Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του.   O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Icon_minitimeΤετ Απρ 24, 2013 7:17 pm

Θα σας πω μια ιστορια για ενα καλο μου φιλο και τις περιπετειες του με τα μελισσια.
Ο φιλος μου ο Αλεκος λοιπον ηταν ξυλουργος στο επαγγελμα( λεω ηταν γιατι δυστυχως εδω και λιγο καιρο εφυγε απο κοντα μας).Τον γνωρισα καθως εκανα και γω τα πρωτα μου βηματα στη μελισσοκομια, και αν και ηταν αρκετα χρονια μεγαλυτερος μου ,καναμε παρεα καθοτι και γειτονες.Καλη καρδια ο Αλεκος ,αλλα και πεισματαρης απο τους λιγους..Ειχε παρακολουθησει, ηδη μεγαλος , καποια σεμιναρια με τον κ.Κοντολαιμο και αυτο το γεγονος το εφερνε με καμαρι.Εγω, συνήθιζε να λεει, ειμαι μαθητης του Κοντολαιμου,τι να μου πεις εσυ για μελισσια.
Αγορασε λοιπον τα πρωτα του μελισσια ,εβαλε και την γυναικα του στο κολπο σαν βοηθο και ξεκινησε τα πρωτα του βηματα .Τον πρωτο και τον δευτερο χρονο ,καλες οι χρονιες τα μελισσια προοδευσαν και οι πρωτες σοδιες με τα μελια ηταν γεγονος .Διαφημιζε ο Αλεκος στο καφενειο την επιτυχια του ,διαφημιζε το μελι του ,το καλυτερο και πιο αγνο μελι απ ολα ,και νασου και οι πρωτοι πελατες.Χαρα ο Αλεκος ,καμαρι ο Αλεκος,εκανε σχεδια για την επομενη χρονια.<<Θα φτιαξω τοσα μελισσια ,θα τα παω εκει και μετα εκει ,θα βγαλω τοσα κιλα μελι ,προς τοσο το κιλο ...χαρα σε μενα>>.Και νασου να φτιαχνει στο ξυλουργειο του αβερτα κηψελες για τα μελλοντικα σμηνη,Η επομενη χρονια ομως καμμια σχεση με την προηγουμενη.Τα μελισσια δυσκολα ανεβαιναν ,η φυση δεν βοηθουσε καθολου.Εβαζε ακαιρα αχτιστα πλαισια να εξωθησει τα μελισσια να χτισουν και να μεγαλωσουν.Ο Αλεκος ειχε το προγραμμα του,Το προγραμμα ελεγε να χωρισει τοτε ,ε τοτε θα χωριζε .Το προγραμμα ελεγε να πιασει την ταδε ανθοφορια ,ε εκει θα πηγαινε.Ασχετα αν εδινε η οχι .Για να ενωσει ουτε λογος.Τι? θα ειχε λιγοτερα μελισσια απο οσα ειχε πέρυσι? Αποτελεσμα . ακαιρα κοψιματα,αστοχες μεταφορες και καχεκτικα μελισσια.Ελα ομως που οι πελατες περιμεναν το πολυδιαφημισμενο μελι.Τι να πει ,πως να δικαιολογηθει ?Ηταν και μαθητης του Κοντολαιμου.(τελικα οσο και καλος να ειναι ο δασκαλος αν δεν τα παιρνει και ο μαθητης .....)Τρυγησε λοιπον ληστρικα τα μελισσια απο οτι ειχαν μεσα και τα αφησε στο ελεος του θεου.Οχι και εντελως βεβαια .Εβαλε τα αντιστοιχα ζυμάρια .Αλλα τι να σου κανουν μελισσια 2 , 3 και 4 πλαισιων κακοταλαιπωρημενα απο τις αστοχες ενεργειες. Ηρθε και ο χειμωνας βαρυς απο κοντα και ενα ενα υπεκειπται στην μοιρα του.Βρε Αλεκο γιατι δεν τα ενωνεις ?
Αστα θα συνελθουν.
Βρε Αλεκο κριμα ειναι.
Δεν εχουν αναγκη ξερω εγω.
Αποτελεσμα την ανοιξη ετρεχε με το φορτηγο στα συνορα να παρει φτηνα κοφινια .Αγορασε 4ο
κοφινια απο αυτα τα κωνικα που ειναι σαν κινεζικα καπελα. Γιατι πηρες κοφινια Αλεκο?
Γιατι ειναι φτηνα .
Τι θα τα κανεις Αλεκο?
Θα τα μεταγγισω ολα στις κυψελες.
Πως βρε Αλεκο?
Θα δεις.Θα κοψω τις πιτες τους και θα τις δεσω πανω στις κηρηθρες της κυψελης.
Γιατι δεν τα αφηνεις να σμηνουργησουν να πιασεις τους αφεσμους?
Μπα οχι, θα πρεπει να ειμαι εδω συνεχεια να κυνηγάω αφεσμους.
Γιατι δεν κανεις εκεινο η το αλλο? Μπα! Ο Αλεκος ειχε παρει την αποφαση του.Θα εκοβε τις παλιες πιτες και θα τις στερεωνε με κλωστη πανω στις κηρηθρες μαζι με τον πληθυσμο και ολα θα ηταν τελεια.
Αλλα.....Κακος χαμος.Τσιμπιματα απειρα , στραπατσαρισμενες κηρηθρες ,κακοστραβοχτισμενα πλαισια με τρυπες και κηφηνοκελια ,κολλημενα μεταξυ τους πλαισια στην συνεχεια που δυσκολευαν καθε χειρισμο, και ενα σωρο αλλα προβληματα.
Ειδε και επαθε να τα φτιαξει σωστα ,πραγμα που του πηρε πολυ-πολυ καιρο.
Τα αγαπουσε τα μελισσια του ο Αλεκος και τα προσεχε.Τα φροντιζε ομως οπως ο ιδιος νομιζε οτι επρεπε να τα φροντισει.Βασει προγραμματος.Οχι του προγραμματος των μελισσων και του καιρου,αλλα του δικου του προγραμματος.

ΤΕΛΙΚΑ Τα μεγαλεπιβολα σχεδια συχνα μενουν μονο ονειρα. .Αλλαι αι βουλαι του μελισσοκομου και αλλαι αι βουλαι των μελισσων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του.   O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Icon_minitimeΤετ Απρ 24, 2013 8:17 pm

Ολοι, λιγο πολυ, εχουμε εναν Κυρ Αλεκο μεσα μας!!
Και πησματαριδες γινομασται ευκολα........ αλλα φυση και τα πλασματα της ξερουν καλητερα!!!!
Καλο του ταξιδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του.   O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του. Icon_minitimeΤετ Απρ 24, 2013 10:02 pm

Παρόλο που ο Κυρ Αλέκος ήταν μαθητής του Κοντόλαιμου, τα μεγαλεπήβολα όνειρα, ο υπέρμετρος ενθουσιασμός θολώνει τον νέο μελισσοκόμο. Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας για μένα είναι το εξής: αν είσαι νέος μελισσοκόμος άκου τους παλιούς μελισσοκόμους, αν είσαι παλιός μελισσοκόμους άκου ακόμα τους πιο παλιούς γιατί μελισσοκόμος σημαίνει αιώνιος μαθητής... Sakis g ευχαριστούμε για την ωραία ανάρτηση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
O φιλος μου ο Aλεκος και τα μελισσια του.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» Nεος στα μελισσια
» Μελίσσια στη Νάξο;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: