήσεις εδώ.
 
Το μάθημα της μελισσοκομίας είναι επιλογής στο Φυτικής παραγωγής… που σημαίνει ότι με την κατάσταση που έχουν τώρα τα ΤΕΙ μπορεί και να μην πραγματοποιηθεί στο εξάμηνο που θα θελήσεις να το πάρεις έλλειψη ενδιαφέροντος από άλλους φοιτητές. Διδάσκετε σε μεγάλα εξάμηνα και είναι μόνο θεωρία. Δηλαδή θα σου δώσουν ένα βιβλίο να μελετήσεις και να πας να γράψεις τις εξετάσεις στο τέλος όπου το πιο πιθανό ο καθηγητής θα είναι άσχετος μια και ξανά λόγο κατάστασης στα ΤΕΙ δεν προσλαμβάνουν πλέον ωρομίσθιους επιστημονικούς συνεργάτες αρκετά ΤΕΙ αφού δεν μπορούν να τους πληρώσουν και εάν προσλάβουν θα είναι ειδικότητας πιο ευρείας κατανάλωσης.
 
Στο Ζωικής παραγωγής διδάσκουνε τόσο θεωρεία όσο και εργαστήριο… στο εργαστήριο υπάρχει καθηγητής και το μάθημα είναι εβδομαδιαίο και εάν γνωρίζει ο καθηγητής θα μάθεις κάτι.
 
Στο Τεχνολογίας Τροφίμων μπορεί να μάθεις περισσότερα για τα προϊόντα σε επίπεδο εργαστηρίου.
 
Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτό το μάθημα θα πρέπει να ρωτήσεις την γραμματεία της σχολής ποιος το διδάσκει και εάν αναλαμβάνει πτυχιακές...  όπου θα μπορείς να ασχοληθείς περισσότερο με συγκεκριμένο θέμα στην πτυχιακή.

Σε κάποια ΤΕΙ υπάρχουν πολύ αξιόλογοι καθηγητές στην μελισσοκομία και σε κάποια υπήρχαν (γιατί απλά δεν τους ξαναπροσλάβανε). Για άλλη μια φορά η ʽʽαναδιάρθρωσηʽʽ των τμημάτων έχει επιφέρει αλλαγές και ότι ίσχυε πέρση δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και φέτος ή του χρόνου. Το πιο πιθανό είναι να κλείσουν και άλλα τμήματα και να ξαναλλάξουν οι κύκλοι σπουδών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤρι Ιουλ 02, 2013 8:53 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
andreaspap78 έγραψε:
Πάντως ο kostasej έχει ένα δίκιο, διότι η κατάσταση είναι λίγο μπερδεμένη...όταν ήθελα να κάνω θεραπεία για βαρρόα μη ξέροντας έψαχνα σε κτηνίατρους διότι ασχολούμουν με ζώα, στην συνέχεια όμως διαπίστωσα πως με το θέμα μελισσοκομία ασχολούνται οι γεωπόνοι. Να το ψάξεις....επίσης καλό είναι να βελτιώσεις την ορθογραφία σου διότι στα ΤΕΙ έχει ένα σωρό κομπλεξικούς αμόρφωτους καθηγητές ....οι περισσότεροι δηλαδή...
Αυτό να φανταστώ το ξέρεις από πρώτο χέρι...

Πράγματι ήμουν στο Αυτοματισμού στο ΤΕΙ Πειραιά....για να δείτε τι αλήτες είναι έχουν στο site ένα κείμενο αυτοαξιολόγησης όπου σε ένα σημείο έχει τα ποσοστά αποφοίτησης στα 4 χρόνια στα 5 στα 6 και μετά τα έξι χρόνια...λοιπόν στα τέσσερα χρόνια αποφοιτά ένα 6% των σπουδαστών....οι αποτυχημένοι δημιουργούν αποτυχημένους....στο θέμα μας τώρα ανεξάρτητα εάν τους συμπαθώ ή όχι θα ήταν χρήσιμο να μαθαίναμε σε ποια ΤΕΙ γίνεται κάποιο έργο σχετικά με την μελισσοκομία...εγώ θα ρωτήσω στο ΤΕΙ της Άρτας να δούμε εάν ασχολούνται πρακτικά.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 1:01 am

kostasej έγραψε:
Δεν εχει να κανει με τους καθηγητες!

εγω ειμαι τον μαθηματικων δεν το εχω με την γλωσσα, και οταν γραφω γρηγορα κανω απιστευτα λαθοι ta moutra mou 
Οπως και να εχει ξερω οτι ηταν λιγο χαζο να ρωτησω εδω αλλα ειπα ετσι στα βιαστικα...
Ευχαριστω παντος

Ας υποθέσουμε ότι είσαι τόσο καλός στα Μαθηματικά, που μπαίνεις στο Μαθηματικών και γίνεσαι και καθηγητής σε Γυμνάσιο.
Θα σου άρεσε να γράφεις στον πίνακα τέτοια κείμενα και οι μαθητές από κάτω να σε δουλεύουν?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 8:09 am

Λοιπον μιας και ειμαι Τεχνολογος τροφιμων εχω να πω τα εξης, ο Τεχν. Τροφ. εχει να κανει περισσοτερο με την μεταποιηση και την βιομηχανια ενω το ΤΕΙ φυτικης παραγωγης περισσοτερο με τον πρωτογενη τομεα (παλιοτερα ηταν ασυγκριτα καλυτερη σχολη η Τεχν. ΤΡ. αλλα τωρα με την κριση εχουν κλεισει ολα τα εργοστασια) . Οσον αφορα την ορθογραφια το θεμα ειναι καθαρα του καθε ατομου, αν βαριεσε να ανοιξεις ενα λεξικο και να βρεις πως γραφονται καποιες λεξεις δεν σου φταιει ο καθηγητη σου. Παντως και εγω λογο ορθογραφιας ειχα πολλα προβληματα στο να περασω καποια μαθηματα, τοτε τους εβριζα αλλα μετα απο 15 χρονια που εχω τελειωσει τους καταλαβαινω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 9:40 am

Παιδια ειναι και οι δυσλεξια στη μεση, καποιοι την εχουν και δεν το ξερουν. Και δεν ειναι ντροπη ή κακο να ειναι καποιος δυσλεκτικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS   ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 10:00 am

http://www.steg.teicrete.gr/filesfiles/file/CVs/CV_ALISSANDRAKIS_GR.pdf
Αυτό το λινκ από τα ΤΕΙ Κρήτης είναι το βιογραφικό του Αλυσσανδράκη.
Τον έχω γνωρίσει στα σεμινάρια του Χαριζάνη, και βέβαια μόνο άσχετο, αμόρφωτο και κομπλεξικό δεν μπορείς να τον πεις.
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις μαζί του.
Θεωρώ ότι θα πάρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι από το ποιό κατάλληλο άτομο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΤΕΙ και μαθημα Μελισσοκομιας ... Ερωρηση SOS
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αναβάθμιση Συλλογής Μελισσοκομίας ΙΓΕ σε Μουσείο Μελισσοκομίας.
» Σχολές μελισσοκομίας
» dvd μελισσοκομιας
» σχολή Μελισσοκομίας
» Εργαστήριο Μελισσοκομίας του Α.Π.Θ.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: