Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω    ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω  Icon_minitimeΣαβ Μάης 11, 2013 10:49 pm

Την επόμενη εβδομάδα λέω να αγοράσω 7 βασίλισσες, από τον μελισσοκόμο που βρήκα μου είπε ότι έχει την Καυκάσια φυλή και την Ιταλική. Γνωρίζει κανείς την συμπεριφορά που έχουν αυτές οι δυο ράτσες βασιλισσών, εάν ήταν να διαλέξω μια από τις δυο ποια θα προτείνατε , και γιατί . Τα μελίσσια μου τα έχω στην Εύβοια , εάν αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή της βασίλισσας. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω    ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω  Icon_minitimeΚυρ Μάης 12, 2013 7:05 am

Δυσκολευομαι να σου απαντησω γιατι ,απο οτι φαινεται,περιοριζεις την επιλογη σου αναμεσα στις δυο αυτες φυλες.Προσωπικα προτιμω την ελληνικη μελισσα σε οποιαδηποτε απο τις δυο εκδοχες της(cecropia,macedonica). Και κατα δευτερο λογο την καρνιολικη.
Περα απο τα γενικα χαρακτηριστικα της καθε φυλης ,εκεινο που θα ηθελα να επισημανω ειναι ,οτι οι υβριδισμενοι απογονοι της καυκασιανης μελισσας κληρονομουν ολα τα κακα χαρακτηριστικα των αλλων φυλων.Γιαυτο και δεν προτιμαται στις διασταυρωσεις.Της δε ιταλικης οι υβριδισμενοι απογονοι εχουν μεγαλη επιθετικοτητα.
Αυτο το θεωρω πολυ σημαντικο για ενα περιβαλλον οπου κυριαρχει μια διαφορετικη φυλη.
Σημαινει οτι για να αποφυγεις αυτες τις δυσαρεστες μελλοντικες καταστασεις ,θα εξαρτασαι συνεχως απο καποιον βασιλοτροφο που θα σε προμηθευει με πιστοποιημενες βασιλισσες της ιδιας φυλης.
Αν λοιπον σκοπευεις μελλοντικα να παραγεις τις δικες σου βασιλισσες ,γνωμη μου ειναι ,να ξεκινησεις με την φυλη που κυριαρχει στην περιοχη που δραστηριοποιεισαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ποια ράτσα βασιλισσας να επιλέξω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέος να κάνω το βήμα; Τι να επιλέξω;
» Τι ράτσα;
» Τι Ράτσα είναι???
» Αλλαγή Βασιλισσας
» Απώλεια βασιλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: