Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

  Παραφυαδα με γονιμοποιημενη βασιλισσα σε κλουβακι

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
μελισσακιας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

 Παραφυαδα με γονιμοποιημενη βασιλισσα σε κλουβακι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφυαδα με γονιμοποιημενη βασιλισσα σε κλουβακι    Παραφυαδα με γονιμοποιημενη βασιλισσα σε κλουβακι Icon_minitimeΠεμ Ιουν 20, 2013 6:25 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]    



Αφορμή για να ακολουθησω αυτή τη μεθοδο σταθηκε το ότι το πρωτο από τα δυο μελισσια μου αποδεκατιστηκε προσπαθωντας να βγαλει βασιλισσα. Το ορφανεψα για να βγαλει βασιλισσα (7πλαισια) και τα καταφερε μετα από σχεδον 2 μηνες.
Ετσι αφου διαβασα αρκετα Post για την διαδικασια πριν αποπειραθω, τωρα που το εκανα θα γραψω και την δικη μου εμπειρια.
Ξεκινησα με ΠΜ στον gmakhs (τον οποιο και ευχαριστω για τις συμβουλες του) για την αγορα 2 βασιλισσων Τριτη πρωι τις παρελαβα από το λιμανι και τις πηγα σπιτι.
 Το προς κοψιμο μελσσι ηταν φετεινος ξενος αφεσμος (ο πρωτος μου) το οποιο με ταισμα πηρε πατωμα και εγινε 13-14 πλαισια εκ των οποιων τα μισα τα εχτισε αυτό. Το μελισσι το εχω στο χωριο μου (Ν.Κορινθιας) 100χλμ. απο εδώ οποτε (μετα από καμποσες πολυτιμες συμβουλες του gmakhs) συνηδητοποιιησα ότι το αρχικο πλανο μου για την δημιουργια παραφυαδων δεν ηταν ευοιωνο. Ετσι το Plan B περιελαμβανε την προσωρινη μεταφορα των παραφυαδων στην ταρατσα μου (ηλιουπολη)για άμεσες ενεργειες και καθημερινό χαιδολογημα.
 Την προηγουμενη Τεταρτη, αδεια από τη δουλεια και μετα από αρκετη προσπαθεια το μεσημερι εκοψα το αρχικο, αφου μου πηρε 1 ωρα για να βρω την βασίλισσα. Τεταρτη βραδυ τα ειχα στην ταρατσα μου, εχοντας το καθενα απο 3 πλαισια με μελισσες, μελι, γυρη, ψημένο γονο αλλα ενδεχομενως και φρεσκο γονο ενω το τεταρτο πλαισιο ηταν και αυτο μισοχτισμενο, στην πεμπτη θεση εβαλα εναν τροφοδοτη πλαισιο(πενταρακια). Πεμπτη πρωι εβαλα μεσα τις βασιλισσες, με φραγμενο το ζαχαροζυμαρο, βαζοντας τους και απο 1 κιλο τροφη και 600ml σιροπι 1-1. Παρασκευη πρωι ελευθερωσα την τρυπα με το ζαχαροζυμαρο αφου το αλλαξα με φρεσκο (πιο μαλακο) και αρχισαν να το τρωνε. Το σιροπι το ειχαν φαει.
Αυτο που δεν εκανα ειναι να ελενξω για βασιλικελια,

Το σαβαττο ξαναανοιξα προσθεσα σιροπι και ειδα ότι ενώ ειχαν φαει το μεγαλυτερο μερος του ζυμαριου ειχαν σταματησει να το τρωνε, ενώ επανω στο κλουβακι (Αριστεας) ηταν αρκετες μελισσες (μαλλον τις ειχαν αποδεχτεί). Προσπαθωντας να λεπτυνω το ζυμαρι, το ένα το εβγαλα τελειως ενώ στο δευτερο εκανα μια μικρη τρυπα (μεγεθος οδοντογλυφιδας).
Κυριακη ειπα να τις αφησω στην ησυχια τους
Αλλα στον ελεγχο της δευτερας για προσθηκη σιροπιου διαπιστωσα ότι οι βασιλισσες δεν ηθελαν να βγουν από τα κλουβακια τους , ουτε καν αυτή χωρις ζυμαρι στην εισοδο, ετσι ανοιξα τις μεγαλυτερες ταπες των κλουβιων και τους ευχηθηκα καλη τυχη κλεονοντας γρηγορα.
Την τριτη ειχαν ειχαν επιτελους βγει και σημερα που εκανα έναν κανονικο ελεγχο τις βρηκα σχεδον διπλασιες σε μεγεθος να εχουν ξεκινησει ηδη τη γέννα. Καλη τους τυχη.
Σημερα ειδα και χαλασμενα βασιλικελια αλλα και κλειστα τα οποια χαλασα εγω ενώ εβγαλα και τον τροφοδοτη για να τους δωσω ένα επιπλεον πλαισιο.
Οποτε αυτό ή το επομενο Σαβαττο θα τελειωσουν οι διακοπες τους στην Αθηνα και θα ξαναγινουν χωριατοπουλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφυαδα με γονιμοποιημενη βασιλισσα σε κλουβακι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» σημερα ειδα την πρωτη μου βασιλισσα γονιμοποιημενη
» Κλουβακι βασιλισσας
» κλουβακι βασιλισας
» τοποθετηση μελισσων στο κλουβακι
» παραφυαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: