Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?

Πήγαινε κάτω 
+3
Johnniebee
beezy
nikoss
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikoss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 10:00 pm

εκανα το τεστ κ βγηκε αρνητικο!!!οποτε λεω να ξεκινησω σιγα σιγα.τι θα μου προτεινατε για την εποχη που ξεκιναω,ετοιμο μελισσι ή παραφυαδες?να σας πω οτι θα εχω τη βοηθεια εμπειρου μελισσοκομου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 10:44 pm

Κατ΄αρχάς καλό ξεκίνημα!

Ότι σε παίρνει οικονομικά είναι η άποψη μου, ο μόνος περιοσρισμός στην αρχή είναι το πολύ μέχρι 5 κυψέλες, έχεις δεν έχεις βοήθεια και αρωγή από πεπειραμένο μελισσοκόμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 10:52 pm

Πόσα σμήνη σκέφτεσαι να έχεις για αρχή;;;;
Πόσα θέλεις και πιστευεις οτι μπορείς να διαχηριστεις;;;;;
Τι στόχους έχεις για την φετινή σεζόν μεχρι την ερχόμενη άνοιξη;;;;;


Εγώ αν ξεκινήσα τώρα θα έπερνα 1 δεκάρι και 3 παραφυάδες 5αρες. Αλλα...Σκέψου πρώτα αυτά που σε ρωτάω πιο πάνω skeftome skeftome skeftome skeftome ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 11:18 pm

ετοιμο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 11:22 pm

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.σκεφτομουνα για 2 κυψελες με σκοπο να τις διπλασιασω την ανοιξη με μερικες ακομη προσθηκες τοτε αν ολα πανε καλα.για ποιο λογο πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να συνδιασω κυψελη και παραφυαδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 11:29 pm

Εγω οταν ξεκινησα περσι πηρα παραφυαδες και τελικα ηταν η καλυτερη επιλογη για αν ειχα μελισσια δεν θα ειχα την εμπειρια να τα χειριστο σωστα οποτε συνιστω παραφυαδες οσο θα δυναμωνουν αυτες τοσο θα αυξανονται οι γνωσεις σου και η εμπειρια ωστε του χρονου θα εισαι σε θεση να χειριστης καλυτερα ενα ετοιμο μελισσι σε σχεση με τωρα .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠαρ Μάης 31, 2013 1:00 am

Εγώ με έτοιμα μελίσσια ξεκίνησα φίλε αλλα συμφωνώ με τον skyh1gh... Τον συνδιασμό θα τον έκανα για να έχω να κερδίζω εμπειρίες και από τα δύο ''είδη'' και σίγουρα για οικονομικούς λόγους. Σχεδόν με τα χρήματα που ξοδεύεις για 2 δεκάρια μελίσσια παίρνεις 1 δεκάρι και 2 παρφυάδες ,βεβαια έχεις λίγα περισσότερα έξοδα σε κυψέλες αλλα νομίζω αξίζει καθώς έχεις 3 σμήνη και 3 Βασιλοπούλες. Συν του ότι αν όλα πανε καλά του χρόνου θα έχεις 3 μελίσσια για διπλασιασμό άρα 6 και όχι 4 μελλοντικά μελισσάκια. Εγώ ετσι θα έκανα στη θέση σου φίλε.

Ότι και να κάνεις πάντως πρόσεξε κυρίως οι Βασίλισσες που θα σου δώσουν να μην είναι παλιές.

Και..... καλή αρχή.... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΠαρ Μάης 31, 2013 8:11 am

Καλη αρχη . Συνδιασμο πιστευω και εγω , για να μπορεσεις να δεις ολη την αναπτυξη αλλα και να κανεις περεμβασεις απ το ενα στο αλλο. Επιπλον το ατου ειναι οτι εχεις διπλα και τον εμπειρο Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Δευ Ιουν 03, 2013 8:29 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Hatzi


Αριθμός μηνυμάτων : 6

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΣαβ Ιουν 01, 2013 11:01 pm

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά..
Έχω ακριβώς την ίδια ερώτηση οπότε δεν έχει νόημα να ανοιχθεί νέο θέμα.

Οι σκέψεις μου είναι για έτοιμο μελίσσι.

Αν υποθέσουμε ότι η παραφυάδα κοστίζει στα 5 πλαίσια με βασίλισσα περίπου 60 ευρώ + την κυψέλη άλλα 40 χονδρικά πάμε στα 100 ευρώ.

Τώρα αν υποθέσουμε πως το έτοιμο το παίρνω πάλι με 100 ευρώ δεκάρι προτιμώ το έτοιμο.

Εσείς τι θα διαλέγατε?

Πρώτα από όλα σκοπός μου είναι να ξεκινήσω αρχές Σεπτέμβρη μιας και τότε θεωρώ πως είναι καλή περίοδος για έναρξη συν του ότι με βολεύει το ρείκι που ξεκινά τότε γιατί έχει στο μέρος που θέλω να τα τοποθετήσω. Υπάρχει κάποια διαφωνία στην ημερομηνία έναρξης?

Σκοπός μου τώρα είναι να πάρω έτοιμα μελίσσια και την άνοιξη να τα κόψω και να τα διπλασιάσω. Με τις παραφυάδες δεν είμαι τόσο σίγουρος αν θα καταφέρω να τα κάνω επί 2, συν του ότι θα χρειαστεί να χτίσουν πρώτα κατάλληλα ενώ στα έτοιμα θα έχω χτισμένες κερήθρες και θα γλιτώσω από εκεί χρόνο και χρήμα.

Τι λέτε.. Θα με βοηθούσε η γνώμη σας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 2:21 am

Κυψέλη το έτοιμο δεν θα χρειαστεί;; Στα 100 ευρώ είναι και η κυψέλη;;!!!

Νομίζω αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά και με διάρκεια δεν πρέπει να μετράς το κόστος της κυψέλης καθώς είναι κάτι που σίγουρα θα χρειαστεί και δεν μπορείς να το αποφύγεις σαν έξοδο.

Σίγουρα για έναν που αρχίζει τώρα αλλά και για τους επαγγελματίες είναι ένα μεγάλο έξοδο που όμως δεν μπορείς να το αποφύγεις..Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τις προσέξεις για να έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής.

Σε οτι αφορά τα σμήνη τώρα, εγώ αναλύω το σκεπτικό μου πιο πάνω. Μιλάω για το τι θα έκανα εγώ τη δεδομένη στιγμή.

Με δεδομένο οτι εσύ θέλεις να ξεκινήσεις τον Σεπτέμβριο νομίζω πως θα συμφωνήσω με τα 10αρια για να έχεις πιο εύκολο ξεχειμώνιασμα.

Εγώ πάντως δεν θα ξεκινούσα Σεπτέβρη flower .

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Hatzi


Αριθμός μηνυμάτων : 6

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 2:32 am

Τα δεκάρια που θα πάρω θα είναι σε κυψέλες 2 όροφες με είκοσι πλαίσια αλλά τα 10 με πληθυσμό, με έτοιμες κερήθρες για να είμαι έτοιμος για αργότερα να χωρίσω και να βοηθάω με έτοιμα κεριά και να γλιτώσω χρόνο από το χτίσιμο.

Πότε θα ξεκινούσες?? Τι μου προτείνεις? Απλά Σεπτέμβρη νομίζω πως θα εκπαιδευτώ καλύτερα και δεν θα πέσω στα βαθιά. Θα ξεκινήσω από την αρχή την διαδικασία και την γνωριμία με το αντικείμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 2:49 pm

Φίλε Hatzi αν παίρνεις 2οροφη κυψέλη (σε τι κατάστασηWink και σμήνος 10αρι με ένα κατοστάρικο τότε δεν το συζητώ. Εγώ πρίν 4 χρόνια είχα πάρει 100 ευρώ το 10αρι σμήνος μόνο και μου το έδωσαν σε δική τους κυψέλη που δεν επέστρψα ποτέ γιατι ήταν σάπια ολόκληρη και μονοι τους μου είπαν να την κρατήσω όσο αντέξει, και φυσικά την αντικατέστησα άμεσα.

Με αυτές τις τιμές εγώ λέω προτιμώ τις παραφυάδες.Ετσι όπως μου τα λες τώρα, συμφέρει το 10αρι. Και ΝΑΙ ξεκίνα Σεπτέμβρη. Η ενστασή μου στον μήνα ήταν απλά γιατι υπολόγιζα αρχή με παραφυάδες που την θεωρώ δύσκολότερη τον Σεπτέμβρη.Αν ξεκινήσεις με 10αρια τότε ξεκίνα και τα χρισυούγεννα, δεν νομίζω να έχεις προλήματα.

Αν και αν πάρεις τώρα τα μισά 10αρια από αυτά που υπολογίζεις να έχεις τον Σεπτέμβρη, είναι σχεδόν σίγουρο οτι τον σεπτέμβρη θα έχεις τον αρηθμό των σμηνών που υπολογίζεις αν όχι σε 10αρια σίγουρα σε 7αρια ή 8αρια. Καθόλου άσχημο deal αν σκεφτείς οτί μείώνεις τα έξοδά σου στα 2/3 και καερδίζεις και ένα καλοκαίρι εμπειρίες.
Δεν νομίζω οτι πρέπει να καθηστερήσεις για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν υπάρχει αρχή και τέλος στην διαδικασία με την μελισσοκομία. Ένας ετήσιος κύκλος είναι που ο κάθε μελισσοκόμος τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά και τον χειρίζεται με τους δικούς του τρόπους.

Για να καταληξω κάπου θα σου πώ απλά οτι αν ισχύει η τιμή που λές παρε 10αρια, και δώσε λιγο προσοχή στην ηλικία της Βασίλισσας. Για τον μήνα έναρξης δεν φιλοδοξώ να συμφωνήσουμε, απλά κάνε ένα καλό σχεδιασμό πριν αποφασίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Hatzi


Αριθμός μηνυμάτων : 6

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΔευ Ιουν 03, 2013 12:08 am

Φίλε johnniebee το σκεπτικό σου είναι σωστό για την δυνατότητα του τώρα. Επειδή θα πάρω από γνωστό τα μελίσσια ισχύει ότι σου είπα δηλαδή 10 άρια σμήνος με διώροφες κυψέλες. Τώρα ουσιαστικά οι κυψέλες είναι δώρο στην τιμή. Η κατάσταση δεν θα είναι και εντελώς χάλια.

Το θέμα είναι ότι αυτός που θα τα πάρω δεν πουλάει γενικά, έχει κάποια μελίσσια για την παραγωγή του και αν του τα πάρω τώρα έτοιμα διώροφα θα χάσει ένα μεγάλο μέρος από αυτό που έχει υπολογίσει. Οπότε συμφωνήσαμε να τα δουλέψει κανονικά να τρυγήσει και να τα πάρω τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη για να τα πάω εκεί που θέλω.

Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω με 10.

Σήμερα είχα και επιθεώρηση με μεταφορά στο Ευκάλυπτο στα μελίσσια του πατέρα μου οπότε κάνω και τις εκπαιδεύσεις μου... cheers

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?   παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι? Icon_minitimeΔευ Ιουν 03, 2013 11:00 pm

Σωστός φίλε. Καλή αρχή και καλα μέλια.Αν και πεφτεις στα βαθιά (10 μελίσσια affraid affraid affraid ). Αλλα αφου έχεις δάσκαλο στο σπίτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
παραφυαδες ή ετοιμο μελισσι?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραφυάδες από ορφανό ή αρενότοκο μελίσσι
» Παραφυάδες και η σχεση τους με το αρχικό μελίσσι
» Παραφυάδες
» Παραφυαδες
» Παραφυάδες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: