Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέες παραφυάδες ( τάισμα )

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέες παραφυάδες ( τάισμα )   Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2013 3:43 pm

Όταν κόβουμε παραφυάδες λέμε ότι δεν τις πειράζουμε για Χ μέρες. Ανάλογα με το πως δημιουργήθηκε. Τους δίνετε σιρόπι ή βανίλια από την πρώτη μέρα δημιουργίας και συνεχώς μετά ? Ή τις αφήνετε να δείτε αν γεννά η μάνα και μετά ταίζετε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέες παραφυάδες ( τάισμα )   Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2013 4:09 pm

Απο την αρχη 1 κιλο ζαχαροζυμαρο σε καθε μια για να μην τις ενοχλουμε συνεχως.Προσωπικα σιροπι βαζω μετα την εναρξη της ωοτοκιας και παλι με προσοχη ,γιατι αν εκδηλωθει λεηλασια ,μπορει να σκοτωσουν την μανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέες παραφυάδες ( τάισμα )   Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2013 5:12 pm

Είχα βάλει ζυμαράκι ( λίγο όμως 300-400 γρ / μελίσσι ... ) και ένα πλαισιο μέλι ασφράγιστο. από την αρχή αλλά άνοιξα λίγο τα καπάκια και το τέλειωσαν. Το να ανοίγεις το καπάκι για τροφή μπορεί να βλάψει την νέα βασίλισσα ? Επίσης το ένα είδα από τη σίτα ότι χτίζει γλώσσα πέρα από το 3 πλαίσιο ( με 3 ξεκίνησαν ). Αυτό να το ανοίξω να βάλω πλαίσιο η θεωρείται ενόχληση ( οι μέρες δεν έχουν περάσει ακόμη για πρώτο έλεγχο ) . Γενικώς την γνώμη σας θα ήθελα τι πάει να πει ενόχληση στις νέες παραφυάδες, τι επιτρέπεται να κάνεις. Πέρυσι 2 που έφτιαξα τις πείραζα πολύ, μέχρι και την βασίλισσα έψαχνα νωρίς νωρίς... η αγωνία του νέου. Παρόλα αυτά είναι από τα δυνατά μελισσάκια μου φέτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bee.O.K
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέες παραφυάδες ( τάισμα )   Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2013 6:20 pm

Γενικά απο οτι και εγω εχω δει σε κάποια μελισσακια που εχω κόψει δεν θελουν πολύ ψάξιμο στα πλαίσια. Το να του βάλεις λίγη τροφη στους κυρηθροφορεις δεν βλαπτει νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέες παραφυάδες ( τάισμα )   Νέες παραφυάδες ( τάισμα ) Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2013 6:33 pm

θελει προσοχη μεχρι να αρχισει η νεα παραφυαδα να σφραγιζει κελια τοτε ειναι πλεον ανεκτικη στις επιθεωρησεις .1 κιλο ζυμαρακι με το κοψιμο και αφου δεις οτι γονιμοποιηθηκε η μανα και ξεκινησε σιροπακι 500 μλ ανα εβδομαδα και αυτο με προσοχη να μην σου μπλοκαρει τα πλαισια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέες παραφυάδες ( τάισμα )
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέες θεματικές κατηγορίες
» Υλικά για τις νέες κυψέλες μου...
» ΠΑΡΑΦΙΝΗ ΣΕ ΝΕΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» Κυψέλες Πολυστερίνης
» ταισμα παραφυαδασ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: