Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2010 12:04 am

Καταρχήν καλησπέρα... να ρωτήσω:

1. Το να βάλω φελιζόλ κάτω από την λαμαρίνα στο καπάκι των κυψελών... για μόνωση κτλ (Τύπου Αυσταλίας Μετσόβου) βοηθάει;
2. Το κορδόνι-σχήσιμο στο πάνω πιχάκι των πλαισίων είναι απαραίτητο? Επίσης τα δύο πλα'ι'νά πιχάκια από τα πλαίσια είναι 'φαγωμένα' προς την κάτω μερία, είναι απαραίτητο; (Επειδή θέλω να τα κάνω μόνος μου και αυτό με δυσκολεύει..)
3. H σανίδα πτήσης είναι απαραίτητη..? πόσο πλάτος είναι καλό να έχει;
4. Eκτος το καπάκι τυπου Αυστραλίας υπάρχει και το απλό καπάκι (Παλαιού Τύπου) απ΄ότι έχω δει.. όπου οι συνδετήρες τις κυψέλης πιάνουν ένα τετράγωνο στεφάνι που έχει σίτα.. και τυπικά πάνω βάζουμε το καπάκι που είναι με την λαμαρίνα! Ποιό είναι καλύτερο;

Μπορεί να γελάσετε με τις ερωτήσεις μου..αλλά τι να κάνω..τώρα μαθαίνω..
Περιμένω την γνώμη σας φίλοι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2010 7:45 am

Το φελιζόλ κατά την γνώμη μου πρέπει να μπαίνει πάνω ανάμεσα στην λαμαρίνα και στο κόντρα πλακέ.
Φίλε μου επειδή την έχω κάνει την δουλιά παλαιότερα και έχω φτιάξει πάνω από 2000 τελάρα τελικά αποφάσισα να τα αγοράζω γιατί ο κόπος είναι μεγάλος και δεν αξίζει.Για να σε βοηθήσω πάντως αν συνεχίσεις να θέλεις να τα φτιάξεις μόνος σου σου λέω το εξής:Κόψε το ξύλο πρώτα στο μήκος που είναι τα τελάρα(23cm) μετά κάνε το κενό που έχει για να μπαίνει ο κηρηθροφορέας μετά κάνε το φάγωμα που μπαίνει το κάτω πηχάκι και μετά κάνε το φάγωμα δεξιά και αριστερά του ορθοστάτη.Ρύθμισε το δισκοπρίονό σου στα 10cm και τα σχίζεις.Για οικονομία ξύλου υπάρχουν δίσκοι λεπτοί(2mm)
Δεν ξερω αν βοήθησα αλλά θα σου έλεγα εκτός της επικινδυνότητας που υπάρχει θα σου έλεγα να εγκαταλήψεις την ιδέα.Φτιάξε ορόφους φτιάξε καπάκια φτιάξε βάσεις αλλά μην φτιάξεις τελάρα θα παιδευτείς.Το πιό δύσκολο και επικίνδυνο είναι να φτιάξεις την μιά μεριά του ορθοστάτη που είναι κομένη φάλτσο και περνάει το χέρι σου δίπλα από τον δίσκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 8:44 pm

Φίλε parosbees ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου...
Να πω την αλήθεια σ΄ξημερα που ασχολήθηκα λίγο...είδα ότι είναι μανίκι για τα πλαίσια..σκέτη ταλαιπωρία..για το τίποτα (από οικονομικής απόψεως) στην τελική!
Τελικά ησανίδα πτήσης είναι απαραίτητη..? πόσο πλάτος είναι καλό να έχει?
και κκτος το καπάκι τυπου Αυστραλίας υπάρχει και το απλό καπάκι (Παλαιού Τύπου) απ΄ότι έχω δει.. όπου οι συνδετήρες τις κυψέλης πιάνουν ένα τετράγωνο στεφάνι που έχει σίτα.. και τυπικά πάνω βάζουμε το καπάκι που είναι με την λαμαρίνα! Ποιό είναι καλύτερο?


Υ.Σ. Τελικά να βάλω φελιζόλ..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 9:20 pm

Μπορείς να βάλεις το φελιζόλ και εξωτερικά, πάνω από την λαμαρίνα και για βάρος μερικά τούβλα.

parosbees "Το φελιζόλ κατά την γνώμη μου πρέπει να μπαίνει πάνω ανάμεσα στην λαμαρίνα και στο κόντρα πλακέ."
δεν το κατάλαβα αυτό... το κόντρα πλακέ που είναι??

Αγόρασε πλαίσια και αν μπορείς όλα από τον ίδιο κατασκευαστή... πρόσεξε για ρόζους... και το ξύλο να είναι καλό, όχι π.χ. από λευκάδι.

Η σανίδα πτήσης κατά ορισμένους δεν είναι απαραίτητη study πρέπει όμως οι μέλισσες να μπορούν να βρίσκουν και να προσεγκίζουν εύκολα την είσοδο της φωλιά τους. Οπότε φτιάξε σανίδες προσγήωσης!!! Να είναι τουλάχιστον 4 εκατοστά πλάτος.

Για μένα το καπάκι τύπου Αυστραλίας είναι μάπα... μια απάτη! Δεν προσφέρει τίποτα στο μελίσσι και ακόμα περιμένω κάποιον που είχα μια κουβέντα μαζί του, να μου δείξει φώτο από μελίσσια στην Αυστραλία με τέτοια καπάκια. Θεωρώ απαράδεκτο να πλασάρονται από μαγαζιά κλπ τέτοια καπάκια σε άτομα νέα για τον χώρο και το επιχείρημα να είναι ότι βολεύει τον μελισσοκόμο... το μελίσσι που το βολεύει??? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τα «Κλασικά» όπως τα έχω βαφτίσει για να τα ξεχωρίζω από τα τύπου «Αυστραλίας» για μένα είναι τα καλύτερα καπάκια.

Οι σίτες που αναφέρεις ... τετράγωνο στεφάνι που έχει σίτα... ονομάζονται αερισμοί και τοποθετούνται στο μελίσσι την ημέρα της μεταφοράς του για να αερίζεται )μην σκάσει στην μεταφορά... το καπάκι με την λαμαρίνα δηλ. το «Κλασικό» το βγάζουμε στηνμεταφορά. Όλο το υπόλοιπο χρόνο μεταξύ μελισσιού και καπακιού υπάρχει το εσωτερικό καπάκι ή πλαστίρας όπως ονομάζεται αλλίως. Αυτοί δεν κουμπόνουν. Βρες κάποιον στην περιοχή σου που είχε πριν 15 χρόνια μελίσσια, σίγουρα θα έχει να στα δείξει αλλά τα αναφέρουν και όλα τα βιβλία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 9:36 pm

Το φελιζόλ δηλαδή να μην το βάλω κάτω ανάμεσα στην λαμαρίνα και στο κόντρα πλακέ?

Τους ρόζους γιατι να τους προσέξω στα πλάισια?


Δηλαδη φίλε lingistis να κάνω αερισμους και χωριστά καπάκια παλαιού τύπου.
Πως είναι το εσωτερικό καπάκι ή πλαστίρας που μου είπες?
Ειναι αυκολο να με δώσεις να καταλάβω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΚυρ Ιαν 24, 2010 4:11 pm

Maikpigasos έγραψε:
Το φελιζόλ δηλαδή να μην το βάλω κάτω ανάμεσα στην λαμαρίνα και στο κόντρα πλακέ?

Αν έχω καταλάβει σωστά... κατά την κατασκευή να μπει μόνιμα φελιζόλ ανάμεσα από την λαμαρίνα και το κοντρα πλακέ που βλέπει εσωτερικά το μελίσσι... καλό ακούγεται αλλά θα πρέπει να βάλεις σκληρό και πυκνό φελιζόλ και να μην έχει πρόσβαση σε αυτό κανένα ποντικάκι. Αλλά καλήτερα να μας πει καποιος που το έχει κανει.

Τους ρόζους γιατι να τους προσέξω στα πλάισια?

Να μην έχουν ρόζους στα πλαινά και σου σπάσουν στο σφίξιμο του σύρματος...

Δηλαδη φίλε lingistis να κάνω αερισμους και χωριστά καπάκια παλαιού τύπου.΄
Πως είναι το εσωτερικό καπάκι ή πλαστίρας που μου είπες?
Ειναι αυκολο να με δώσεις να καταλάβω?

Καλά είναι να τα δεις όλα αυτά κάπου πριν τα φτιάξεις. Υπάρχουν πολλοί που άλλαξαν τα καπάκια τους και τους είναι ραδιασμένα στις αποθήκες πιάνοντας τσάμπα χώρο αερισμοί, πλαστίρια και καπάκια. Ψάξτω λίγο μπορεί να βρεις έτοιμα μεταχειρισμένα σε ευκαιρία... Βάλε μια αγγελία Wink

Δεν έχω κάνει κάτι με καπάκια και φελιζόλ και έτσι δεν ξέρω... γιατί σίγουρα θα υπάρχει κάποιο κόλπο... περίμενε κάποιον που τυχών έχει φτιάξει να σου πει... να μάθουμε και εμείς lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;   Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια; Icon_minitimeΔευ Ιαν 25, 2010 7:57 am

Μaikpigasos το φελιζόλ μπορείς να το τοποθετήσεις αφού φτιάξεις το καπάκι πάνω στο κόντρα πλακέ και μετά βάζεις την λαμαρίνα και το καρφώνεις όλο μαζί.Όπως έχω ξαναγράψει τίποτα δεν είναι τέλειο όλα έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα αλλά κοιτάμε τί μας βολεύει και φτιάχνουμε ανάλογα.Δοκίμασα με φελιζόλ όπως στο γράφω παραπάνω καλό αλλά αν η περιοχή έχει μυρμήγκια τότε κάνουν φωλιά τον χειμώνα και ενοχλούν τις μέλισσες άσε που δεν μπορείς ευκολα να την χαλάσεις.
Δοκίμασα με φελιζόλ εξωτερικά και αυτό έχει προβλήματα αν και κατά την γνώμη μου λιγότερα από το άλλο αλλά κάθε μεταφορά θέλεις και κουβάλημμα και εκτός από αυτό σε λίγα χρόνια οι ακτίνες του ήλιου το χαλάνε.
Γιάννη νομίζω ότι το καπάκι τύπου"Αυστραλίας" το μόνο καλό που έχει είναι οτι σε διευκολύνει στις μεταφορές.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Ιαν 27, 2012 2:11 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Edit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπορώ να φτιάξω μόνος μου καπάκια και πλαίσια;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αντικατασταση κυρηθρών
» Μελιτοεξαγωγέας -Φτιάχτο μόνος σου
» Τροφοδότης σιροπιού ZIP BAG -Φτιάξτω μόνος σου-
» εσωτερικα καπακια
» Εσωτερικά Καπάκια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: