Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βοήθεια και κατατόπιση!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
starface01
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 10:55 am

Χαίρετε, είμαι νέος επίδοξος μελισσοκόμος και προσπαθώ να εμπλουτίσω όσο το δυνατόν περισσότερο τις γνώσεις μου γύρω απο το θέμα πρωτού δραστηριοποιηθώ έστω και ερασιτεχνικά. Ξεκίνησα googlάροντας σε μπλόγκς και μετά στο φόρουμ. Ψάχνοντας βρήκα κάποιες πολύ διαφωτιστικές σημειώσεις του ΟΜΣΕ για τα είδη, τους τρόπους και περιόδους αναπαραγωγής, επώασης, ιεραρχία των μελισσών και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα που αγνοούσα την ύπαρξη τους. Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_cool
Στην ανάγκη μου για περισσότερη γνώση σκέφτηκα να αναζητώ κάποια βιβλία αλλά ήταν αρκετά και δεν ξέρω από ποια πρέπει να ξεκινήσω;;Πέραν αυτού δεν ξέρω ποια είναι τα καλύτερα όσον αφορά την συγγραφική ποιότητα και επιστημονική γνώση και προσέγγιση. Παράλληλα ψάχνω και για κάποιον μελισσοκόμο στην Άρτα όπου κατοικώ αυτή την περίοδο ώστε να εργαστώ αφιλοκερδώς δίπλα του για να λάβω ερεθίσματα και γνώσεις.
Σας παρακαλώ όποιος έμπειρος μελισσοκόμος μπορεί να με βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 11:40 am

Από βιβλία πολύ καλά είναι τα: Πρακτική μελισσοκομία του Θρασυβούλλου και Μελισσοκομία του Νικολαίδη.Ρίξε βάση πιο πολύ στο 1ο!Διάβασε από αυτή τη σελίδα όσα ποστ μπορείς και τέλος ρώτα μας ότι θέλεις!Έχεις μια ολόκληρη ζωή για να μαθαίνεις όπως και εμείς άλλωστε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
starface01
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 22, 2013 9:21 pm

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια. Ήδη είμαι σε φάση να παραγγείλω 2 βιβλία το ενα από τα οποία είναι αυτό που ανέφερες. Παρ'όλο που περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση, στους 166 αναγνώστες απάντησαν μόλις 2!! Εσύ ο ένας και ένας άλλος φίλος μέσω μηνύματος. Από όσα είχα διαβάσει στο φόρουμ έιχα δει ότι δεν έπαιζε τεράστια ανταπόκριση, αλλά τόσο μικρή δεν το περίμενα. Κρίμα πραγματικά, διότι υπάρχουν άτομα που θέλουν να μάθουν αλλά δεν υπάρχει διάθεση για βοήθεια μάλλον.
Ευχαριστώ πολύ πάραυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΣαβ Ιουν 22, 2013 11:24 pm

Starface01 μην απογοητεύσαι... Υπάρχουν εδώ μέσα πολλά μέλη που είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν. Το ότι δεν πήρες όμως αρκετές απαντήσεις δεν σημαίνει πως υπάρχει αδιαφορία. Ωστόσο φίλε μου στην παρακάτω διεύθυνση πήγες; Υπάρχουν αρκετά post για τα βιβλία που αναφέρθηκες. https://melissologia.forumgreek.com/f12-forum όπως και πολλές απαντήσεις για το αν είναι καλά. Ρίξε μια ματιά γιατί παρόμοιο post έχει παίξει αρκετές φορές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 23, 2013 12:16 am

Εννοείται πως δεν πρέπει να απογοητεύεσαι!Ρίξε το διαβασματάκι σου,κάνε το σεμινάριο σου και ρώτα ότι απορίες έχεις!Πάρε και λίγα μελισσάκια για να τριφτείς με το θέμα και έτσι θα μάθεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 23, 2013 12:23 pm

Φιλε μου καλη αρχη να εχεις . Ομως εισαι λιγο αδικος με τα παιδια του φορουμ 1ον αν ψαξεις το φορουμ θα βρεις αρκετα θεματα με την ερωτηση που εκανες και θα δεις απαντησεις που εχουν δωσει και σιγουρα θα σε καλυψουν 2ον ειναι περιοδος που εχει αρκετο τρεξιμο επειδη τωρα τρυγουν οσοι τα εχουν στα ελατα και στα θυμαρια και επισης αρχιζουν μεταφορες σε καστανια και βελανιδια , οποτε δεν εχουν και απεριοριστο χρονο ασε που ειναι και το τριημερο του αγιου πνευματος . Γενικα πρωτα ψαχνουμε το φορουμ και αν δεν μας καλυψουν τα υπαρχοντα θεματα τοτε ανοιγουμε νεο και ζηταμε βοηθεια , φιλικα και παλι καλη αρχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
starface01
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΚυρ Ιουν 23, 2013 7:41 pm

Παιδιά, ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας αρχικά!
Έπρεπε να μου βγει το παράπονο απ'ότι κατάλαβα!lol!
αχαχαχαχαχαχα

monarchis ευχαριστώ παααααααααραcheers πολυ, το λινκ του φόρουμ που μου έδωσες με βιληθησε πολύ.
Pointrest το ίδιο κι εσύ φίλε μου Smile
Όσον αφορά το αν αδίκησα ή όχι τα παιδιά του φόρουμ, δεν ήθελα να βάλω ταμπέλες και χαρακτηρισμούς άδικα, απλώς εξέφρασα την αδικία που αντιλήφθηκα. Πέραν αυτού, συγνώμη διότι δεν γνώριζα ότι είναι βεβαρημένη περίοδος για τους φίλους μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
starface01
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βοήθεια και κατατόπιση! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια και κατατόπιση!   Βοήθεια και κατατόπιση! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 10:31 am

Ο νικολαιδης εχει 2 βιβλία απ΄οτι είδα. Μελισσοκομια χωρίς δάσκαλο και μελισσοκομια σκέτο. Ποιο από τα 2;; Το πρώτο κοστίζει 13,50 και το δεύτερο 21,50!
Παραγγειλα το πρώτο από τα δυο και την μελισσοκομια του θρασυβουλου από τον παπασωτηριου κ περιμένω να μου τα στείλουν,απλά θέλω να ξέρω να το κάνω επιστροφή πριν έρθει!
Ευχαριατω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια και κατατόπιση!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια βοηθεια, επιασα αφεσμο
» ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΔΙΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟMΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
» βοήθεια ...
» Βοήθεια sos
» την βοηθεια σας !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: