Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+4
pointerst
κολεγκας
KENTRI
Johnniebee
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09, 2013 10:23 pm

Φίλοι μου σήμερα στην επιθεώρησή μου βρήκα ένα πολύ ώραίο και μεγάλο Βασιλικό κελί σε ένα μελίσσι τριόροφο (περίπου 25αρι) το οποίο προορίζω να χαλάσω σε όσες παραφυάδες μπορέσει να μου δώσει. Δεν έχει έρθει ακόμα ο καιρός να το χωρίσω καθώς περιμένω να ορθοποδίσουν κάτι άλλες παραφυάδες που έκοψα πριν κανα μήνα και το μελίσσι αυτό έχει λίγο χώρο ακόμα. Από τις αρχές του μήνα κάθε φορά που η μάνα αλλάζει πάτωμα, μου φτιάχνουν και ένα-δυο κελία, τους τα χαλάω και όλα καλά.
Να μην τα πολυλογώ, το λυπήθηκα το κελί και δεν το χάλασα.Πήρα το πλάισιο με το κελί που ηταν γεμάτο σφραγιζμένο γόνο πήρα και ένα πλάισιο γύρη, ενα πλάισο με λίγα μέλια και ένα πλαίσιο χτισμένο και έφτιαξα μια παρφυάδα.
Το θέμα μου είναι οτι δεν είχα τη δυνατότητα να το μετακινήσω άμεσα κάπου μακριά και απλά του έκλεισα την είσοδο,το έβαλα στην σκιά, του έβαλα και περίπου 1/2 λιτρο νερό και 1 κιλό ζύμη και λέω να το αφήσω κλεισμένο για 3 μέρες και τρείς νύχτες και μετά να του ανοίξω την είσοδο. Για αερισμό δεν φοβάμε καθόλου καθώς έχει μεταλικό πορτάκι με πολλές τρύπες και 2 αεραγωγούσ στο καπάκι.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει επιτυχεία η μέθοδος αυτή και αν υπάρχουν τίποτα μυστικά για την επιτυχεία της.
Και δεύτερον και σημαντικότερο θέλω να μάθω αν αποτύχει αυτή η παραφυάδα και σε δεν βγεί η βασίλισσα από το μοναδικό κελί που είχε, μπορώ να ρίξω τον πλυθησμό στο αρχικό μελίσσι;;;;; Τι μπορώ να κάνω;;;;;; Θέλει μέθοδο της εφημερίδας;;;;;Αν διατηρούν το άρωμα της παλιάς τους βασίλισσας - κυψέλης λογικά δεν θα έχουν θέμα να γίνου αποδεκτές αλλα για πόσο καιρό μακριά από την κυψέλη τους το διατηρούν;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09, 2013 10:35 pm

Ασκοπα εκλεισες μεσα τις μελισες, δεν ξεχνουν την τοποθεσια τους, και δεν θα πετυχεις κατι ετσι.
Θα μπορουσες να την αφησεις εκει διπλα , ετσι εκανα εγω ολες τις παραφυαδες μου φετος με επιτυχια.
Τωρα αν το κελι ηταν κλειστο, και καπως μεγαλο και καλο, η ποιοτητα της βασιλισας ειναι εξασφαλισμενη.
Εαν αποτυχει η παραφυαδα δεν μπορεις να την ριξεις στο αρχικο μελισι, θα χρισιμοποιησεις ή συνενοση με εφημεριδα, ή θα τιναξεις τα πλαισια και θα τα δωσεις χωρις μελισες, και θα παρεις και την κυψελη απο την παραφυαδα, ετσι οι μελιισες δεν θα εχουν που να πανε και θα μπουν αναγκαστηκα στο αρχικο μελισι, για να γινει αυτο ομος πρεπει το αρχικο σου μελισι να ειναι κοντα στην παραφυαδα, αλλιως θα πανε σε αλη κυψελη οποια ειναι πιο κοντα τους .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09, 2013 11:17 pm

καλησπερα παιδια.εγω εκοψα 4 παραφυαδες κλεινοντας τις για 3 μερες και πηγαν ολα καλα πετυχαν ολες.απο οτι εχω διαβασει σε 3μερες χανουν την μνημη τους και δεν θυμουνται καθολου την αρχικη κυψελη,αφου εβαλες φαι και νερο νομιζω πως ολα θα πανε καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 1:02 am

αυτή την μέθοδο την ακολουθούν πολλοί και έχει επιτυχία!Αφού έβαλες χόρτα να ξέρεις κάποια στιγμή θα τα χαλάσουν μόνες τους και μετά δεν θα φύγουν για να πάνε στην αρχική κυψέλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 1:26 am

το θεμα ειναι αν ξαναγυρισουν με ταση λεηλασιας Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 2:08 am

Σωστό κι αυτό.
Λοιπόν. Θα το αφήσω 3 μέρες κλειστό και μετά θα το βάλω δίπλα στην αρχική κυψέλη για να έχω επιλογές.

Μισό λιτρο νερό τους φτάνει για 3 μέρες;;;;; Είναι περίπου 4 πλαίσια πλυθησμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 8:26 am

Φιλε μου ή θα το αφησεις σε εκεινη την θεση κλεισμενο, ή θα το πας διπλα στην τριοροφη κυψελη. Αν κανεις και τα δυο ειναι λαθος, το καλυτερο νομιζω ειναι να τα πας τωρα διπλα στην μητρικη με τις πορτες να ακουμπανε, για να εχεις και εργατριες, μην φοβασε δεν μπαιρδευεται η βασιλισσα κατα την εξοδο της για γονιμοποιηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 8:57 am

και εγω νομιζω οτι πρεπει να απαφασισεις που θα βαλεις οριστικα την κυψελη σου και να την πας κατευθειαν στην θεση της πριν την ανοιξεις.το νερακι ειναι αρκετο και μπανακι κανουν αν θελουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 9:40 am

Πιστεύω πως καλύτερη επιλογή είναι να το πας δίπλα,κολλιτά στην δυνατή σου κυψέλη,θα το βοηθείσει πολύ να πάρει πλυθυσμό απο αυτήν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 6:20 pm

Mr.Panos έγραψε:
Πιστεύω πως καλύτερη επιλογή είναι να το πας δίπλα,κολλιτά στην δυνατή σου κυψέλη,θα το βοηθείσει πολύ να πάρει πλυθυσμό απο αυτήν..

sostos To αυτό... mini βεντάλια, οι παραμάνες έτσι και αλλιώς θα μείνουν μέσα και όλο και κάποιες συλλέκτριες θα κερδίζεις μέρα με τη μέρα. Όταν δυναμώσει το παραφυαδάκι, το πας σιγά - σιγά πιο πέρα (μισό μέτρο την ημέρα) και αυτονομείται εντελώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Ιουν 11, 2013 12:45 am

Ευχαρηστώ πολύ ... Και ελπιζω να γεννηθεί η βασσιλοπούλα αυτή. Να αποφύγω τα υπόλοιπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι   Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09, 2013 11:08 pm

Φίλοι μελισσοκομοι. Επιασε το πείραμα... Η μάνα γεννήθηκε και γεννάει κιολας. :-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Να βγαλω τους τροφοδοτες?
» Παραφυάδες από ορφανό ή αρενότοκο μελίσσι
» Να που τελικά τους πιάνουμε τους κλέφτες!
» Σχέση του Nosema ceranae και της Apis mellifera
» Ντροπή τους !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: