Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Λεηλασίες

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 10:47 pm

Καλησπέρα σας, τον προηγούμενο μήνα αγόρασα 2 δεκάρια μελίσσια και από το δυνατότερο μ΄ αυτόν που μου τα
πούλησε κόψαμε μία παραφυάδα και βάλαμε φετινή γονιμοποιημένη βασίλισσα με κλουβί την οποία μου έκανε δώρο
όλα μέχρι εδώ καλά.
Αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι στην κυψέλη που πήραμε πλαίσια γίνεται λεηλασία, όταν έκλεισα το πορτάκι της κυψέλης
για να σωθεί το μελίσσι οι μέλισσες πήγαιναν στην δίπλα κυψέλη και όταν έκλεινα και εκεί το πορτάκι πήγαιναν στην παραφυάδα.
Το θέμα είναι ότι αυτό γίνεται χωρίς κάποιον προφανή λόγο πχ τάισμα με σιρόπι, γίνεται στο τελείως άσχετο, εχθές που πήγα να τις δω
έιδα στην μία κυψέλη ένα σύννεφο από μέλισσες να πετούν έξω από την είσοδο, έκλεισα λοιπόν τα πορτάκια και στις τρεις κυψέλες και τα άφησα μέχρι το μεσημέρι όπου και πήγα να τις ανοίξω για να μην σκάσουν μιας και οι θερμοκρασίες στο νησί είναι από 25-30 καθημερινά.
Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτό το φαινόμενο γιατί δεν μπορώ να κλείνω συνέχεια τις κυψέλες?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 10:51 pm

stapal έγραψε:
Καλησπέρα σας, τον προηγούμενο μήνα αγόρασα 2 δεκάρια μελίσσια και από το δυνατότερο μ΄ αυτόν που μου τα
πούλησε κόψαμε μία παραφυάδα και βάλαμε φετινή γονιμοποιημένη βασίλισσα με κλουβί την οποία μου έκανε δώρο
όλα μέχρι εδώ καλά.
Αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι στην κυψέλη που πήραμε πλαίσια γίνεται λεηλασία, όταν έκλεισα το πορτάκι της κυψέλης
για να σωθεί το μελίσσι οι μέλισσες πήγαιναν στην δίπλα κυψέλη και όταν έκλεινα και εκεί το πορτάκι πήγαιναν στην παραφυάδα.
Το θέμα είναι ότι αυτό γίνεται χωρίς κάποιον προφανή λόγο πχ τάισμα με σιρόπι, γίνεται στο τελείως άσχετο, εχθές που πήγα να τις δω
έιδα στην μία κυψέλη ένα σύννεφο από μέλισσες να πετούν έξω από την είσοδο, έκλεισα λοιπόν τα πορτάκια και στις τρεις κυψέλες και τα άφησα μέχρι το μεσημέρι όπου και πήγα να τις ανοίξω για να μην σκάσουν μιας και οι θερμοκρασίες στο νησί είναι από 25-30 καθημερινά.
Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτό το φαινόμενο γιατί δεν μπορώ να κλείνω συνέχεια τις κυψέλες?

Κλείνοντας τα πορτάκια πιστεύω ότι δημιουργήθηκε μεγαλύτερο πρόβλημα...


Εγώ θα μίκραινα τις εισόδους και θα μετέφερα αυτό που λεηλατείται σε κάποιο μέρος μακρυά και θα χορηγούσα ζυμάρι εφόσον για να λεηλατούν δεν έχουν τροφή λογικά.....


Τώρα υπάρχει περίπτωση να είναι και ανθοφόρες όπου επέστρεφαν στο μελίσσι όπου πήρες τα πλαίσια (εφόσον αυτά είναι στον ίδιο τόπο) και μόλις έκλεισες την είσοδο έψαξαν για καινούργια και δημιουργήθηκε αυτό το χάος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 10:53 pm

Η παραφυάδα έχει κοπεί πριν κανένα μήνα.
Και τα τρία έχουν ζαχαροζύμαρο μέσα, πιστεύω ότι είναι από άλλο μελισσοκομείο.
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία με τις κυψέλες και δεν μπορώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:03 pm

stapal έγραψε:
Η παραφυάδα έχει κοπεί πριν κανένα μήνα.
Και τα τρία έχουν ζαχαροζύμαρο μέσα, πιστεύω ότι είναι από άλλο μελισσοκομείο.
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία με τις κυψέλες και δεν μπορώ.
Δύσκολα τα πράγματα αν είναι από άλλον... εγώ θα μείωνα τις εισόδους για αρχή λογικά θα καταφέρουν να αμυνθούν... αν τώρα πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα η μεταφορά κάπου αλλου είναι μονόδρομος....


Η σανίδες πτήσεις τους είναι καθαρές η βρώμικες ??

(συνήθως όταν ένα μελίσσι λεηλατείται έχει βρώμικη είσοδο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:08 pm

Το link είναι το

http://imageshack.us/photo/my-images/6**οχι *τηλ!!!/26086268.jpg/

Δεν ξέρω γιατί βγαίνει έτσι αν και το διόρθωσα, διαγράψτε το **οχι *τηλ!!! και βάλτε στην
θέση του το 94 και θα δείτε πιστεύω την εικόνα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την stapal στις Παρ Ιουν 07, 2013 11:14 pm, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:10 pm

Δεν εμφανίζεται η φωτο trizo dontis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:16 pm

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς γιατί δεν είναι πυροσφραγισμένα και
μου έχουν πει ότι κλέβουν και εδώ μελίσσια και τα περνάνε με πλάνη και σβήνουν την σφραγίδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:19 pm

Λεηλασίες 26086268

Δοκίμασε να μικρύνεις τις εισόδους με ξυλαράκι η χαρτοπετσέτα tote
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:22 pm

Για πόσο χρονικό διάστημα να τις αφήσω έτσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:30 pm

Λεηλασίες 26086268
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:49 pm

φιλιζολ γιατί βάζεις??και εκείνο το πανί τι ρόλο παίζει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 11:53 pm

Φελιζόλ για την ζέστη,
ποιο πανί εννοείς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 12:06 am

stapal έγραψε:
Για πόσο χρονικό διάστημα να τις αφήσω έτσι?
για όσο χρειαστεί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 12:25 am

Μέχρι να σταματήσουν οι λεηλασίες δηλαδή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 12:40 am

stapal έγραψε:
Μέχρι να σταματήσουν οι λεηλασίες δηλαδή?

αν δεν σταματήσει η λεηλασία θα έχεις μεγάλο πρόβλημα....


Μόλις αρχίσει το μελίσσι να λειτουργεί κανονικά και να συνωστίζονται οι ανθοφόρες το ανοίγεις πάλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 1:21 am

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 12:42 pm

Μήπως δεν είναι λεηλασία , αλλά πτήσεις προσανατολισμού?
Αν δεν βλέπεις μάχες, καυγάδες, και ψόφιες μέλισσες, δεν είναι λεηλασία. Επίσης ακούγεται και πολύ βουητό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stapal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηλασίες   Λεηλασίες Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 11:40 pm

Αυτό συμβαίνει κάθε φορά που θα κλείσω τα πορτάκια από τις κυψέλες όταν θα
δω ένα συννεφο από μέλισσες να πετούν κοντά στην είσοδο

https://youtu.be/CdlQWWPrzQM

πάντως νεκρές μέλισσες δεν έχω δει, τι να πω είναι πάνω από μήνα σ' αυτό το μέρος
τα μελισσάκια μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λεηλασίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: